Έναρξη θεραπείας με cybalta
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6

    Έναρξη θεραπείας με cybalta

    Καλημέρα.
    Προχθες άρχισα την θεραπεία μου με το cybalta των 30mg. 1 την ημέρα
    Αν και φαίνεται περίεργο άρχισε ήδη να δρα. ( Μπορεί να είναι και η ιδέα μου δεν ξέρω ) . Μου έδωσε επίσης για το βραδυ το zyprexa 2.5mg για τον ύπνο το οποίο δεν το πήρα διότι εργαζομουν το βράδυ και από έχω διαβάσει προκαλεί υπνηλία και κοιμασαι σαν τούβλο.

    Από ότι έχω διαβάσει το cybalta είναι αρκετά ανεκτό. Το πρόβλημα είναι ότι πήγα το βράδυ να κοιμηθώ χωρίς να έχω πάρει το zyprexa και άρχισαν οι ζαλάδες μουδιάσματα στο στο κεφάλι και διάφορα άλλα τα οποία δεν μπορώ να περιγράψω. Το καλό της υπόθεσης ειναι ότι δεν με πιάνει κρίση πανικού που κανονικά θα είχα.
    Μπορεί ολη αυτή η παρενέργεια να είναι λογο ότι δεν παίρνω το zyprexa ? Γιατί το φοβάμαι λίγο για τις παρενέργειες που έχει.

    Το ένα συμπληρώνει το άλλο ?

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    Επίσης για να συμπληρώσω νιώθω μια έντονη "τάση" στο αυχένα + τις στομαχικές διαταραχές που από ότι διάβασα είναι μέσα στις κοινές παρενέργειες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Παιρνω και εγω το cymbalta τον 30mg, ναι οπως τα λες ειναι και εγω στην αρχη ενιωσα οτι δρα πολυ γρηγορα απο την 2η μερα ενιωσα ενα ειδος ξελαφρωματος και ανακουφισης, ωστοσο για να δρασει πληρως το φαρμακο θελει πιο πολυ χρονο, στην αρχη την πρωτη εβδομαδα ισως σου επιδεινωσει τον υπνο και ισως σου φερει λιγο αναστατωση σε μικρο βαθμο αλλα θα περασει αυτο. Στην ερωτηση σου για το αν παει μαζι με το zyprexa οχι δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο ουτε αλλο συμπληρωνονται. Θα μπορουσες να κανεις υπομονη λιγο καιρο να δεις αν θα φτιαξει ο υπνος σου με το cymbalta αν δεν θες να παρεις το zyprexa (που εγω δεν θα το επερνα γιατι ειναι αντιψυχωσικο και ειναι πιο βαρυ, εκτος αν εχεις ψυχωση ή κατι πιο σοβαρο). Ποια ειναι η διαγνωση σου αν επιτρεπεται? Για τις παρενεργειες εμενα δεν μου εχει κανει σχεδον τιποτα εκτος ισως λιγο πτωση της λιμπιντο αλλα οχι τιποτα ιδιαιτερο.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Παιρνω και εγω το cymbalta τον 30mg, ναι οπως τα λες ειναι και εγω στην αρχη ενιωσα οτι δρα πολυ γρηγορα απο την 2η μερα ενιωσα ενα ειδος ξελαφρωματος και ανακουφισης, ωστοσο για να δρασει πληρως το φαρμακο θελει πιο πολυ χρονο, στην αρχη την πρωτη εβδομαδα ισως σου επιδεινωσει τον υπνο και ισως σου φερει λιγο αναστατωση σε μικρο βαθμο αλλα θα περασει αυτο. Στην ερωτηση σου για το αν παει μαζι με το zyprexa οχι δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο ουτε αλλο συμπληρωνονται. Θα μπορουσες να κανεις υπομονη λιγο καιρο να δεις αν θα φτιαξει ο υπνος σου με το cymbalta αν δεν θες να παρεις το zyprexa (που εγω δεν θα το επερνα γιατι ειναι αντιψυχωσικο και ειναι πιο βαρυ, εκτος αν εχεις ψυχωση ή κατι πιο σοβαρο). Ποια ειναι η διαγνωση σου αν επιτρεπεται? Για τις παρενεργειες εμενα δεν μου εχει κανει σχεδον τιποτα εκτος ισως λιγο πτωση της λιμπιντο αλλα οχι τιποτα ιδιαιτερο.
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Ανχωδη διαταραχή και κρίσεις πανικού. Εγώ του ζήτησα να μου δώσει κάποια αγωγή ώστε να μπορέσω να ηρεμήσω και να αρχίσω την ψυχοθεραπεία. Από παρενέργειες έχω εκτός από την στομαχική διαταραχή αίσθημα πρήξιματος γύρω από τα μάτια και το βράδυ που πάω να κοιμηθώ νιώθω ότι κάποιος μου κάνει ηλεκτροσόκ στον εγκέφαλο και σε όλο μου το σώμα. Μάλλον πρέπει να είναι αντίδραση του οργανισμού τι να πω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Αυτο με το ηλεκτροσοκ στον εγκεφαλο ειναι αρκετα κοινη παρενεργεια σε πολλα αντικαταθλιπτικα αλλα μην σε ανησυχει ειναι προσωρινη με την εναρξη της αγωγης θα φυγει γρηγορα.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Αυτο με το ηλεκτροσοκ στον εγκεφαλο ειναι αρκετα κοινη παρενεργεια σε πολλα αντικαταθλιπτικα αλλα μην σε ανησυχει ειναι προσωρινη με την εναρξη της αγωγης θα φυγει γρηγορα.
    Καλησπερα.

    Εσυ παιρνεις μονο cybalta ή και καποιο αλλο προσθετο ?

    Γενικα το cybalta μπορει να ενεργησει μονο του ?

    Σε ευχαριστω.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Εγω εχω αυπνια που οφείλεται σε αγχωδη διαταραχη μαζι με το cymbalta παιρνω και το remeron το βραδυ για τον υπνο και το Neurontin το οποιο ειμαι τωρα σε φαση σταδιακης διακοπης.

    Αυτο που ανεφερες για το στομαχι παραπανω μηπως οφείλεται στο οτι το παιρνεις χωρις φαγητο? Εμενα ο γιατρός μου ειχε πει να το παιρνω μετα το πρωινο αν και μερικες μερες που το πηρα και με αδειο στομαχι δεν μου εκανε κανένα προβλημα.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    Καλησπερα.

    Σημερα ειμαι στο 6ο χαπι και μου εβγαλε για πρωτη φορα ζαλη - βαρυ κεφαλι. Επεισης εχω στυτικη δυσλειτουργια. Αυτα ειναι φυσιολογικα και εαν ναι στην συνεχεια της θεραπειας θα υποχωρησουν ?

    Ευχαριστω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Τα SNRI αντικαταθλιπτικα οπως ειναι το cybalta και το δικο μου, προκαλουν μια σχετικη δυσλειτουργια στην στυση αλλα αυτο σιγα σιγα θα περασει (συνηθως ετσι γινεται).

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Τα SNRI αντικαταθλιπτικα οπως ειναι το cybalta και το δικο μου, προκαλουν μια σχετικη δυσλειτουργια στην στυση αλλα αυτο σιγα σιγα θα περασει (συνηθως ετσι γινεται).
    Η δυσκολια στην ουρηση ειναι και αυτο παρενεργεια ? Γιατι εχω χαμηλη ροη.

    Ευχαριστω.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by Pstama View Post
    Η δυσκολια στην ουρηση ειναι και αυτο παρενεργεια ? Γιατι εχω χαμηλη ροη.

    Ευχαριστω.
    Ναι αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που μου ειχε πει ο γιατρος πριν ξεκινησω το φαρμακο, σε εμενα απλα αργει να ξεκινησει η ουρηση 2-3 δευτερολεπτα αλλα δεν του δινω καμια σημασια δεν με ενοχλει σε κατι αυτο.

Similar Threads

  1. Έναρξη θεραπείας με εφεξορ
    By Dm89 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 19
    Last Post: 24-08-2020, 11:43
  2. εμπειρία cybalta
    By MikeStam 3 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2020, 18:00
  3. Εναρξη enlift
    By IoannisSM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-2020, 14:55
  4. cybalta xanax
    By rose45 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-02-2019, 13:26
  5. Wellbutrin..cybalta
    By xristoforos28 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 7
    Last Post: 30-06-2017, 01:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •