Σπουδές και εργασία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2022
    Posts
    28

    Σπουδές και εργασία

    Για πείτε μου εσείς που έχετε εμπειρία...αν είναι κανείς ολομόναχος,χωρίς καμία στήριξη(οικονομική) ,αλλά όταν λέω μόνος εννοώ ΜΟΝΟΣ ,χωρίς στήριξη από οικογένεια κλπ ,που εργάζεται για να βγάζει το νοίκι...Που αυτός λοιπόν περνάει σε μια σχολή που τα μαθήματα γίνονται πχ σε μια μέρα 8πμ 3μμ κ 8μμ.....τι εργασία να βρει κ τι ώρες να στηρίξει τη σχολή του κ να δουλεύει παράλληλα κ να διαβάζει κιόλας κλπ???
    Γιατι αυτό έκανα,γιατί δεν άντεξα...κ από πολλούς άκουσα "πολλοί φοιτητές δουλεύουν κιόλας".
    Νιώθω πως ότι κ να κάνω δεν είναι αρκετό...
    Πώς να σπουδάσω,να μπω πάλι σε μια διαδικασία τέτοια που όμως τόσο θέλω να σπουδάσω.
    Επιλέγω ημισχολες κ ειδικευσεις βοηθών που δε θα με βγάλουν απλώς πουθενά παρά μόνο σε εφήμερες εργασίες -που έτσι κ αλλιώς κανω

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    1
    Θα σου πρότεινα να βρεις κάτι που σου αρέσει και είναι εύκολο οι pr σε μαγαζιά πιάνουν πολλά λεφτά σχετικά με τις ώρες δουλειάς,θα μου πεις είναι νύχτα κτλ επίσης θα μπορούσες να δουλεύεις part time όπως σε βιβλιοπωλείο η σε eshop φαρμακειου που έχει αρκετή ζήτηση.Παντως είσαι πολύ αξιόλογος/αξιόλογη γιατί κι εγώ κάνω μεταπτυχιακό και δουλεύω παράλληλα και είναι αρκετά δύσκολα,να ξέρεις άμα θες θα τα καταφέρεις!!όλα στο μυαλό είναι και επίσης και να αργήσεις να τελειώσεις πάλι κομπλε!!θα σου πρότεινα να πεις σε καθηγητες που έχεις στο μάθημα ότι πχ δουλεύεις και δε θα μπορείς να παραστείς στα μαθήματα έτσι ώστε να σε καταλάβουν και να μην πάρεις απουσίες!!υπομονή μέχρι την εξεταστική μετά πας μια σεζόν βγάζεις λεφτά κι όλα κομπλε????

  3. #3
    Τώρα, Anv, η αλήθεια είναι με προβλημάτισες περισσότερο, ήμουν ήδη προβληματισμενη, σχετικά με τις σχολές βοηθών... Εχω τελειώσει ένα ιεκ και εκκρεμούν κάτι εξετασεις πιστοποίησης και για να δεις ότι υπάρχουν και χειρότερα, εγώ δεν μπορώ ούτε για αυτές τις εξετάσεις να διαβάσω που υποτίθεται δεν είναι τόσο απαιτητικές...
    Με προβλημάτισες που είπες πως δεν θα σε βγάλουν απλώς πουθενά μόνο σε εφημερες εργασίες...
    Απλα εγώ νιώθω πως δεν μπορώ να κάνω κατι περισσότερο, που απαιτεί περισσότερο κόπο δηλαδή, κι έτσι αρκούμαι στο ιεκ...

    Κι εσύ απορείς που δεν μπορείς να συνδυάσεις σπουδές σε πανεπιστήμιο και εργασία! Μα είναι απόλυτα φυσιολογικό, κατά τη γνώμη μου, να μην τα προλαβαίνεις όλα....
    Πάντως θαυμάζω όσους σπουδάζουν είτε εργάζονται είτε όχι, γιατί είναι κάτι που δεν κατάφερα στη ζωή μου... Ενώ είχα περάσει και σε σχολή πανεπιστημίου...
    Ώρες ώρες νομίζω ότι με έχουν μουτζωσει και δεν μπορώ να προχωρήσω στη ζωή μου ή ότι δεν έχω πια την ψυχική αντοχή να υποστηρίξω το διάβασμα που απαιτεί μια σχολή...

    Κι εσύ konna, μπράβο που μπορείς και τα συνδυάζεις, δουλειά και σπουδές...
    Δεν ξέρω παιδιά πώς τα καταφέρνετε...
    Πάντως μπράβο σας...

    Κι εσύ Anv, αν πιεστείς λίγο με σπουδές και δουλειά παράλληλα, ίσως τα καταφέρεις... Μπορείς να κάνεις κάποια part time δουλειά... (αν αυτό εννοούσε και η konna με το pr)..
    Δε σου λέω κάτι καινούριο.... Ούτε κάτι που δεν έχεις σκεφτεί...

    Περισσότερο ήθελα να γράψω για να σας πω μπράβο παιδιά που προσπαθείτε είτε με σπουδές είτε με δουλειά είτε και με τα δύο, γιατι εγώ δεν κάνω τίποτε απ τα δύο..
    Οπότε να πάρεις θάρρος Anv...
    Καλή τύχη

Similar Threads

  1. Σπουδές!
    By Optimistic mind in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 7
    Last Post: 11-11-2019, 14:03
  2. ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΤΑ 30+
    By turtle in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 22
    Last Post: 17-12-2015, 00:52
  3. Σπουδες
    By lessing_ed in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 9
    Last Post: 21-03-2011, 02:30
  4. Σπουδές
    By Bolet36 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 6
    Last Post: 09-01-2011, 02:08
  5. Σπουδές
    By Shamanus in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 5
    Last Post: 01-09-2010, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •