Αυτοκαταστροφικές σκέψεις - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Nightshark View Post
    Δεν αξίζει να εθιστείς στην αγάπη κ να επενδύσεις σε αυτή, δεν μπορείς να εξαρτιεσαι από έναν άλλον για να είσαι ευτυχισμένος
    Εαν ειναι αμοιβαια η αγαπη, το συναισθηματικο ρισκο μειωνεται σημαντικα. Αν δεν ειναι αμοιβαια τα συναισθηματα, τοτε ναι, εξαρτασαι απο το ετερο ημισυ.... με αρκετο ρισκο. Ζωη χωρις ρισκο δεν ειναι ζωη... Ειναι ληθαργος....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Nightshark View Post
    Δεν αξίζει να εθιστείς στην αγάπη κ να επενδύσεις σε αυτή, δεν μπορείς να εξαρτιεσαι από έναν άλλον για να είσαι ευτυχισμένος
    Αν και δεν πιστεύω σε απόλυτες έννοιες όπως η αγάπη, η ευτυχία κλπ γενικότερα συνήθως η απόδοση εξαρτάται από την επένδυση. Οπότε εάν δεν επενδύσεις σε κάτι δεν θα δεις κάποιο αποτέλεσμα. Επίσης, ο εθισμός και η εξάρτηση είναι έννοιες ασύμβατες με την αγάπη. Εγώ θα έλεγα να εστιάσεις σε πιο πρακτικά πράγματα, σε πιο γήινους στόχους, υπάρχουν συναισθήματα όπως η χαρά και η ευχαρίστηση. Μην τα υποτιμούμε.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    8
    Λέτε ότι η ζωή είναι δωρο και ότι είναι από το Θεό και άλλες τέτοιες αρλουμπες;;; ζήτησα εγώ από το Θεό να ζήσω .Να του το ζητούσα να είχα τις ευθύνες ναι θα πω εγώ φταιω που δε ζω σωστά.

    Μη το ρίχνουμε στο Θεό και σε αφηρημένες μεταφυσικες έννοιες και ότι θα έχουμε κάποια ανταμοιβή στην άλλη ζωούλα...

    Τα παιχνίδια αυτά είναι στιμενα για να μας υποδηλώσουν και να αισθανόμαστε ενοχικοι μια ζωή .

    Από παιδιά μας μπουκωνουν με τέτοιες αρλουμπες και δε μας αφήνουν να αναπνέουμε.....

    Και έρχονται τα ψυχολογικά που οφείλονται και τα νοσιρα γονίδια από τους προγόνους μας.

    Γνώμη μου.

    1ον...Ειδικά οποίος έχει σοβαρά θέματα κατάθλιψης και λοιπά ψυχολογικά και βλέπει ότι τα έχουν και οι δικοί του δε πρέπει να κάνει οικογένεια....Δε χρειάζεται να φέρει στο κόσμο και άλλα άτομα που θα ναι και αυτά στο ίδιο χαλι με τον γονιό τους και θα τον καταριούνται μια ζωή..

    2ον....Πρέπει να αντιδράσουμε ....Πως θα γίνει αυτό δε ξέρω αλλά πρέπει....Βλέπεις άλλες χώρες ,δες Γερμανία ,με τρομερά εξελιγμένο κόσμο, που άτομα σαν εμάς με θέματα δε ντρέπονται και ζούνε αξιοπρεπώς

    3ον...Μην ανεχεστε κανένα να σας κάνει το δάσκαλο και τον κριτη.Ζουμε στη χειρότερη εποχη μετά το πόλεμο....Ο καθένας μόνο αν έχει συμφέρον θα σε πλησιάσει....Σπάνια να βρεις άνθρωπο με καρδιά και τιμή....Που και αυτά θεωρούνται φοβερά μειωνεκτηματα σε κάποιον πλέον...Γαμηστε το κάθε αρχιδι που σας λέει διάφορα....Είτε εργοδότη,είτε συνάδερφο,είτε κάποιο με εξουσία ειτε ακομα και το φίλο σας.

    Αυτά τα λίγα.....

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Αμα ηξερεσ ποσο απλα λυνεται το θεμα σου δε θα μιλουσεσ

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Πόσο απλά λύνεται?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Αρκει να αντιγραψεισ τον τροπο σκεψησ του εξωτερικου εγω θα πεθαινα 1000 φορεσ αν δεν το εκανα εδω το κρατοσ παραγει ανθρωπουσ εξαρτημενουσ ειτε απο τουσ γονεισ τουσ απο το κοριτσι τουσ απο ουσιεσ κινητα τηλεορασεισ κλπ πηγαινε σε γιατρο κ δουλεψε την συναισθηματικη απεξαρτηση και θα δεισ αυτη ειναι η διαφορα με το εξωτερικο

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Θα τουσ αγαπασ αλλα θα εισαι αυτονομοσ εγω τα εξηγησα στον γιατρο μου οτι ο καθενασ πρεπει να την παλευει μονοσ του γτ εδω δε φερονται καλα κ πρεπει να παταμε στα ποδια μασ θα σου δωσω ενα παραδειγμα εσυ μπαινεισ σε ενα χωρο κ λεσ τουσ αρεσω ενω εγω λεω μου αρεσουν τωρα αυτοι

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Δεν καταλαβαίνω τι μου λες και τι σχέση έχουν με αυτό που έχω εκφράσει

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Βρεσ ενα ψυχολογο φιλο σου κ ρωτα τι ειναι εξαρτηση θα δεισ οτι το πωσ αγαπασ εχει θεμα πωσ βλεπεισ κινητο εχει θεμα πωσ βλεπεισ τουσ φιλουσ σου θεμα παλι το κινητο το ιντερνετ ολα ειναι εξαρτησεισ πριν φτασεισ στισ ουσιεσ ολα αυτα ειναι εξαρτησεισ τησ ζωησ στην ελλαδα δε μιλαμε για ουσιεσ αυτα δεν κανουν τιποτα ωσ ουσιεσ φταινε οι φιλιεσ ο τροποσ ζωησ κλπ εγω στα ειπα το καθηκον μου το εκανα τωρα μονοσ σου

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω ούτε τι λες ,ούτε τι σχέση έχουν με αυτά που έχω πει ...μάλλον έχεις μπερδέψει ποστ.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Σκέψεις
    By Sel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 14-03-2020, 23:55
  2. Οι σκέψεις μου
    By NotToday in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 28-06-2018, 20:31
  3. Replies: 5
    Last Post: 17-04-2018, 23:56
  4. Σκεψεις
    By Tipotaa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 25-01-2014, 03:42
  5. Σκέψεις
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-01-2014, 04:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •