Αυτοκαταστροφικές σκέψεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28

    Αυτοκαταστροφικές σκέψεις

    Σκέφτομαι να πεθάνω..δε με αντέχω,πάσχω από οριακή κ εξάρτηση από αλκοόλ/χαπιών.. νιώθω σαν να μιλάω στο κενό,σε όποιον κ αν μιλήσω,ο,τι κ να κάνω
    Και δεν καταλήγει πουθενά

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Και εγώ το σκέφτομαι συχνά αλλά φεύγει μετά...Έγινε κάτι συγκεκριμένο τελευταία που σε τάραξε? ή απλά βρέθηκες τη ζωή σου? είσαι μεθυσμένη ή νηφάλια όταν σκέφτεσαι να πεθάνεις..? 'Εκανες πολύ καλα που έγραψες εδώ βοηθάει να το μοιράζεσαι.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Έχω αποχή δύο βδομάδες από υποτροπή αποχής 2μηνων σχεδόν..εν ολίγοις δεν είμαι σε κατάσταση μέθης,μου λείπει κ θέλω,αλλά προσπαθώ να το παλέψω,δε ξέρω πόσο κ πότε θα κάνω μπαμ,αυτό νομίζω.
    Έχω κουραστεί να νιώθω αυτό το κενό,να μη με γεμίζει κάτι.
    Με έχει φάει η μοναξιά κ απτην άλλη όταν πάω να συνδεθώ με κάποιον απομακρύνομαι.
    Προσπαθώ να επιβιώσω μόνη μου κ να πετύχω μικρούς στόχους "επένδυσης" κ την ίδια στιγμή θέλω να παραιτηθώ από όλα..δεν έχω τη διάθεση
    Έχω εξαντλήσει ειδικούς κ ψυχιατρικές αγωγές
    Νιώθω σαν άψυχο σώμα που δε ξέρει απλώς πώς να θαφτεί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Μάλλον απογοητεύτηκες από την υποτροπή που είχες.... είσαι πολύ γενναία που το παλεύεις.Με ποιο τρόπο σκέφτεσαι να πεθάνεις? έχεις κάνει κάποιο συγκεκριμένο σενάριο στο μυαλό σου? Μπορείς να κλάψεις? Μήπως οι στόχοι που βάζεις είναι αδιάφοροι με τη προσωπικότητα σου?Έχοντας στο ιστορικό μου κάτι απόπειρες θα σου πω τι με βοηθάει εμένα, 1. μίλα σε κάποιον οπωσδήποτε, εάν δεν έχεις στενούς φίλους τότε να απευθυνθείς στην οικογένεια σου ( χρειάζεται κάποιος να σε έχει στο νου μέχρι να περάσει ),
    2.διάβασμα ( βοηθά πάρα πολύ ) όχι τίποτα βαθυστόχαστο εαν δεν έχεις συνηθίσει οτιδήποτε,
    3. χειρωνακτική εργασία ( χειροτεχνίες, βάψιμο, ζωγραφική, κολάζ) έχει πολλά βιντεάκια στο youtube για αρχάριους
    4. Η ψυχανάλυση είναι απαραίτητη εαν δεν κάνεις..οι αγωγές είναι άχρηστες χωρίς αυτην.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Εργάζεσαι κάπου? νομίζω οτι αισθάνεσαι πολύ κουρασμένη και πρέπει να αλλάξεις λίγο τη καθημερινή σου ρουτίνα που δε σε βοηθά από ότι φαίνεται...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    152
    ποιες ενέργειες έχει πραγματοποιήσει ώστε να απεξαρτηθείς από τα χάπια/αλκοόλ;
    ΚΙΝΗΤΡΟ είναι αυτό που με βοήθησε εμένα, αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ίσως εσύ να έχεις μεγαλύτερη ανάγκη την επικοινωνία, όπως γράφει παραπάνω και η Ανεμόνη. όπως και να έχει θέλει κινητοποίηση

    Quote Originally Posted by Ανεμονη View Post
    Εργάζεσαι κάπου? νομίζω οτι αισθάνεσαι πολύ κουρασμένη και πρέπει να αλλάξεις λίγο τη καθημερινή σου ρουτίνα που δε σε βοηθά από ότι φαίνεται...
    Η ευγενική Ανεμόνη παρακαλείται να δώσει την δική της άποψη επάνω στο θέμα των θρησκειων, που έγραφε ότι παρακολουθούσε εχθές, ότι και αν έχει είναι ευπρόσδεκτο (πάλι με βλέπω να κοιμάμαι τις 5 και απόψε)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Δεν έχω οικογενειακές σχέσεις χρόνια τώρα,ούτε φιλικές έχω απομακρυνθεί..κ τώρα φιλοξενούμαι κάπου ψάχνοντας εργασία.
    Δεν έχω κίνητρο,αυτό ψάχνω
    Με τις ουσίες απλώς υπομονή κ απόσταση από συνήθειες
    Η ψυχανάλυση καταλήγει στα πρακτικά κομμάτια,που τα κάνω μηχανικά κ με το ζόρι..αλλά δε με ευχαριστεί

  8. #8
    Καλησπερα. Αρχικά και εγώ κανω τέτοιες σκέψεις.Τρομαζω κάποιες φορές αν και νιώθω είμαι μακρυά από το να το κάνω πραξη. Δεν πίνω πια αλλά ξεσπάω στο φαγητό. Anv, έχεις δοκιμάσει να μπεις σε καποια ομάδα υποστήριξης(για αλκοόλ η κατάθλιψη ) ; Πιστεύω θα σε βοηθούσε να βρεις ένα υποστηρικτικό περιβάλλον...να νιώσεις ότι ανήκεις κάπου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Είμαι,αλλά το σκέφτομαι κάθε φορά που πάω γιατί πάω..δεν έχω όρεξη να συνδεθώ
    Δε ξέρω παιδιά,σας ευχαριστώ,αλλά κουράζομαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Θα σου κάνω μια ερώτηση που ίσως σου δώσει στόχο, εάν ξεκινούσες τώρα από το 0, χωρίς να έχεις παρελθόν, μόνο μέλλον τι θα ήθελες για σένα; Πώς φαντάζεσαι τόν εαυτό σου σε μία ιδανική κατάσταση;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,776
    φιλαρακι μου κι εγω εχω προβληματα ειμαι χοντρη αχριστη ουτε τα βασικα δε μπορω να κανω σωστα . οσο με θυμαμε ολα στραβα μου παν δε εχω τιποτε που να μου θυμιζει οτι αξιζω σα ατομο . εχω το φαι μου το σπιτι μου οκ φιλους γιοκ καποιον να με νοιαζετε γιοκ οκ λεω τι να κανω ??? στεναχωριεμε βρίζω συχτιριζω την γκαντεμιά μου μα πρεπει ολλοι να προσπαθουμε να προστατευουμε το δωρο που μας έδωσε ο θεος ειναι η ζωη που μας προσφερε. οφείλουμε να την φυλασουμε οσο μπορουμε καλυτερα . χριαζεσε στιριξη απο καποιον που να ξερει να χειριστει κατι τετοιο σωστα .

    Γραμμή Παρέμβασης για την Αυτοκτονία: 1018

    Κέντρο Ημέρας για την Πρόληψη της Αυτοκτονίας
    Δεκελέων 50, Κεραμεικός
    Τηλ. 210-3417160-3
    [email protected]
    www.suicide-help.gr www.klimaka.org.gr
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28
    Ανεμονη,δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να ονειρευτεί πια,βλέπω μόνο εμπόδια..κάνω μικρά βήματα συντήρησης και επένδυσης..αλλά το κενό μένει.πόσο ακόμη και πόσο ακόμη και γιατί ακόμη..σκέψεις,παράπονα,μιζ έρια που δε θέλω
    Ζηλεύω τις ειδήσεις με τις αυτοκτονίες αντί να λυπάμαι,λέω γιατί δεν μπορώ να κάνω αυτό κ αυτό
    Και έχω τρόπο αν θέλω,τον ξέρω.. αλλά φοβάμαι..φοβάμαι σε μια αποτυχία,φοβάμαι τα ψυχιατρεία,το πάλι απτην αρχή στο ίδιο τίποτα.
    Κάνω πράγματα για τον εαυτό μου και την ίδια στιγμή που χαμογελω κ βάζω στοχους,την ίδια στιγμή νιώθω χωρίς νόημα να κάνω το οτιδήποτε,γιατί ξέρω πως δε θα τα καταφέρω,δε με αφήνουν οι συνθήκες,η ζωή,οι ανάγκες
    Εγκλωβισμένη σε όνειρα ,όπως πολλοί θα μου πεις,ναι
    Με σιχαίνομαι ώρες ώρες ,όλο το ίδιο μοτίβο και καταλήγω στη χρήση,στην ντροπή,στο να με μαζεύουνε,στο να ξεφτιλιζομαι στη δουλειά-που χάνω, στο να γίνομαι ανώφελη κ γκρινιάρα κ αχάριστη
    Να συμβιβαστώ σε κάτι λίγο,στη συντήρηση της επιβίωσης κ μονο? -οχι,δε θέλω,κουραστηκα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Αnv μπορεί να βάζεις μεγάλους στόχους και να απογοητεύεσαι κάθε φορά που αποτυγχάνεις το σκέφτηκες? Όλοι αφήσαμε πίσω μας όνειρα, οι περισσότεροι για αλλού πηγαίναμε στη ζωή και τελικά αλλού μας βγήκε, αυτός ο συμβιβασμός που λες "το κάτι λίγο" στη συνέχεια να σου ανοίξει ένα κόσμο ολόκληρο.. σταμάτα να ντρέπεσαι για τον εαυτό σου, ΕΊΣΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! , νομίζεις οι άλλοι δεν έχουμε κάνει τραγικά λάθη στη ζωή όλοι κάνουμε, πολλοί πιάσανε πάτο, μη νιώθεις τόσο μόνη σε αυτό δες το σαν μια νέα ευκαιρία, διάβασε λίγο εδώ στο φόρουμ ιστορίες άλλων να δεις πόσοι τα θαλάσσωσαν στη ζωή, ίσως με αυτό το τρόπο συγχωρέσεις λίγο τον εαυτό σου. Θες να μιλήσουμε λίγο πιο πρακτικά μήπως βρούμε μαζί μια άκρη? Σου ζήτησα να κάνεις μια υπόθεση για τον εαυτό σου όχι να ονειρευτείς μήπως και βρείς στη πράξη τα σημεία εκείνα που ακόμα είναι ανοιχτές υποθέσεις για σενα.
    Τι είδους εργασία θα ψάχνεις?
    Με την οικογένεια εσύ έκοψες?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by Anv View Post
    Δεν έχω κίνητρο,αυτό ψάχνω
    Υπαρχουν λιγα ισχυρα κινητρα στην ζωη. Το ισχυροτερο κινητρο ομως, αναλογα με τον τυπο ανθρωπου, ειναι ειτε το χρημα/επαγγελματικη επιτυχια, ειτε η αγαπη και ο ερωτας. Ομως ηδη ειπες οτι εχεις απομακρυνθει και απο τις συγγενικες και απο τις φιλικες σχεσεις. Αυτο που σου λειπει ειναι η αναγκη να θελεις να βρισκεσαι σε μια σχεση αγαπης, να αγαπας αλλά και να σε αγαπουν, ειτε φιλικα, ειτε ερωτικα. Εαν αναψεις ξανα την σπιθα αυτης της αναγκης, θα εχεις ισχυροτατο κινητρο να απεξαρτηθεις απο το αλκοολ και οποιες αλλες χημικες ουσιες και να εθιστεις στο μονο πραγμα που αξιζει να εθιστει κανεις, που ειναι ο ερως και η αγαπη. Το πιο βασικο πραγμα ειναι να μην αντιμετωπιζεις μονη σου το προβλημα σου οταν αυτο ειναι τοσο μεγαλο που θελει και συμπαραστατη, καποιον ή καποια που θα σου δωσει ενα χερι βοηθειας συναισθηματικης, ψυχολογικης κτλ. Η μοναξια ειναι ο χειροτερος εχθρος σου, οχι οι εξαρτησεις απο μονες τους. Οποτε εστιασε τις προσπαθειες σου προς αυτην την κατευθυνση. Φυσικα θα παιξει ρολο και ο παραγοντας τυχη/συμπτωση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Location
    Los Santos
    Posts
    440
    Quote Originally Posted by Thessalonian View Post
    Υπαρχουν λιγα ισχυρα κινητρα στην ζωη. Το ισχυροτερο κινητρο ομως, αναλογα με τον τυπο ανθρωπου, ειναι ειτε το χρημα/επαγγελματικη επιτυχια, ειτε η αγαπη και ο ερωτας. Ομως ηδη ειπες οτι εχεις απομακρυνθει και απο τις συγγενικες και απο τις φιλικες σχεσεις. Αυτο που σου λειπει ειναι η αναγκη να θελεις να βρισκεσαι σε μια σχεση αγαπης, να αγαπας αλλά και να σε αγαπουν, ειτε φιλικα, ειτε ερωτικα. Εαν αναψεις ξανα την σπιθα αυτης της αναγκης, θα εχεις ισχυροτατο κινητρο να απεξαρτηθεις απο το αλκοολ και οποιες αλλες χημικες ουσιες και να εθιστεις στο μονο πραγμα που αξιζει να εθιστει κανεις, που ειναι ο ερως και η αγαπη. Το πιο βασικο πραγμα ειναι να μην αντιμετωπιζεις μονη σου το προβλημα σου οταν αυτο ειναι τοσο μεγαλο που θελει και συμπαραστατη, καποιον ή καποια που θα σου δωσει ενα χερι βοηθειας συναισθηματικης, ψυχολογικης κτλ. Η μοναξια ειναι ο χειροτερος εχθρος σου, οχι οι εξαρτησεις απο μονες τους. Οποτε εστιασε τις προσπαθειες σου προς αυτην την κατευθυνση. Φυσικα θα παιξει ρολο και ο παραγοντας τυχη/συμπτωση.
    Δεν αξίζει να εθιστείς στην αγάπη κ να επενδύσεις σε αυτή, δεν μπορείς να εξαρτιεσαι από έναν άλλον για να είσαι ευτυχισμένος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σκέψεις
    By Sel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 14-03-2020, 23:55
  2. Οι σκέψεις μου
    By NotToday in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 28-06-2018, 20:31
  3. Replies: 5
    Last Post: 17-04-2018, 23:56
  4. Σκεψεις
    By Tipotaa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 25-01-2014, 03:42
  5. Σκέψεις
    By Antreas MpR in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 22-01-2014, 04:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •