Δεν έχω παρέα σε ταξίδια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,367
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Ενα νορβηγικο νησι πολυ κοντα στον Βορειο Πολο. Svalbard ονομαζεται.
    Δεν το ξέρω... Ευχαριστώ!
    Εγώ θέλω να πάω και Λατινική Αμερική κάποια στιγμή... Πρώτα Μεξικό αλλά και σε άλλα μέρη της...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    ισως να δοκιμασεις να πας μονη σου, εγω την τελευταια φορα που πηγα μονος μου δεν με ενοχλησε τοσο πολυ, νοικιασα ενα μηχανακι και εκανα καποιες επισκεψεις σε καποια ωραια σημεια της πολης, γενικα μονο που ειδα αλλα πραγματα που περπατησα σε αλλα εδαφη αυτο και μονο μετραει... ισως θα πρεπει να συμβιβαζεσαι οτι καποιες φορες σε καποια πραγματα θα εισαι και μονη...
    Φίλε μου όπως γράφω και παραπάνω περνάω πάρα πολύ καλά και μόνη μου Δεν έχω ανάγκη για να νιώσω καλά σώνει και καλά να είμαι με κάποιον την θέλω για να έχω μία παρέα να κάνω πράγματα μαζί τους και φυσικά για οικονομικούς λόγους. Επειδή το ψάχνω πάρα πολύ καιρό έχω καταλήξει Και στη δική μου τουλάχιστον οπτική πλευρά πιο πολύ σε συμφέρει να ταξιδεύεις οργανωμένα παρά μόνος σου βγαίνουν πιο πολλά τα έξοδα και είναι πιο δύσκολη η διαδικασία Όταν πηγαίνεις μόνος σου. Ειδικά εγώ που ούτε οδηγώ Πώς να πάω και με ποιον και που; Δεν έχω θέμα να μείνω μ έναν άγνωστο γιατί είμαι αρκετά κοινωνική και επικοινωνιακή και επίσης αυτός που θέλει να πάει μία εκδρομή ένα ταξίδι έχει το μικρόβιο που έχω και εγώ είναι προετοιμασμένος και έτοιμος να πάει να περάσει όμορφα να περάσει θα αφιερώσει το ποσό χρημάτων χρόνου ενέργεια για να πας εκεί και να περάσει καλά οπότε κατά 80% θα ταιριάξεις και θα περάσεις καλά τουλάχιστον μέχρι τώρα εμένα αυτό έχει γίνει. πολλές φορές περνάς καλύτερα με ξένους παρά με ανθρώπους που υποτίθεται Γιατί πολλές φορές οι ξένοι σε καταλαβαίνουν καλύτερα από τους δικούς σου ανθρώπους.. γνωρίζω πολύ εύκολα κόσμο όμως όπως ξαναγράφω δεν είναι όλοι διαθέσιμη η κατάλληλη και για ποιο λόγο να κάθεσαι Να παρακαλάς τον έναν και τον άλλον όταν εκεί έξω δίπλα μας Τόσο κοντά μας υπάρχουν άνθρωποι που θέλουνε να βγούνε μία παρέα να πάνε σε ένα μέρος και απλά επειδή δεν μιλιούνται δεν γνωρίζονται χάνουν την ευκαιρία.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Το να βρεις συνταξιδιωτη για μια φορα, δεν ειναι και τοσο δυσκολο, απλα πρεπει να απευθυνθεις εκει που πρεπει, οπως ομαδες στο ιντερνετ, τουριστικα γραφεια, ορειβατικους συλλογους κτλ..... Για να βρεις ομως συνταξιδιωτες σε μονιμη/σταθερη βαση, εκει πρεπει να ψαξεις περισσοτερο, διοτι αυτοι οι συνταξιδιωτες ειναι τυπου συντροφοι. Αρα μιλάμε για φιλία που καλλιεργειται και δεν αρκετο ψαξιμο και μια μικρη δοση τυχης...
    Όπως λες και εσύ μία φορά ζούμε καλό είναι να αξιοποιήσουμε τον οποιο χρόνο έχουμε σε αυτό τον κόσμο να ζήσουμε πράγματα να δούμε μέρη,να αλλάξουμε παραστάσεις.ΝΑ ΖΉΣΟΥΜΕ. Φυσικά Όταν πηγαίνεις μία εκδρομή με συγκάτοικο γνώριζε σε προ όταν αποκτήσεις μία οικειότητα μαζί του πριν πας στο ταξίδι δεν πας έτσι στα τυφλά στο ντουγρού εννοείται.. έχω γνωρίσει ανθρώπους σε μόνο ημέρες όπου ήταν σαν εμένα και ψάχνανε παρέα ψάχνανε συνταξιδιώτη... Και είχαν τις ίδιες απόψεις με μένα Για αυτό ξαναλέω ότι αυτός που θέλει να ταξιδέψει και έχει την ευκαιρία πρέπει να βρει ομοίους του... Γιατί στην τελική εκεί θες να πας να περάσεις καλά δεν θα πας να κάνεις τη γνωριμία και να βγάλεις τα εσώψυχά σου Αυτό θα το κάνεις σε βάθος χρόνου αν ταιριάξουν τα vibes σας. Γιατί στην τελική εκεί θες να πας να περάσεις καλά δεν θα πας να κάνεις τη γνωριμία και να βγάλεις τα εσώψυχά σου Αυτό θα το κάνεις σε βάθος χρόνου αν ταιριάξουν τα vibe σας αν δεν ταιριάξουν δεν πειράζει έχετε περάσει Απλά μία όμορφη ωραία εμπειρία για όσο κρατάει η εκδρομή. Ούτε είναι απαραίτητο να έχεις σταθερά κατά τους ίδιους γιατί ούτε εύκολο είναι αλλά ούτε και εσύ με το Γιατί πολλές φορές υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συγκεκριμένα ουσία που μπορεί να ταιριάξετε σε μία εκδρομή αλλά σε κάποια άλλη που μπορεί να θέλεις εσύ πάρε τους αρέσουν τα ταξίδια να μην μπορούνε να πάνε να μην τους αρέσει. Ούτε είναι απαραίτητο να έχεις σταθερά κατά τους ίδιους γιατί ούτε εύκολο είναι αλλά ούτε και εσύ με το Γιατί πολλές φορές υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συγκεκριμένα ουσία που μπορεί να ταιριάξετε σε μία εκδρομή αλλά σε κάποια άλλη που μπορεί να θέλεις εσύ πάρε ότι τους αρέσουν τα ταξίδια να μην μπορούνε να πάνε ή να μην τους αρέσει Άρα καλό θα είναι να διευρύνεις φυσικά τον κύκλο σου έτσι ώστε να έχεις πάντοτε επιλογές και έτσι γνωρίζεις φυσικά και τους άλλους. Στις τόσες εκδρομές που έχω συναντήσει τόσους διαφορετικούς ανθρώπους όμως πολλοί θέλανε μία παρέα για εκδρομή και όλοι είχαν διαφορετικά γούστα που ήξερε ότι με κάποιους θα μπορούσα να πάω εκεί με κάποιους Δεν θα μπορούσα Με κάποιος θα μπορούσα να πάω σε αυτό κάποια άλλη θα ταίριαζαν σε εκείνο. Όσον αφορά το οικονομικό πολύς ο κόσμος συμπεριλαμβανομένου και εμένα σκέφτεται και είναι πολύ σημαντικά τα παραπανίσια άσκοπα χρήματα που θα πετάξει μόνο και μόνο για να είναι μόνος του και να μην έχει να μας πει μία κουβέντα να πάνε παρέα να κάνω μία δραστηριότητα και να πάρει ένα δωμάτιο και από λίγες ώρες μόνο. Όπως ξαναγράφω και στο αρχικό μου μήνυμα και επαναλαμβάνομαι τώρα χρειάζεσαι μία παρέα σε μακρινά αλλά και κοντινά ταξίδια. Αν δεν την έχεις απλά δεν θα πας πουθενά Άρα καταλήγεις να μένεις στάσιμος.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    Φίλε μου όπως γράφω και παραπάνω περνάω πάρα πολύ καλά και μόνη μου Δεν έχω ανάγκη για να νιώσω καλά σώνει και καλά να είμαι με κάποιον την θέλω για να έχω μία παρέα να κάνω πράγματα μαζί τους και φυσικά για οικονομικούς λόγους. Επειδή το ψάχνω πάρα πολύ καιρό έχω καταλήξει Και στη δική μου τουλάχιστον οπτική πλευρά πιο πολύ σε συμφέρει να ταξιδεύεις οργανωμένα παρά μόνος σου βγαίνουν πιο πολλά τα έξοδα και είναι πιο δύσκολη η διαδικασία Όταν πηγαίνεις μόνος σου. Ειδικά εγώ που ούτε οδηγώ Πώς να πάω και με ποιον και που; Δεν έχω θέμα να μείνω μ έναν άγνωστο γιατί είμαι αρκετά κοινωνική και επικοινωνιακή και επίσης αυτός που θέλει να πάει μία εκδρομή ένα ταξίδι έχει το μικρόβιο που έχω και εγώ είναι προετοιμασμένος και έτοιμος να πάει να περάσει όμορφα να περάσει θα αφιερώσει το ποσό χρημάτων χρόνου ενέργεια για να πας εκεί και να περάσει καλά οπότε κατά 80% θα ταιριάξεις και θα περάσεις καλά τουλάχιστον μέχρι τώρα εμένα αυτό έχει γίνει. πολλές φορές περνάς καλύτερα με ξένους παρά με ανθρώπους που υποτίθεται Γιατί πολλές φορές οι ξένοι σε καταλαβαίνουν καλύτερα από τους δικούς σου ανθρώπους.. γνωρίζω πολύ εύκολα κόσμο όμως όπως ξαναγράφω δεν είναι όλοι διαθέσιμη η κατάλληλη και για ποιο λόγο να κάθεσαι Να παρακαλάς τον έναν και τον άλλον όταν εκεί έξω δίπλα μας Τόσο κοντά μας υπάρχουν άνθρωποι που θέλουνε να βγούνε μία παρέα να πάνε σε ένα μέρος και απλά επειδή δεν μιλιούνται δεν γνωρίζονται χάνουν την ευκαιρία.
    ειναι ΑΛΛΟ να γνωριζεις ανθρωπους και να επικοινωνεις και ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΛΛΟ να τους εχεις στο ιδιο δωματιο...
    αυτος που θελει να περασει ομορφα και να γνωρισει ενα μερος, δεν σημαινει οτι ειναι διατεθιμενος να βαλει καποιον αμφιβολου συμβατικοτητας μαζι του, στο διπλανο κρεβατι, ουτε να το θεωρει αυτο "ομορφα"...

    μπορει να ειναι φλυαροι κιε συ, μετα τις βολτες να θελεις την ησυχια σου.
    μπορει να εισαι εσυ φλυαρος και να μην αντεχει μαζι σου.
    μπορει να εχετε διαφορετικες συνηθειες υγιεινης και να σου γυριζει τ αντερα (η το αντιθετο), μπορει να ειναι κλεπτομανης και να χανεις λεφτα/ πραγματα κλπ.
    μπορει να ειναι επικινδυνος (μικρη πιθανοτητα εφοσον υπαρχει γκρουπ, αλλα οχι τοσο μικρη αν ειναι rbnb και οχι ξενοδοχειο)...
    πως ετσι εν λευκω, επειδη δενε χεις φιλους που θελουν να κανετε εκδρομες εισαι ανοιχτη σε κατι τετοιο;
    οι αναγκες που υπαρχουν, παντα καλυπτονται εμπορικα..
    που σημαινει οτι οσοι μοναχικοι και να υπαρχουν, αν εψαχναν τοσοι πολλοι εναν ΑΓΝΩΣΤΟ για συγκατοικηση και μοιρασμα εξοδων κλπ, σιγουρα θα υπηρχε οργανωμενη αυτη η υπηρεσια..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    Όπως λες και εσύ μία φορά ζούμε καλό είναι να αξιοποιήσουμε τον οποιο χρόνο έχουμε σε αυτό τον κόσμο να ζήσουμε πράγματα να δούμε μέρη,να αλλάξουμε παραστάσεις.ΝΑ ΖΉΣΟΥΜΕ. Φυσικά Όταν πηγαίνεις μία εκδρομή με συγκάτοικο γνώριζε σε προ όταν αποκτήσεις μία οικειότητα μαζί του πριν πας στο ταξίδι δεν πας έτσι στα τυφλά στο ντουγρού εννοείται.. έχω γνωρίσει ανθρώπους σε μόνο ημέρες όπου ήταν σαν εμένα και ψάχνανε παρέα ψάχνανε συνταξιδιώτη... Και είχαν τις ίδιες απόψεις με μένα Για αυτό ξαναλέω ότι αυτός που θέλει να ταξιδέψει και έχει την ευκαιρία πρέπει να βρει ομοίους του... Γιατί στην τελική εκεί θες να πας να περάσεις καλά δεν θα πας να κάνεις τη γνωριμία και να βγάλεις τα εσώψυχά σου Αυτό θα το κάνεις σε βάθος χρόνου αν ταιριάξουν τα vibes σας. Γιατί στην τελική εκεί θες να πας να περάσεις καλά δεν θα πας να κάνεις τη γνωριμία και να βγάλεις τα εσώψυχά σου Αυτό θα το κάνεις σε βάθος χρόνου αν ταιριάξουν τα vibe σας αν δεν ταιριάξουν δεν πειράζει έχετε περάσει Απλά μία όμορφη ωραία εμπειρία για όσο κρατάει η εκδρομή. Ούτε είναι απαραίτητο να έχεις σταθερά κατά τους ίδιους γιατί ούτε εύκολο είναι αλλά ούτε και εσύ με το Γιατί πολλές φορές υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συγκεκριμένα ουσία που μπορεί να ταιριάξετε σε μία εκδρομή αλλά σε κάποια άλλη που μπορεί να θέλεις εσύ πάρε τους αρέσουν τα ταξίδια να μην μπορούνε να πάνε να μην τους αρέσει. Ούτε είναι απαραίτητο να έχεις σταθερά κατά τους ίδιους γιατί ούτε εύκολο είναι αλλά ούτε και εσύ με το Γιατί πολλές φορές υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συγκεκριμένα ουσία που μπορεί να ταιριάξετε σε μία εκδρομή αλλά σε κάποια άλλη που μπορεί να θέλεις εσύ πάρε ότι τους αρέσουν τα ταξίδια να μην μπορούνε να πάνε ή να μην τους αρέσει Άρα καλό θα είναι να διευρύνεις φυσικά τον κύκλο σου έτσι ώστε να έχεις πάντοτε επιλογές και έτσι γνωρίζεις φυσικά και τους άλλους. Στις τόσες εκδρομές που έχω συναντήσει τόσους διαφορετικούς ανθρώπους όμως πολλοί θέλανε μία παρέα για εκδρομή και όλοι είχαν διαφορετικά γούστα που ήξερε ότι με κάποιους θα μπορούσα να πάω εκεί με κάποιους Δεν θα μπορούσα Με κάποιος θα μπορούσα να πάω σε αυτό κάποια άλλη θα ταίριαζαν σε εκείνο. Όσον αφορά το οικονομικό πολύς ο κόσμος συμπεριλαμβανομένου και εμένα σκέφτεται και είναι πολύ σημαντικά τα παραπανίσια άσκοπα χρήματα που θα πετάξει μόνο και μόνο για να είναι μόνος του και να μην έχει να μας πει μία κουβέντα να πάνε παρέα να κάνω μία δραστηριότητα και να πάρει ένα δωμάτιο και από λίγες ώρες μόνο. Όπως ξαναγράφω και στο αρχικό μου μήνυμα και επαναλαμβάνομαι τώρα χρειάζεσαι μία παρέα σε μακρινά αλλά και κοντινά ταξίδια. Αν δεν την έχεις απλά δεν θα πας πουθενά Άρα καταλήγεις να μένεις στάσιμος.
    Εσυ περισσοτερο κάνεις ταξιδια εντός ή εκτος Ελλαδας;

  6. #21
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εχω την εντυπωση οτι ταξιωτικα πρακτορεια συνηθως εχουν γκρουπ για να προσθεσουν ατομα που θελουν να ταξιδεψουν αλλα δεν εχουν συνοδο ή παρεα.... παρομοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω συνηθως δεν μπορουν να με ακολουθησουν ατομα λογο χρηματικης δαπανης αλλα καποιοι ειναι κυριως για μια μονοημερη εκρδομη...
    Στο γκρουπ αν ταιριάξεις με ατομα ή αν σε δεχθούν στην παρέα τους καλώς, αλλιώς θα σαι μόνος. Μιλάω για πολυήμερα ταξιδια για εξωτερικό βασικά. Θα νιώθεις αβολα ιδιως σε ώρες που εκ φυσεως ο καθένας θα είναι με την παρέα ή την οικογένεια του πχ στο προγευμα, στο φαΐ, στο ελεύθερο για καφέ. Άσε που μπορεί να υπάρχει ή υπάρχουν ατομα που κατα βάθος δεν τα ανεχεσαι και παριστανεις πως δεν τρέχει τίποτα. Απλα το γκρουπ, το οργανωμένο δηλαδή σου προσφέρει την άνεση, το έτοιμο, να σε παει δηλ απευθείας κάπου χωρίς να ψαχνεσαι και νιώθεις και λιγο ασφάλεια αμα συμβει κατι.

    Το ιδανικό ειναι να έχεις υπερβεί, οχι απλα ξεπεράσει το θέμα μοναξιά και να μπορείς να πας για μέρες καπου. Αλλιως θα σε πιασει ψυχοπλακωμα και θα θες να στραφείς πισω, ασε που μπορεί και να το κανεις και να σου μεινει το κοστος.

    Δυστυχώς αυτοι που θετουν τις διακοπές ως θέμα μοναξιάς γενικά έχουν θεμα μοναξιάς στη ζωη τους, δηλαδή δυσκολία συσχέτισης ή κυρίως μη αποδοχής.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Αν θελεις να πας σε Λονδινο και Παρισι, δεν ειναι δυσκολο να βρεις συνταξιδιωτες, εστω για μια ή δυο εξορμησεις μονο. Το δυσκολο ειναι να βρεις συνταξιδιωτες για εξωτικα μερη, και εξωτικα δεν ειναι μονο τα τροπικα μερη αλλά τα μερη που ειναι διαφορετικα, αποκοσμα και εντυπωσιακα... Σταθηκα τυχερος στο παρελθον αλλά για την επομενη εξορμηση μου, δυσκολα θα βρω παρέα. Ειναι μαλλον πιο "εξωτικος" προορισμος και απο την Αρκτικη, που πηγα.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post

    Το ιδανικό ειναι να έχεις υπερβεί, οχι απλα ξεπεράσει το θέμα μοναξιά και να μπορείς να πας για μέρες καπου. Αλλιως θα σε πιασει ψυχοπλακωμα και θα θες να στραφείς πισω, ασε που μπορεί και να το κανεις και να σου μεινει το κοστος.

    Δυστυχώς αυτοι που θετουν τις διακοπές ως θέμα μοναξιάς γενικά έχουν θεμα μοναξιάς στη ζωη τους, δηλαδή δυσκολία συσχέτισης ή κυρίως μη αποδοχής.
    Περνάω πάρα πολύ καλά μόνη μου και έχω πάει ταξίδια μόνη μου και έχω περάσει υπέροχα με τον εαυτό μου .Δεν έχω ανάγκη να πάω με κάποιον μόνο και μόνο για να μην νιώθω μοναξιά. Θέλω να έχω έναν άνθρωπο να πω δυο τρεις κουβέντες ,να κάνω πράγματα μαζί του όπως το να πάω για ένα φαγητό ή να κάνουμε ένα σπορ από το να είμαι μόνη μου αλλά το κυριότερο από όλα να πάω κάπου και να μη δώσω τα διπλάσια λεφτά από τους υπόλοιπους μόνο και μόνο γιατί θα μαι μόνη μου επειδή δεν μπορούν να ακολουθήσουν όλοι για τους π.χ. λόγους. Επίσης όπως γράφει παραπάνω όταν πας ένα μακρινό ταξίδι Ο καθένας έχει την παρέα του δεν θα την αφήσει για να σε γνωρίσει εσένα αυτό μπορεί να γίνει σε μία μονοήμερη που μπορεί και ο άλλος να είναι μόνος του ή να είναι με ένα φίλο του αλλά είναι μονοήμερη σε ένα ταξίδι πολυήμερο Ο καθένας έχει την παρέα του και Θα κοιτάξει να αποκτήσει εμπειρίες μαζί του. Ταξίδια πάω στην Ελλάδα Γιατί στο εξωτερικό μου είναι δύσκολο για τους προφανείς λόγους. Στο εξωτερικό όμως θέλω να πάω σε μακρινά μέρη όπως στην Ινδία, στην Αυστραλία ,στη Νέα Ζηλανδία ,στην αρκτική, στις Φιλιππίνες, στην Ιαπωνία κ.οτ. συνεπώς μου είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποιον να με ακολουθήσει.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Συζητάμε για να πας οργανωμένο ταξίδι στο εξωτερικό , με γκρουπ , όχι ατομικό και να μείνεις με άλλο άτομο , μόνο και μόνο για να μην πληρώσεις μονόκλινο ;;
    Και τι ακριβώς περιμένεις ; Να σου βρει άλλο άτομο το γραφείο ; Κανείς , ποτέ δεν θα έκανε κάτι τέτοιο , για να αποφύγει μπλεξίματα.
    Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί τι θέματα θα προέκυπταν από συγκατοίκηση με άλλο άτομο , άγνωστο .

    Ωστόσο αν θες τόσο πολύ, το μονόκλινο , δεν είναι και ακριβώς τα διπλά έξοδα. Είναι κάπου 40% παραπάνω σε συνολική επιβάρυνση ταξιδιού.
    Μπορείς να βρεις πακέτα με χαμηλότερη κατηγορία ξενοδοχείου , λιγότερες μέρες, λιγότερες εκδρομές και να βρεις πακέτο στα μέτρα σου.

    Εφόσον δεν μπορείς να βρεις έναν άλλο άνθρωπο στον επάνω κόσμο ... για να ταξιδέψετε μαζί ......

    Με άλλα λόγια .... δεν έχεις και κανένα φοβερό πρόβλημα ... πέρα από το ... θεματάκι κοινωνικότητας !

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    θέλω να πάω σε μακρινά μέρη όπως στην Ινδία, στην Αυστραλία ,στη Νέα Ζηλανδία ,στην αρκτική, στις Φιλιππίνες, στην Ιαπωνία κ.οτ. συνεπώς μου είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποιον να με ακολουθήσει.

    Σε ολα αυτα τα μερη θελω κι εγω να παω, εκτος απο την Αρκτικη, που πηγα ηδη και με καλυψε η εμπειρια. Ωρες ωρες βεβαια σκεφτομαι οτι αν πηγαινα ξανα δεν θα με χαλουσε καθολου. Επισης προτεινω και την Χιλή, αν θελεις να δεις τον Ειρηνικο Ωκεανο, την Γη του Πυρος και τα ψηλοτερα ηφαιστεια του κοσμου, που βρισκονται πανω σε πολυχρωμα οροπεδια (λογω χημικης συστασης του εδαφους που ποικιλει απο σημειο σε σημειο). Εξωτικα μερη απο καθε αποψη ολα αυτα που ανεφερες...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Σε ολα αυτα τα μερη θελω κι εγω να παω, εκτος απο την Αρκτικη, που πηγα ηδη και με καλυψε η εμπειρια. Ωρες ωρες βεβαια σκεφτομαι οτι αν πηγαινα ξανα δεν θα με χαλουσε καθολου. Επισης προτεινω και την Χιλή, αν θελεις να δεις τον Ειρηνικο Ωκεανο, την Γη του Πυρος και τα ψηλοτερα ηφαιστεια του κοσμου, που βρισκονται πανω σε πολυχρωμα οροπεδια (λογω χημικης συστασης του εδαφους που ποικιλει απο σημειο σε σημειο). Εξωτικα μερη απο καθε αποψη ολα αυτα που ανεφερες...
    Έχεις δει το Βόρειο Σέλας?
    Hit me with music...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Έχεις δει το Βόρειο Σέλας?
    Οχι διοτι πηγα στα τελη Ιουνιου. Αυτο που εβλεπα ηταν ο Ηλιος του Μεσονυχτιου. Φαντασου να ειναι 12 το βραδι και ο ηλιος να ειναι αρκετα πανω απο τον οριζοντα, στο πιο χαμηλο σημειο που κατεβαινει.... Και μετα ανηφοριζει και παλι. Η κινηση του ειναι σχεδον οριζοντια, αρκετα πανω απο την θαλασσα! Ειδα ομως κι αλλα πραγματα που ειναι ακομα πιο εντυπωσιακα, οπως λευκοι παγετωνες που κατεβαινουν σιγα σιγα απο τις πλαγιες προς την θαλασσα, μπλε παγοβουνα, πολικες αρκουδες, αρκτικες αλεπουδες, ταρανδοι, αποκοσμα τοπία με μαυρα βουνα, φυκια με παγωμενο χιονι διπλα στην ακρογιαλια, βολτες με καραβια σε αλλους οικισμους του νησιου, σπαζοντας κομματια παγου που επεπλεαν μπροστα απο το καραβι και χιλια δυο αλλα πραγματα που δεν θα ξεχασω ποτέ! Τα ψυχρα εξωτικα μερη ειναι τελικα πιο εντυπωσιακα απο τα θερμά... Αλλά ειναι για λιγους.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    285
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Οχι διοτι πηγα στα τελη Ιουνιου. Αυτο που εβλεπα ηταν ο Ηλιος του Μεσονυχτιου. Φαντασου να ειναι 12 το βραδι και ο ηλιος να ειναι αρκετα πανω απο τον οριζοντα, στο πιο χαμηλο σημειο που κατεβαινει.... Και μετα ανηφοριζει και παλι. Η κινηση του ειναι σχεδον οριζοντια, αρκετα πανω απο την θαλασσα! Ειδα ομως κι αλλα πραγματα που ειναι ακομα πιο εντυπωσιακα, οπως λευκοι παγετωνες που κατεβαινουν σιγα σιγα απο τις πλαγιες προς την θαλασσα, μπλε παγοβουνα, πολικες αρκουδες, αρκτικες αλεπουδες, ταρανδοι, αποκοσμα τοπία με μαυρα βουνα, φυκια με παγωμενο χιονι διπλα στην ακρογιαλια, βολτες με καραβια σε αλλους οικισμους του νησιου, σπαζοντας κομματια παγου που επεπλεαν μπροστα απο το καραβι και χιλια δυο αλλα πραγματα που δεν θα ξεχασω ποτέ! Τα ψυχρα εξωτικα μερη ειναι τελικα πιο εντυπωσιακα απο τα θερμά... Αλλά ειναι για λιγους.
    Ναι, είναι συγκεκριμένη εποχή που πρέπει να πας για το Βόρειο Σέλας και να έχεις και λίγη τύχη για να το δεις σε όλο του το μεγαλείο, θα ήθελα να τα καταφέρω κάποτε να δω αυτό το φαινόμενο από κοντά, βίντεο και φωτογραφίες μόνο που βλέπω και παθαίνω πλάκα, πιστεύω ότι είναι το πιο ψυχεδελικό φυσικό φαινόμενο σε όλο τον πλανήτη!
    Μοναδικές εμπειρίες πάντως έζησες εκεί επάνω στην Αρκτική!!
    Hit me with music...

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Εξωτικα μερη απο καθε αποψη ολα αυτα που ανεφερες...
    Ακριβώς..Μέρη που δε θέλουν όλοι,δε τολμούν όλοι,δε μπορούν όλοι.
    Δεν έχουν όλοι το μικρόβιο του να ταξιδεύουν και ούτε είναι όλοι διαθέσιμοι και κατάλληλοι.
    Για πολλούς ανθρώπους εκεί έξω όνειρο, αγάπη, τρόπος ζωής είναι τα ταξίδια.
    Έτσι είναι και για μένα.Τετοιιυς ανθρώπους ψάχνω.Υπαρχουν πολλοί....τόσοι πολλοί.
    Δεν έχει καμία σχέση με κοινωνικότητα.. Όσο επικοινωνιακός και να είσαι άμα ο άλλος δε μπορεί να ακολουθήσει, τέλος.
    Επίσης προτιμώ να το οργανώσουμε μόνοι μας γιατί και λιγότερα θα πληρώσουμε και περισσότερα θα δούμε.Καλυτερα θα περάσουμε.
    Αν σ ενδιαφέριυν τέτοιοι προορισμοί,εδώ είμαι!

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    1
    Αν και περσινο το μνμ , ψαχνωντας μου εβγαλε αυτο το θρεντ , τελος μαρτη αρχες απριλη σκεφτομαι για Μεξικο με γουατεμαλα 1-2 μηνες περιπου.
    Εχω παει αρκετες φορες Λατινικη Αμερικη και παντα επιστρεφω εκει.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου σε ταξιδια και μποτιλιαρισμα.
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-05-2023, 20:15
  2. Φοβάμαι τα ταξίδια
    By [email protected] in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-12-2022, 19:39
  3. Φοβος ταξίδια
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2022, 17:39
  4. Ταξίδια και νόσοφοβια.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-01-2019, 13:22
  5. Ταξίδια και διακοπες!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 10-09-2018, 13:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •