Ανχος για φαρμακευτική αγωγη - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 21 of 21
  1. #16
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις σας.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις σας.
    Αν νιώθεις οτι δεν αντέχεις μην βασανίζεις τον εαυτό σου άλλο ειμαι 23 και 3-4 χρόνια το πάλευα μονος μ με ψυχολόγο.Συνεχιζω να μιλάω με ψυχολόγο βέβαια αλλα εχω 10 μέρες που ειμαι σε αγωγή με εσκιταλοπραμη.Σχεδον μηδαμινές παρενέργειες λίγες αναγουλες και υπνηλία τις πρώτες 3-4 μέρες και τώρα εχουν φύγει σχεδόν μόνο λίγες υπνηλίες όταν ανεβάζω την δόση για 2 μέρες αλλά πολύ ελαφριά πράγματα.Μην κάνεις το λάθος που κάνουμε όλοι μην περιμένεις να φτάσεις στο μηδέν για να πάρεις βοήθεια δεν θα πάθεις τίποτα αν πάρεις αγωγή για 6 μηνες -1 χρόνο και θα δουλέψεις και καλύτερα την ψυχοθεραπεία αν εισαι καλύτερα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Δεν είναι υπεύθυνο να προτρεπετε κάποιον να πάρει το φάρμακο..

    Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, και η αντίδραση του σε αυτά τα φάρμακα δεν είναι πάντα προβλέψιμη..

    Ο καθένας θα πρέπει να λάβει την απόφαση του ,ανάλογα με τις αντοχές του ,και της εμπιστοσύνης που έχει στον γιατρό που του το χορήγησε..

    Καλό είναι εδώ, απλά να αναφέρετε την ειλικρινή σας εμπειρία από αυτό, χωρίς προτάσεις να κάνουν το ίδιο..

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Aυτο σιγουρα δεν ειναι αληθεια. Αυτοι που βρισκονται ενα βημα πριν την αυτοχειρία, συνηθως ειναι πολυ αργα για να ξεκινησουν θεραπεια... Σχεδον παντα κανουν αποπειρες και καποιες φορες επιτυχημενες.
    Διακρινω μια φαρμακοφοβία... Οταν ενα φαρμακο εχει δοκιμαστει σε εκατομμυρια ανθρωπους, εχουμε πολλα επιστημονικα δεδομενα ωστε να ξερουμε αν οι παρενεργειες ειναι σοβαρες και αν "μεταβαλλουν" τον εγκεφαλο τα φαρμακα αυτα. Προφανως δεν τα παιρνουμε απο μονοι μας και δεν τα παιρνουμε χωρις παρακολουθηση απο τον αντιστοιχο ιατρο. Το αν θα τα παρουμε ισοβια ή οχι, εξαρταται απο την νοσο... και μονο.

    Συγνωμη κιολας αλλα μονο τα ψυχοφαρμακα ανηκουν στην κατηγορια των δυνητικα ισοβιων φαρμακων; Τα χαπια της πιεσης, του διαβητη, του HIV, της χοληστερινης, της καρδιας και χιλια δυο αλλα φαρμακα για διαφορες παθησεις, δεν ειναι ισοβια στις περισσοτερες περιπτωσεις; Το προβλημα ειναι η νοσος και οχι το χαπι. Αν η νοσος ειναι ισοβια, θα πρεπει να ειναι και η φαρμακευτικη αγωγη ισοβια...

    Υποψιν οτι ισοβια φαρμακευτικη αγωγη δινεται για ενα πληθος διαφορετικων νοσηματων. Απο ψυχικες νοσους μεχρι ιους, προβληματα στο αιμα, στις αρτηριες, στην καρδια, στο ηπαρ, κτλ. Η φαρμακοφοβία ειναι και αυτη αποτελεσμα ψυχικης νοσου ή αγνοιας ή συνδυασμου και των δυο.


    Φοβία φαρμάκων (φαρμακοφοβία) (kalimeristherapist.com)
    H κουβεντα θα βγει μεγαλη αν πιασουμε να συζητησουμε αυτο το θεμα μονο... διαφερει ομως καπως η κλασσικη ιατρικη που προσπαθει να αντιστρεψει μια μετρησιμη εργαστηριακη τιμη στο αιμα που εκει φαινεται με απτα αποτελεσματα και αλλιως ειναι ενα ψυχοτροπο που δεν εχεις καμια εργαστηριακη αποδειξη της προοδου παρα μονο την ομολογια του ασθενους οτι αισθανεται καλυτερα... ταχα και η κοκαινη δεν το κανει αυτο? δηλαδη εμενα δεν με φοβιζει να παιρνω μια αγωγη για παντα, με ενοχλει οταν δεν γινεται να την κοψεις και σε προκαλει συμπτωματα στερητικα ή ακομα καλυτερα συμπτωματα αποσυρσης οπως τα αποκαλουν... επισης ολες αυτες οι ταμπελες που μπηκαν δεν ειναι για καλο, αρχισες να με αποκαλεις οτι εχω φαρμακοφοβια απλα και μονο επειδη υποστηριξα οτι καποιος αν μπορει να κρατηθει απο αυτα, ας το κανει... αν θελεις να το συζητησουμε πολυ ευχαριστως να σου δωσω το email μου και στειλε μου εκει αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ το θεμα.. [email protected]

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Φιλε Μενη ολα σχετικα ειμαι πχ οταν παιρνεις ενα φαρμακο για τις ημικρανιες και παλι δεν υπαρχει εργαστηριακη αποδειξη παρα μονο η ομολογια του ασθενους. Για τα συμπτώματα αποσυρσης που λες δεν ειναι μονο τα αντικαταθλιπτικά που βγαζουν, πχ αν παρεις υπερτασικο και το κοψεις αποτομα θα βγαλεις συμπτώματα αποσυρσης, το ιδιο με την κορτιζονη που ειναι αντιφλεγμονώδες και αλλα πολλα φάρμακα.

    Κανεις δεν θέλει να παιρνει φαρμακα χωρις λογο νωμιζω ολοι συμφωνούμε σε αυτο, η αποψη μου ειναι οτι αν η ασθένεια σε κανει μη λειτουργικο τοτε πρέπει να παρεις φαρμακο για να σταθεις στα ποδια σου και να μπορεσεις να την παλεψεις. Για το αν θα παρει καποιος ή οχι, ο μονος που μπορει να αποφασισει ειναι ο γιατρος και ο ασθενης. Και επειδη εδω μεσα στο φορουμ ο καθενας γραφει οτι θελει (και καλα κανει) να επισημανω οτι υπάρχουν πολλοι που δεν εχουν ασθενεια σε επιπεδο διαταραχης πχ καποιος με απλο αγχος και οχι αγχωδη διαταραχη μπορει να γραφει συνεχεια μπορείτε να το παλεψετε μονοι σας μπορείτε να το νικησετε αλλα απλα δεν ξερει δεν εχει ιδεα τι σημαίνει αγχωδη διαταραχη.

    Δηλ στην αρχικη ερωτηση που εκανε η Valeria θα υπάρχουν πολλοι που θα απαντησουν και θα συμβουλευσουν χωρις να εχουν ιδεα τι εχει η Valeria.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Δεν είναι υπεύθυνο να προτρεπετε κάποιον να πάρει το φάρμακο..

    Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός, και η αντίδραση του σε αυτά τα φάρμακα δεν είναι πάντα προβλέψιμη..

    Ο καθένας θα πρέπει να λάβει την απόφαση του ,ανάλογα με τις αντοχές του ,και της εμπιστοσύνης που έχει στον γιατρό που του το χορήγησε..

    Καλό είναι εδώ, απλά να αναφέρετε την ειλικρινή σας εμπειρία από αυτό, χωρίς προτάσεις να κάνουν το ίδιο..
    Αυτό ακριβώς!
    Την προτροπή ας την κάνει μόνο ο ειδικός γιατρός.
    Ας καταθέτουμε την προσωπική μας εμπειρία και τι μας βοήθησε, αλλά μέχρι εκεί. Δεν ξέρουμε ακριβώς τι περνάει ο άλλος, ποιες είναι οι αντοχές του, πως είναι η ζωή του, η καθημερινότητα του, η ηλικία του, τι άλλες οργανικές παθήσεις έχει αν έχει, σημαντική και η παράμετρος που έθεσε η Ανεμονη για τις γυναίκες και συγκεκριμένα φάρμακα που ενδέχεται να τους προκαλέσουν προβλήματα.

    Τα φάρμακα που χορηγούν οι ψυχίατροι έχουν πραγματικά βοηθήσει πολύ κόσμο, πχ σε ψυχώσεις ή γενικά σε πάρα πολύ επίμονες διαταραχές είναι η μόνη λύση για να ζήσει κανείς λειτουργικά και μπορεί να χρειάζονται έφ' όρου ζωής.

    Προσωπικά έχω περάσει πολύ δύσκολες καταστάσεις με αγχώδεις διαταραχές χωρίς φάρμακα, ήταν επιλογή μου, το έψαξα διαφορετικά, όντως χρειάζεται πολλή αντοχή, δουλειά, υπομονή κλπ δεν μπορώ να πω σε κάποιον κάνε το ίδιο, ούτε λέω έκανα το σωστό η όχι.
    Δε χρειάζεται να χωριστουμε σε φαρμακοφοβικους και φαρμακολατρες, είναι ανώφελο. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Ο αγώνας είναι προσωπικός για τον καθένα, δύσκολος με η χωρίς αγωγή.

    Valeria kat, πραγματικά κάνε αυτό που νιώθεις εσύ καλύτερα, αυτή τη δεδομένη στιγμή της ζωής σου, καλή δύναμη!
    Hit me with music...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φαρμακευτική αγωγή
    By Mary1989 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 20
    Last Post: 06-06-2018, 07:16
  2. φαρμακευτικη αγωγη και......
    By ερη in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2015, 18:52
  3. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By mary115 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 03-11-2014, 02:23
  4. ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ
    By Gypsy Cello in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 21-08-2011, 17:27
  5. Φαρμακευτική αγωγή
    By lab in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-2006, 22:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •