burnout μετά από αδικία στη δουλειά - συγκλονισμένος από τη ζωή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302

    burnout μετά από αδικία στη δουλειά - συγκλονισμένος από τη ζωή

    Μετά από σκληρή πάλh με την ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή και την κατάθλιψη για πάνω από 20 χρόνια με διάφορες και θεραπείες και φάρμακα -στην ουσία μία ζωή , ξύπνησα και ανέλαβα τη ζωή μου την ευθύνη και τις επιθυμίες μου .

    Μεταξύ των ευθυνών και των επιθυμιών της ζωής μου ήταν και η επαγγελματική και οικονομική ανεξαρτησία την οποία με μεγάλο κόπο ανέλαβα πριν 5 χρόνια, στα 33 μου ,με εργασία πάνω στον τομέα σπουδών μου.με μεγάλο αγώνα και ερχόμενος αντιμέτωπος με όλες τις στρεβλώσεις της Ελληνικής εργοδοτικής πραγματικότητας αλλά και με ικανοποίηση για τις επιτυχίες και την εξέλιξη μου έφτασα στο 2021 Όπου με άλλα δύο μέλη ένα μία γυναίκα και έναν άντρα σχηματίσαμε μία ομάδα όπου αναλάβαμε να φέρουμε εις πέρας ένα δύσκολο έργο .
    Και οι τρεις όμως αντιλαμβανόμασταν ότι τα λεφτά στα οποία συμφωνήσαμε ήταν λίγα αλλά συμφωνήσαμε Γιατί δεν είχαμε άλλη επιλογή- η σύμβαση και ο λόγος που δώσαμε με την προϊσταμένη ήταν για 12 μήνες-το έργο όμως χωρίς δική μας ευθύνη ξεπέρασε τους 16 μήνες.
    Αφού λοιπόν υπήρχαν παράπονα στην ομάδα αποφάσισα να βγω μπροστά και να διεκδικήσω τα χρήματα τα οποία ήταν δίκαιο να πάρουμε και συγκρούστηκα με την προϊσταμένη.
    Αν και είχα δίκιο σ' αυτά που είπα, φάνηκα ο κακός στην υπόθεση-μιας και οι άλλοι δεν με υποστήριξαν-,
    Μάλιστα με είπε και αχάριστο και διάφορους άλλους χαρακτηρισμούς.βέβαια Κατάλαβε το λάθος της και μου ζήτησε συγνώμη. πάντως δεν μου είπε ότι έκανε κάποιες κινήσεις για να διορθωθεί η οικονομική αδικία που υπήρχε.

    Στο έργο που αναλάβαμε εγώ ήμουν ο καλύτερος και κάλυπτα τα μέλη της ομάδας σε κάθε επίπεδο.

    Τελικά με τη λήξη της σύμβασης Εγώ ψάχνω για άλλη δουλειά και βρίσκω γρήγορα.5 μέρες μετά αφότου ανακοίνωσα στην προισταμενη ότι βρήκα δουλειά μου ανακοινώνει ότι τελικά υπάρχει πρόθεση επόμενη σύμβαση για μας και ότι τα άλλα δύο μέλη θα υπογράψουν.!!

    Από δω ξεκινάει μία καινούργια αναπάντεχη πάλη μου με βαρύ επεισόδιο κατάθλιψης η οποία κοντεύει τους 6 μήνες.

    Στο σημείο αυτό βρίσκομαι εγκλωβισμένος μεταξύ δύο εργασιών και στα γρανάζια του αυστηρού υπερεγώ μου- από τη μία αισθάνομαι αδικημένος που δεν έγιναν γνωστοί σε μένα οι όροι της καινούργιας σύμβασης-που ήταν Σαφώς πολύ πολύ καλύτεροι- και από την άλλη έχω δώσει ήδη το λόγο μου(τον οποίο Θεωρώ πολύ σημαντικό σχεδόν ιερό) στο καινούριο εργοδότη μου .
    σαν να έχει περάσει δηλαδή ένα Δίλημμα το οποίο δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο πήρα τη σωστή απόφαση.

    έμπλεξα σε ένα μεγάλο μπέρδεμα δηλαδή το οποίο δεν το περίμενα

    από τότε ξεκινούν τα σωματικά συμπτώματα :δεν τρώω ενώ πεινάω δεν πίνω νερό ενώ διψάω δεν κοιμάμαι ενώ νυστάζω

    αισθάνομαι οργή και θυμό απέναντι στα άλλα μέλη της ομάδας στα οποία Μέχρι τότε είχα δώσει την ψυχή μου
    Και ενώ εγώ έδωσα τη ζωή μου αυτοι συνέχισαν χωρίς εμένα πάνω στη δουλειά που εγώ έδωσα την ψυχή μου
    αισθάνθηκα προδομένος

    Η ταραχή μου πλέον ήταν μόνιμη και οι αρρυθμίες εμφανίστηκαν

    Το προσωπικό ψυχολογικό μου δράμα συνεχίζεται:η καινούργια δουλειά δεν μου αρέσει έχω μόνιμα κατάθλιψη και δεν αποδίδω όσο θέλω ,και το μυαλό μου είναι συνεχώς στη μαχαιριά που έφαγα--- μετά από τρεις μήνες η κατάσταση γίνεται αφόρητη : θυμάμαι ότι η προϊσταμένη μου είχε πει "αν δεν ς αρέσει σε τέσσερις μήνες Γύρνα πίσω
    " --παιρνω την απόφαση και γυρνάω στην παλιά μου εργασία -με το ίδιο αντικείμενο που αγαπούσα αλλά με διαφορετική συνεργάτη.

    Πλέον περιμένω να πάω στην καινούργια μου δουλειά έχω κάποιες υποχρεώσεις από την ενδιάμεση δουλειά -τις οποίες δυσκολεύομαι να φέρω εις πέρας λόγω της ΜΟΝΙΜΗΣ κατάθλιψης-

    ενώ είμαι κατά των φαρμάκων είμαι έτοιμος να πάρω οποιοδήποτε φάρμακο και έχω πάει σε ψυχίατρο

    συγκλονΊστικα βαθιά από την ίδια τη ζωή και την αλληλουχία του χρόνου και πως ο χρόνος παίζει παράξενα παιχνίδια

    το θεμα μου είναι ότι δεν μπορώ να νοηματοδοτησω την περιπέτεια που πέρασα

    είμαι νεκρός και θέλω τη ζωντάνια μου πίσω!


    Θα θελα να ακούσω τη γνώμη σας για την ιστορία μου και να μου πείτε μία γνώμη για το πώς θα ξεπεράσω το άγχος μου και την αμηχανία μου τώρα που θα επιστρέψω την προηγούμενη μου δουλειά .

    ευχαριστώ ειλικρινά όποιον έχει την ενσυναίσθηση να καταλάβει τη θέση μου και να νιώσει τη δυσκολία μου

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Σιγουρα δεν θα βοηθησει να σκεφτεσαι το παρελθον και ιδιως τις κακες επιλογες και στιγμες. Κοιτα μπροστα, ξεκινα νέα θεραπεια αντικαταθλιπτικη και αγχολυτικη με καποιον ειδικο και βαλε νεους στοχους, οχι υψηλους ομως. Η ευτυχια δεν κρυβεται σε υψηλους στοχους αλλά σε μια ισορροπημενη ομορφη ζωη γεματη αγαπη και συντροφικοτητα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Σιγουρα δεν θα βοηθησει να σκεφτεσαι το παρελθον και ιδιως τις κακες επιλογες και στιγμες. Κοιτα μπροστα, ξεκινα νέα θεραπεια αντικαταθλιπτικη και αγχολυτικη με καποιον ειδικο και βαλε νεους στοχους, οχι υψηλους ομως. Η ευτυχια δεν κρυβεται σε υψηλους στοχους αλλά σε μια ισορροπημενη ομορφη ζωη γεματη αγαπη και συντροφικοτητα.

    αυτό προσανατολίζομαι να κάνω

    αλλά αν έχεις μάθει να σκέφτεσαι το παρελθόν είναι δύσκολο να αλλάξεις-έχει πόνο

    Ειδικά όταν αισθάνεσαι την αδικία από ανθρώπους που θεωρείς φίλους σου ή έστω ότι σε νοιάζονται

    αλλά θα προσπαθήσω!!!

    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου την απάντησή σου!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by diogenis View Post
    αυτό προσανατολίζομαι να κάνω

    αλλά αν έχεις μάθει να σκέφτεσαι το παρελθόν είναι δύσκολο να αλλάξεις-έχει πόνο

    Ειδικά όταν αισθάνεσαι την αδικία από ανθρώπους που θεωρείς φίλους σου ή έστω ότι σε νοιάζονται

    αλλά θα προσπαθήσω!!!

    Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου την απάντησή σου!!!
    Εχεις τον σωστο προσανατολισμο αλλά χρειαζεται μεγαλη προσπαθεια για να αλλαξεις και να εστιασεις στο μελλον. Θελει και χρονο φυσικα...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    νομιζω οτι χρειαζεσαι συνεδριες mindfulness και ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ.
    τα γεγονοτα που σε εριξαν τοσο πολυ, ειναι αναμεσα σε πολλα ευτυχη γεγονοτα, οπως το οτι ειχες συνεχεια δουλεια, οτι αν και εφυγες ειχες ανοιχτη προσκληση να επιστρεψεις και επεστρεψες, οτι για να συμβαινει αυτο, σημαινει οτι σε εκτιμανε (τουλαχιστον αυτοι που στα προτειναν) κλπ.
    ΝΑΙ, εννοειται οτι ειτε μου φαινονται εμενα μεγαλα τα πληγματα, ειτε μικρα, εσενα σε εριξαν και παλευεις τωρα με την καταθλιψη, γι αυτο και σου λεω οτι πρεπει να βρεις τροπους να ισορροπεις, γιατι "αντικειμενικα" ειναι πολυ καλα τα πραγματα στην επαγγελματικη σου ζωη και ειναι κριμα να την ζεις σαν αποτυχια και με δυστυχια...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι αγωγή, αυτό μόνο εσύ με τον ειδικό που θα εμπιστευτείς θα το αποφασίσετε, αλλά θα σου πρότεινα ψυχοθεραπεία. Μπορεί να σε κάνει να αντιληφθείς αλλιώς τα γεγονότα. Γενικά μην εμπιστεύεσαι πολύ το αίσθημα της αδικίας, σε ρίχνει στη θυματοποιηση, στην αναμοχλευση του τραύματος. Μάθε να συγχωρείς, τον εαυτό σου πρώτα, για να μπορέσεις να συγχωρήσεις και τους άλλους ανθρώπους. Και μην ξεχνάς, δεν υπάρχουν γεγονότα, υπάρχουν μόνο ερμηνείες τους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    νομιζω οτι χρειαζεσαι συνεδριες mindfulness και ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΥ.
    τα γεγονοτα που σε εριξαν τοσο πολυ, ειναι αναμεσα σε πολλα ευτυχη γεγονοτα, οπως το οτι ειχες συνεχεια δουλεια, οτι αν και εφυγες ειχες ανοιχτη προσκληση να επιστρεψεις και επεστρεψες, οτι για να συμβαινει αυτο, σημαινει οτι σε εκτιμανε (τουλαχιστον αυτοι που στα προτειναν) κλπ.
    ΝΑΙ, εννοειται οτι ειτε μου φαινονται εμενα μεγαλα τα πληγματα, ειτε μικρα, εσενα σε εριξαν και παλευεις τωρα με την καταθλιψη, γι αυτο και σου λεω οτι πρεπει να βρεις τροπους να ισορροπεις, γιατι "αντικειμενικα" ειναι πολυ καλα τα πραγματα στην επαγγελματικη σου ζωη και ειναι κριμα να την ζεις σαν αποτυχια και με δυστυχια...
    Remedy σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου για την απάντησή σου και για τη θετικότητα της ειλικρινής προθέσhς βοήθειας

    δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω mindfulness και διαλογισμό σε ζωντανή συνεδρία - και δεν ξέρω αν έχει αποτέλεσμα και νόημα να κάνω από το ίντερνετ -Η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον για το διαλογισμό δεν ήμουνα θετικός στο παρελθόν και Νομίζω θέλει πολύ χρόνο τoν οποίo δεν διαθέτω τώρα - Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να γίνει συνέδρια διαλογισμού από το internet.

    για την ώρα κάνω συνεδρίες με μία εξαιρετική ψυχίατρο η οποία με ακούει me σεβασμό και σοβαρότητα , η οποία μου έχει προτείνει να πάρω ssri δεν με πίεσε και μου είπε να το σκεφτώ

    να πω ότι Η περιγραφή το νόημα και η η ουσία των γραφομένων σου με βρίσκουν σύμφωνο

    θα το θεωρούσα πολύ απλό να τα εμπεδωσει καποιος και να τα βάλει στη ζωή του και μ αυτη την αλλαγη να γινει πιο χαρουμενος

    για ποιο λόγο όμως Εγώ μένω στην πικρα του παρελθόντος και δεν μπορεί να ξεκολλήσει η σκέψη μου?

    το "άλλο Η θεωρία άλλο Η πράξη" το βιώνει ο καθένας στο μέγιστο Μόνο αν τύχει στον εαυτό του...

    Εγώ αυτό που θέλω είναι να είμαι στο εδώ και τώρα....Κι όμως αυτό το "απλό" πράγμα...μου είναι αρκετά δύσκολο να το πετύχω Στην παρούσα φάση της ζωής μου...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν ξέρω αν χρειάζεσαι αγωγή, αυτό μόνο εσύ με τον ειδικό που θα εμπιστευτείς θα το αποφασίσετε, αλλά θα σου πρότεινα ψυχοθεραπεία. Μπορεί να σε κάνει να αντιληφθείς αλλιώς τα γεγονότα. Γενικά μην εμπιστεύεσαι πολύ το αίσθημα της αδικίας, σε ρίχνει στη θυματοποιηση, στην αναμοχλευση του τραύματος. Μάθε να συγχωρείς, τον εαυτό σου πρώτα, για να μπορέσεις να συγχωρήσεις και τους άλλους ανθρώπους. Και μην ξεχνάς, δεν υπάρχουν γεγονότα, υπάρχουν μόνο ερμηνείες τους.
    Niels σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου για την απάντησή σου !!!

    Γενικά μην εμπιστεύεσαι πολύ το αίσθημα της αδικίας, σε ρίχνει στη θυματοποιηση, στην αναμοχλευση του τραύματος
    =Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημά μου Αυτό ακριβώς κάνω...

    Εγώ πιστεύω ότι ήταν το γεγονός ένα trigger για τη ζωή μου...


    ψυχοθεραπεία κάνω από παλιά αλλά κάνω συστηματικά Εδώ και πέντε χρόνια...δυστυχώς την περίοδο που ήταν να πάρω την απόφαση...και ίσως να μην ταλαιπωρηθώ άσκοπα...είχαν έρθει έτσι οι συνθήκες...ώστε να είμαι κάπως απομονωμένος...

    Το θέμα είναι ότι ότι έγινε έγινε...και όντως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θα το σκεφτόντουσαν τόσο πολύ όσο εγώ...και μόνο αυτή καθεαυτή η συνειδητοποίηση...με οδηγεί στην αντίληψη ότι κάτι παίρνω πολύ βαριά κάπου είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου

    δεν λαμβάνω υπόψη τη ζωή στη σωστή της διάσταση...ζωή χωρίς λάθος δεν υπάρχει...

    το ότι δεν θέλω να κάνω λάθος(κυρίως) Και ότι δεν θέλω να κάνουν οι άλλοι λάθος προς εμένα(δευτερευόντως) ,και η αυστηρότητα η οποία συνοδεύει αυτή την επιθυμία δείχνει έναν διαστρεβλωμένο και ίσως διαταραγμένο τρόπο σκέψης...αυτό θα προσπαθήσω να διορθώσω ,αλλά δεν ξέρω και τα εργαλεία με τα οποία γίνεται αυτό...
    σκέφτομαι ότι ένας πιο σφαιρικός τρόπος σκέψης και οπτικής των πραγμάτων, Πιθανόν να βοηθήσει, αλλά δεν πάει το μυαλό μου κάπου αλλού

    δεν υπάρχουν γεγονότα, υπάρχουν μόνο ερμηνείες τους
    Συγγνώμη Μήπως μπορείς να εξηγήσεις Τι εννοείς όταν λες ότι δεν υπάρχουν γεγονότα...

    Σίγουρα ένα σημαντικό κομμάτι είναι η ερμηνεία...στην ουσία στην ερμηνεία των γεγονότων έχω ζήτημα και αυτό προσπαθώ να ισιώσω

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    302
    Στο μεταξύ Εδώ και πέντε μήνες ξεφυσάω συνέχεια από το άγχος μου έχω παρατήσει τελείως τον εαυτό μου και την ίδια τη ζωή!
    από το πουθενά!! ?
    για ένα θέμα και μία κατάσταση που αν μου την έλεγε άλλος θα του έλεγα να μην το παίρνει τόσο σοβαρά!
    Το ζήτημα είναι ότι αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι να σκεφτώ Τι προσπαθεί να μου πει το άγχος μου...να βγάλω μία άκρη δηλαδή

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,089
    Η φράση δεν υπάρχουν γεγονότα αλλά μόνο ερμηνείες αυτών δεν είναι δική μου αλλά της αρχαίας ελληνικής φιλοσοφίας, των επικούρειων, μετά των στωικών και αναφέρθηκε, αν δεν κάνω λάθος, και από τον Νίτσε. Έχει την έννοια ότι το ίδιο γεγονός γίνεται αντιληπτό με διαφορετικό τρόπο από τους ανθρώπους, ότι είναι το προσωπικό μας φίλτρο αυτό που μας καθορίζει και η αντικειμενική αλήθεια είναι ίσως κάτι άπιαστο/ανέφικτο ή ανύπαρκτο. Κατά τα άλλα η δυσκολία σε ο,τι αφορά τον ψυχισμό, όχι βέβαια η μόνη, έγκειται στο ότι ο τρόπος σκέψης μας δεν είναι κάτι θεωρητικό. Οι σκέψεις είναι ύλη. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου άποψη. Δηλαδή ο τρόπος που εγώ αντιλαμβάνομαι ένα ερέθισμα, εσωτερικό ή εξωτερικό, οφείλεται στη συγκεκριμένη δραστηριότητα του εγκεφάλου μου, σε ένα μηχανισμό συγκεκριμένο, με μοτίβα, δηλαδή με συνάψεις που επαναλαμβάνονται και δημιουργούν αυτό που λέμε χαρακτήρα, όπου χάραξη, εγγραφή στον εγκέφαλο. Για να μεταβάλλουμε τον τρόπο σύναψης των νευρώνων του εγκεφάλου μας χρειάζεται είτε κάτι δραστικό (ως γεγονός ή ως αγωγή ή κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο) ή χρόνος μέσα από μια διαδικασία εκπαίδευσης (ψυχοθεραπεία, μύηση κλπ). Οπότε το άγχος σου είναι αποτέλεσμα συγκεκριμένων συνάψεων. Οι συγκεκριμένες συνάψεις μπορεί να είναι αποτέλεσμα γονιδιακής προτίμησης (κληρονομικότητα) ή τραύματος στο παρελθόν. Οι πεποιθήσεις μας δεν πρέπει να μας δεσμεύουν αλλιώς γίνονται φυλακή. Είναι φυσιολογικό να αλλάζουμε πεποιθήσεις. Μπορεί να είναι ανοησίες αυτά που λέω αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Φεύγεις από την προηγούμενη δουλειά και πας στην καινούργια. Το σημαντικό είναι να έχεις δουλειά.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    αυτό που το μυαλό αναμασάει το παρελθόν σε σημείο να έχεις συνέχεια καταθλιπτικά συναισθήματα το έχω κι εγώ άλλοτε συχνά και άλλοτε αραιά ,σε περιόδους πίεσης επιδεινώτεται...ιδεοψυχανα� �καστική διαταραχή (για μένα μιλάω πάντα).
    Με τα φάρμακα μειώνεται εώς εξαφανίζεται.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    106
    Στις δουλειές αδικούν.Ειναι γεγονός.Πολλοι πάνε κ έρχονται καθημερινώς κ σιχαίνονται το αντικείμενο τους ανθρώπους τις συνθήκες κτλ αλλά για βιοποριστικους κυρίως λόγους το κάνουν.Φτιαξε την ανθεκτικοτητα σου με αγωγή για αρχή.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    164
    Όταν φεύγουμε από μια δουλεία κρατάμε φιλικές σχέσεις και αποχωρούμε ήρεμα ακόμα κι αν μας αδίκησαν , αν δοκιμάσουμε κάτι νέο και δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σωματικά ή ψυχολογικά , ενημερώνουμε τον εργοδότη και κανονίσουμε την αποχώρηση μας για να μην τον κρεμάσουμε. Σαν πρώτη επιλογή είναι λογικό να απευθυνθούμε στον προηγούμενο εργοδότη.
    Πρέπει να διεκδικούμε ότι επιθυμούμε , αν κάνουμε λάθος, το αναγνωρίσουμε και αν βρεθεί λύση διαλέγουμε το καλύτερο για εμάς. Ο λόγος είναι ιερός αλλά προέχει η υγεία μας , αν είναι σωστός άνθρωπος ο νέος εργοδότης θα σε καταλάβει και θα σε αποδεσμεύσει χωρίς να αισθάνεσαι άσχημα.
    Όλοι κοιτάμε το συμφέρον μας !!! Δεν χρειάζεται άγχος, γυρνάς πίσω σε κάτι που ξέρεις, σε αδίκησαν , διεκδίκησες κάτι και τελικά αποφάσισαν πως αξίζεις περισσότερα, σε παίρνουν πίσω, είναι ότι καλύτερο μπορούσε να σου συμβεί

Similar Threads

  1. Απορριψη μετα απο συνεντευξη για δουλεια. Κακες σκεψεις
    By b.m in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-12-2017, 11:48
  2. Αδικία...
    By elisabet in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 16-09-2017, 14:55
  3. Συνεχής απογοήτευση!!! Απορίες, διαπιστώσεις και αδικία!
    By Del-To-21042020a in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 38
    Last Post: 02-07-2017, 19:35
  4. Ειναι αδικία αυτό ?
    By notorious in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-2012, 20:06
  5. Να φάνε όλοι ban αδικία
    By whitecandle in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 146
    Last Post: 03-12-2010, 18:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •