Διεθνής Ημέρα Μουσείων και Αρχαιολογικών χώρων 18 Μαϊου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280

    Διεθνής Ημέρα Μουσείων και Αρχαιολογικών χώρων 18 Μαϊου

    Καλημέρα σε όλους!
    Έτσι κάτι για να εμπνευστείτε και να βάλετε στόχο επίσκεψη σε κάτι που θα σας ενδιέφερε και με δωρεάν είσοδο εκείνη τη μέρα. Βέβαια πέφτει καθημερινή και είναι πιο δύσκολο για πολλούς, αλλά κάποιοι χώροι μένουν ανοιχτοί έως αργά.

    https://www.lifo.gr/now/entertainmen...se-moyseia-kai

    Συνήθως επειδή ο Μάϊος έχει και καλοκαιρία, εμένα μου αρέσει να πηγαίνω σε υπαίθριους αρχαιολογικούς χώρους και να απολαμβάνω και τη φύση εκεί.
    Αν θέλετε γράψτε κάτι που έχετε επισκεφτεί στο παρελθόν και σας άρεσε, να πάρουμε ιδέες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Το πρωτο ερωτημα ειναι που μενεις για να ελεγξεις τι βρισκεται σε μια ακτινα π.χ. 100 χιλιομετρων απο την περιοχη σου. Εγω σκεφτομαι για αλλαγή, να παω στον πολυ μεγαλο αρχαιολογικο χωρο στο Διον, στους προποδες του Ολυμπου ή στην αρχαια Ολυνθο της Χαλκιδικης. Εκτος τελικα αν παω στην αρχαια Πελλα. Ακομα δεν εχω καταληξει...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Το πρωτο ερωτημα ειναι που μενεις για να ελεγξεις τι βρισκεται σε μια ακτινα π.χ. 100 χιλιομετρων απο την περιοχη σου. Εγω σκεφτομαι για αλλαγή, να παω στον πολυ μεγαλο αρχαιολογικο χωρο στο Διον, στους προποδες του Ολυμπου ή στην αρχαια Ολυνθο της Χαλκιδικης. Εκτος τελικα αν παω στην αρχαια Πελλα. Ακομα δεν εχω καταληξει...
    Ναι, σωστή η επισήμανση, εμένα τώρα οι δυνατότητες μου είναι περισσότερο για γύρω από Αθήνα, Αττική, αν και έχω επισκεφθεί και ζήσει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας. Στο Δίον έχω πάει παλαιότερα και είναι φανταστικό μέρος, αν δεν έχεις πάει ποτέ, αξίζει μια επίσκεψη σίγουρα!! Και φυσικά όλη η περιοχή γύρω από τον Όλυμπο. Τις άλλες περιοχές που αναφέρεις, δεν τις έχω δει ποτέ, να μας πεις εντυπώσεις αν πας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Ναι, σωστή η επισήμανση, εμένα τώρα οι δυνατότητες μου είναι περισσότερο για γύρω από Αθήνα, Αττική, αν και έχω επισκεφθεί και ζήσει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας. Στο Δίον έχω πάει παλαιότερα και είναι φανταστικό μέρος, αν δεν έχεις πάει ποτέ, αξίζει μια επίσκεψη σίγουρα!! Και φυσικά όλη η περιοχή γύρω από τον Όλυμπο. Τις άλλες περιοχές που αναφέρεις, δεν τις έχω δει ποτέ, να μας πεις εντυπώσεις αν πας.
    Οποτε εισαι για Σουνιο, Ακροπολη ή Μαραθώνα;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Ακρόπολη και Σούνιο πολύ αγαπημένα!! Θα ήθελα Σούνιο να πάω μια φορά βράδυ με πανσέληνο, γίνεται ένας χαμουλης τον Αύγουστο απ' όσο ξέρω από φωτογράφους για να καταγράψουν το υπερθέαμα.
    Μαραθώνας είναι στα υπόψιν ναι! Και άλλος ένας αρχαιολογικός χώρος, αρκετά άγνωστος, στην περιοχή Ωρωπού που δεν έχω πάει ποτέ, μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον, που έχει και πολλή φύση.
    Για μέσα στην Αθήνα γύρω από Ακρόπολη υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα σημεία εκτός του Παρθενώνα να τριγυρίσει κανείς, ναός του Ηφαίστου, Αρχαία Αγορά, στυλοι Ολυμπίου Διός και άλλα, όρεξη και χρόνο να έχει κανείς
    Hit me with music...

Similar Threads

  1. Η ημέρα που θα με θυμούνται!!
    By andreas86 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 02-12-2020, 03:33
  2. Replies: 0
    Last Post: 26-05-2015, 23:16
  3. διεθνης συνομωσια
    By kavkaz in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 201
    Last Post: 26-02-2015, 12:36
  4. Ημερα κατα της διαιτας-6 Μαιου
    By Maritemi in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 0
    Last Post: 23-05-2013, 15:57
  5. Replies: 0
    Last Post: 25-11-2008, 23:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •