ξαφνικά μου παρουσιάστηκαν φωνες ....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    2

    ξαφνικά μου παρουσιάστηκαν φωνες ....

    δύο χρόνια τώρα δεν μπορώ να απαλλαγώ από κάποιες φωνές που με παρακολουθούν και μου μιλάνε, μου λένε κανε τουτο ή εκείνο, με ρωτάνε, καταλαβαίνουν τι σκέφτομαι, τι βλέπω και διάφορα άλλα ας μην τα αναφέρω... Αυτό εμφανίσθηκε μετά ή μάλλον ταυτόχρονα με ένα έντονο στρες λόγω μπουλινγκ από κάποιους γιά περιουσιακά....... δεν έχει σημασία νομίζω ο λόγος άυτή τη στιγμή- αφού τα συγκεκριμένα άτομα εδώ και ένα χρόνο πούλησαν το μερίδιό τους και έφυγαν από την ζωή μου. Αλλά άφησαν πίσω τους αυτές τις φωνές που με ταλαιπωρουν μερα νύχτα, οπτικά δεν υπάρχει κάτι αλλά ουτε και οι φωνές αυτές μπορούν να καταγραφούν... Δεν παίρνω φάρμακα ούτε ναρκωτικά. Εχει συμβεί άραγε και σε άλλους κάτι τέτοιο και πως αντιμετωπίζεται;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Για να απαντησω στο πρωτο σκελος της ερωτησης, ναι εχει συμβει και σε αλλους εδω, σε πολλους μαλιστα. Το πως αντιμετωπιζεται θα σου το πει ειδικος ψυχικης υγειας που θα κανει και την επιστημονικη διαγνωση της συγκεκριμενης παθησης. Στο google μπορεις μονο να βρεις που παραπεμπουν αυτα τα συμπτωματα (παραδειγματος χαριν, διαταραχη πολλαπλης προσωπικοτητας, ψυχωση, σχιζοφρένεια, σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη κτλ κτλ.) αλλά ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν μπορεις να κανεις διαγνωση απο μονος σου, ποσο μαλλον να βρεις και τον σωστο τροπο αντιμετωπισης του προβληματος.


    Για να προλαβεις τα δυνητικα χειροτερα που ενδεχομενως να συμβουν, κανονισε ενα ραντεβου με ψυχιατρο. 2 χρονια ειναι πολυς καιρος και αν ξεκινησε αποτομα/ξαφνικα και οχι σταδιακα, ενδεχεται να ειναι κατι πιο σοβαρο. Τα συμπτωματα αυτα παραπεμπουν σε διαφορες καταστασεις που φυσικα δεν θα αναφερω καθως δεν επιτρεπεται καμια διαγνωση και δεν ειμαι ειδικος. Απλα πηγαινε συντομα σε ειδικο ψυχικης υγειας. Τιποτα αλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by jane11 View Post
    δύο χρόνια τώρα δεν μπορώ να απαλλαγώ από κάποιες φωνές που με παρακολουθούν και μου μιλάνε, μου λένε κανε τουτο ή εκείνο, με ρωτάνε, καταλαβαίνουν τι σκέφτομαι, τι βλέπω και διάφορα άλλα ας μην τα αναφέρω... Αυτό εμφανίσθηκε μετά ή μάλλον ταυτόχρονα με ένα έντονο στρες λόγω μπουλινγκ από κάποιους γιά περιουσιακά....... δεν έχει σημασία νομίζω ο λόγος άυτή τη στιγμή- αφού τα συγκεκριμένα άτομα εδώ και ένα χρόνο πούλησαν το μερίδιό τους και έφυγαν από την ζωή μου. Αλλά άφησαν πίσω τους αυτές τις φωνές που με ταλαιπωρουν μερα νύχτα, οπτικά δεν υπάρχει κάτι αλλά ουτε και οι φωνές αυτές μπορούν να καταγραφούν... Δεν παίρνω φάρμακα ούτε ναρκωτικά. Εχει συμβεί άραγε και σε άλλους κάτι τέτοιο και πως αντιμετωπίζεται;
    αν δεν εχεις παει σε ψυχιατρο, πρεπει να πας αμεσα. οχι σε ψυχολογο. σε ψυχιατρο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Οι φωνές καταλαβαίνουν τι σκέφτεσαι και τι βλέπεις επειδή αυτες οι φωνές είσαι εσύ...Οπως κάθε άτομο που βλέπεις στα όνειράσ ου είσαι εσύ...Είναι στοιχεία του υποσυνειδήτου τα οποία έχουν αυτονομηθεί ως ανεξάρτητες οντότητες και προσλαμβάνονται ως ξενα...
    Είναι απο τα θετικά συμπτώματα ψύχωσης και σχιζοφρένειας,χωρίς να σημαίνει οτι έχεις εκδηλώσει αυτές τις διαταραχές..Πήγαινε σε ψυχίατρο να σου δώσει αντιψυχωσικά να φύγουν.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,402
    Πρέπει να πας σε ψυχίατρο επειγόντως διότι έχεις ασθένεια. Την διάγνωση δεν την βγάζω φυσικά εγώ, αλλά από αυτά που περιγράφεις φαίνεται ολοκάθαρα πως πάσχεις. Δεν θα σου σου πω από τί, αυτό θα το πει ο γιατρός που θα πας ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    2
    Τα άτομα που είχαν εξεγερθεί εναντίον μου -γιά τους λόγους που είπα - δεν εχει σημασία ο λόγος όμως- είχαν πνευματιστικά ενδιαφέροντα και δραστηριότητες που δεν τα γνωρίζω όμως, ξέρω οτι κάποια τους συμβούλευε τι να κάνουν γιατί είχα ακούσει σε ανοιχτη ακρόαση από κινητό κάποια λίγα πράγματα 1-2-3 φορές και προτού μου παρουσιαστεί το φαινόμενο, ενώ τους είχανε συμβουλέψει να χτυπάνε κάτι ξύλα πίσω από τον τόίχο - μεσότοιχο μας- και να φωνάζουν "να πεθάνει, να πεθάνει"...
    Όταν μου παρουσιάστηκαν οι φωνές και είχε ήδη κάποιους μήνες, τους φώναζα στις φωνές δηλαδή, να φύγουν, και καποια στιγμή μία από αυτές που φαινοταν να έρχεται ψηλά από τη γωνία του δωματίου, μου απάντησε οτι δεν μπορούν να φύγουν γιατί τις έχουνε σπιλόσει κάπως έτσι μία λέξι- λένε και αλλόκοτες λέξεις συχνά,,, Κάποιες άλλες ενοχλούνται μόνιμα από το τρέξιμο του νερού ........ Μεγάλο ψυχολογικό μπέρδεμα μάλλον!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Καλησπέρα jane11,
    Στα δύο χρόνια που λες ότι ακούς αυτές τις φωνές, το εχεις μοιραστεί αυτό με κάποιο άλλο άτομο κοντινό σου συγγενή, φίλο? Η είναι η πρώτη φορά που το μοιράζεσαι?
    Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που τους συμβαίνει κάτι ανάλογο και πολλοί οι λόγοι και οι ψυχικές καταστάσεις που μπορεί να το πυροδοτήσουν αυτό.
    Όπως σου σύστησαν και οι υπόλοιποι εδώ κλείσε ένα ραντεβού άμεσα με έναν ψυχίατρο για να του περιγράψεις αυτό που βιώνεις, να σου εξηγήσει τι μπορεί να είναι και να σε καθοδηγήσει ανάλογα πως να το αντιμετωπίσεις.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by jane11 View Post
    Όταν μου παρουσιάστηκαν οι φωνές και είχε ήδη κάποιους μήνες, τους φώναζα στις φωνές δηλαδή, να φύγουν, και καποια στιγμή μία από αυτές που φαινοταν να έρχεται ψηλά από τη γωνία του δωματίου, μου απάντησε οτι δεν μπορούν να φύγουν γιατί τις έχουνε σπιλόσει κάπως έτσι μία λέξι- λένε και αλλόκοτες λέξεις συχνά

    Κοιταξε, οι φωνες για να φυγουν πρεπει να εκδιωχθουν και σε τετοιες περιπτωσεις η εκδιωξη γινεται με φαρμακευτικο τροπο μονο. Μην τυραννιέσαι τζαμπα, ενω υπαρχουν λυσεις. Ξερεις τι πρεπει να κανεις, απλα αποφασισε το. Αν εχεις καμια κολλητη ή κολλητο, ενδεχεται να σε βοηθησουν προς την σωστη κατευθυνση.

Similar Threads

  1. Και ξαφνικά στα 40....
    By driveme in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 14-10-2019, 14:32
  2. Ξαφνικα κοιμαμαι λιγο
    By GeorgeM in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 19
    Last Post: 03-12-2018, 13:32
  3. Ξαφνικά
    By Fad in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 07-07-2018, 17:06
  4. Έτσι ξαφνικά...στα 30
    By remains in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 03-10-2011, 20:22
  5. τι παθαινει κανεις ξαφνικα
    By nik5 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 46
    Last Post: 04-12-2010, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •