Δεν αντέχω την απόρριψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1

    Δεν αντέχω την απόρριψη

    Καλησπέρα,πάσχω απο αγχώδη διαταραχή και διαταραχή πανικού.Ειμαι σε αγωγη με cipralex,το προβλημα μου είναι οτι δεν αντεχω την απόρριψη..Εχω κανει ψυχοθεραπεία χρονια αλλα αυτο το κομμάτι δεν μπορεσα να το λύσω.Εχω εναν πρωην πχ που με χωρισε και εχω κολλήσει,στελνει πχ για κατι που χρειαζεται η απλα για να δει τι κανω και εγω αρχίζω τα μνμτα,τα τηλ και την εμμονικη συμπεριφορα..Πως το αντιμετωπιζετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    901
    Άμα το κάνεις μόνο με τον συγκεκριμένο, προσπάθησε να κόψεις τις επαφές μαζί του για λίγο καιρό και να προχωρήσεις εάν μπορείς.
    Προφανώς και αυτός στέλνει επίτηδες.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Καλησπέρα,πάσχω απο αγχώδη διαταραχή και διαταραχή πανικού.Ειμαι σε αγωγη με cipralex,το προβλημα μου είναι οτι δεν αντεχω την απόρριψη..Εχω κανει ψυχοθεραπεία χρονια αλλα αυτο το κομμάτι δεν μπορεσα να το λύσω.Εχω εναν πρωην πχ που με χωρισε και εχω κολλήσει,στελνει πχ για κατι που χρειαζεται η απλα για να δει τι κανω και εγω αρχίζω τα μνμτα,τα τηλ και την εμμονικη συμπεριφορα..Πως το αντιμετωπιζετε?
    καλημερα.
    δεν μου εχει τυχει, αλλα η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον δεν μπορεις να ελεγξεις την διαθεση και τις αντιδρασεις σου, καλο θα ειναι να μην εχεις καμια επαφη μαζι του. πλοκ....
    αλλα δεν μπορω να καταλαβω, με τοση πολλη ψυχοθεραπεια πουε χεις κανει, δεν στο εχουν πει οτι πρεπει να κοψεις;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Καλησπέρα,πάσχω απο αγχώδη διαταραχή και διαταραχή πανικού.Ειμαι σε αγωγη με cipralex,το προβλημα μου είναι οτι δεν αντεχω την απόρριψη..Εχω κανει ψυχοθεραπεία χρονια αλλα αυτο το κομμάτι δεν μπορεσα να το λύσω. Εχω εναν πρωην πχ που με χωρισε και εχω κολλήσει,στελνει πχ για κατι που χρειαζεται η απλα για να δει τι κανω και εγω αρχίζω τα μνμτα,τα τηλ και την εμμονικη συμπεριφορα..Πως το αντιμετωπιζετε?
    Γιατί ένας πρώην που σε χώρισε, εξακολουθεί να επικοινωνεί μαζί σου; Τι τον νοιάζει τι κάνεις; και τι μπορεί να χρειάζεται από εσένα (αφού σε χώρισε); Η συνθήκη αυτή σαφώς και μπορεί να δημιουργήσει εμμονές.

  5. #5
    Ναι το πάλευα μεσω ψυχοθεραπείας και το ειχα και παλιότερα αλλα επειδη το πρόσωπο που κολλούσα με μπλόκαρε η δεν μου απαντουσε καν σιγά σιγά ξεκολλούσα η απλα μάθαινα να ζώ με την απώλεια.

  6. #6
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Γιατί ένας πρώην που σε χώρισε, εξακολουθεί να επικοινωνεί μαζί σου; Τι τον νοιάζει τι κάνεις; και τι μπορεί να χρειάζεται από εσένα (αφού σε χώρισε); Η συνθήκη αυτή σαφώς και μπορεί να δημιουργήσει εμμονές.
    Ο συγκεκριμένος στέλνει ανα 4-5 μήνες και πετάει ψυχουλάκια..Πχ αυτη τη φορα έστειλε και καλά γιατι πήρε παπαγαλάκι και χρειαζόταν πληροφορίες για την φροντίδα κλπ κλπ.Ε εγω κόλλησα ασχημα και αυτος επεμενε πως ηταν απολυτως φιλικό το μνμ αλλα θα ηθελε να μαθαινει νεα μου και γιατι οχι να πιουμε ενα καφε φιλικά.Ε εγω κόλλησα άσχημα..και απ τα πολλα μνμτα μου ειπε πως λογω της καταστασης μου δεν θα πιουμε καφέ τελικά.

  7. #7
    Προχώρησα,εκανα μια μικρή σχέση που έληξε αλλα μου έλειπε..Δεν τον ενοχλούσα φυσικά...Γενικα δεν τον ξεπέρασα ποτέ και μάλιστα τωρα νιώθω και ενοχές γιατι σκέφτομαι πως αν δεν ειχα προχωρήσει ισως να γυρνούσε..Τωρα που σιγουρα εμαθε οτι εκανα κατι με αλλον δεν γυρνάει σίγουρα!Εμμονές!Σκέψεις!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Ο συγκεκριμένος στέλνει ανα 4-5 μήνες και πετάει ψυχουλάκια..Πχ αυτη τη φορα έστειλε και καλά γιατι πήρε παπαγαλάκι και χρειαζόταν πληροφορίες για την φροντίδα κλπ κλπ.Ε εγω κόλλησα ασχημα και αυτος επεμενε πως ηταν απολυτως φιλικό το μνμ αλλα θα ηθελε να μαθαινει νεα μου και γιατι οχι να πιουμε ενα καφε φιλικά.Ε εγω κόλλησα άσχημα..και απ τα πολλα μνμτα μου ειπε πως λογω της καταστασης μου δεν θα πιουμε καφέ τελικά.
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Προχώρησα,εκανα μια μικρή σχέση που έληξε αλλα μου έλειπε..Δεν τον ενοχλούσα φυσικά...Γενικα δεν τον ξεπέρασα ποτέ και μάλιστα τωρα νιώθω και ενοχές γιατι σκέφτομαι πως αν δεν ειχα προχωρήσει ισως να γυρνούσε..Τωρα που σιγουρα εμαθε οτι εκανα κατι με αλλον δεν γυρνάει σίγουρα!Εμμονές!Σκέψεις!
    ποιας "καταστασης σου";; αυτης με τα πολλα μηνυματα;
    πρωτη φορα του ξανασυμβαινει; αφου το εχει δει, οτι οποτε εμφανιζεται, εσυ και ασχολεισαι και κολλας, για ποιον αλλο λογο μπορει να επανεμφανιζεται παρα για να ασχολεισαι;;;
    κι επειδη ξαναφευγει ταχα επειδη κολλησες, να εισαι σιγουρη οτι το απολαμβανει και φυσικα και δεν ειχε σκοπο να επιστρεψει. μην σκας γι αυτο.
    αν ειχε σκοπο να επιστρεψει δεν θα τον πτοουσε το οτι εκανες κατι αλλο. αντιθετως, επειδη τον βλεπω οτι τονωνει τον εγωισμο του με ολα αυτα, θα χαιροταν να αφησεις καποιον αλλον για χαρη του..

  9. #9
    Πιθανών,αν και μου ειπε:Πω πωωω!Δεν περίμενα μετα απο τοσο καιρό να είσαι τοσο κολλημένη!Να εισαι σίγουρη οτι δε θα σου ξαναστείλω!Να διαγραφω και τον αριθμό σου!.
    Οχι του κάνω..Μην το διαγραφεις ισως χρειαστεις κατι!Άνθρωποι είμαστε..
    Καλά δεν το διαγραφω αλλα ξεκώλλα!
    Αυτος ειναι ενας καθημερινός μας διάλογος συνήθως.Ενω εμφανίζεται δλδ μετα γίνεται απόμακρος και ψυχρός ενω πιο πριν εχει τάξει πως θα παμε για καφέ φιλικααα κλπ κλπ.Και δυσκολεύομαι να χωνέψω το εξής:Γιατι πρέπει η επικοινωνία 2 ανθρωπων να είναι τόσο δύσκολη?Plus εγω αν ξαναεμφανιστεί πως θα πρεπει να φερθω που τον θέλω ε?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Πιθανών,αν και μου ειπε:Πω πωωω!Δεν περίμενα μετα απο τοσο καιρό να είσαι τοσο κολλημένη!Να εισαι σίγουρη οτι δε θα σου ξαναστείλω!Να διαγραφω και τον αριθμό σου!.
    Οχι του κάνω..Μην το διαγραφεις ισως χρειαστεις κατι!Άνθρωποι είμαστε..
    Καλά δεν το διαγραφω αλλα ξεκώλλα!
    Αυτος ειναι ενας καθημερινός μας διάλογος συνήθως
    .Ενω εμφανίζεται δλδ μετα γίνεται απόμακρος και ψυχρός ενω πιο πριν εχει τάξει πως θα παμε για καφέ φιλικααα κλπ κλπ.Και δυσκολεύομαι να χωνέψω το εξής:Γιατι πρέπει η επικοινωνία 2 ανθρωπων να είναι τόσο δύσκολη?Plus εγω αν ξαναεμφανιστεί πως θα πρεπει να φερθω που τον θέλω ε?
    αρα το περιμενε! πως δεν το περιμενε;;;;
    αφου συμβαινει συνεχως και συνεχεια την ιδια κουβεντα εχετε.
    το απολαμβανει παιδακι μου!!!!!!
    ειναι τερμα ανασφαλαρα, πιθανον και να εχουν ναυαγησει καποιες προσπαθειες του για κοριτσια που θελει, και βγαζει τα απωθημενα του με το να τονωνει τον εγωισμο του και να ευχαριστιεται να σε βλεπει να κολλας και να ταραζεσαι για τα μουτρα του!!!,

    πως να φερθεις αν εμφανιστει;
    ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙΣ!
    αφησε τον στο διαβαστηκε χωρις καμια ενδειξη ζωης. μην αντιδρασεις καν. να μην καταλαβει απο που του ρθε κι αν βλεπουν καλα τα ματια του.
    καταλαβες;

  11. #11
    Αν καταφέρω ναι..Αλλα λόγω του οτι κόλλησα δε το βλέπω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Αν καταφέρω ναι..Αλλα λόγω του οτι κόλλησα δε το βλέπω
    αν δεν τα καταφερεις, θα σε παιζει ετσι για να φουσκωνει το προβληματικο του ΕΓΩ, μεχρι να βαρεθει και να σε πεταξει εντελως...

  13. #13
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Καλησπέρα,πάσχω απο αγχώδη διαταραχή και διαταραχή πανικού.Ειμαι σε αγωγη με cipralex,το προβλημα μου είναι οτι δεν αντεχω την απόρριψη..Εχω κανει ψυχοθεραπεία χρονια αλλα αυτο το κομμάτι δεν μπορεσα να το λύσω.Εχω εναν πρωην πχ που με χωρισε και εχω κολλήσει,στελνει πχ για κατι που χρειαζεται η απλα για να δει τι κανω και εγω αρχίζω τα μνμτα,τα τηλ και την εμμονικη συμπεριφορα..Πως το αντιμετωπιζετε?
    Κανονικά εσύ θα έπρεπε να διαγράψεις τον αριθμό του.... Όχι αυτός τον δικό σου όπως λες παρακάτω. Επίσης , δε θα το έβρισκα καθόλου λάθος να τον μπλοκάρεις.

    Αν δεν μπορείς να ελέγξεις τον εαυτό σου αλλιώς, είναι η μόνη λύση. Τα " άνθρωποι είμαστε " είναι δικαιολογιες. Βρες άλλους στη ζωή σου για να σε στηρίζουν αν χρειαστείς κάτι.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Γεια σου Pokito καλά και σωστά όλα αυτά που διάβασα όσο αναφορά τις συμβουλές,εγώ όμως πιστεύω ότι θα σου κάνει καλό να δώσεις λίγο προσοχή στο ζήτημα της απορριψης.Σου συμβαίνει πρώτη φορά στην ενήλικη ζωή σου; Το αντιμετωπίζεις μόνο με ερωτικούς συντρόφους ή και με φίλους -γνωστους; πληγώνεται όταν δέχεσαι κριτικές; υπάρχει κάποιο μοτίβο; σε όλα αυτά θα σε βοηθούσε εξαιρετικά ένας επαγγελματίας για να τα ξεχωρίσεις.Φυσικά κανείς δεν την θέλει την απόρριψη, είναι ένα δυσάρεστο γεγονός, όμως όλοι οι άνθρωποι απορρίπτουμε διότι έχουμε συγκεκριμένες προτιμήσεις, όταν όμως αισθάνεσαι ενοχή για την απόρριψη αυτή τότε μάλλον είναι κάτι πιο βαθύ και πολύπλοκο μέσα σού,π.χ μία απόρριψη που βίωσες σε παιδική ηλικία ίσως να σου άφησε κάποια πληγή που ακόμα αιμορραγεί και καθε φορά που σε απορρίπτει κάποιος να επηρεάζεσαι δυσανάλογα πολύ σε σχέση με το γεγονός..δε ξέρω υποθέσεις κάνω.. Υ.Σ: ο τύπος σου φέρεται άθλια,δε σε σέβεται ως άνθρωπο και παίζει εσκεμμένα με τα συναισθήματα σου προφανώς έχει τα θέματα του που εσένα δε σε αφορούν καθόλου φυσικά .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Pokito1990 View Post
    Αν καταφέρω ναι..Αλλα λόγω του οτι κόλλησα δε το βλέπω
    Για να ξεκολλησεις, πρεπει να κολλησεις αλλού.... Καπου οπου υπαρχει προοπτικη. Η θαλασσα ειναι γεματη ψαρια, οπως ξερεις... κτλ. κτλ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Απόρριψη
    By snowhite17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 18
    Last Post: 20-04-2021, 12:24
  2. Δεν αντέχω την κριτική και φοβάμαι την απορριψη
    By Lemonpie5 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 109
    Last Post: 11-08-2019, 19:24
  3. Απορριψη..
    By zoemartani in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 17-08-2011, 00:23
  4. Απορριψη....
    By πεγκυ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 21-10-2010, 11:39
  5. Ποσο ακομα θα αντεχω να αντεχω?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 158
    Last Post: 04-10-2010, 10:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •