Μυστικά..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124

    Μυστικά..

    Καλησπέρα σε όλους. Γράφω αυτό το μήνυμα για να ζητήσω τη γνώμη σας καθώς βρίσκομαι σε σύγχυση.
    Σήμερα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από μια φίλη. Μου είπε κλαίγοντας πως η κόρη της δέχτηκε σεξουαλική παρενόχληση στο σπίτι της φίλης της από κάποιον που ήξερε αλλά μέχρι εκεί, γύρω στα 50. Η κόρη της 22. Γύρισε μου είπε κ έτρεμε κ της τα είπε όλα. Σκέφτηκε να ζητήσει τη γνώμη δικηγόρου για να δει τι μπορεί να κάνει. Της είπε όλα όσα έγιναν κ σύμφωνα με τη φίλη μου της απάντησε πως εφόσον λεφτά δεν έχει για να τρέχει στα δικαστήρια δεν θα βρει το δίκιο της. Μετά της είπε να μαζέψει κ λίγο την κόρη της. Σύμφωνα με τη φίλη μου πάντα, της έκανε ερώτηση: αν ειχες παιδί και του συνέβαινε αυτό έτσι θα της έλεγες; Να μαζευτει; Κ εκείνη είπε ναι. Σοκαρίστηκε. Το συζητούσαμε ώρα κ εκείνη με λυγμούς προσπαθούσε να βρει έναν τρόπο να ξεσκεπάσει αυτόν τον κύριο.
    Έλα όμως που η νομικός που ζήτησε τη γνώμη τυγχάνει να είναι συγγενής μου. Κ βρέθηκα κ εγώ προ εκπλήξεως τόσο από την απάντηση όσο και από την συμπεριφορά. Και το συζήτησα με τον σύζυγο μου. Εκείνος το αρνείται κατηγορηματικά. Είπε οτι θεωρεί αδύνατον να ειπώθηκε κάτι τέτοιο, δεν θα κατάλαβε καλά η φίλη μας μέσα στη σύγχυση της. Σταματήσαμε τη συζήτηση. Του ζήτησα να μην του ξεφύγει τίποτα, ότι τον εμπιστεύομαι και του το ανέφερα καθώς κ εμένα με βάραινε πολύ. Και τώρα αμφιβάλλω για τον σύζυγο μου. Φοβάμαι μην αναφέρει κάτι στην οικογένεια και γίνει το χάος. Και θα μου πειτε, γιατι το ειπες; Γιατι ήθελα να μαθω τι θα έκανε αν του συνεβαινε κατι αντιστοιχο ( εχουμε παιδια και παντα ανησυχω για αυτα) και κατα δευτερον ηθελα να επιβεβαιωσω στον εαυτό μου οτι δεν υπαρχει περιπτωση η συγγενης μας να αντιδρουσε έτσι. Να κατηγορησει το θυμα και την φτωχεια των ανθρωπων κοβοντας τους τα φτερα της δικαιωσης.
    Στενοχωρήθηκα με τη φίλη μου, προβληματίστηκα με την συγγενή μου αλλά διαπίστωσα πως δεν ενιωσα ασφαλεια με τον συζυγο μου κατοπιν ομως εορτης. Αφου το συζητησαμε κ ειδα πως ειναι κατηγορηματικα αρνητικος για οσα ειπωθηκαν χωρις να υποβαθμιζει το γεγονος. Απλά δεν καταλαβε η φιλη μας καλά. Ποιά η γνώμη σας;
    Σας ευχαριστω που διαβασατε τον προβληματισμο μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Γράφω αυτό το μήνυμα για να ζητήσω τη γνώμη σας καθώς βρίσκομαι σε σύγχυση.
    Σήμερα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από μια φίλη. Μου είπε κλαίγοντας πως η κόρη της δέχτηκε σεξουαλική παρενόχληση στο σπίτι της φίλης της από κάποιον που ήξερε αλλά μέχρι εκεί, γύρω στα 50. Η κόρη της 22. Γύρισε μου είπε κ έτρεμε κ της τα είπε όλα. Σκέφτηκε να ζητήσει τη γνώμη δικηγόρου για να δει τι μπορεί να κάνει. Της είπε όλα όσα έγιναν κ σύμφωνα με τη φίλη μου της απάντησε πως εφόσον λεφτά δεν έχει για να τρέχει στα δικαστήρια δεν θα βρει το δίκιο της. Μετά της είπε να μαζέψει κ λίγο την κόρη της. Σύμφωνα με τη φίλη μου πάντα, της έκανε ερώτηση: αν ειχες παιδί και του συνέβαινε αυτό έτσι θα της έλεγες; Να μαζευτει; Κ εκείνη είπε ναι. Σοκαρίστηκε. Το συζητούσαμε ώρα κ εκείνη με λυγμούς προσπαθούσε να βρει έναν τρόπο να ξεσκεπάσει αυτόν τον κύριο.
    Έλα όμως που η νομικός που ζήτησε τη γνώμη τυγχάνει να είναι συγγενής μου. Κ βρέθηκα κ εγώ προ εκπλήξεως τόσο από την απάντηση όσο και από την συμπεριφορά. Και το συζήτησα με τον σύζυγο μου. Εκείνος το αρνείται κατηγορηματικά. Είπε οτι θεωρεί αδύνατον να ειπώθηκε κάτι τέτοιο, δεν θα κατάλαβε καλά η φίλη μας μέσα στη σύγχυση της. Σταματήσαμε τη συζήτηση. Του ζήτησα να μην του ξεφύγει τίποτα, ότι τον εμπιστεύομαι και του το ανέφερα καθώς κ εμένα με βάραινε πολύ. Και τώρα αμφιβάλλω για τον σύζυγο μου. Φοβάμαι μην αναφέρει κάτι στην οικογένεια και γίνει το χάος. Και θα μου πειτε, γιατι το ειπες; Γιατι ήθελα να μαθω τι θα έκανε αν του συνεβαινε κατι αντιστοιχο ( εχουμε παιδια και παντα ανησυχω για αυτα) και κατα δευτερον ηθελα να επιβεβαιωσω στον εαυτό μου οτι δεν υπαρχει περιπτωση η συγγενης μας να αντιδρουσε έτσι. Να κατηγορησει το θυμα και την φτωχεια των ανθρωπων κοβοντας τους τα φτερα της δικαιωσης.
    Στενοχωρήθηκα με τη φίλη μου, προβληματίστηκα με την συγγενή μου αλλά διαπίστωσα πως δεν ενιωσα ασφαλεια με τον συζυγο μου κατοπιν ομως εορτης. Αφου το συζητησαμε κ ειδα πως ειναι κατηγορηματικα αρνητικος για οσα ειπωθηκαν χωρις να υποβαθμιζει το γεγονος. Απλά δεν καταλαβε η φιλη μας καλά. Ποιά η γνώμη σας;
    Σας ευχαριστω που διαβασατε τον προβληματισμο μου.
    καλησπερα.
    εσυ γιατι δεν ενοιωσες ασφαλεια με τον συζυγο σου, αφου σου ξεκαθαρισε οτι αποκλειει να ειπε τετοιο πραγμα η δικηγορος και πρεπει να εγινε παρεξηγηση;;;
    να ανησυχουσες αν σου ελεγε οτι καλα εκανε αν ειπε κατι τετοιο.
    οσο για το τι πραγματικα ειπωθηκε, αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ, μπορεις να πας εσυ στην δικηγορορο και αν το συζητησεις ανοιχτα μαζι της, να μαθεις και την γνωμη της και το τι προτεινει στην φιλη σου.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    34
    Λογικά ο σύζυγος σου δεν μπορεί να διανοηθεί ότι θα είπε κάτι τέτοιο η δικηγόρος άρα συμπεραίνει πως δεν κατάλαβε καλά η φίλη σου αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό να μην καταλάβεις καλά κάτι τέτοιο ειδικά το "μάζεψε την κόρη σου". Μήπως η δικηγόρος της είπες ότι εφόσον δεν υπάρχουν αποδεικτικά και μάρτυρες είναι ο λόγος του εναντίον του δικού σας και πως θα ξοδέψετε χρήματα στα δικαστήρια + θα περάσετε όλο αυτή τη ψυχολογική πίεση χωρίς καλά ποσοστά κέρδους? Ίσως της είπε αυτό και απλά η φίλη σας θόλωσε γιατί ένιωσε αβοήθητη και αδικημένη που μετά πρόσθεσε και λίγες λέξεις ακόμα για να βοηθήσετε και εσείς μιας που γνωρίζετε την δικηγόρο?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    124
    Σήμερα συναντήθηκαν οι δύο κυρίες ώστε να τα πουν από κοντά. Η απάντηση ήταν η εξής: η κόρη σου είναι χαζή. Πάει όπου της σφυρίξουν χωρίς να πονηρεύεται. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
    Προφανώς και ένιωσε αβοήθητη. Είναι αβοήθητη. Ο σύζυγος δεν μπορεί να φανταστεί ότι άτομο τόσο κοντά μας μπορεί να είπε αυτό το πράγμα. Έτσι τον άφησα. δεν το συζήτησα ξανά. Εγώ όμως δεν σας κρύβω ότι το περίμενα. Έχω μια αρκετά καλή εικόνα για εκείνη αλλά ήθελα να πιστεύω πως θα μπορουσε να έχει μέσα της λίγη ενσυναίσθηση.
    Πρότεινα στη φίλη μου να απευθυνθεί στο συνήγορο του πολίτη. Ίσως εκεί της εξηγήσουν ανθρώπινα. Για όλους τους υπόλοιπους ας αποφασίσει το κάρμα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Σήμερα συναντήθηκαν οι δύο κυρίες ώστε να τα πουν από κοντά. Η απάντηση ήταν η εξής: η κόρη σου είναι χαζή. Πάει όπου της σφυρίξουν χωρίς να πονηρεύεται. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
    Προφανώς και ένιωσε αβοήθητη. Είναι αβοήθητη. Ο σύζυγος δεν μπορεί να φανταστεί ότι άτομο τόσο κοντά μας μπορεί να είπε αυτό το πράγμα. Έτσι τον άφησα. δεν το συζήτησα ξανά. Εγώ όμως δεν σας κρύβω ότι το περίμενα. Έχω μια αρκετά καλή εικόνα για εκείνη αλλά ήθελα να πιστεύω πως θα μπορουσε να έχει μέσα της λίγη ενσυναίσθηση.
    Πρότεινα στη φίλη μου να απευθυνθεί στο συνήγορο του πολίτη. Ίσως εκεί της εξηγήσουν ανθρώπινα. Για όλους τους υπόλοιπους ας αποφασίσει το κάρμα!
    ο συνηγορος του πολιτη, δεν ειναι για προσωπικες διαφορες.
    καλυτερα να προτεινεις στην φιλη σου να δει καποιον αλλον δικηγορο...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Ένα μυστικό που το ξέρουν πάνω από 2, παύει να είναι μυστικό. Η φίλη σου στο εξομολογήθηκε ως μια απελπισμένη πηγή βοήθειας - πρέπει να είσαι άτομο που γενικά βοηθά τον κόσμο χωρίς να ανακατεύει- γι΄αυτο στο είπε μήπως μπορείς να την βοηθήσεις. Δεν πειράζει που το είπες στον άντρα σου - ένα είστε- και η αντίδραση του ήταν ακέραιη. Εγώ στη θέση της μητέρας θα ξεμπρόστιαζα τον κύριο και στον άντρα μου -εννοώ η φίλη σου στον άντρα της- και ανάλογα την εξέλιξη θα ακολουθούσα τις αρχές με μια δικηγόρο έντιμη και όχι με κάποια οπισθοδρομική όπως φάνηκε πως είναι η δική σας. Εν πάση περιπτώση, το κορίτσι πρέπει να υποστηριχθεί ψυχιατρικά γιατί μπορεί να έχει άσχημη εξέλιξη η πορεία της μετά από αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Υπάρχει η επιλογή της πενίας, δηλώνεις με το φορολογικό σου εισόδημα ότι αδυνατεί να πληρώσει δικηγόρο και ο δικηγόρος πληρώνεται από το κράτος αντί από εσένα, μπορεί να οριστεί από το δικαστήριο ένας τυχαίος δικηγόρος ή να πάει σε κάποιον κάποια ευαισθητοποιημένη σε τέτοιου είδους ζήτημα καί νά κάνουν από κοινού τα χαρτιά για να οριστεί δικηγόρος, όμως νομίζω προϋποθέτει να γίνει μήνυση πρώτα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Dora1982 View Post
    Σήμερα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από μια φίλη. Μου είπε κλαίγοντας πως η κόρη της δέχτηκε σεξουαλική παρενόχληση στο σπίτι της φίλης της από κάποιον που ήξερε αλλά μέχρι εκεί, γύρω στα 50. Η κόρη της 22. Γύρισε μου είπε κ έτρεμε κ της τα είπε όλα.
    Ετρεμε; Ηταν μονο "παρενοχληση" ή δεχτηκε σεξουαλικη επιθεση (αποπειρα βιασμου);

Similar Threads

  1. ΠΑΛΙΑ ΜΥΣΤΙΚΑ
    By maritsa2007 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 29-07-2022, 12:19
  2. Υπάρχουνε άνθρωποι που έχουνε μυστικά????
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 20-05-2017, 14:04
  3. αγάπη και μυστικά......
    By gary.ts in forum Παχυσαρκία
    Replies: 2
    Last Post: 11-11-2011, 11:55
  4. Μικρά μυστικά για διαιτα!!!
    By GLUKOULA28 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 64
    Last Post: 08-06-2010, 21:22
  5. ΜΙΚΡΑ ΜΥΣΤΙΚΑ!!!!!!!!
    By Aggela19 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 09-07-2008, 00:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •