Αβουλια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: Αβουλια

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166

    Αβουλια

    πόσοι από εσάς πασχετε από αβουλια.Τι σας βοήθησε να το ξεπερασετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    δες motivation video στο youtube, πολλά τώρα τα έχουν με μετάφραση και στα ελληνικά. Γκουγκλαρε: Nick Vujicic "Ζωή χωρίς όρια" και δες πως υπάρχουν και άλλοι δύσκολοι αγώνες στην ζωή, εκτός από αυτούς που βρίσκουμε στο παρών φόρουμ, που και δόθηκαν και κερδήθηκαν. Διάβασε το βιβλίο του. Διάβασε άλλα παρεμφερή βιβλία ' αν δεν έχεις τα χρήματα να τα αγοράσεις γράψου στην δημοτική βιβλιοθήκη της πόλης σου και δανείσου τα δωρεάν.

    πιο σοβαρή απάντηση: ψάξε να βρεις ένα στόχο που θα σου αποδείξει πως είσαι καλύτερος/η από αυτό που φαίνεσαι ότι είσαι και άρχισε να τον καλλιεργείς, να βρεις έναν ''καλόν αγώνα''

    απόπειρα αστείας απάντησης: με βοήθησαν να ξεπεράσω την αβουλία τα ισχυρά υπνωτικά, έτσι δεν έμενα ξύπνιος να σκέφτομαι ότι δεν βούλομαι και να στεναχωριέμαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Η ψυχοθεραπεία με βοήθησε να καταλάβω ότι για όσα πράγματα η επιθυμία μου ήταν καθαρή δεν ήμουν άβουλος. Αντιθέτως όταν δεν ήξερα τι επιθυμώ ή η επιθυμία μου νοθευοταν από ψυχαναγκαστικά στοιχεία μου ή την τάση να ικανοποιώ ανάγκες των άλλων ή από τη γνώμη των άλλων κλπ τότε επικρατούσε η αμφιθυμια και η αβουλία. Άρα το σημαντικό είναι να ξεχωρίζεις την προέλευση των επιθυμιών σου ή με άλλα λόγια τις αιτίες της αμφιθυμιας ή αβουλιας. Τότε θα μπορέσεις με καθοδήγηση να τις ξεπεράσεις. Καλά τα βιβλία αυτογνωσίας, φιλοσοφίας κλπ αλλά δεν αρκούν.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •