Αυτοκτονικές ιδεασμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119

    Αυτοκτονικές ιδεασμός

    Καλημέρα, αισθάνομαι την ανάγκη να πω σε κάποιον την αλήθεια διότι αυτή τη βδομάδα είπα το πρώτο ψέμα στον ψυχίατρο που με παρακολουθεί, έκανα την πρώτη απόπειρα όταν ήμουν έφηβη, ήταν περισσότερο σαν κραυγή βοήθειας δεν νομίζω ότι ήθελα στην πραγματικότητα να πεθάνω, έκτοτε τα κατάφερα πάρα πολύ καλά στη ζωή μου, σπούδασα παντρεύτηκα εργάζομαι έγινα μαμά κ.τ.λ, πριν 2,5 μήνες σταμάτησα τα αντικαταθλιπτικά χωρίς να ειδοποιήσω κανέναν, επίσης σταμάτησα ( σε συμφωνία με το ψυχιατρο ) και τις συνεδρίες διότι θα πήγαινα πάρα πολύ καλά. Δεν μπορώ να εντοπίσω πότε ακριβώς έγινε αλλά κάποια στιγμή άρχισαν να επανέρχονται οι σκέψεις θανάτου, έφτιαξα μία ολόκληρη θεωρία στο μυαλό μου για τους λόγους τους οποίους πρέπει να πεθάνω και στην πορεία άρχισαν να την πιστεύω, έκανα και πάλι απόπειρες όμως για να φανεί σάν ατύχημα δεν το είπα σε κανέναν, μία μέρα σκέφτηκα ότι μπορεί να γίνω επικίνδυνη και για το παιδί μου το οποίο λατρεύω, οπότε επικοινώνησα με το ψυχιατρο.Του τα είπα όλα, ενημέρωσα και τους γονείς μου και ξανάρχισαν φαρμακευτική αγωγή, δουλεύω Έχω διαύγεια στη δουλειά, το forum με βοηθάει πάρα πολύ διαβάζω και απαντάω σε όσα post μπορώ γιατί είναι πιο εύκολο να σκέφτομαι τα προβλήματα των άλλων, σταματούν τις σκέψεις μου, καμία φορά καταφέρνω και τη σταματώ από μόνη μου προκαλώντας ήπιο σωματικό πόνο στον εαυτό μου για να ξυπνήσω, όμως οι σκέψεις δεν σταματούν, φοβάμαι, βρίσκω αντιπερισπασμούς, υπάρχουν ακόμα πολλές στιγμές που είμαι πεπεισμένη ότι πρέπει να πεθάνω, μετά από λίγο καταλαβαίνω την παράλογη σκέψη μου και επανέρχομαι, όμως σε αυτό το δεκάλεπτο ,τέταρτο που υποφέρω κάνω πολύ επικίνδυνα πράγματα. Είπα λοιπόν το πρώτο μου ξανά στον ψυχίατρο, του είπα ότι το ελέγχω ότι είμαι καλά και ότι η απελπισία μου έφυγε, φοβάμαι μη γίνει άρση απορρήτου και με κλείσουν σε ψυχιατρική κλινική, το κοινωνικό στίγμα είναι ανεπανόρθωτο, επίσης περιμένω διορισμό μετά από πολύ κόπο ο οποίος θα μου απαγορευτεί σε μία τέτοια κατάσταση. Όταν μιλάω σε ανθρώπους εδώ στο φόρουμ ξανά πατάω στη γη. Ορκίζομαι ότι δεν είμαι επικίνδυνη για κανέναν είμαι πολύ ευσυνείδητο άτομο. Εαν έχετε ιδεές για άλλους αντιπερισπασμούς ίσως βοηθήσουν...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Καλημέρα Ανεμώνη...

    Δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσουν αυτά που θα πω αλλά το ελπίζω... Καταρχήν θέλω να σε ρωτήσω, μήπως υπάρχει κάτι που σε κάνει να υποφέρεις μέσα σου; Στο ρωτάω γιατί κι εγώ σε μια περίοδο της ζωής μου που υπέφερα πάρα πολύ, έκανα κι επίσης πολύ επικίνδυνα πράγματα... Αυτοτραυματισμούς, ανάμιξη αλκοόλ με χάπια και στο τέλος και απόπειρες... Δεν άντεχα να ζω, πονούσα υπερβολικά... Όμως όταν ο λόγος που υπέφερα έπαψε να υπάρχει, σιγά σιγά σταμάτησα κι εγώ αυτές τις πράξεις... Γι' αυτό σκέψου καλά αυτό που σε ρωτάω και μην βιαστείς ν' απαντήσεις... Σκέψου μήπως υπάρχει κάτι που δεν έχει βγει στην επιφάνεια...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Υπάρχουν πολλά πράγματα πού με κάνουν να υποφέρω μέσα μου, είχα μια πολύ δυσκολη ζωή όμως κατάφερα νά την βάλω στην άκρη και να προχωρήσω, δεν αντιμετώπισα νομίζω πότε αυτά τα συναισθήματα, απλά προχώρησα με δεκανικια , αντιπερισπασμούς,εθισμός, επερνα το ένα πτυχίο μετά το άλλο, μελετούσα, αυτό με έσωσε, όμως ποτέ δεν θεραπευτικά, ξεσπούσα στο φαγητό, στη προσπάθεια μου να θεραπευτώ, αποφάσισα να αντιμετωπίσω στα σοβαρά όλα τα συναισθήματα μου, κάπου εκεί τρελάθηκα, φαντάζομαι μάλλον αυτές τις μέρες που ξανάρχισα την αγωγή θα είναι θέμα χρόνου να συνέλθω , απλά είμαι ακόμα στην αρχή τα χάπια δε με έχουν πιάσει και οι σκέψεις δε σταματούν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    κάπου διάβασα νόμιζω να γράφεις ότι έχεις ocd, το διαβάζω και στα συμπτώματα που βλέπω επάνω και τα είχα-έχω και εγώ. Με μεγάλη επιφύλαξη και με το θάρρος που μου δίνει το γεγονός ότι δεν είμαι ειδικός οπότε και δεν θα υιοθετηθεί άκριτα η άποψη μου από εσένα, θα πω ότι κάποια συμπτώματα που αναφέρεις τα είχε αρκετά κοντινό μου πρόσωπο που τελικά διαγνώσθηκε με διπολική διαταραχή, σε μεγάλη σχετικά ηλικία. Η διαφορά ίσως εντοπίζεται στο αν σου περνάν οι επίμονες σκέψεις από το μυαλό για αυτοκτονία (όπως και σε αρκετούς με ocd) ή αν ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ πραγματικά να αυτοκτονήσεις ' το δεύτερο είχε ο κοντινός μου με δδ, καθώς και μια απόπειρα αυτοκτονίας στην εφηβεία, σαν κραυγή βοήθειας και αυτός. Στην θέση σου θα επισκεπτόμουν μάλλον και δεύτερο ψυχίατρο λέγοντάς του εξαρχής όλη την αλήθεια.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Όσους ψυχιάτρους και να επισκεφτώ είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν σε άρση απορρήτου, νομίζω είμαι στη πρώτη κατηγορία πού αναφέρεις δεν ήξερα του είναι OCD, είμαι πολύ ικανοποιημένη από τον ψυχίατρο μου , δεν έχω το κουράγιο να ξαναρχίσω με έναν άγνωστο, όταν έχω δει άδεια δεν θέλω να πεθάνω, όταν δεν έχω διαύγεια ριψοκινδυνεύω τη ζωή μου.Μηπως υπάρχει τρόπος να τον αναγκάσω να μην προχωρήσει σε άρση απορρήτου για κανένα λόγο; Θέλω πολύ να του μιλήσω με ειλικρίνεια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Όσους ψυχιάτρους και να επισκεφτώ είναι υποχρεωμένοι να προχωρήσουν σε άρση απορρήτου, νομίζω είμαι στη πρώτη κατηγορία πού αναφέρεις δεν ήξερα του είναι OCD, είμαι πολύ ικανοποιημένη από τον ψυχίατρο μου , δεν έχω το κουράγιο να ξαναρχίσω με έναν άγνωστο, όταν έχω δει άδεια δεν θέλω να πεθάνω, όταν δεν έχω διαύγεια ριψοκινδυνεύω τη ζωή μου.Μηπως υπάρχει τρόπος να τον αναγκάσω να μην προχωρήσει σε άρση απορρήτου για κανένα λόγο; Θέλω πολύ να του μιλήσω με ειλικρίνεια.
    δεν καταλαβαίνω την άρση απορρήτου που γράφεις. εννοείς την καταγραφή που συμβαίνει από κάποιους ψυχίατρους στην συνεδρία; Δεν έγραψες σε κάποια απάντησή σου στο φορουμ πως έχεις διαγνωσμένη ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή (ocd);

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Έχω διαγνωσμένη κατάθλιψη και βουλιμία, βέβαια νομίζω ότι τα καλούπια αυτά είναι βοηθητικά για να ταξινομούνται οι διαφορές ψυχώσεις _νευρωσεις , για χάριν έρευνας κ.τ.λ δε ξέρω αν όμως μια ταμπέλα μπορεί να αντιπροσωπεύσει τον καθένα μας. Με ocd,δε διάβασα και δεν ασχολήθηκα ως τώρα,δεν προέκυψε από τις συζητήσεις, όμως θα το κοιτάξω. Υ.Σ: τώρα ας πούμε είμαι τελείως φυσιολογική, διαβάζω όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πού γράφεις για τη θρησκεία, παράλληλα περνάω βαθμολογίες κ.τ.λ...μόλις μείνω μόνη δε ξέρω τι θα συμβεί.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Έχω διαγνωσμένη κατάθλιψη και βουλιμία, βέβαια νομίζω ότι τα καλούπια αυτά είναι βοηθητικά για να ταξινομούνται οι διαφορές ψυχώσεις _νευρωσεις , για χάριν έρευνας κ.τ.λ δε ξέρω αν όμως μια ταμπέλα μπορεί να αντιπροσωπεύσει τον καθένα μας. Με ocd,δε διάβασα και δεν ασχολήθηκα ως τώρα,δεν προέκυψε από τις συζητήσεις, όμως θα το κοιτάξω. Υ.Σ: τώρα ας πούμε είμαι τελείως φυσιολογική, διαβάζω όλα αυτά τα ενδιαφέροντα πού γράφεις για τη θρησκεία, παράλληλα περνάω βαθμολογίες κ.τ.λ...μόλις μείνω μόνη δε ξέρω τι θα συμβεί.
    δείχνει να μην είσαι αρκετά καλά στην διάθεσή σου η κατακλείδα σου, Ανεμόνη, και νομίζω ότι δεν θα αργήσεις να επισκεφθείς θεραπευτή ώστε να του μιλήσεις ΄έκανες ήδη το πρώτο βήμα εδώ μέσα. Κατά τα άλλα σε τι περνάς βαθμολογίες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Δουλειά γραφείου μωρέ... ναι φυσικά η συνεδρία είναι ήδη προγραμματισμένη .... ως τότε θα απασχολω το μυαλό μου συνεχώς... Σε ευχαριστώ για τα ποστ σου Salvador.
    Last edited by Ανεμονη; 11-05-2023 at 15:28.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    Καλησπερα Ανεμονη .

    Η αληθεια ειναι οτι ωρα προσπαθω τωρα να βρω κατι να γραψω . Διαβασα πολυ προσεκτικα τι εγραψες . Βουρκωσα λιγο αλλα δε με ενοχλει .

    Δεν ειμαι γονεας , δεν εχω περασει τις καταστασεις σου .
    Μονο ενα πραγμα θα σου πω .
    Ο μεγαλυτερος ψυχοθεραπευτης της ζωης σου ειναι 2,5 χρονων χωρις να εχει κανενα πτυχιο . Ειναι το δημιουργημα σου , ολα τα αλλα ειναι κτησεις.

    Καλο σου βραδυ .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,374
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Υπάρχουν πολλά πράγματα πού με κάνουν να υποφέρω μέσα μου, είχα μια πολύ δυσκολη ζωή όμως κατάφερα νά την βάλω στην άκρη και να προχωρήσω, δεν αντιμετώπισα νομίζω πότε αυτά τα συναισθήματα, απλά προχώρησα με δεκανικια , αντιπερισπασμούς,εθισμός, επερνα το ένα πτυχίο μετά το άλλο, μελετούσα, αυτό με έσωσε, όμως ποτέ δεν θεραπευτικά, ξεσπούσα στο φαγητό, στη προσπάθεια μου να θεραπευτώ, αποφάσισα να αντιμετωπίσω στα σοβαρά όλα τα συναισθήματα μου, κάπου εκεί τρελάθηκα, φαντάζομαι μάλλον αυτές τις μέρες που ξανάρχισα την αγωγή θα είναι θέμα χρόνου να συνέλθω , απλά είμαι ακόμα στην αρχή τα χάπια δε με έχουν πιάσει και οι σκέψεις δε σταματούν.
    Κατάλαβα... Κοίτα, νομίζω πως πρέπει να μιλήσεις σε κάποιον... Ή στον ψυχίατρο σου, ειλικρινά όμως, ή σε κάποιον δικό σου άνθρωπο που εμπιστεύεσαι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by KleinosBrekias View Post
    Καλησπερα Ανεμονη .

    Η αληθεια ειναι οτι ωρα προσπαθω τωρα να βρω κατι να γραψω . Διαβασα πολυ προσεκτικα τι εγραψες . Βουρκωσα λιγο αλλα δε με ενοχλει .

    Δεν ειμαι γονεας , δεν εχω περασει τις καταστασεις σου .
    Μονο ενα πραγμα θα σου πω .
    Ο μεγαλυτερος ψυχοθεραπευτης της ζωης σου ειναι 2,5 χρονων χωρις να εχει κανενα πτυχιο . Ειναι το δημιουργημα σου , ολα τα αλλα ειναι κτησεις.

    Καλο σου βραδυ .
    Σε ευχαριστώ για τις σκέψεις σου, ναι τα παιδιά είναι η Ελπίδα και το φως αυτού του κόσμου , πρέπει να τα προστατεύουμε με κάθε κόστος, η αλήθεια είναι ότι το θέμα μου δεν χρήζει απάντησης μάλλον έπρεπε να το βάλω σε άλλη κατηγορία...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    πριν 2,5 μήνες σταμάτησα τα αντικαταθλιπτικά χωρίς να ειδοποιήσω κανέναν, επίσης σταμάτησα ( σε συμφωνία με το ψυχιατρο ) και τις συνεδρίες διότι θα πήγαινα πάρα πολύ καλά. Δεν μπορώ να εντοπίσω πότε ακριβώς έγινε αλλά κάποια στιγμή άρχισαν να επανέρχονται οι σκέψεις θανάτου
    Προφανως πρωτα σταματησες τα αντικαταθλιπτικα και μετα αρχισαν να επανερχονται οι σκεψεις θανατου. Το ερωτημα ειναι ποια σκεψη σε εκανε να σταματησεις τα αντικαταθλιπτικα που λαμβανεις...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Ναι έτσι όπως το λες έγινε Thessalonian, ο κυριότερος λόγος είναι ότι αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να κάνουμε και ένα δεύτερο παιδάκι, τώρα πια αυτό είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας για μένα... Και ας το ξέρουν αυτό όλες οι κοπέλες που παίρνουν φαρμακευτική αγωγή, υπάρχουν έρευνες που λένε ότι το έμβρυο έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να γεννηθεί με αυτισμό όταν η μητέρα παίρνει αντικαταθλιπτικά, οι δε γυναικολόγοι το απογορευουν, ο δεύτερος λόγος είναι ότι αρνούμαι να ζω μία ζωή με πατερίτσες...να ζω μία ζωή χωρίς την ελπίδα να είμαι υγιής έχοντας την ικανότητα μόνη να το κάνω, όπως ο υπόλοιπος κόσμος, αισθανόμουνα σαν άτομο με ειδικές ανάγκες, και είμαι ένα άτομο με ειδικές ανάγκες τελικά.... Πάντως το συμπέρασμα είναι ότι τα κατάφερνα καλά πριν την αγωγή... Καλημέρα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Αισθάνομαι ότι δε προσπάθησα αρκετά πριν υποκύψω στα χάπια...ότι είχα μια ελπίδα να τα καταφέρω μόνη και τώρα τη σκότωσα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αυτοκτωνικος Ιδεασμος και ΓΑΔ
    By Theshotgun in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 05-06-2021, 21:24
  2. Αυτοκτονικές τάσεις
    By Maria0810 in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 8
    Last Post: 12-08-2020, 09:05
  3. Πισωγυρισματα ,ασχημημη διαθεση,αυτοκτονικος ιδεασμος,πειτε μου κατι
    By Confused889 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 17
    Last Post: 21-06-2019, 11:59
  4. Αυτοκτονικες τασεις
    By vickympou in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 07-03-2018, 16:05
  5. Κρίσεις, αυτοκτονικός ιδεασμός, απελπισία...
    By σανυ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 14-04-2010, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •