Αγωγή - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 61

Thread: Αγωγή

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Γιατί δεν άλλαξες αγωγή?

  2. #17
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Γιατί δεν άλλαξες αγωγή?
    Θα πάω την άλλη εβδομάδα στον γιατρό και εκεί μου είπε θα αποφασίσουμε την αλλαγή της αγωγής τώρα τελευταία μου παρουσιάστηκαν αυτα.Εσυ πως πας;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Θα πάω την άλλη εβδομάδα στον γιατρό και εκεί μου είπε θα αποφασίσουμε την αλλαγή της αγωγής τώρα τελευταία μου παρουσιάστηκαν αυτα.Εσυ πως πας;
    Εγω ειμαι στις 17 μέρες παίρνω 15mg τωρα και θα ανέβω σε 20 την Πέμπτη.ΝΙωθω καλύτερα να σου πω την αλήθεια υπάρχουν στιγμές που ειμαι πολυ καλα.Απο παρενέργειες το στομάχι μου ηταν περίεργα στην αρχή τωρα είναι εντάξει.Μονο καμια πολύ ελαφριά υπνηλία καμια φορα που δεν με επηρεάζει.Εσυ αυτο το σύμπτωμα το ειχες απο την αρχή της θεραπείας?

  4. #19
    brian23
    Guest
    Όχι μετά τους δύο μήνες μου παρουσιάστηκε

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Τι θεμα είχες και πηγές σε αγωγή?

  6. #21
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Τι θεμα είχες και πηγές σε αγωγή?
    Καταθλιπτική διαταραχη

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Σου εύχομαι τα καλύτερα.καλη δύναμη

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Έτσι νιώθεις όλη μέρα?χωρις νεύρο δηλαδή?εγω τωρα είμαι στις 17 μερες με εσκιταλοπραμη και ωρες ώρες νιώθω καλύτερα δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο η έτσι αρχίζει να λειτουργεί το φάρμακο
    Μην σε επηρεάζω εγώ. Εσύ είσαι νέο παιδί, εγώ είμαι 47. Ζω μόνος, δυσκολεύομαι να βρω κίνητρα. Το πώς αισθανόμαστε δεν εξαρτάται μόνο από το φάρμακο. Δεν είναι ότι δεν κάνω τίποτα. Δουλεύω, μαγειρεύω, θα πάω για ψώνια, θα πάω διακοπές. Αλλά σαν κάτι να λείπει. Δεν είναι ότι δεν με βοηθάει το cipralex. Είναι η ζωή που κάνω μονότονη.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Και εγώ εσιταλοπραμη παίρνω και σέρνομαι επίσης δεν εχω νευρο καθόλου άψυχος τελείως.δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.σαν κάτι να κλαταρε μέσα μου νιωθω
    Έτσι ακριβώς. Όταν δεν το έπαιρνα με ταλαιπωρούν οι ψυχαναγκασμοί μου και το άγχος. Τώρα βαριέμαι που ζω. Μου το είχε πει ο γιατρός ότι αυτό το φάρμακο σε κάνει φλατ. Έξι- επτά μήνες το παίρνω. Θα δείξει. Προς το παρόν κάνω υπομονή.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην σε επηρεάζω εγώ. Εσύ είσαι νέο παιδί, εγώ είμαι 47. Ζω μόνος, δυσκολεύομαι να βρω κίνητρα. Το πώς αισθανόμαστε δεν εξαρτάται μόνο από το φάρμακο. Δεν είναι ότι δεν κάνω τίποτα. Δουλεύω, μαγειρεύω, θα πάω για ψώνια, θα πάω διακοπές. Αλλά σαν κάτι να λείπει. Δεν είναι ότι δεν με βοηθάει το cipralex. Είναι η ζωή που κάνω μονότονη.
    Γιατί δεν προσπαθείς να αλλάξεις την ζωή σου τότε, αφού την θεωρείς μονότονη;

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Ποιος είπε ότι δεν προσπαθώ; Νομίζω πως το σημαντικό δεν είναι τι κάνουμε και τι όχι αλλά το πώς αισθανόμαστε. Γενικά πάντως με φοβίζουν οι αλλαγές.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Γειά σου ,
    Μια από τις παρενέργειες των αντικαταθληπτικων ( όχι πάντα και όχι σε όλους),είναι η συχνά αναφερόμενη ως anhedonia..

    Πληθώρα αναφορών στα σχετικά sites από τους χρήστες..

    Δηλ.
    Δεν μπορείς να αισθανθείς ούτε χαρά ούτε λύπη, καθώς η λειτουργία τους βασίζεται στο μούδιασμα του οργανισμού ,ώστε να περιορίσει το άγχος και την ανησυχία..

    Για κάποιον αυτό ειναι καλύτερο, από το να βρίσκεται συνεχώς στην " τσίτα " και την θλίψη..

  13. #28
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου ,
    Μια από τις παρενέργειες των αντικαταθληπτικων ( όχι πάντα και όχι σε όλους),είναι η συχνά αναφερόμενη ως anhedonia..

    Πληθώρα αναφορών στα σχετικά sites από τους χρήστες..

    Δηλ.
    Δεν μπορείς να αισθανθείς ούτε χαρά ούτε λύπη, καθώς η λειτουργία τους βασίζεται στο μούδιασμα του οργανισμού ,ώστε να περιορίσει το άγχος και την ανησυχία..

    Για κάποιον αυτό ειναι καλύτερο, από το να βρίσκεται συνεχώς στην " τσίτα " και την θλίψη..
    Ναι αλλά έτσι σαν ψιλοζομπι και δεν απολαμβάνεις ζωη αλλά χωρίς τα φάρμακα δυστυχώς δεν μπορουμε

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,062
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Έτσι ακριβώς. Όταν δεν το έπαιρνα με ταλαιπωρούν οι ψυχαναγκασμοί μου και το άγχος. Τώρα βαριέμαι που ζω. Μου το είχε πει ο γιατρός ότι αυτό το φάρμακο σε κάνει φλατ. Έξι- επτά μήνες το παίρνω. Θα δείξει. Προς το παρόν κάνω υπομονή.
    Νιλς το έκοψες τελείως το ρεμερόν?...Είσαι καλύτερα ή χειρότερα?...Επηρέασε την βούληση,την επιθυμία και την διάθεση να κάνεις πράγματα?
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Νιλς το έκοψες τελείως το ρεμερόν?...Είσαι καλύτερα ή χειρότερα?...Επηρέασε την βούληση,την επιθυμία και την διάθεση να κάνεις πράγματα?
    Είμαι σε φάση που προσπαθώ για δεύτερη φορά τους τελευταίους μήνες να το μειώσω στα 7,5mg. Τα είχα παρατήσει γιατί δεν κοιμόμουν καλά αλλά το ξαναπροσπαθω για να μείνω μόνο με το cipralex. Δεν μπορώ ακόμα να σου πω πώς είμαι, πέντε μέρες πάνε που το ξαναμειωσα. Το πρωί πάντως ξυπνάω πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ξανά αγωγη
    By ireneandria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 10-08-2022, 11:50
  2. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 25-08-2018, 23:34
  3. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 20:23
  4. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 07:27
  5. Αγωγη με Zoloft...
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2013, 09:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •