Η Ιστορία μου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249

    Η Ιστορία μου

    Το πρόβλημα ξεκίνησε στα 20 με κρίσεις πανικού κλπ κλπ κλπ, με τα πολλά φτάσαμε στα 30 όπου το είχα ξεπεράσει... τώρα στα 40 μου συμβαίνει το εξής... δεν μπορώ να διαχειριστω καθόλου άγχος και αν κάνω κάτι που απαιτεί συγκέντρωση και κόπωση... με πιάνει χασμουρητό και πολύ άγχος...
    Δυστυχώς αυτή η κατάσταση με έχει κάνει τελείως δυσλειτουργικο. Παίρνω Cipralex αλλά δεν έχει βοηθήσει καθόλου... δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να κάνω τίποτα και απλά να αραζω στον καναπέ μου...
    Κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα?? Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Γεια σου Elendar ,ναι καί μένα μου συμβαίνει, και από ότι διαβάζω εδώ μέσα συμβαίνει σε πάρα πολλούς ανθρώπους, αυτή η απραξία που οδήγησε στη δυσλειτουργία έγινε σταδιακά ή απότομα; Νομίζω κάθε άνθρωπος καταλήγει σε αυτή τη κατάστασης για άλλους λόγους, αυτό που περιγράφεις μου μοιάζει περισσότερο το αποτέλεσμα μιας αιτίας, εσύ πρέπει να ψάξεις το γιατί για να δώσεις μια πιθανή λύση...ο γιατρός σου τι λέει;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Ποσο καιρο παιρνεις το cipralex? Αν εχει περασει ενα διαστημα τουλαχιστον 3 μηνων και δεν βλεπεις διαφορα τοτε πρεπει να αλλαξεις φαρμακο, υπαρχουν πολλα διαθεσιμα και δεν σημαινει οτι επειδη δεν δουλεψε το πρωτο δεν θα δουλεψει και το δευτερο, μπορει να χρειαζεσαι την αλλη κατηγορια τα snri αντι τα ssri (που ειναι το cipralex), οποτε εγω θα σου ελεγα να ξανα επισκευθεις τον γιατρο σου να του πεις να σου αλλαξει φαρμακο. Περα απο αυτα ως γνωστον τα φαρμακα απλα καλυπτουν το προβλημα και δεν το λυνουν, οποτε για να το λυσεις θα πρεπει να κανεις αλλαγες σε επιπεδο ψυχοθεραπειας ή ακομα και μονος σου με διαφορα βιβλια αυτοβοηθειας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Γεια σου Elendar ,ναι καί μένα μου συμβαίνει, και από ότι διαβάζω εδώ μέσα συμβαίνει σε πάρα πολλούς ανθρώπους, αυτή η απραξία που οδήγησε στη δυσλειτουργία έγινε σταδιακά ή απότομα; Νομίζω κάθε άνθρωπος καταλήγει σε αυτή τη κατάστασης για άλλους λόγους, αυτό που περιγράφεις μου μοιάζει περισσότερο το αποτέλεσμα μιας αιτίας, εσύ πρέπει να ψάξεις το γιατί για να δώσεις μια πιθανή λύση...ο γιατρός σου τι λέει;
    Βασικά αυτό μου ξεκίνησε μετά από έντονη σωματική άσκηση... πλέον δεν πιστεύω ότι είναι ψυχολογικο το θέμα... αλλα σύνδρομο χρονιάς κοπωσης ή κάτι τέτοιο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Έχεις κάνει εξετάσεις; Βιταμινών, θυρεοειδή κλπ; Είναι δύσκολο να αποδειχθεί το σύνδρομο χρόνιας κόπωσης νομίζω. Δεδομένου του ότι και στο παρελθόν είχες πρόβλημα με το άγχος και όπως λες πλέον δεν μπορείς να το διαχειριστείς και το σώμα σου αντιδρά με αυτόν τον τρόπο φαίνεται σαν ψυχοσωματικό. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω υπάρχουν κι άλλα φάρμακα που ίσως βοηθήσουν ενώ και η ψυχοθεραπεία λειτουργεί εάν δώσεις τον απαιτούμενο χρόνο κι επενδύσεις σε αυτή.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έχεις κάνει εξετάσεις; Βιταμινών, θυρεοειδή κλπ; Είναι δύσκολο να αποδειχθεί το σύνδρομο χρόνιας κόπωσης νομίζω. Δεδομένου του ότι και στο παρελθόν είχες πρόβλημα με το άγχος και όπως λες πλέον δεν μπορείς να το διαχειριστείς και το σώμα σου αντιδρά με αυτόν τον τρόπο φαίνεται σαν ψυχοσωματικό. Όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω υπάρχουν κι άλλα φάρμακα που ίσως βοηθήσουν ενώ και η ψυχοθεραπεία λειτουργεί εάν δώσεις τον απαιτούμενο χρόνο κι επενδύσεις σε αυτή.
    Ξεχνάς κάτι... οτι όλο αυτό προήλθε από έντονη σωματική άσκηση... γι αυτό πάει εκεί το μυαλό μου. Βιταμίνες κλπ ήμουν οκ...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    20 χρονια πριν κρισεις πανικου + χασμουρητο + αγχος + εντονη σωματικη ασκηση = συνδρομο χρονιας κοπωσεως .
    Εμας τι μας θες , ακριβως ?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Το πρόβλημα ξεκίνησε στα 20 με κρίσεις πανικού κλπ κλπ κλπ, με τα πολλά φτάσαμε στα 30 όπου το είχα ξεπεράσει... τώρα στα 40 μου συμβαίνει το εξής... δεν μπορώ να διαχειριστω καθόλου άγχος και αν κάνω κάτι που απαιτεί συγκέντρωση και κόπωση... με πιάνει χασμουρητό και πολύ άγχος...
    Δυστυχώς αυτή η κατάσταση με έχει κάνει τελείως δυσλειτουργικο. Παίρνω Cipralex αλλά δεν έχει βοηθήσει καθόλου... δεν είναι δυνατόν να μην μπορώ να κάνω τίποτα και απλά να αραζω στον καναπέ μου...
    Κάποιος με παρόμοιο πρόβλημα?? Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη...
    Μια από τα ίδια και εγώ, ίσως με επηρεάζει η αγωγή, ίσως το άγχος μου, δεν ξέρω, πάντως είμαι δυσλειτουργικος.
    Την αγωγή την παίρνεις καιρό;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Μια από τα ίδια και εγώ, ίσως με επηρεάζει η αγωγή, ίσως το άγχος μου, δεν ξέρω, πάντως είμαι δυσλειτουργικος.
    Την αγωγή την παίρνεις καιρό;
    Ναι κάμποσο... σκέφτομαι να την διακόψω αφού δεν προσφέρει τίποτα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Ναι κάμποσο... σκέφτομαι να την διακόψω αφού δεν προσφέρει τίποτα...
    Καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου αν θα την διακόψεις.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Καλύτερα να το συζητήσεις με τον γιατρό σου αν θα την διακόψεις.
    Ναι με το γιατρό πάντα... εσύ τι συμπτώματα έχεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Elendar123 View Post
    Ναι με το γιατρό πάντα... εσύ τι συμπτώματα έχεις?
    Μόνιμο άγχος και δεν μπορώ να συγκεντρωθω σε κάτι ούτε για λίγο, έτσι όταν προσπαθώ να συγκεντρωθω κουράζομαι αρκετά.
    Επίσης η σωματική άσκηση με κουράζει υπερβολικά, ακόμα και το περπάτημα 5-6 χιλιομέτρων.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    249
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Μόνιμο άγχος και δεν μπορώ να συγκεντρωθω σε κάτι ούτε για λίγο, έτσι όταν προσπαθώ να συγκεντρωθω κουράζομαι αρκετά.
    Επίσης η σωματική άσκηση με κουράζει υπερβολικά, ακόμα και το περπάτημα 5-6 χιλιομέτρων.
    5-6 χιλιόμετρα ούτε κάν με τη σκέψη δεν μπορώ... σε καταλαβαίνω... Αν επιτρέπεται παίρνεις φάρμακα? και αν ναι ποιά?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Παίρνω ζαναξ και επιματ.
    Τα παίρνω δυόμιση χρόνια.

Similar Threads

  1. Η ιστορία μου
    By hiddentiger in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-2019, 08:02
  2. η ιστορία μου...
    By -Melita- in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 11
    Last Post: 03-08-2015, 16:24
  3. Η Ιστορία μου
    By GiannisG in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 18-02-2009, 20:46
  4. η ιστορια μου....
    By eleni_d in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 06-12-2008, 00:09
  5. η ιστορια μου........
    By sandy25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 10-04-2008, 13:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •