Αρρωστοφοβια συνεχώς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18

    Αρρωστοφοβια συνεχώς

    Ξανά εδώ με όλα μου τα ψυχολογικά να έχουν βαρέσει κόκκινο!!! Έχω γυρίσει παθολόγους καρδιολόγους ψυχολόγους κλπ. Η πάθηση αρρωστοφοβια στα ακρα! Τώρα έχω κολλήσει με βάση τα όσα διαβάζω στο Ίντερνετ στον όγκο εγκεφάλου!!! Συμπτώματα; Ελεγχω συνεχώς τις κινήσεις του δεξιού χεριού μου κ ποδιού μου εδώ κι τρεις μήνες μετά τον κοβιτ , τρομάζω κατευθείαν ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι η αδρεναλίνη κόκκινο και τα σχετικά!!! Ειδικά το βράδυ όταν ξαπλώνω αδυναμίες σε όλο το σώμα κρίσεις πανικού κλπ. Σήμερα ξανά πηγα στο παθολόγου αφού δε σταμάτησα λεπτό να ελεγχω τις κινήσεις του χεριού μου και να νομίζω ότι έχω όγκο στο κεφάλι! Εν τέλη μου έγραψε ζαναξ 0,5. Εγώ όμως δε θέλω να ξεκινήσω τα χάπια από τα 26 μου. Από σήμερα έβαλα ως στόχο να χάσω κιλά και να πω ότι ξανά δεν ασχολούμαι με τίποτα! Είδωμεν!!! Εσείς τι λέτε να το παρω η να μην το παρω δεν ξέρω!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Εχεις αρρωστησει ποτε ? 26 χρονια ουτε συναχι ειχες ? Οταν αρρωστησες επαιρνες φαρμακα ? Αν πηρες οποιαδηποτε στιγμη φαρμακα στη ζωη σου , δεν εχεις αρρωστοφοβια . Εχεις παρενεργειοφοβια . Καποια στιγμη στη ζωη μας θα παρουμε φαρμακα , ειτε χημικα , ειτε φυτικα .
    Κανε οτι σε φωτισει ο θεος .

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Έχω πάρει χάπια δεν φοβάμαι να τα δοκιμάσω απλά αναρωτιέμαι αν από τα 26 μου αρχίζω ζαναξ στα 40 τι θα παίρνω;;; Βέβαια η μισή Ελλάδα παίρνει αλλά δεν ξέρω σκέφτομαι!! Δεν φοβάμαι τις παρενέργειες από τα χάπια καμία σχέση!!! Το θέμα μου είναι ξεκάθαρα ψυχολογικό! Συνεχώς αφήνω το ένα θέμα πιάνω το άλλο. Συνέχεια ψάχνω να βρω κάτι άλλο που να έχω! Αυτά…

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Έχεις επισκεφθεί ποτέ ψυχολόγο- ψυχίατρο? επειδή λες και εσύ οτι το θέμα σου είναι καθαρά ψυχολογικό αυτός είναι και ο γιατρός που θα σε βοηθήσει, κατά τη γνώμη μου όχι μη πάρεις ζαναξ, αύριο παραμεθαύριο πάλι στην ίδια κατάσταση θα είσαι, πάνε πρώτε σε ένα κατάλληλο γιατρό και θα συζητήσετε για τα κατάλληλα φάρμακα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση!!! Δυστυχώς όλοι οι γιατροί θέλουν χρήματα ποσό μάλλον οι ψυχολόγοι.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    119
    Κοίτα καταλαβαίνω είναι ένα υπολογίσιμο έξοδο όμως δες το σαν επένδυση διότι έτσι θα δίνεις ούτως η άλλος χρήματα σε λάθος γιατρούς και η ποιότητα της ζωής σου δεν θα καλυτερεύει, μη φανταστείς ότι θα κάνεις εφ όρου ζωή ψυχοθεραπεία, μπορεί το πρόβλημα σου να είναι κάτι πολύ απλό αλλά όσο το αφήνεις γίνεται σίγουρα πολύ χειρότερο, στο τέλος θα γίνει αφόρητο, και αν πάθεις όντως κάτι κανείς δε θα σε παίρνει στα σοβαρά. Υπάρχουν και φθηνές επιλογές αν ψάξεις, επίσης κάποιοι μπορεί να κλείνουν 3μηνα ή 6μηνα πακέτα όπου μειώνεται το κόστος, επίσης μπορεί με τη κατάλληλη αγωγή να εξαφανιστεί τελείως, αυτά τα λεφτά πίστεψε με δε θα τα κλάψεις καθόλου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την άμεση απάντηση. Νομίζω η επόμενη λύση είναι αυτή και θα το προσπαθήσω!!! Να είσαι καλά!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Argy_gold .
    Υπαρχει μια αληθινη ιστορια που κυκλοφοραει στο διαδικτυο . Αφορα ενα παιδι ονοματι Ντειβιντ Βεττερ . Αν επιλεξεις να αφιερωσεις 20 λεπτα απο το πολυτιμο σου χρονο , δεν θα σταματησεις να διαβαζεις . Μετα θα ξερεις τι θα κανεις .

    Συγγνωμη , αν σε προσεβαλλα καθ οιονδηποτε τροπο , στη πρωτη μου αναρτηση .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Δεν με προσβάλατε απλά δεν έχετε διαβάσει τις προηγούμενες αναρτήσεις μπυ όποτε είναι λογικό. Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σίγουρα θα το δω και θα σας γράψω εντυπώσεις!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Καλησπερα φιλε και εγω ετσι ειμαι ακριβως.. Καθε μερα εχω και κατι διαφορετικο.. Ασ πουμε τωρα εχω κοβιντ.. 5η μερα.. Ιδρωνω πολυ και δεν ξερω γιατι εχω πανικοβληθει εχω οτι σωματικο συμπτωματα μπορεις να φανταστεις απο πονοκεφαλους μεχρι μυαλγιες μεχρι πονο στα χερια μεχρι ιδρωτα οτι θες..

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Καλησπέρα θανο!!! Αρχικα για να σε κάνω λίγο να γελασεισ Είμαι κορίτσι. Χαχα.
    Ο κορονοιος φέρνει φουλ αναστάτωση και υπερένταση εμένα όλα αυτά με τις αδυναμίες είχαν αρχίσει όταν είχα κόβιτ κ από τότε μέχρι σήμερα το μυαλό μου εκεί κολλημένο. Σου εύχομαι περαστικά και κουράγιο μην ανησυχείς πίνε πολλά υγρά, βιταμίνες και ξεκούραση!!!! Υπομονή σου εύχομαι σε καταλαβαίνω 100%.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Έχω το ίδιο θέμα με εσένα δυστυχώς. Υποφέρω. Αυτό το διάστημα ασχολούμαι με το κεφάλι μου. Νομίζω έχω όγκο ή ανεύρυσμα.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    7
    Καλησπέρα…σε καταλαβαίνω απόλυτα….είμαι υποχονδρία και συνεχώς σκέφτομαι ότι έχω κάτι και δεν μπυ το έχουν βρει….έχω πολλά συμπτώματα τα οποία δεν μπορώ να δεχτώ ότι οφείλονται σε άγχος….
    Έχω κάνει αξονική εγκεφάλου και θεωρώ ότι αν είχα ανευρισμα δεν θα το έδειχνε
    Έχω πάει σε2 καρδιολόγους διότι αντιμετωπίζω θεμα με παλμούς και έκτακτες…με βρήκαν μια χαρά ομβς ΕΓΒ δεν τους πιστεύω ….θεωρώ ότι έχω κάποιο σύνδρομο το οποίο δεν έχουν βρει…έχω πάει σε ορθοπεδικό έχω κάνει 2 φορές εξετάσεις αίματος ακόμη κι αέρια αίματος,τροπονινη κτλ…ακτινογραφίες θώρακος υπέρηχο άνω κάτω κοιλιάς,πηγαίνω κ σε ψυχολόγο ….
    Ας πούμε αυτές τις ημέρες νιώθω χωρίς να κανω τίποτα,μια κούραση λες και έσκαβα σε οικοδομή…και κυρίως τα βραδιά μια αίσθηση στο κεφάλι τόσο περίεργη…λες και είναι άδειο και όταν το κουνάω είναι έτοιμο να πέσει…και τα χέρια κ τα πόδια μου επίσης λες και είναι πούπουλο και δεν φέρνουν καμία αντίσταση…σαν να χάνεται η συνείδηση μου…..και προφανώς παθαίνω πανικό και γίνομαι χειρότερα νιώθω ότι πεθαίνω….το αίσθημα παλμών στο φουλ…αλλά όχι ταχυκαρδία τόσο…δηλαδή μέχρι 100…το αίσθημα παλμών ομβς είναι Ότι χειρότερο ο λαιμός μου χοροπηδάει….το στομαχι μου κόμπος…νιώθω τον κορμό μου σαν μα είναι δεμένος με σχοινί και είμαι σφιγμένη….κουνάω το ποδι μου συνεχώς…δύσπνοια μην το συζητήσω….γενικά μια κατάσταση άσχημη….έχω και Χασιμότο και γίνονται όλα χειρότερα…περιμένω και να αδιαθετήσω και δεν ξέρω αν φταιει αυτό αλήθεια…θεωρώ ότι αλήθεια κάτι έχω και δεν το έχουν βρει και ότι θα πεθάνω ξαφνικά…να σημειώσω ότι είμαι 21…

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    18
    Ιωάννα συμπάσχω 1000% μαζί σου. Αρχικα τι να πρώτο πιάσω στα κοινά που έχουμε; Ο τελευταίος παθολόγος που πηγα όπως γράφω πιο πάνω μου είπε οτι όλα τα παθαίνουμε πολύ πιο έντονα τα βραδιά γιατί εκείνη την ώρα ηρεμουμε. Τα χέρια ακριβός τα ίδια με σένα κ τα πόδια σα να χάνεται η συνείδηση σαν να ανεβαίνει η αδρεναλίνη και να τρομάζω και να τα κουνάω να δω αν κουνιούνται. Είναι όλα στο μυαλό δυστυχώς παρ όλο που το ξέρουμε δεν το καταλαβαίνουμε… τώρα σου λέω αυτά και το βράδυ θα εχβ και εγώ τα ίδια… δυστυχώς χρειαζόμαστε ψυχίατρο ή ψυχολόγο τίποτα άλλο….μπορούμε να κάνουμε ένα ομαδικό τσατ να μιλάμε μπας και τα ξεπεράσουμε έτσι;;;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    39
    Συμπάσχω Α Π Ο Λ Υ Τ Α . νόμιζα εγώ το έγραψα διαβάζοντας το! Καλή η ιδέα για το τσατ!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αγχώνομαι ΣΥΝΕΧΩΣ!
    By Elina in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 5
    Last Post: 24-01-2019, 01:29
  2. αποσυνδεομα συνεχως απο το φορουμ.
    By αλεξανδρος_77 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 26-11-2015, 08:06
  3. Κοιμάμαι συνεχώς
    By Elenalda_Loukritia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 46
    Last Post: 31-10-2011, 10:59
  4. Λεει συνεχως ψεμματα!
    By reana in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 16
    Last Post: 30-07-2011, 19:15
  5. ΑΝΑΒΑΛΛΩ ΣΥΝΕΧΩΣ!
    By αλίκη! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 20-09-2008, 23:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •