Άχρηστος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Ότι καλύτερο έχω ακούσει.ευγε
    Ρε παιδιά ηρεμήστε λίγο, δεν έχω καμιά πρόθεση να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν αλλά με το να μαλώνεις έναν άνθρωπο που ζητάει βοήθεια έστω και με αυτόν το τρόπο είναι σαν να του δίνετε ακόμα μια σφαλιάρα...ο άνθρωπος είναι πληγωμένος, αηδιασμένος από τη ζωή και τον εαυτό του, άσχετο με το αν είναι ικανός ή όχι να αυτοκτονήσει, ζητάει μια Α προσοχή από εμάς...Εγώ δεν είμαι ειδικός και δε ξέρω πόσο πιθανό είναι κάποιος από τον υπολογιστή να γίνει αυτόχειρας ή οχι αλλά ακόμα και αν μπορώ να υποθέσω κάποια πράγματα πιστεύετε οτι είναι υπεύθυνο να παίζουμε με αυτά? Προσωπικά εάν χρειαζόμουν βοήθεια και έβλεπα τέτοιες απαντήσεις δε θα ξανά πόσταρα...Οκ υπάρχουν σίγουρα μικρά και μεγάλα προβλήματα όμως μη ξεχνάμε οτι το μέγεθος που τα βιώνει κάποιος είναι υποκειμενικό, κάποιο πνίγουντε σε μια κουταλιά νερό και κάποιο στον ωκεανό....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    αστοχο αυτο σα απορία δε επιτρέπετε ποτε κακο να κανεις στον εαυτο σου οτι βάσανα κι να εχεις .φιλαρακι μου κι εγω λεω οτι ειμαι οτι πιο αχρηστο υπαρχει στην γη . ειμαι χοντρη ασχημη στη μουρη το βλεπω οτι κανεις δε με παει με αποφευγουν ολλοι κι δε με συμπαθει ουτε η μανα μου .στεναχωριεμε μουρμουριζω τα βαζω με την μοιρα μου μα οφείλω να φυλάξω την ζωη μου ειν δωρο του θεου κι πρεπει οταν εκεινος πει να την παρει .χριαζετε να σε δει καποιος που να ξερει πως να το χειριστεί αυτο το θεμα να σε βοηθήσει κι να προχωρισεις στη ζωη σου μεσα απο συμβουλες να σε καθοδηγησει κι νομιζω ενας πνευματικος ειναι μια πολυ σωστη λυση κι ολα θα παν καλα .
    δειτε αυτο οσοι πρεπει να προφυλάξετε ανθρώπους που παν να κανουν κακο στον εαυτο τους αξιζει !!

    https://m.popaganda.gr/stories/prolipsi-aftoktonion/

    http://suicide-help.gr/pos-na-voithisete/

    Γραμμή Παρέμβασης για την Αυτοκτονία: 1018

    Κέντρο Ημέρας για την Πρόληψη της Αυτοκτονίας
    Δεκελέων 50, Κεραμεικός
    Τηλ. 210-3417160-3
    [email protected]
    www.suicide-help.gr www.klimaka.org.gr
    Last edited by asperger39; 15-05-2023 at 19:19.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    "Έχω ήδη βρει χιλιάδες τρόπους να πεθάνω κι ούτε έναν για να ζήσω"

    Σκέψου το.
    Last edited by HarleyQuinn; 16-05-2023 at 10:05.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Quote Originally Posted by axristos View Post
    Είμαι 34... με άσχημη συμπεριφορά.
    Οταν λες ασχημη συμπεριφορα; Αν εννοεις το να λες ψεμματα, συνηθως τα ψεμματα λεγονται απο αναγκη ή παθολογικά, αν δεν υπαρχει αιτια για να πεις ψεμματα ωστε να καλυψεις κατι. Μηπως εννοεις κατι αλλο, οταν λες ασχημη συμπεριφορα; Μπορεις να το αναλυσεις αυτο;

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    8
    Γεια σας και ευχαριστώ για τα σχόλια σας .

    Όντως είμαι από μια δυσλειτουργική οικογένεια.Απο μικρός θυμάμαι μόνο σχόλια εις βάρος μου για όλα και πότε ένα καλό λόγο.Για τίποτα.

    Πέρασα φοιτητής έκανα παρέες αλλά χωρίς να έχω αποκτήσει μια προσωπικότητα και να ξέρω να σέβομαι τον εαυτό μου δέχτηκα πολλές καρπαζιες αλλά κατάφερα να τελειώσω.

    Στη συνέχεια βγήκα στην αγορά εργασίας ,βρήκα μια δουλειά και τη ψιλοπαλευα.

    Έκανα κάποιες παρέες αλλά μάλλον σε κακό μου βγηκανε γιατι τότε που έπρεπε να κάνω δουλίτσα με τον εαυτό μου εννοώ ψυχολόγο και ότι άλλο χρειαζόταν δεν έκανα τπτ αλλά αφέθηκα σε μια κατάσταση δουλεια και λίγο ψευτοδιασκεδαση χωρίς να κάνω κάτι άλλο σοβαρό για μένα.

    Περνά ο καιρός τρώω την απόλυση....Ξαφνικά ...και από κει ξεκινά το όλο χάσιμο.

    Ενώ είχα τη δυνανοτητα να καθήσω να σκεφτώ τότε να με δουλέψω αντί αυτού πανικοβλήθηκα έτρεξα να βρω άλλου δουλειά γιατί σκεφτόμουν ότι πρέπει να δουλεύω οπωσδηποτε.

    Βρησκω δουλειά σε μια άλλη εταιρία σε άλλη πολη και τα τα είδα σκούρα...Δούλευα εκεί όσπου απολύθηκα ξανά πριν κανένα τρίμηνο.

    Στον διαστημικό όλο αυτό .Δεν έκανα τίποτα για μένα. Ήμουν 130 κιλά έπεσα στα 90 και μετά τα ξαναπήρα....Δεν πήγα σε ένα ψυχολόγο γιατί φοβόμουν να δω τι μου συμβαίνει...

    Μια ζωή δλδ στα κουτουρου τελείως χωρίς να ξέρω τι πραγματικά θέλω.

    Χόμπυ ελάχιστα και τα παράτησα .Στο μυαλό μου μόνο ότι μέσα από τη δουλειά μπορεί να καταφέρω κάτι και να γίνω κάπως ικανός σε κάτι γιατί κατά τα άλλα δεν έχω πάνω μου κάτι καλό...Μπορεί και να έχω αλλά δεν τον έχω δουλέψει ποτέ και πλέον είναι αργά...

    Στο διάστημα επίσης αυτό η μητέρα μου έπαθε βαριά κατάθλιψη κοντά 5 χρόνια μέχρι που μπήκε σε μια κλινικη και τώρα κάπως έχει ισορροπήσει.

    Εγώ μόνος και να μην έχω κανένα να μιλήσω.Πηγα να μιλήσω και δεν ήθελε να με καταλάβει κανείς.Σου λένε που να μπλέξω με αυτόν τώρα.

    Όλο αυτό μου πυροδότησε το άγχος στο ζενίθ και με έχει κάνει άχρηστο...να μην μπορώ να μιλήσω να ανταπεξέλθω...

    Δεν κατάφερα να ξεφύγω μικρός από αυτήν την τοξική κατάσταση και τώρα τα λούζομαι....

    Και στη δουλειά που ήμουν από όλη αυτή τη κατάσταση της πίεσης φαιρομουν με άγχος συνέχεια...ε και από οτι κατάλαβα και πολύ με κράτησαν .

    Δεν μπορώ ακόμα να διανωηθώ πως καταντησα έτσι...όταν σκεφτώ βαθιά ότι έχω φτάσει 34 και είμαι έτσι μου έρχεται τρέλα και θέλω να φουνταρω...

    Αδουλευτα συναισθήματα βλέπετε ...εκδικουνται τώρα....

    Και οι καιμενοι οι γωνεις να περιμένουν από μένα τώρα ....στη μάνα μ δεν έχω πει τπτ ότι με απελυσαν γιατι άμα το μάθει θα πέσει πάλι σε κατάθλιψη και θα καταριέμαι τον εαυτό μου μια ζωή μετά ....

    Φίλους δεν έχω αληθινούς γιατί ποτέ δεν ανοιχτηκα πραγματικά σε κανένα .

    Είναι σαν να έχω ένα κατακερματισμένο ευαυτο.Κομματακια...Εχει ένα πρόβλημα και δε το επιλύει...μετά έρχεται και άλλο και άλλο και πολλαπλασιάζονται....

    Φίλοι 0,Σχέση 0......ζωή ειναι αυτή;;;;

    Είναι ζωή να ζεις με ένα εαυτό που μου κάνει επίθεση γιατί δεν είχα το θάρρος να παλέψω όταν έπρεπε να δυναμώσω και να μη φοβάμαι τπτ...

    Και όσοι λέτε μη κοιτάς τους άλλους...ξέρετε δε ζούμε μόνοι....σε κοινωνία ζούμε....θες δε θες πέφτει τρελή κρίση κάθε μέρα....τα αρπαχτικα περιμένουν να σε φάνε.....

    Πως εγώ τώρα πάλι θα πατήσω στα πόδια μου που από τη χαζομάρα μου και την αδυναμία μου τα έκανα *******;

    Να μιλήσω τώρα είναι αργά ....δεν είμαι 20 είμαι 34 .....και ντρέπομαι πλέον το κόσμο....γιατί δυστυχώς δεν έχω μάθει να υποκρίνομαι ρόλους όπως οι περισσότεροι για να επιβιώσουν και να περνάνε καλά ...Έμαθα να είμαι ο καλόβολος ,ο καρπαζοεισράχτορας για να ικανοποιούνται οι άλλοι.....

    Να είσαι θάρρος ήθελα να αγαπώ τον εαυτό μου ήθελα να με σέβομαι ήθελα....Αλλά απέτυχα....

    Κάποιο παιδί με γνώσεις ψυχολογίας μου είπε ότι έχω τεράστιο υπερεγώ..Άλλος μου είπε ότι είμαι φθονερός τύπος και του συμφέροντος.

    Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει αλλά και να μάθω έχει καμία σημασία αφού δεν αλλάζει το ********.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    με αυτα που περιγραφεις, ζεις μια ζωη στα χαμενα, με συνεχη προβληματα που κυριως οφειλονται στο οτι δεν εχεις διαχειριστει τα προβληματα σου, τον εαυτο σου, κλπ
    αυτο το εχεις συνειδητοποιησει εδω και χρονια και σε πολλες φασεις.
    λες οτι στα 34 εισαι μεγαλος και ειναι αργα. ειναι δικαιολογια αυτο που λες.
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ.
    εισαι νεοτατος, εχεις χασει χρονο, αλλα εχεις ακομα πιο πολυ χρονο απο εδω και περα και μαλιστα σε πιο δυσκολες συνθηκες, γιατι οσο μεγαλωνουμε οι απαιτησεις ειναι περισσοτερες, για πολλους λογους.
    αν δεν το παρεις αποφαση ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΑ να απευθυνθεις σε ψυχοθεραπευτη και να παρεις βοηθεια, να μαθεις να διαχειριζεσαι οτι σε μπλοκαρει και να προσπαθησεις να αλλαξεις τις δυσλειτουργικες συμπεριφορες οσο μπορεσεις, και στα 44 και στα 54 και στα 64, τα ιδια θα λες...

    πηγαινε τωρα. αμεσα. δουλεψε με καποιον που θα σου εμπνευσει εμπιστοσυνη και προσπαθησε να ξετυλιξεις το κουβαρι.
    κανεις δεν θα σε παρει απο το χερακι αν δεν το κανεις εσυ για τον εαυτο σου. ο καθενας μας θελει να ειναι με ανθρωπους που ταιριαζει και περναει καλα. δεν ψαχνει να βρει μπελαδες.
    κανεις δεν θα σου συγχωρεσει προβληματικες συμπεριφορες εφοσον λες οτι εχεις τετοιες.
    πρεπει να προσπαθησεις να το δουλεψεις για να ζησεις καλυτερα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    εγω ειμαι 40 ετων εχω ολα τα θεματα που μπορουν να αποθουν τους αλλους απ κοντα μου . ασχημη εμφανιση αχριστο ατομο αντιπαθητικο . η θα με πλησιάζουν απ συμφέρον η λιγο θα μου μιλάν απ λύπηση η θα αδιαφορουν κι αυτα .δε εχω να θυμαμε τιποτε ομορφο πισω οταν θυμαμε . ομως θα παλεύω καθε μερα να ζω κι να φυλασω την ζωη μου αυτη μου εχει απομείνει κι οφειλω να την προσεχω .καντο κι εσυ φιλαρακι μου αγαπα τον εαυτο σου αυτος ειν ο φιλος σου .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    8
    Αν ήταν φίλος μου δε θα ανεχόταν τέτοιες συμπεριφορές. Εγώ όμως τις ανέχομαι....Σκέφτομαι τελευταία ότι μια καλή λύση θα ήταν να έβρισκα μια δουλειά μακριά από όλους και όλα πχ καράβια να μην αισθάνομαι περίγελο στο κόσμο μέσα..Με το κόσμο πλέον δε μπορώ....Να σου λένε πως ένα τόσο σωστο άτομο δεν έχει καταφέρει τπτ...Η ζωή δεν είναι για τους σωστούς αλλά για τους αλήτες και τους έξυπνους.

    Όσον αφορά τους ψυχολόγους που λέτε πρέπει να έχεις ένα τσουβάλι λεφτά και πάλι δε βγάζεις άκρη...Εξακριβωμένο από πολλά άτομα που πήγαν και απέτυχαν.....και χάπια να πάρω θα γίνω πιο σκατά από ότι είμαι τώρα.

    Σκοπός τους είναι τα τάλαρα ....τι νομιζεται;

    Θα μου πεις πήγαινε στο δημόσιο....εκεί και αν είναι για γέλια τα πράγματα...

    Η ουσία του καθε ανθρώπου είναι να μπορεί ο ίδιος να πατήσει στα πόδια του και να γράψει στα @@ του όλους .....Να έχει έστω μια αξιοπρέπεια.

    Η κοινωνία δε σηκώνει τους loosers και δυστυχώς είναι ένας από αυτούς

    Καλή συνέχεια παίδες...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by axristos View Post
    Αν ήταν φίλος μου δε θα ανεχόταν τέτοιες συμπεριφορές. Εγώ όμως τις ανέχομαι....Σκέφτομαι τελευταία ότι μια καλή λύση θα ήταν να έβρισκα μια δουλειά μακριά από όλους και όλα πχ καράβια να μην αισθάνομαι περίγελο στο κόσμο μέσα..Με το κόσμο πλέον δε μπορώ....Να σου λένε πως ένα τόσο σωστο άτομο δεν έχει καταφέρει τπτ...Η ζωή δεν είναι για τους σωστούς αλλά για τους αλήτες και τους έξυπνους.

    Όσον αφορά τους ψυχολόγους που λέτε πρέπει να έχεις ένα τσουβάλι λεφτά και πάλι δε βγάζεις άκρη...Εξακριβωμένο από πολλά άτομα που πήγαν και απέτυχαν.....και χάπια να πάρω θα γίνω πιο σκατά από ότι είμαι τώρα.

    Σκοπός τους είναι τα τάλαρα ....τι νομιζεται;

    Θα μου πεις πήγαινε στο δημόσιο....εκεί και αν είναι για γέλια τα πράγματα...

    Η ουσία του καθε ανθρώπου είναι να μπορεί ο ίδιος να πατήσει στα πόδια του και να γράψει στα @@ του όλους .....Να έχει έστω μια αξιοπρέπεια.

    Η κοινωνία δε σηκώνει τους loosers και δυστυχώς είναι ένας από αυτούς

    Καλή συνέχεια παίδες...
    Φίλε, όλοι κάποια στιγμή στην ζωή μας αισθανόμαστε άχρηστοι.
    Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τα παρατήσουμε; Όχι βέβαια.
    Συνέχισε να προσπαθείς να αλλάξεις την ζωή σου, νέος είσαι ακόμη, μην κάνεις το λάθος να τα παρατήσεις.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Ακου να δεισ την αληθεια στο περιπου ολοι εχουν σχεσεισ με καποιουσ για χρονια εγω ειχα μια παρεα 20 χρονια κ μια αλλη 7 πλεον δεν εχω αλλα δεν κανω παρεα κανεναν πωσ το καταφερνω αυτο με τισ παρεεσ μου εκανα παραχωρησεισ παρακαλουσα να μου δωσουν λιγη σημασια πλεον δεν παρακαλαω κανεναν κι ειμαι μονοσ το αντεχω γτ το αλλο ηταν χειροτερο δεν ξερω αν καταλαβαινεισ τιποτα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ακου να δεισ την αληθεια στο περιπου ολοι εχουν σχεσεισ με καποιουσ για χρονια εγω ειχα μια παρεα 20 χρονια κ μια αλλη 7 πλεον δεν εχω αλλα δεν κανω παρεα κανεναν πωσ το καταφερνω αυτο με τισ παρεεσ μου εκανα παραχωρησεισ παρακαλουσα να μου δωσουν λιγη σημασια πλεον δεν παρακαλαω κανεναν κι ειμαι μονοσ το αντεχω γτ το αλλο ηταν χειροτερο δεν ξερω αν καταλαβαινεισ τιποτα
    Σωστό και αυτό.
    Αλλά όπως και να έχει η μοναξιά δεν είναι ωραία.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    50 χρονων ειμαι γιγαντα οτι παρεεσ ηταν να κανω εκανα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by elis View Post
    50 χρονων ειμαι γιγαντα οτι παρεεσ ηταν να κανω εκανα
    Μην το λες, και στα 50 μπορείς να κάνεις παρέες άμα είσαι κοινωνικός.

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Aerozol View Post
    Διάβασα όλα τα μηνύματά σου και δε σου κρύβω ότι έχω θυμώσει και ας μη σε ξέρω. Είσαι 34 , δηλαδή νεότατος και ψάχνεις τρόπους να συτοκτονησεις (δε θα το κάνεις, το ξέρεις άλλωστε), επειδή η ζωή δε σου τα έφερε όπως θέλεις ,η μάλλον καλύτερα επειδή εσύ δεν είσαι αυτός που θα ήθελες να είσαι. Παρ ότι μπορούσες να γίνεις. Η τοξικότητα των γονιών και της οικογένειας δεν είναι δικαιολογία όταν είσαι 34. Αυτοί ήταν οι γονείς μας, τελείωσε πια. Οι πιο πολλοί εδώ μέσα σε δυσλειτουργικές οικογένειες μεγαλώσαμε, με γονείς τοξικούς, βίαιους, αλκοολικούς και πολλά άλλα, αλλά από ένα σημείο και έπειτα καταλαβαίνουμε ότι δεν είναι αυτοί το πρόβλημα μας πλεον. Όλα τα υπόλοιπα, ότι είσαι χοντρός,ότι δεν έχεις φίλους και σχέση τα ακούω βερεσε τη στιγμή που ο ίδιος παραδέχεσαι ότι έχεις κακη συμπεριφορά και λες ψέματα, έστω και για να είσαι αρεστός. Επίσης, δε σχολιάζω ,το ότι σε μήνυμα παραθέτεις άρθρο που εξαίρει την αυτοκτονία ως γενναία πράξη... Ειλικρινά, τι περιμένεις να σου πούμε; Μπράβο, δίκιο έχεις, αυτοκτονα...; Προτείνω να συνέλθεις και να κοιτάξεις να φτιάξεις τη ζωή σου και τον εαυτό σου, όπως πραγματικά θες, αφού βέβαια πρώτα εντοπίσεις τι φταίει.
    Άτομα σαν κι εσένα δεν θα έπρεπε να γράφουν τίποτα εδώ. Η κατάθλιψη είναι ψυχική νόσος, ο άνθρωπος που έκανε το post δεν βλέπει τίποτα καθαρά πλέον κι εσύ κάθεσαι και τον χλευάζεις. Αυτός που φτάνει στην αυτοκτονία έχει πάψει να είναι άνθρωπος και έχει μείνει μόνο ένα κουφάρι που κινείται.

    Το εργασιακό είναι το χειρότερο, αν δεν έχεις χρήματα να γεμίζεις τα κενά σου τότε αυτά μεγαλώνουν και γίνεσαι ένα τεράστιο κενό. Η ζωή είναι για τα λαμόγια, για τους αλήτες και τους εγωιστές. Ειδικά στην Ελλάδα η εργασία είναι προνόμιο, όχι δικαίωμα.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μην τα δραματοποιειτε ρε μαλακεσ θεατρο παιζουμε κι εμεισ δεν θελουμε αλλο

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οταν οι γονεις σου σου εχουν κανει πληση εγκεφαλου πως εισαι αχρηστος
    By katrinakat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 10-06-2017, 00:04
  2. Νιώθω άχρηστος
    By Χάλια Μαύρα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 17-02-2017, 17:44
  3. Πότε κάποιος άνθρωπος θεωρείται άχρηστος;
    By Deleted-member-19102015 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 13-02-2015, 17:14
  4. Είμαι άχρηστος!
    By mr.Truth in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 24
    Last Post: 05-12-2010, 23:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •