Δεν έχω παρέα σε ταξίδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13

    Δεν έχω παρέα σε ταξίδια

    Δεν ξέρω τι να κάνω. Αντιμετωπίζει κανείς το πρόβλημα να του αρέσουν τα ταξίδια και μιλάω για ταξίδια μακρινά όχι μόνοημέρες αλλά δεν έχει κανέναν για να πάει είτε γιατί ποτέ κανείς δεν είναι διαθέσιμος.είτε Γιατί δεν είναι κατάλληλοι; Άρα οι επιλογές σου στερεύουν απογοητευτικά . Είτε δεν πηγαίνεις και το χάνεις είτε πληρώνεις τα διπλάσια αλλά και αυτό Για πόσες φορές και για ποια μέρη όταν Σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει δυνατότητα να πας μόνος ; Έτσι αναλόγως το μέρος αν είναι πιο μακριά και πιο πολύ ξεπερνάει κατά πολύ το budget .
    Άρα καταλήγεις στο αρχικό να μένεις κολλημένος και να μην μπορείς να πας πουθενά.
    Το να πας ένα ταξίδι μόνος σου από πολλές απόψεις δεν συμφέρει όσο συμφέρει να πας οργανωμένα. Τι γίνεται όμως όταν εχεις κουραστεί να παρακαλάς τον έναν και τον άλλον ; Και έχω βρει πολλούς ανθρώπους που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα αλλά ντρεπόμουν να τους ρωτήσω. Τι θα μπορούσα να κάνω; Επίσης έχω δει πολλές φορές γκρουπάκια από 5-6 άτομα που γνωρίζονται εκείνη την ώρα στη συγκέντρωση όσο περιμένουμε το λεωφορείο Άρα πάνε στα τυφλά ? Πώς βρίσκονται ?υπάρχουν site οι ομάδες που οργανώνονται για να πηγαίνουν παρέα και να πετυχαίνουν καλύτερη τιμή και εξασφάλιση του ταξιδιού;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    Δεν ξέρω τι να κάνω. Αντιμετωπίζει κανείς το πρόβλημα να του αρέσουν τα ταξίδια και μιλάω για ταξίδια μακρινά όχι μόνοημέρες αλλά δεν έχει κανέναν για να πάει είτε γιατί ποτέ κανείς δεν είναι διαθέσιμος.είτε Γιατί δεν είναι κατάλληλοι; Άρα οι επιλογές σου στερεύουν απογοητευτικά . Είτε δεν πηγαίνεις και το χάνεις είτε πληρώνεις τα διπλάσια αλλά και αυτό Για πόσες φορές και για ποια μέρη όταν Σε πολλές περιπτώσεις δεν υπάρχει δυνατότητα να πας μόνος ; Έτσι αναλόγως το μέρος αν είναι πιο μακριά και πιο πολύ ξεπερνάει κατά πολύ το budget .
    Άρα καταλήγεις στο αρχικό να μένεις κολλημένος και να μην μπορείς να πας πουθενά.
    Το να πας ένα ταξίδι μόνος σου από πολλές απόψεις δεν συμφέρει όσο συμφέρει να πας οργανωμένα. Τι γίνεται όμως όταν εχεις κουραστεί να παρακαλάς τον έναν και τον άλλον ; Και έχω βρει πολλούς ανθρώπους που αντιμετωπίζουν αυτό το πρόβλημα αλλά ντρεπόμουν να τους ρωτήσω. Τι θα μπορούσα να κάνω; Επίσης έχω δει πολλές φορές γκρουπάκια από 5-6 άτομα που γνωρίζονται εκείνη την ώρα στη συγκέντρωση όσο περιμένουμε το λεωφορείο Άρα πάνε στα τυφλά ? Πώς βρίσκονται ?υπάρχουν site οι ομάδες που οργανώνονται για να πηγαίνουν παρέα και να πετυχαίνουν καλύτερη τιμή και εξασφάλιση του ταξιδιού;
    δεν ξερω αν εχει οργανωμενες ομαδες μεσω ιντερνετ, μπορεις να ψαξεις. ηξερα μια κοπελα που ηταν εντελως μονη και δεν ειχε καθολου φιλους, μονο γνωστους. ηθελε να πηγαινει εκδρομες, αλλα δεν ειχε παρεες. και πηγαινε με κατι φυσιολατρικους ομιλους. δλδ πεζοπορους, ορειβατες κλπ. εκει ισως γνωριζει και κοσμο ενας μοναχικος. μπορεις να δοκιμασεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    και μια ερωτηση: ασχετως ταξιδιων, εχεις παρεα; φιλους; σχεση κλπ; μονο στα ταξιδια δεν ακολουθουν;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Βρε συ σε μόνοημέρες και σε δραστηριότητες πάω μόνη μου.Δεν έχω θέμα .Δεν με ενδιαφέρει να έχω παρέες ίσα κιόλας περνάω πολύ καλά και μόνη μου αλλά σε εκδρομές που είναι με διαμονή δεν είναι και το καλύτερο να πηγαίνεις μόνος σου γιατί άλλο μία μέρα και άλλο 2-3-4 ξέρω γω ή να πας στο εξωτερικό που θέλω πολύ αλλά είναι αδύνατο Γιατί δεν έχουν όλοι την ίδια λοξά με σένα ούτε τα λεφτά να τα διαθέσουν και ουτε έχουν όλοι το μικρόβιο να ταξιδεύουν για να πηγαίνουν από δω και από κει αλλά αυτοί που το έχουν και είναι πολλοι μοναχικοί ταξιδιώτες είμαι σίγουρη ότι ψάχνουν για παρέα γιατί έχω δει τέτοιους ανθρώπους αλλά δεν ξέρω πώς ,που να τους βρω και να τους προσεγγίσω.τους βρω ακόμη και το ότι το συζητάω μου φαίνεται αστείο αλλά όμως έτσι όπως έχουν καταλήξει οι καιροί μας όλοι είμαστε μόνοι μας και μπορεί να αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα με άλλους Και επειδή δεν μιλάμε κλεινόμαστε στον εαυτό μας δεν αλληλοβοηθούμαστε. Κάποιες φορές τολμάω από το γραφείο που έχω μεγαλύτερη εξοικείωση αν υπάρχει κι άλλος μόνος του να μοιραστούμε το δωμάτιο και να πάρουμε την τιμή που δίνεται για κανονικό και όχι την επιβάρυνση που πολύ το σκέφτονται και κάνουν πίσω όπως και εγώ τις περισσότερες φορές αλλά πόσες φορές να το κάνω; Αισθάνομαι πολύ άσχημα. Σχέση όχι δεν έχω και δεν θέλω καμία αυτήν την περίοδο ,προτιμά την ησυχία μου , προτιμώ ένα φίλο έναν άνθρωπο να πω μία κουβέντα. Αλλά όπως γράφω παραπάνω δεν είναι όλοι οι διαθέσιμοι ούτε έχουν τη δυνατότητα και τη διάθεση. Κι αν έχεις κάποιους και ξέρεις ότι δεν θα περάσεις καλά μαζί τους Ε δεν θα μπεις στη διαδικασία να τους το προτείνεις Γιατί μετά θα λες άντε μωρέ δεν πάω πουθενά πού να πάω μαζί του π.χ. Θα μου χαλάσει την ψυχολογία καλύτερα να κάτσω και μόνη μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    εχω την εντυπωση οτι ταξιωτικα πρακτορεια συνηθως εχουν γκρουπ για να προσθεσουν ατομα που θελουν να ταξιδεψουν αλλα δεν εχουν συνοδο ή παρεα.... παρομοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω συνηθως δεν μπορουν να με ακολουθησουν ατομα λογο χρηματικης δαπανης αλλα καποιοι ειναι κυριως για μια μονοημερη εκρδομη...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    εχω την εντυπωση οτι ταξιωτικα πρακτορεια συνηθως εχουν γκρουπ για να προσθεσουν ατομα που θελουν να ταξιδεψουν αλλα δεν εχουν συνοδο ή παρεα.... παρομοιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω συνηθως δεν μπορουν να με ακολουθησουν ατομα λογο χρηματικης δαπανης αλλα καποιοι ειναι κυριως για μια μονοημερη εκρδομη...
    εεε μ ερχεσαι στα λογια μου..Αρχικα τα γραφεια εαν δεν ειναι μακρινο και πολυημερο το ταξιδι αρα το κοστος του μονοκλινου εξωφρενικο, δεν σου εχει την επιλογη για μοιρασμα του δωμτιου με αλλον επισης μονο του.Εχουν ολη την πολιτικη εαν εχεις παρεα ερχεσαι αν οχι πληρωνε τα διπλασια αλλιως κατσε σπιτι σου.Εγω το αντιμετωπιζω πολυ εντονα γιτι εχω χασει τξιδια που ηθελα να παω μ δεν ειχα ανθρωπο οπως γραφω παρΑπΑνω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    ισως να δοκιμασεις να πας μονη σου, εγω την τελευταια φορα που πηγα μονος μου δεν με ενοχλησε τοσο πολυ, νοικιασα ενα μηχανακι και εκανα καποιες επισκεψεις σε καποια ωραια σημεια της πολης, γενικα μονο που ειδα αλλα πραγματα που περπατησα σε αλλα εδαφη αυτο και μονο μετραει... ισως θα πρεπει να συμβιβαζεσαι οτι καποιες φορες σε καποια πραγματα θα εισαι και μονη...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Το να βρεις συνταξιδιωτη για μια φορα, δεν ειναι και τοσο δυσκολο, απλα πρεπει να απευθυνθεις εκει που πρεπει, οπως ομαδες στο ιντερνετ, τουριστικα γραφεια, ορειβατικους συλλογους κτλ..... Για να βρεις ομως συνταξιδιωτες σε μονιμη/σταθερη βαση, εκει πρεπει να ψαξεις περισσοτερο, διοτι αυτοι οι συνταξιδιωτες ειναι τυπου συντροφοι. Αρα μιλάμε για φιλία που καλλιεργειται και δεν χτιζεται σε μια μερα. Χρειαζεται αρκετο ψαξιμο και μια μικρη δοση τυχης. Καποτε ηθελα να κανω ενα πολυ ακραιο ταξιδι και ευτυχως επειδη τοτε ειχα μεγαλο κυκλο γνωριμιων, βρηκα παρεα και πηγαμε... σε ενα πραγματικα ακραιο μερος. Για πιο κοσμοπολιτικα μερη φυσικα, ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις συνταξιδιωτες. Προσωπικα εχω ταξιδεψει σε πανω απο 10 χωρες ενω σε δυο απο αυτες εμεινα απο 7 μηνες εως 4 χρονια... Μια φορα ζουμε, αν δεν δουμε και κατι διαφορετικο, θα χασουμε πολλες ευκαιριες για νεες εμπειριες και αναμνησεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Thessalonian, ποιο ήταν το ακραίο μέρος αν επιτρέπεται;
    Έχω κάνει κι εγώ κάποια ταξίδια στο εξωτερικό αλλά όχι τόσα πολλά...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    εεε μ ερχεσαι στα λογια μου..Αρχικα τα γραφεια εαν δεν ειναι μακρινο και πολυημερο το ταξιδι αρα το κοστος του μονοκλινου εξωφρενικο, δεν σου εχει την επιλογη για μοιρασμα του δωμτιου με αλλον επισης μονο του.Εχουν ολη την πολιτικη εαν εχεις παρεα ερχεσαι αν οχι πληρωνε τα διπλασια αλλιως κατσε σπιτι σου.Εγω το αντιμετωπιζω πολυ εντονα γιτι εχω χασει τξιδια που ηθελα να παω μ δεν ειχα ανθρωπο οπως γραφω παρΑπΑνω..
    δεν μπορω να εννοησω, πως για να λυσεις το θεμα της μεγαλης χρεωσης σκεφτεσαι να συγκατοικησεις εστω και για λιγες μερες με εναν ΑΓΝΩΣΤΟ...
    εδω, μονη σου λες, οτι δεν ξερεις αν μπορεις με γνωστο και θα ζητησεις (αν υπαρξει η δυνατοτητα) να σε σεταρουν με εναν αγνωστο ή αγνωστη να κοιμασαι στο ιδιο δωματιο;
    χιλιες φορες να πληρωνα τα διπλά, ή να καθομουν σπιτι μου αν ειχα αυτο το προβλημα...
    προσανατολισου στο να κοινωνικοποιηθεις περισσοτερο, ωστε απο τις περισσοτερες φιλίες να προκυψουν και πιθανες παρεες για εκδρομες, κατα την γνωμη μου..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Το να βρεις συνταξιδιωτη για μια φορα, δεν ειναι και τοσο δυσκολο, απλα πρεπει να απευθυνθεις εκει που πρεπει, οπως ομαδες στο ιντερνετ, τουριστικα γραφεια, ορειβατικους συλλογους κτλ..... Για να βρεις ομως συνταξιδιωτες σε μονιμη/σταθερη βαση, εκει πρεπει να ψαξεις περισσοτερο, διοτι αυτοι οι συνταξιδιωτες ειναι τυπου συντροφοι. Αρα μιλάμε για φιλία που καλλιεργειται και δεν χτιζεται σε μια μερα. Χρειαζεται αρκετο ψαξιμο και μια μικρη δοση τυχης. Καποτε ηθελα να κανω ενα πολυ ακραιο ταξιδι και ευτυχως επειδη τοτε ειχα μεγαλο κυκλο γνωριμιων, βρηκα παρεα και πηγαμε... σε ενα πραγματικα ακραιο μερος. Για πιο κοσμοπολιτικα μερη φυσικα, ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις συνταξιδιωτες. Προσωπικα εχω ταξιδεψει σε πανω απο 10 χωρες ενω σε δυο απο αυτες εμεινα απο 7 μηνες εως 4 χρονια... Μια φορα ζουμε, αν δεν δουμε και κατι διαφορετικο, θα χασουμε πολλες ευκαιριες για νεες εμπειριες και αναμνησεις.
    μαλλον εννοεις οτι καποιοι μοναχικοι αναζητουν σε τετοιες εκδρομες σεξουαλικους παρτενερ και κανουν τετοια παρεα μεταξυ τους. το εχω ακουσει κι εγω αυτο. ξερω μια τετοια περιπτωση..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Thessalonian, ποιο ήταν το ακραίο μέρος αν επιτρέπεται;
    Έχω κάνει κι εγώ κάποια ταξίδια στο εξωτερικό αλλά όχι τόσα πολλά...
    Ενα νορβηγικο νησι πολυ κοντα στον Βορειο Πολο. Svalbard ονομαζεται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Καλησπέρα,
    Ίσως αν θες κάποια συγκεκριμένη πόλη του εξωτερικού να οργανώσεις το ταξίδι σου μόνη, χωρίς ταξιδιωτικό πρακτορείο δηλαδή, αεροπορικό εισιτήριο νωρίς για να είναι πιο φτηνό, έρευνα για διαμονή σε AirBnB, εκδρομές που μπορείς να κλείσεις από εκεί, περιήγηση στην πόλη με τα ΜΜΜ, εξαρτάται φυσικά τη χώρα, την πόλη κλπ Ίσως ακούγεται πιο δύσκολο και χρονοβορο, αλλά μπορεί να ήταν καλύτερο για εσένα, αφού δεν σε απασχολεί και μονη σου να ταξιδευεις.
    Δε θα το συνιστούσα για χώρες, περιοχές με μεγαλύτερη επικινδυνότητα.
    Συμφωνώ με Remedy, τελείως άγνωστο/η για παρέα-μοίρασμα δωματίου δεν ξέρω αν θα ήταν καλή επιλογή..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μαλλον εννοεις οτι καποιοι μοναχικοι αναζητουν σε τετοιες εκδρομες σεξουαλικους παρτενερ και κανουν τετοια παρεα μεταξυ τους. το εχω ακουσει κι εγω αυτο. ξερω μια τετοια περιπτωση..
    Οχι μονο αυτην την κατηγορια... Εννοουσα και την κατηγορια κολλητων φιλων, οχι μονο ερωτικων συντροφων.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Η παρεα σε ταξιδια ειναι πραγματικα μεγαλο προβλημα οταν θελεις να πας καπου και δεν θελει κανενας φιλος/η να ερθει μαζι διοτι το θεωρουν ακαταλληλο μερος ή οχι ασφαλες. Παραδειγμα, η Παπούα - Νεα Γουινέα ή οι Άνδεις και η Γη του Πυρός στην Λατινικη Αμερικη. Συνηθως ο περισσοτερος κοσμος προτιμα Παρισι, Λονδινο, Ρωμη, Νεα Υορκη και τα συναφη.... Δημοφιλεις αστικοι προορισμοι που θεωρουνται ασφαλεις αν και η αισθηση ασφαλειας ειναι επιπλαστη. Πολλα μπορουν να συμβουν σε μια μεγαλουπολη...

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου σε ταξιδια και μποτιλιαρισμα.
    By k33 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 05-05-2023, 21:15
  2. Φοβάμαι τα ταξίδια
    By [email protected] in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-12-2022, 20:39
  3. Φοβος ταξίδια
    By MK.89 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 19-07-2022, 18:39
  4. Ταξίδια και νόσοφοβια.
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 18-01-2019, 14:22
  5. Ταξίδια και διακοπες!!!
    By serios in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 13
    Last Post: 10-09-2018, 14:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •