Εχω ολα οσα χρειαζομαι για μενα , εφτιαξα τη σκεψη μου οπως μου αρεσει . Δεν εχω τελειο μυαλο . Ουτε καν . Αλλα μου αρεσει αυτο που καταφερα . Ειμαι υπερηφανος για ολες τις ατελειες του . Δεν με βοηθησε κανεις και ποτε . Ειχα ακορεστη περιεργεια απο τη πρωτη στιγμη . Αλλα απο την πρωτη στιγμη δεν ειχα περιεργους ανθρωπους διπλα μου .
Ημουν πολυ ζωηρος και με τασεις φυγης . Δεν εκανα ποτε ερωτησεις . Μεσα σε 3 χρονια εγινα γεωγραφικη εγκυκλοπαιδεια . Ημουν 13 χρονων . Δεν υπηρχε γεωγραφικος διαγωνισμος στο γυμνασιο . Οι καθηγητες με εκριναν για κατι που υποκρινομουν αλλα για οχι αυτο που ημουν . Εντοπιζα τα στραβα τους και τα αποδομουσα μεσω της προκλησης γελωτα . Δεν με αποδεχτηκαν ποτε . Δεν βαζει μυαλο σκεφτοντουσαν . Ημουν ενα ιδιαιτερο παιδι , τιποτα το ξεχωριστο . Με πηγαιναν κοντρα , με τιμωρουσαν με τους βαθμους . Ηταν η δυναμη που ειχαν απεναντι σε ενα ανισσοροπο και ανενταχτο εφηβο . Δανειζομουν βιβλια αστυνομικων μυθιστορηματων , ξενυχτουσα και αρχισα να κοιμαμαι εν ωρα μαθηματος . Δεν με ενδιαφερε καθολου πλεον η παραδοση μαθηματος . Ποιος τους χεζει τους βαθμους , αλλωστε ? Αμφισβητουσαν τις μηδαμινες γνωσεις μου γιατι δεν αφορουσαν το μαθημα . Εδωσα τοπο στην οργη και τους εδωσα μια δευτερη ευκαιρια . Επαθα ψυχωση με τους αριθμους . Μετα απο 2 χρονια υπερανθρωπης προσπαθειας , με ελαχιστο υπνο , εδωσα μια δευτερη ευκαιρια . Καταφερα σε 15-20 δευτερολεπτα να βρισκω το γινομενο ανομοιων τετραψηφιων αριθμων και τετραγωνικες ριζες εως το εκατομμυριο με δυο δεκαδικα ψηφια μετα τον υποδιαστολη . Και το διαφημιζα παντου . Ημουν προθυμος να παλεψω με ολες μου τις δυναμεις να τους αλλαξοπιστησω . Και αυτο επραξα .
Ο μαθηματικος με αγνοησε και πηγα να του ζητησω το λογο μες τη ταξη . Λιγο αποτομα σιγουρα . Τοτε αναγνωρισε την υπαρξη μου και μου βαλε 8 στον ελεγχο του τελευταιου τριμηνου . Οι βαθμοι των υπολοιπων μαθηματων δεν επαρκουσαν για να περασω τη ταξη και στις εξετασεις του Ιουνιου διαβασα ελαχιστα . Ζητησα αναβαθμολογηση σε 4 μαθηματα . Εγινε μονο σε ενα . Εμεινα στα μαθηματικα και στην αστρονομια . Του μαθηματικου . Τοτε αρχισα να καταλογιζω ευθυνες στους γονεις μου , κατηγορωντας τους για απραξια . Παρεδωσα λευκη κολλα και στα δυο το Σεπτεμβριο . Τιμωρησα τον εαυτο μου με χρονο επιπλεον φυλακισης σε ενα περιβαλλον που με ειχε αορατο .
Δουλεψα ντελιβερι και το μονο που ακουγα ηταν μονο υποσχεσεις . Δεν υπηρχα για το αφεντικο . Δεν υπηρχε ασφαλιση .Δεν υπηρχα για το κρατος . Ημουν παλι αορατος . Οταν μου παρειχαν ασφαλιση σε τρεις περιπτωσεις , κρεμασα το μαγαζι για μια ωρα στη πρωτη , παραιτηθηκα λογω αναλγησιας συναδελφου στη δευτερη και διακοπηκε λογω τροχαιου ατυχηματος στη τριτη . Δεν μου εδωσε ποτε κανεις ελαφρυντικο , μονο φρουδες υποσχεσεις . Εμπιστευτηκα τους ανθρωπους για 31 χρονια , προσπαθησα να δεθω με το δικο μου τροπο , κανοντας λαθη στη πορεια . Θα μου εβαζα 19 στην δουλεια αλλα 9 ως υπαλληλο . Γιατι οταν εβλεπα κατι στραβο , που δε διορθωνονταν , στο τελος μιλουσα .
Και επειδη απο τη φυση μου ειμαι αντιδραστικος , η αριστη γνωση μου στο δρομο διαγραφτηκε αυτοματως . Και η αξιολογηση μου συνολικα ως εργαζομενου αλλοιωνοταν .Παντα προς το χειροτερο .

10 χρονια που ημουν ανεργος , λογω της ανεξηγητης βλαβης στην ζυγαρια της εργοδοσιας για την υπαρξη μου , κανενας δε με πλησιασε να μου προσφερει δουλεια . Ποσω μαλλον στο ιδιο χωρο που δουλευε .
Παλι αορατος ημουν .
Το ιδιο μου το αιμα , οταν τον επισκεφθηκα μια και μοναδικη φορα κατεβασε προβοσκιδα αφρικανικου ελεφαντα . Δεν με ηθελε εκει .
Πλεον δε μου μιλαει σχεδον 7 μηνες .
Ωρες ωρες μοιαζω του πατερα μου , ειμαι απολυτος . Ωρες ωρες μοιαζω της μητερας μου , ειμαι εθραυστος . Ολες τις υπολοιπες ωρες παραμενω αορατος για τους παντες .

Το τελευταιο διαστημα , διεξαγω μια σταυροφορια . Μιλαω ασταματητα , με τα ατομα που συναντιεμαι , εχοντας ενα στοχο . Να αγανακτησουν για να με παρατησουν . Γινομαι φορτικος , μονο την ωρα συναντησης , πεταγομαι απο τον ενα θεμα στο αλλο , βγαινω εκτος συζητησης . Γινομαι ξανα εκεινο το ανισσοροπο και ανενταχτο παιδακι .

Αλλα δεν ειμαι πλεον παιδακι , ειμαι 43 ετων .

Αν βγω απο το πεπλο της αφανειας , τοτε τι θα γινει ?