Δεν το παλεύω λίγο περισσότερο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Δεν το παλεύω λίγο περισσότερο

    Μου δωθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία για δουλειά στον τουριστικό κλάδο. Ήρθα όμως να δω πως είναι γενικά το κλίμα και να δω πως δουλεύουν και αυτό που είδα με αγχωσε πάρα πολύ με αποτέλεσμα να μην τρώω καλά και να μην κοιμάμαι καλά. Το θέμα είναι ότι αυτές τις μέρες απλά έβλεπα δεν ανέλαβα κανονική δουλειά απλά με έπιασε η αρνητική σκέψη ότι δεν θα τα καταφέρω. Δυστυχώς όμως λόγω όλου αυτού του άγχους αποφάσισα και ενημέρωσα κιολας ότι δεν θα παραμείνω τελικά και είπα και τους λόγους. Αν και μου είπαν ότι είμαι πολύ καλή και ότι μπορείς να τα καταφέρεις και εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ότι θες εγώ απλά έχω κατεβάσει ρολά. Και φυσικά και νιώθω και χάλια που δεν το παλεύω και τα παρατάω έτσι εύκολα αλλά το άγχος είναι άγχος. Είμαι πολύ χαζή που τα παρατάω τόσο εύκολα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    μπα και εγω τα παρετησα δυσκολος ο τουρισμος

  3. #3
    Quote Originally Posted by pavlosla View Post
    μπα και εγω τα παρετησα δυσκολος ο τουρισμος
    Είναι ναι αλλά αυτό που μου λένε οι δικοί μου άνθρωποι είναι και ποια δουλειά δεν είναι δύσκολη και δεν το πάλεψες.... Και με κάνουν χειρότερα ακόμα.

  4. #4
    Κι εγώ θα συμφωνήσω με αυτό που σου λένε...αφού όμως αναγνωρίζεις το πρόβλημα σου μπορείς να κάνεις ένα δυο βήματα μπροστα..

  5. #5
    Εσυ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου . Μπορείς να το παλέψεις , αλλά σίγουρα δεν αξίζει να αρρωστήσεις για μια δουλειά.Εαν νιώθεις ότι σε χαλάει πολυ ψάξε για κάτι άλλο που να σου ταιριάζει .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Άμα δεν αντέχεις την πίεση καλύτερα που δεν συνεχίσες.
    Η συνεδρίες με έναν ειδικό για μελλοντική δουλειά ίσως σε βοηθήσουν.
    Πάντως να ξέρεις δεν είσαι το μοναδικό άτομο που στρεσαρετε με την δουλειά και ειδικά στον τομέα του τουρισμού.
    Και εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα μια από τα ίδια.
    Καλό κουράγιο σου εύχομαι στην επόμενη δουλειά που θα διαλέξεις.

  7. #7
    Quote Originally Posted by σισσυ View Post
    Κι εγώ θα συμφωνήσω με αυτό που σου λένε...αφού όμως αναγνωρίζεις το πρόβλημα σου μπορείς να κάνεις ένα δυο βήματα μπροστα..
    Το αναγνωρίζω αλλά με αυτό το άγχος νιώθω ότι δεν μπορώ να το παλέψω και κάνω βήματα προς τα πίσω...

  8. #8
    [QUOTE=Player;1220860]Άμα δεν αντέχεις την πίεση καλύτερα που δεν συνεχίσες.
    Η συνεδρίες με έναν ειδικό για μελλοντική δουλειά ίσως σε βοηθήσουν.
    Πάντως να ξέρεις δεν είσαι το μοναδικό άτομο που στρεσαρετε με την δουλειά και ειδικά στον τομέα του τουρισμού.
    Και εγώ και πολλοί άλλοι εδώ μέσα μια από τα ίδια.
    Καλό κουράγιο σου εύχομαι στην επόμενη δουλειά που θα διαλέξεις.[/QUOTE
    Ναι το σκέφτηκα και εγώ και το αποφάσισα να πάω σε έναν ειδικό. Ναι ο τουρισμος έχει αρκετό στρες, άγχος και πίεση το είδα και πέρυσι το καλοκαίρι που δούλευα σεζόν. Σε ευχαριστώ πολύ!

  9. #9
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Εσυ ξέρεις καλύτερα τον εαυτό σου . Μπορείς να το παλέψεις , αλλά σίγουρα δεν αξίζει να αρρωστήσεις για μια δουλειά.Εαν νιώθεις ότι σε χαλάει πολυ ψάξε για κάτι άλλο που να σου ταιριάζει .
    Ναι δεν ήθελα να πιέζω τον εαυτό ενώ δεν είμαι καλά. Το μόνο που θα κατάφερνα είναι να γίνομαι χειρότερα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Το προβλημα δεν ειναι τοσο το επαγγελμα, οσο η ενταση του φορτου εργασιας. Μπορει να δουλευεις σε ταβερνα με λιγα τραπεζια και να εισαι ανετος.... ή σε μεγαλο φουλ γκουρμε εστιατοριο και να εισαι συνεχεια στην τσιτα! Οπως δεν εχει το ιδιο στρες να εισαι οδηγος ταξι και οδηγος νταλικας σε διεθνεις μεταφορες, σε οτι αφορα το εργο της οδηγησης. Η να δουλευεις τηλεργασια οπου εξυπηρετεις 5 ατομα την ωρα και σε αλλη θεση εξυπηρετεις 10 ατομα την ωρα. Οταν ο ρυθμος της δουλειας δεν ειναι εξοντωτικος, τοτε δεν αγχωνεσαι το πρωι που ετοιμαζεσαι για να πας στην δουλεια.

    Εγω εφτασα τωρα στο αλλο ακρο. Οχι μονο δεν με αγχωνει η δουλεια μου, αλλά ωρες ωρες μου ερχεται η σκεψη να μπω να κανω δουλεια εκτος ωραριου, γιατι μου αρεσει... Μηπως να παω στον γιατρο ξανα;

Similar Threads

  1. Νοσοφοβία/Άγχος ή κάτι περισσότερο?
    By kostas174 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 1
    Last Post: 27-07-2019, 01:25
  2. Oσο το περισσοτερο δυνατον
    By σακης in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 21-02-2017, 21:13
  3. Αδύνατη περισσότερο από το κανονικό :(
    By Eva1995 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 20
    Last Post: 05-04-2013, 17:15
  4. Τι αξιζει τελικα περισσοτερο???
    By mariaanna0 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 12-06-2012, 13:56
  5. Τι εκτιμάτε περισσότερο σε έναν άνθρωπο ?
    By Kleiw in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 21-12-2007, 22:24

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •