Αγωγή - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 61

Thread: Αγωγή

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by kostas62 View Post
    Γειά σου ,
    Μια από τις παρενέργειες των αντικαταθληπτικων ( όχι πάντα και όχι σε όλους),είναι η συχνά αναφερόμενη ως anhedonia..

    Πληθώρα αναφορών στα σχετικά sites από τους χρήστες..

    Δηλ.
    Δεν μπορείς να αισθανθείς ούτε χαρά ούτε λύπη, καθώς η λειτουργία τους βασίζεται στο μούδιασμα του οργανισμού ,ώστε να περιορίσει το άγχος και την ανησυχία..

    Για κάποιον αυτό ειναι καλύτερο, από το να βρίσκεται συνεχώς στην " τσίτα " και την θλίψη..
    Έχεις δίκιο, έτσι είναι. Εγώ σίγουρα διαλέγω μια ψυχική ισορροπία, προτιμώ να είμαι σε αγωγή απλά δεν ξέρω γιατί ακριβώς αλλά δεν ακολουθώ πιστά ο,τι μου είπε ο γιατρός αλλά προσπαθώ να βρω το δικό μου τρόπο με την αγωγή. Η ανηδονια είναι όντως παρενέργεια, σε κάποια αντικαταθλιπτικά περισσότερο από άλλα (αυτό το φλατ συναίσθημα που έλεγα) αλλά έχει να κάνει και με τη ζωή που κάνει ο καθένας μας. Είναι λίγο μηχανιστική η ζωή μου από πάντα, δεν άφηνα χώρο για ρίσκο, ανεμελιά κλπ και κάπως έτσι καταλήγεις να μην αναγνωρίζεις ούτε ποιες είναι οι επιθυμίες σου ούτε τα συναισθήματα σου. Ευτυχώς που έκανα ψυχοθεραπεία και κατάλαβα λίγα πράγματα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορώ να αλλάξω πολλά αλλά προσπαθώ. Ίσως όχι όμως όσο χρειάζεται. Το φάρμακο σε καθησυχάζει δυστυχώς και δεν έχεις πια την κάψα να πιέσεις τον εαυτό σου. Τέλος πάντων, είναι αγώνας η ζωή. Η τηλεόραση, το σινεμά, η τεχνολογία, το ίντερνετ έχουν δημιουργήσει μια ψευδαίσθηση ότι όλα είναι διαθέσιμα γρήγορα, εύκολα κλπ. Εκεί στην πραγματική ζωή βρίσκονται οι λύσεις και τα αδιέξοδα. Τα φάρμακα είναι υποβοηθητικά. Εγώ από μικρός κλειστηκα στον εαυτό μου και συνεχίζω.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είμαι σε φάση που προσπαθώ για δεύτερη φορά τους τελευταίους μήνες να το μειώσω στα 7,5mg. Τα είχα παρατήσει γιατί δεν κοιμόμουν καλά αλλά το ξαναπροσπαθω για να μείνω μόνο με το cipralex. Δεν μπορώ ακόμα να σου πω πώς είμαι, πέντε μέρες πάνε που το ξαναμειωσα. Το πρωί πάντως ξυπνάω πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι.
    Σίγουρα το ρεμερόν έχει λιγότερες παρενέργειες απο το σσρι...
    Σε εμένα δεν έχει καμμία αρνητική παρενέργεια εκτός από μια που δεν ξερω αν πρέπει να την κατατάξω στις θετικές,το ότι μου δημιουργεί αίσθημα πληρότητας και ικανοποίησης με το να μην κάνω τίποτα με αποτέλεσμα να μην έχω κίνητρο να δραστηριοποιηθώ.
    Πάντως με το ρεμερόν κοιμάμαι καλύτερα και τρώω με όρεξη/απολαμβάνω το φαγητό.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #33
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σίγουρα το ρεμερόν έχει λιγότερες παρενέργειες απο το σσρι...
    Σε εμένα δεν έχει καμμία αρνητική παρενέργεια εκτός από μια που δεν ξερω αν πρέπει να την κατατάξω στις θετικές,το ότι μου δημιουργεί αίσθημα πληρότητας και ικανοποίησης με το να μην κάνω τίποτα με αποτέλεσμα να μην έχω κίνητρο να δραστηριοποιηθώ.
    Πάντως με το ρεμερόν κοιμάμαι καλύτερα και τρώω με όρεξη/απολαμβάνω το φαγητό.
    Και ρίχνεις κάτι ύπνους με το άτιμο άστα και αισθάνεσαι πλήρης όπως το πες δε σε νοιάζει τίποτα αλλά δυστυχώς δεν είναι λύση αυτη εγώ το κοψα γιατί αισθανόμουν πολύ βαρύς δε μπορούσα να πάρω τα πόδια μου

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Σίγουρα το ρεμερόν έχει λιγότερες παρενέργειες απο το σσρι...
    Σε εμένα δεν έχει καμμία αρνητική παρενέργεια εκτός από μια που δεν ξερω αν πρέπει να την κατατάξω στις θετικές,το ότι μου δημιουργεί αίσθημα πληρότητας και ικανοποίησης με το να μην κάνω τίποτα με αποτέλεσμα να μην έχω κίνητρο να δραστηριοποιηθώ.
    Πάντως με το ρεμερόν κοιμάμαι καλύτερα και τρώω με όρεξη/απολαμβάνω το φαγητό.
    Σε τι δόση το παίρνεις; Εμένα στα 30mg δεν με κάλυπτε παρά μόνο στον ύπνο. Είχα νεύρα από τις έμμονες καχύποπτες σκέψεις μου. Με το cipralex έχω μαλακώσει, ηρέμησα. Είναι ανάλογα με το πρόβλημα του καθενός. Επίσης μειώνοντας το ρεμερον στα 15mg μου έφυγε το φούσκωμα στην κοιλιά. Δεν είμαι δογματικός με τα φάρμακα, βλέποντας και κάνοντας. Πλέον με το cipralex δεν έχω παρενέργειες. Γενικά τα αντικαταθλιπτικά το κάνουν αυτό, σαν να σε απενοχοποιουν, λες ας φάω το ένα, ας το ρίξω λίγο έξω. Εγώ έχω αρχίσει να σκέφτομαι ότι γιατί να ταλαιπωρω τον εαυτό μου με τη γυμναστική; Ας ήμουν χοντρός και καπνιστής σαν τον Όρσον Ουέλς, τι θα πείραζε; Αρκεί να το ευχαριστιεμαι.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Σε τι δόση το παίρνεις;
    Παίρνω 15μγ το απόγευμα και άλλα 15μγ πριν τον ύπνο...Το ρεμερον το παίρνω για ύπνο και όρεξη,για το άγχος και την κατάθλιψη δεν κάνει πολλά πράγματα...Ημουν πολύ αδύνατος και έπρεπε να πάρω μερικά κιλά τα οποία τα πήρα με το ρεμερόν.
    Στο άγχος και στην κατάθλιψη με βοήθησε λίγο το Μινιτραν...Αλλά σκοπός είναι να κάνουμε και τις απαραίτητες αλλαγές/ενέργειες στην καθημερινότητά μας για να βοηθηθούμε μην περιμένουμε να γίνουμε καλά απότα χάπια.Εγω δεν προσπαθώ καν εδω και τρια χρόνια.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Τον τρόπο χορήγησης στον σύστησε ο γιατρός σου; Δεν καταλαβαίνω την απογευματινή δόση. Μάλλον γι'αυτό δεν έχεις ενέργεια. Το ρεμερον στα 30mg το έπαιρνα βράδυ πριν κοιμηθώ. Το μινιτραν πότε το παίρνεις;

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καλα ρε παιδια ειστε φυσιολογικοι κ μασ τυρανατε αυτο ειναι το φυσιολογικο μηδεν προσπαθεια κ βαρεμαρα για ολα

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τον τρόπο χορήγησης στον σύστησε ο γιατρός σου; Δεν καταλαβαίνω την απογευματινή δόση. Μάλλον γι'αυτό δεν έχεις ενέργεια. Το ρεμερον στα 30mg το έπαιρνα βράδυ πριν κοιμηθώ. Το μινιτραν πότε το παίρνεις;
    Με δική μου πρωτοβουλία το πήρα το Ρεμερόν,δεν μου το πρότεινε κάποιος γιατρός...Αυτά που με είχαν δώσει οι γιατροί(δηλ.σσρικαι μινιτραν),δεν με βοήθησαν στα κύρια ψυχοσωματικά συμπτώματα της αρρώστιας που είναι το να μην μπορώ να φάω και να κοιμηθώ...Το ρεμερόν βοηθησε και στα δυο.
    Το μινιτραν πριν τον υπνο το παίρνω.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ισχύει. Αυξάνει την όρεξη και κοιμίζει. Ίσως αν αισθάνεσαι υπερβολικά κουρασμένος μες στη μέρα να χρειάζεται μια γνώμη από γιατρό για τη δοσολογία ή τον προγραμματισμό λήψης μες στη μέρα των φαρμάκων. Θυμάμαι που έχεις πει ότι είναι ψυχολογικοί παράγοντες που σε επηρεάζουν αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Καλησπέρα και παλι παιδιά, ενώ ένιωθα καλύτερα την τελευταία βδομάδα και στο φαγητό και στο άγχος και σε όλα.Θελω να κάνω ενα ταξίδι αύριο ομως με εχει αγχώσει πολυ και τσουπ παλι οι αναγουλες και το άγχος ειναι φυσιολογικό αυτό στην αγωγη?ειμαι 23 μερα σημερα

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Φυσιολογικό είναι, τα φάρμακα βοηθάνε αλλά δεν μας αλλάζουν προσωπικότητα. Μήπως να πεις στον γιατρό σου για κάνα αγχολυτικο για ώρα ανάγκης; Και μόνο που θα το έχεις μαζί σου θα αισθάνεσαι καλύτερα. Βοηθάει και το να εστιάζεις αλλού την προσοχή σου π.χ. μιλώντας με κάποιον κλπ.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Ναι εχω για ώρα ανάγκης απλά επειδή θα παω με το αμάξι μου ίσως ειναι επικίνδυνο αν με πιάσει υπνηλια πχ

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι, μην πάρεις αφού οδηγείς.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,040
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ισχύει. Αυξάνει την όρεξη και κοιμίζει. Ίσως αν αισθάνεσαι υπερβολικά κουρασμένος μες στη μέρα να χρειάζεται μια γνώμη από γιατρό για τη δοσολογία ή τον προγραμματισμό λήψης μες στη μέρα των φαρμάκων. Θυμάμαι που έχεις πει ότι είναι ψυχολογικοί παράγοντες που σε επηρεάζουν αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
    Η καταστολή που νοιώθω δεν είναι από το Ρεμερόν γιατί τις ώρες πριν το πάρω είμαι χειρότερα...Μπορώ να πω ότι καθαρίζει λίγο και το brain-fog και έχω καλύτερη διαύγεια με το Ρεμερόν.
    Παίρνω και σεροξάτ(το μεσημέρι)και μινιτράν το βράδυ και αυτά με ''ρίχνουν''...Αλλά προτιμώ αυτό το ''ρίξιμο'' απο το να μην μπορώ να ησυχάσω από την υπερένταση.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Η αλήθεια είναι ότι μετά από κάποια χρόνια λήψης φαρμάκων γινόμαστε οι ίδιοι γιατροί του εαυτού μας. Απλά θέλει την κατάλληλη ρύθμιση για να είμαστε όσο γίνεται καλύτερα. Σε κάποιον τρίτο που δεν μας ξέρει μπορεί η αγωγή που ακολουθούμε να του φαίνεται υπερβολική κλπ αλλά δεν μπορεί να έχει άποψη. Και σε μένα άτομα που δεν με ξέρουν καλά μου έλεγαν ότι δεν καταλαβαίνουν γιατί έκανα ψυχοθεραπεία και παίρνω αγωγή. Οπότε συγγνώμη που με τις ερωτήσεις μου για την αγωγή σε κάνω να μου εξηγείς γιατί και πώς. Εγώ ξαναπήγα στα 15mg το ρεμερον, δεν αξίζει τον κόπο να ταλαιπωρουμαι. Ίσως αργότερα το δω αλλιώς. Ξεκίνησα και μαγνήσιο το βράδυ, νομίζω ότι βοηθάει κι αυτό.

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Similar Threads

  1. Ξανά αγωγη
    By ireneandria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 10-08-2022, 12:50
  2. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-2018, 00:34
  3. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 21:23
  4. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 08:27
  5. Αγωγη με Zoloft...
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2013, 10:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •