Αγωγή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 61

Thread: Αγωγή

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123

    Αγωγή

    Καλησπέρα παιδιά είμαι 23 και μετα σπο περίπου 3 χρόνια αντιμέτωπος με το άγχος ξεκίνησα αγωγή με escitalopram.Ειμαι στην έβδομη μέρα σήμερα τελευταία μερα με 5mg αύριο παω στα 10.Απο παρενέργειες υπνηλία τίς πρώτες 2 μέρες μετα την λήψη του χαπιού,αλλα μου εχει κανει χαλια το στομάχι μου εμετους αναγουλες κτλπ.Ηθελα λοιπόν να ρωτήσω εχω ευερέθιστο έντερο που με ταλαιπωρεί άσχημα και ειδικά οταν αγχώνομαι για κάτι μπαινοβγαίνω ολη μέρα τουαλέτα,θα βοηθήσουν τα χάπια στον εντερο?εχει κάποιος εμπειρία?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Καλησπερα .
    Πρωτο , αργησες παρα πολυ την φαρμακευτικη αγωγη .
    Δευτερο , τα συμπτωματα υπηρχαν πριν την εναρξη της φαρμακευτικης αγωγης . Η υπνηλια και το συνεχες χασμουρητο ειναι μια << ενοχλητικη >> παρενεργεια της δραστικης ουσιας .
    Τριτο , η εσκιλατοπραμη δεν ανακουφιζει διαταραχες του πεπτικου συστηματος .
    Τεταρτο , δεν εισαι πουθενα κοντα στην αιτια , αυτο το κατι που αναφερεις ειναι αοριστο και αιολο .
    Πεμπτο , εχουμε κοινα συμπτωματα αλλα οχι κοινες εμπειριες.
    Εκτο , αν εχεις αλλαξει πολλους θεραπευτες , εχεις προβλημα να εμπιστευθεις . Μεγαλο λαθος ισως το μεγαλυτερο . Οταν δεν εμπιστευεσαι , κρυβεις πραγματα .
    Εβδομο , η ελλειψη εμπιστοσυνης οσες θεραπειες και οσα σκευσματα και αν λαβεις ειναι το εμποδιο που θα παρατεινει τα συμπτωματα . Ειτε θα αφεθεις ειτε οχι .
    Ογδοο . Αν δε το κανεις και του χρονου παλι εδω θα βρισκεσαι .
    Ενατο , Δεν εχεις σοβαρο κινητρο . Πρεπει να βρεις ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ .
    Και Δεκατο , αν θελεις να το ελεγξεις πραγματικα , υπαρχουν ΤΑ 3 ΑΝ . Αναζητηση-Αναγνωριση-Αντιμετωπιση .

    Χιλια συγγνωμη για τον τονο μου , συνηθως ειμαι πιο επιθετικος .
    Εμπιστευσου ενα,ειδικο και θα ανταμειφθεις .

    Καλο απογευμα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Αν τα προβληματα με το στομαχι οφείλονται σε αγχος τοτε ναι θα σε βοηθήσει το φαρμακο, απλα θελει χρονο δωστου τουλάχιστον 2-3 μηνες. Αν οφείλονται σε παθολογικα αιτια που δεν σχετίζονται με το αγχος σου τοτε οχι δεν θα βοηθήσει η εσιταλοπραμη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Θα σε βοηθήσει πολύ. Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα όταν αγχώνομαι και με την εσιταλοπραμη έχω δει μεγάλη διαφορά. Εκτός από την αγωγή με έχουν βοηθήσει πολύ και τα προβιοτικα. Έχεις δοκιμάσει;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Καλησπέρα ναι έχω δοκιμάσει δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα.Παρολο αυτά νιώθω πως επηρεάζεται παρα πολυ απο το άγχος μου και θεωρώ και θελω να πιστεύω δλδ οτι περα απο το άγχος μ θα βελτιωθεί και το εντερικό μου.Και ναι άργησα όντως να λάβω φαρμακευτική αγωγή και όχι γιατι έπαθα κάτι αλλά γιατί πέταξα 3 χρόνια στα σκουπίδια

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Θα σε βοηθήσει πολύ. Κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα όταν αγχώνομαι και με την εσιταλοπραμη έχω δει μεγάλη διαφορά. Εκτός από την αγωγή με έχουν βοηθήσει πολύ και τα προβιοτικα. Έχεις δοκιμάσει;
    Niels να σου στείλω προσωπικο μύνημα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Ναι, εννοείται

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    4
    Niels βλέπω πάσχουμε από το ίδιο θέμα. Αγχωδης κατάθλιψη. Κ εγώ cipralex παίρνω κ έχει βοηθήσει πολύ. Τα παίρνω κάπου 1 χρόνο. Υπάρχουν κ περίοδοι λόγω αρνητικών ερεθισμάτων ελαφρών υποτροπών.
    Εσύ πως τα πας;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Σε γενικές γραμμές καλά είμαι, καμιά φορά έχω σαν ζαλάδα ή βαρύ κεφάλι (βέβαια παίρνω και ρεμερον για τον ύπνο, μπορεί να είναι συνδυασμός πραγμάτων ή των φαρμάκων). Πέρασαν τα νεύρα που μου έβγαιναν, δεν με ταλαιπωρούν οι σκέψεις μου, μπορώ να ταξιδέψω χωρίς να υποφέρω. Στη δουλειά έχω γίνει αργός αλλά δεν επηρεάζει το αποτέλεσμα. Βέβαια εξακολουθεί να υπάρχει μέσα μου μια αίσθηση ανικανοποίητου/κενού αν την αντιλαμβάνομαι σωστά. Έχει να κάνει και με τη μοναξιά μου μάλλον. Παλιότερα γέμιζα αυτό το κενό με δραστηριότητες που είχαν κάποιο στόχο όπως εκμάθηση γλωσσών, σπουδές κλπ. Τώρα δυσκολεύομαι να βρω κίνητρα, μόνο καμιά εκδρομή ή διακοπές θέλω να πηγαίνω, να ξεφεύγω λίγο. Μέχρι πρόσφατα δεν είχα πάει πουθενά. Αλλά αν αναφεροσουν μόνο στο χάπι δεν έχω παράπονο.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2021
    Posts
    4
    Τα ίδια περίπου κ εγώ. Δεν αναφέρομουν αποκλειστικά στο φάρμακο γιατί είναι ένα μέρος της θεραπείας. Το θέμα είναι να βλέπεις τις προόδους που γίνονται κ να σου δίνουν δύναμη για παραπέρα. Αλλαγή τρόπου σκέψης θέλει που είναι κ το πιο δύσκολο κομμάτι .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Είναι πολύ δύσκολο, έκανα ψυχοθεραπεία πέντε χρόνια μέχρι που κουράστηκα παρόλο που ο γιατρός μου έλεγε ότι πρέπει να κάνω για πάντα. Δεν λέω ότι δεν με βοήθησε, θα ήταν ψέμα, αλλά ένιωθα ότι δεν μπορούσα άλλο. Γενικά αισθάνομαι πολύ κουρασμένος. Τώρα που το σκέφτομαι αυτό είναι το παράπονο μου απ'το φάρμακο, σαν να μην έχω νεύρο, σερνομαι.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι πολύ δύσκολο, έκανα ψυχοθεραπεία πέντε χρόνια μέχρι που κουράστηκα παρόλο που ο γιατρός μου έλεγε ότι πρέπει να κάνω για πάντα. Δεν λέω ότι δεν με βοήθησε, θα ήταν ψέμα, αλλά ένιωθα ότι δεν μπορούσα άλλο. Γενικά αισθάνομαι πολύ κουρασμένος. Τώρα που το σκέφτομαι αυτό είναι το παράπονο μου απ'το φάρμακο, σαν να μην έχω νεύρο, σερνομαι.
    Έτσι νιώθεις όλη μέρα?χωρις νεύρο δηλαδή?εγω τωρα είμαι στις 17 μερες με εσκιταλοπραμη και ωρες ώρες νιώθω καλύτερα δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο η έτσι αρχίζει να λειτουργεί το φάρμακο

  13. #13
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Είναι πολύ δύσκολο, έκανα ψυχοθεραπεία πέντε χρόνια μέχρι που κουράστηκα παρόλο που ο γιατρός μου έλεγε ότι πρέπει να κάνω για πάντα. Δεν λέω ότι δεν με βοήθησε, θα ήταν ψέμα, αλλά ένιωθα ότι δεν μπορούσα άλλο. Γενικά αισθάνομαι πολύ κουρασμένος. Τώρα που το σκέφτομαι αυτό είναι το παράπονο μου απ'το φάρμακο, σαν να μην έχω νεύρο, σερνομαι.
    Και εγώ εσιταλοπραμη παίρνω και σέρνομαι επίσης δεν εχω νευρο καθόλου άψυχος τελείως.δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.σαν κάτι να κλαταρε μέσα μου νιωθω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    123
    Ποσο καιρό εισαι σε αγωγή?αυτα τα ειχες απο την αρχη?τι να σας πω εγω προς το παρόν δεν έχω κάτι σε παρενέργειες.Στην αρχη μονο λιγο το στομάχι μ ειχε γίνει πετρα τωρα καμια ελαφριά υπνηλία καμιά φορά

  15. #15
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Light1 View Post
    Ποσο καιρό εισαι σε αγωγή?
    2.5 μήνες είμαι αλλά άνευρος τελείως άστα τραβάω γολγοθα

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ξανά αγωγη
    By ireneandria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 10-08-2022, 12:50
  2. Νεα αγωγη...
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 73
    Last Post: 26-08-2018, 00:34
  3. Νεα αγωγη..
    By xristoforos28 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 24
    Last Post: 03-08-2018, 21:23
  4. Αγωγή
    By Delmem210118a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2017, 08:27
  5. Αγωγη με Zoloft...
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2013, 10:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •