Απιστίες γενικά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    3

    Απιστίες γενικά

    Είμαι καινούργια στο forum για αυτό παρακαλώ να μου συγχωρήσετε τυχόν λάθη μου. Ένα πρόβλημα που με απασχολεί είναι η απιστία του άντρα μου εδώ και περίπου 5 χρονια με το ίδιο πρόσωπο(μιλάμε για παράλληλη σχέση την οποία ενώ παραδέχτηκε στην αρχή στην συνέχεια και ενώ αποδεδειγμένα την συνεχίζει προσπαθεί να με βγάλει τρελή και επιμένει ότι πλέον έχει κρατήσει μια σχέση σε φιλικό επιίπεδο μόνο). Παρά τις προσπάθειές μου όλα αυτά τα χρόνια δεν μπορέσαμε να έρθουμε κοντά και καθημερινά απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο. Για προσωπικούς λόγους(όχι οικονομικούς) προς το παρόν δεν μπορώ να χωρίσω αν και είναι κάτι που σκέφτομαι μελλοντικά και αφού ξεπεραστούν κάποια θέματα . Δεν υπήρξα ποτέ ερωτευμένη μαζί του, ούτε και εκείνος αλλά είχαμε μια σχέση αγάπης και σεβασμού( που χάθηκαν πλέον και αυτά). Επίσης έχουμε ένα παιδί ανήλικο. Δεν έχουμε ερωτικές επαφές σχεδόν καθόλου πια .Τα τελευταία 5 χρόνια ελάχιστες φορές έχουμε έρθει σε επαφή. Είμαι πολύ όμορφη γυναίκα και τουλάχιστον από τα μέσα μαζικής δικτύωσης υπάρχουν αρκετοί που κατά καιρούς φλερτάρω(μετά την αποκάλυψη της σχέσης του άντρα μου), αλλά ποτέ δεν έχει συμβεί κάτι γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου να κάνω σχέση ενώ είμαι ακόμη στο γάμο μου. Πριν δύο μήνες περίπου συνομιλούσα με κάποιον που πράγματι με άγγιξε περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον και άρχισα να σκέφτομαι να κάνω κάτι μαζί του. Είναι χωρισμένος με ένα παιδί και μου έδωσε να καταλάβω ότι θα ήθελε κάτι σοβαρό μεταξύ μας . Συναντηθήκαμε από κοντά δυο φορές σε κάποιο χώρο δημόσιο και μιλήσαμε για λίγη ώρα. Κανονίστηκε μια συνάντησή μας αλλα 2 ώρες πριν την ακύρωσε επειδή του έτυχε κάτι έκτακτο. Μετά από μια εβδομάδα χωρίς επικοινωνία μου έστειλε μήνυμα γράφοντάς μου ότι με σκέφτεται και οτι το παλεύει. Και εκείνος ένοιωθε κάπως επειδή είμαι παντρεμένη με ρωτούσε διαρκώς αν υπό άλλες συνθήκες θα πήγαινα να έμενα στο σπίτι του. Επειδή πίεζε με τέτοιου είδους ερωτήσεις του είπα πως θα ήθελα μια ελεύθερη σχέση χωρίς πιέσεις προς το παρόν με δεδομένη την κατάσταση που αντιμετωπίζω στο σπιτι μου. Το δέχτηκε , αλλά επειδή δεν είναι του χαρακτήρα του έγραψα ότι είναι καλύτερα να το τελειώσουμε και καλό θα ήταν να μη μπλέξει μαζί μου. Μετά από αυτό με μπλόκαρε. Τον σκεφτόμουν συνέχεια και 10 ημέρες μετά του έστειλα μήνυμα στο κινητό ανταποκρίθηκε αμέσως και είπαμε ότι ξεκινάμε σχέση . Για δύο συνεχείς ημέρες μου έγραφε να κανονίσω να συναντηθούμε. Λόγω κάποιων υποχρεώσεων δεν μπορούσα και την τρίτη ημέρα πρότεινα εγώ να βρεθούμε . Κανονίσαμε το ίδιο κιόλας βράδυ σε ένα ραντεβού που δεν ήρθε ποτέ, (αν και δεν περίμενα ούτε ένα λεπτό παραπάνω) ούτε μου έχει στείλει κάποιο μήνυμα από τότε αν και έχουν περάσει 4 ημέρες. Τι έχω κάνει λάθος; Και τι πρέπει να κάνω; Να σταματήσω να ασχολούμαι πιά; Σας κούρασα και ζητώ συγνώμη.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by Katiousa View Post
    Είμαι καινούργια στο forum για αυτό παρακαλώ να μου συγχωρήσετε τυχόν λάθη μου. Ένα πρόβλημα που με απασχολεί είναι η απιστία του άντρα μου εδώ και περίπου 5 χρονια με το ίδιο πρόσωπο(μιλάμε για παράλληλη σχέση την οποία ενώ παραδέχτηκε στην αρχή στην συνέχεια και ενώ αποδεδειγμένα την συνεχίζει προσπαθεί να με βγάλει τρελή και επιμένει ότι πλέον έχει κρατήσει μια σχέση σε φιλικό επιίπεδο μόνο). Παρά τις προσπάθειές μου όλα αυτά τα χρόνια δεν μπορέσαμε να έρθουμε κοντά και καθημερινά απομακρυνόμαστε όλο και περισσότερο. Για προσωπικούς λόγους(όχι οικονομικούς) προς το παρόν δεν μπορώ να χωρίσω αν και είναι κάτι που σκέφτομαι μελλοντικά και αφού ξεπεραστούν κάποια θέματα . Δεν υπήρξα ποτέ ερωτευμένη μαζί του, ούτε και εκείνος αλλά είχαμε μια σχέση αγάπης και σεβασμού( που χάθηκαν πλέον και αυτά). Επίσης έχουμε ένα παιδί ανήλικο. Δεν έχουμε ερωτικές επαφές σχεδόν καθόλου πια .Τα τελευταία 5 χρόνια ελάχιστες φορές έχουμε έρθει σε επαφή. Είμαι πολύ όμορφη γυναίκα και τουλάχιστον από τα μέσα μαζικής δικτύωσης υπάρχουν αρκετοί που κατά καιρούς φλερτάρω(μετά την αποκάλυψη της σχέσης του άντρα μου), αλλά ποτέ δεν έχει συμβεί κάτι γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου να κάνω σχέση ενώ είμαι ακόμη στο γάμο μου. Πριν δύο μήνες περίπου συνομιλούσα με κάποιον που πράγματι με άγγιξε περισσότερο από οποιονδήποτε άλλον και άρχισα να σκέφτομαι να κάνω κάτι μαζί του. Είναι χωρισμένος με ένα παιδί και μου έδωσε να καταλάβω ότι θα ήθελε κάτι σοβαρό μεταξύ μας . Συναντηθήκαμε από κοντά δυο φορές σε κάποιο χώρο δημόσιο και μιλήσαμε για λίγη ώρα. Κανονίστηκε μια συνάντησή μας αλλα 2 ώρες πριν την ακύρωσε επειδή του έτυχε κάτι έκτακτο. Μετά από μια εβδομάδα χωρίς επικοινωνία μου έστειλε μήνυμα γράφοντάς μου ότι με σκέφτεται και οτι το παλεύει. Και εκείνος ένοιωθε κάπως επειδή είμαι παντρεμένη με ρωτούσε διαρκώς αν υπό άλλες συνθήκες θα πήγαινα να έμενα στο σπίτι του. Επειδή πίεζε με τέτοιου είδους ερωτήσεις του είπα πως θα ήθελα μια ελεύθερη σχέση χωρίς πιέσεις προς το παρόν με δεδομένη την κατάσταση που αντιμετωπίζω στο σπιτι μου. Το δέχτηκε , αλλά επειδή δεν είναι του χαρακτήρα του έγραψα ότι είναι καλύτερα να το τελειώσουμε και καλό θα ήταν να μη μπλέξει μαζί μου. Μετά από αυτό με μπλόκαρε. Τον σκεφτόμουν συνέχεια και 10 ημέρες μετά του έστειλα μήνυμα στο κινητό ανταποκρίθηκε αμέσως και είπαμε ότι ξεκινάμε σχέση . Για δύο συνεχείς ημέρες μου έγραφε να κανονίσω να συναντηθούμε. Λόγω κάποιων υποχρεώσεων δεν μπορούσα και την τρίτη ημέρα πρότεινα εγώ να βρεθούμε . Κανονίσαμε το ίδιο κιόλας βράδυ σε ένα ραντεβού που δεν ήρθε ποτέ, (αν και δεν περίμενα ούτε ένα λεπτό παραπάνω) ούτε μου έχει στείλει κάποιο μήνυμα από τότε αν και έχουν περάσει 4 ημέρες. Τι έχω κάνει λάθος; Και τι πρέπει να κάνω; Να σταματήσω να ασχολούμαι πιά; Σας κούρασα και ζητώ συγνώμη.
    καλησπερα.
    μας τα λες πολυ αλλοπροσαλα, ξερεις..
    μας λες οτι εχεις εναν λευκο γαμο οπου σε απαταει και σε βγαζει και "υπερβολικη", οπου δεν υπηρξε ποτε ερωτας και μαλιστα κι απ τις δυο πλευρες, υπηρχε ομως παλια σεβασμος, πουε χει χαθει κι αυτος..
    ωστοσο, χωρις να εχεις οικονομικο προβλημα δεν θελεις να χωρισεις για "προσωπικους λογους" που δεν μας λες ποιοι ειναι αυτοι οι λογοι ενω υπαρχιε τετοια κατασταση τρομερης φθορας, αλλα και τρομερης απαξιωσης και κοροιδιας απο τον ανδρα σου προς εσενα..

    απο την αλλη μας λες οτι παρολα αυτα, ως παντρεμενη δεν σου βγαινει και δεν θελεις νακανεις εξωσυζυγικες σχεσεις, ωστοσο μπορεσες να ασχοληθεις τοσο πολυ με εναν τυπο που ηπιατε 2 φορες καφε καισ την τριτη εξαφανιστηκε, τοσο πολυ δε, που παρολο που του ελεγες οτι μονο κατι ελευθερο θα εκανες ΑΝ εκανες, τελικα εκανες συμφωνια για κανονικη σχεση (!!!) μετα τους 2 καφεδες, αλλα αυτος και παλι σε δουλεψε και εξαφανιστηκε και δεν υπηρξε προς το παρον, οχι σχεση, οχι σεξ, αλλα ουτε τριτος καφες..

    τελικα η ερωτηση σου ειναι τι να κανεις, ωστε να πετυχεις τι;
    να εμφανιστει αυτος που εξαφανιστηκε; για ποιο πραγμα τι να κανεις;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    3
    Καλησπέρα ναι αλλοπρόσαλλα τα έγραψα γιατί μπερδεμένη είμαι. Σίγουρα δεν έχει λογική η συμπεριφορά μου αλλά είναι τέτοια η ψυχολογία μου με αυτά που ζω (είναι και άλλα που δεν ανέφερα γιατί θα με φωτογραφιζα ) που πραγματικά κοντεύω να χάσω τον εαυτό μου. Ναι έχω πολύ σοβαρούς λόγους που προς το παρόν δεν μπορώ να χωρίσω (ο ένας είναι λόγος υγείας) και από την άλλη νοιώθω ότι εχω και εγώ δικαίωμα στη ζωή. Όπως προείπα πρώτη φορά προσπάθησα να κάνω εξωσυζυγικη σχέση, γιατί κουράστηκα να τρώω κέρατο τόσα χρόνια δεν μου αξίζει. Το ερώτημα μου είναι αν έφταιξα εγώ σε κάτι και εξαφανίστηκε ο τύπος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2021
    Posts
    811
    Μην απελπιζεστε παιδια,ολοι μας μια μερα θα πεθανουμε.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,595
    Quote Originally Posted by Katiousa View Post
    Καλησπέρα ναι αλλοπρόσαλλα τα έγραψα γιατί μπερδεμένη είμαι. Σίγουρα δεν έχει λογική η συμπεριφορά μου αλλά είναι τέτοια η ψυχολογία μου με αυτά που ζω (είναι και άλλα που δεν ανέφερα γιατί θα με φωτογραφιζα ) που πραγματικά κοντεύω να χάσω τον εαυτό μου. Ναι έχω πολύ σοβαρούς λόγους που προς το παρόν δεν μπορώ να χωρίσω (ο ένας είναι λόγος υγείας) και από την άλλη νοιώθω ότι εχω και εγώ δικαίωμα στη ζωή. Όπως προείπα πρώτη φορά προσπάθησα να κάνω εξωσυζυγικη σχέση, γιατί κουράστηκα να τρώω κέρατο τόσα χρόνια δεν μου αξίζει. Το ερώτημα μου είναι αν έφταιξα εγώ σε κάτι και εξαφανίστηκε ο τύπος.
    οταν εισαι τοσο μπερδεμενη που δεν εχουν συσχετισμο οι σκεψεις με τις πραξεις σου και λογικη συνεχεια, ουτε μπορεις να εξηγησεις στον εαυτο σου αυτα που κανεις και νοιωθεις να χανεις τον εαυτο σου, κατα την γνωμη μου εχει φτασει εδω και ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ η ωρα να αναζητησεις ψυχοθεραπευτη...
    ολα τα υπολοιπα, ειναι να χαμε να λεγαμε για να περναει η ωρα...

    οσο για τον τυπο που ρωτας, με τον τροπο που τον γνωρισες και με το τοσο λιγο διαστημα που "γνωριζεστε" και τους 2 και μοναδικους καφεδες που ηπιατε, τι νοημα να βγει;
    ειναι παντελως αγνωστος αφενος, μπορει να κανει κατα συστημα τετοιες γνωριμιες αφετερου και καθε εξαφανιση του να συνδεεται με τετοια δραστηριοτητα, ή μπορει να μην ειναι καθολου χωρισμενος, αλλα παντρεμενος/ δεσμευμενος και πολλες αλλες υποθεσεις...
    δεν βλεπω να εχεις κανει καποιο λαθος στο οποιο θα μπορουσε να οφειλεται η συμπεριφορα του...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,350
    Quote Originally Posted by Katiousa View Post
    Καλησπέρα ναι αλλοπρόσαλλα τα έγραψα γιατί μπερδεμένη είμαι. Σίγουρα δεν έχει λογική η συμπεριφορά μου αλλά είναι τέτοια η ψυχολογία μου με αυτά που ζω (είναι και άλλα που δεν ανέφερα γιατί θα με φωτογραφιζα ) που πραγματικά κοντεύω να χάσω τον εαυτό μου. Ναι έχω πολύ σοβαρούς λόγους που προς το παρόν δεν μπορώ να χωρίσω (ο ένας είναι λόγος υγείας) και από την άλλη νοιώθω ότι εχω και εγώ δικαίωμα στη ζωή. Όπως προείπα πρώτη φορά προσπάθησα να κάνω εξωσυζυγικη σχέση, γιατί κουράστηκα να τρώω κέρατο τόσα χρόνια δεν μου αξίζει. Το ερώτημα μου είναι αν έφταιξα εγώ σε κάτι και εξαφανίστηκε ο τύπος.
    Δεν εχει λογικη ?
    Και ποιος το ειπε αυτο ?
    Υπαρχει λογικη στην περιπτωση που η ανθρωπινη αναγκη σκαει μεσα σε ενα γαμο ?

    Ναι η κοινωνια-θρησκεια και ο κανονας ηθικης δεοντολογιας ενος γαμου λεει να χωρισεις και μετα να καλυψεις μια ζωτικη σου αναγκη αλλα υπαρχει και αυτο το αλλα και βαση αυτου τα προηγουμενα αναιρουντε ....
    Αντιλαμβανομαι οταν υπαρχει θεμα υγειας ειναι πολυ σοβαρος λογος να μην φευγεις απο ενα σπιτι ,γιατι εσεις χωρισμενοι ειστε αν δεν το εχεις καταλαβει ,απλα συγκατοικειται ...
    Δεν υπαρχει τιποτα κοινο σας σαν ερωτικο ζευγαρι και ο καθενας σας εχει βρει τον τροπο , να καλυπτει τις αναγκες του ..ειναι μια ατυπη συμφωνια οπως λεγεται πλεον οπλο αυτο !

    Οταν αντιληφθεις αυτο που σου λεω και πεταξεις απο την σκεψη σου ολο αυτο το ενοχικο που θα ερθει καποιος και θα σου κουνησει το δακτυλο ,λεγοντας σου εισαι παντρεμενη ,μη γνωριζοντας τα παρακατω ΙΣΩΣ μπορεσεις και δωσεις την απαντηση και στο ερωτημα που θετεις ..

    Το πρωτο σου μηνυμα ειναι απολογητικο και ουσιαστικα δικαιολογεις μια πραξει που ειναι φυσικο επακολουθω αυτου που ζεις ..
    Αρα, πλεον δεν απολογεισαι ,διεκδικεις το θελω σου και προσπαθεις να το κανεις με το καλυτερο και σωστοτερο τροπο ..

    Οταν λοιπον βγαλεις αυτο το ενοχικο και το απολογιτικο που εχεις απο πανω σου ,τοτε αυτοματα θα ψαχνεις και θα βρισκεις τους ανθρωπους που θελεις και πολυ περισσοτερο θα εισαι πιο σωστη και ξεκαθαρη μεσα στη σχεση αυτη ,ουτως ωστε να μην νιωθεις οτι κανεις καπου λαθος ..
    Οταν εισαι ξεκαθαρη και τα θελω σου δεν ειναι σεβαστα τοτε απλα φευγεις ...δεν ασχολεισαι με καποιον που δεν ειναι σε θεση να σου τα προσθερει και πολυ περισσοτερο δεν το γυρνας στο ενοχικο και ψαχνεις να βρεις εσυ που εκανες λαθος ...

    Πουθενα δεν εκανες λαθος πιστεψε με την εννοια που ψαχνεις να το βρεις ..Γιατι αν καθισουμε και δουμε τι ειναι λαθος εγω θα σου πω ΟΛΟ ειναι λαθος απο την αρχη γιατι εισαι παντρεμενη και κλεινει εκει ...δεν αντιμετωπιζουμε ομως μια κατασταση σαν την δικη σου με αυτη την οπτικη γιατι τοτε εμεις ειμαστε λαθος και ανευθυνοι θα ελεγα που παμε να φορτωσουμε ενοχικα σε μια απολυτα φυσιολογικη αντιδραση ενος ανθρωπου .
    Ελπιζω ν αντιλαμβανεσαι τον τροπο που το λεω γιατι και ο γραπτος λογος δεν ειναι και ο καλυτερος τροπος να δινεις στον αλλον να καταλαβει τι ακριβως λες αλλα και με ποια διαθεση το λες ..

    ΑΡΑ πεταξε το ενοχικο και συναμα απολογητικο στοιχειο απο πανω σου και προχωρα σε μια σχεση πιο δυναμικα ,πιο ξεκαθαρα και θα δεις τιποτε δεν θα παει "λαθος" !
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    3
    Marilou σε ευχαριστώ πραγματικά από καρδιάς για όσα έγραψες, με κάλυψες απόλυτα. Κάτι που ξέχασα να αναφέρω και είναι βασικός λόγος που έγραψα στο forum είναι οτι η κολλητή μου με κατηγόρησε ευθέως ότι ο τύπος εξαφανίστηκε από καθαρά δική μου ευθύνη γιατί με βαρέθηκε επειδή όταν εκείνος μου πρότεινε να βρεθούμε εγώ λόγω υποχρεώσεων δε μπορούσα και το ανέβαλλα.

Similar Threads

  1. Γενικά και αόριστα
    By Spyros 21gr in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-01-2023, 12:39
  2. Bi και γενικά η ζωή
    By Elusurpador in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 29-10-2021, 00:04
  3. αγαπες γενικα
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 25
    Last Post: 24-10-2015, 14:45
  4. Γενικά.
    By | Γιώργος | in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 5
    Last Post: 04-12-2014, 12:55
  5. γενικα
    By deleted_member27-11-2015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 12-10-2014, 23:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •