Υπάρχει ανιδιοτελής φιλία? Γιατί έχουν γίνει τόσο δύσκολες οι σχέσεις? - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 61 to 72 of 72
  1. #61
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by lina
    μιλαω απο προσωπικη εμπειρια η μανα μου καθετε με τον πατερα μου για το οικονομικο ο δικος μου επειδη εχει λεφτα λεει τι να σε κανω εσενα εγω εχω λεφτα κ δεν με συμφερει να σε παρω αν ο πατερας σου δεν σου γραωει περιουσια ε δεν θπαρχει λογος να μιλαμε για ανιδιοτελεια
    Είναι σωστό όμως να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί και να τους κρίνουμε το ίδιο επειδή κάποιοι στην πορεία μας δεν ήταν σωστοί?? Και να μην επιρρεαζόμαστε εμείς ως χαρακτήρες απο τέτοιες καταστάσεις. Αυτό λέω.

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Απο την Θεσσαλονικη με αγαπη
    Posts
    2,855
    H KATAΛHΞH ΘA EINAI OTAN EMΦANIΣTEI ENA ΣΩΣTO ATOMO NA TO ΔIΩΞEIΣ AΠO KONTA ΣOY EΠEIΔH ΘA EIΣAI ΔYΣΠIΣTH.
    EINAI OTI XEIPOTEPO
    Παρεα με την μοναξια πως να περασει η βραδια, που να ΄σαι σημερα και νιωθω σιδερα να σφιγγουν την καρδια

    http://www.youtube.com/watch?v=ScnQDRkJpJI

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    υπαρχουν εξερεσεις? δεν ξερω δεν βλεπω πουθενα γυρω μου ολοι κοιτουν την παρτη τους ολοι κατι θελουν να παρουν χωρις οφελος δεν σε κανει κανενας παρεα εγω αυτο βλεπω εδω στην πολυ που ζω

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    στην πολη το γραψα λαθος

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    ρε παιδια ακουτε που οδευει ο κοσμος το νοσημα του αιωνα ειναι η καταθληψη αν αγαπουσαμε ο ενασ τον αλλον θα εκαναν τρελλες πωλησεις τα ψυχοφερμακα?

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    υπαρχει αγαπη

    υπαρχουν ανθρωποι

    εγω αγαπω πολυ τους φιλους μου

    και τα αδελφια μου επισης

    αγαπω την ψυχοθεραπευτρια μου

    αγαπω τους γονεις μου

    αγαπω ανθρωπους καινουργιους που συνναντω

    με συναρπαζουν παιδικες φατσουλες

    και γενικως υπαρχουν πραγματα να αγαπησει κανεις

    βεβαια ολα αυτα με διαβαθμισεις

    βεβαια επισης οταν λεμε αφιλοκερδως αυτο ειναι σχετικο

    εγω κερδιζω

    οχι σε χρημα αλλα σε ζεστασια και αγαπη

    αλλο αν δυσκολευομαι σε πολλα

    κανεις δεν ειναι τελειος
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    ναι εγω εκμεταλλευομε καποιες συναναστροφες με καποιους ανθρωπους για κρατιετε σταθερη η κατασταση της υγειας μου

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by lina
    ναι εγω εκμεταλλευομε καποιες συναναστροφες με καποιους ανθρωπους για κρατιετε σταθερη η κατασταση της υγειας μου

    ε ναι ολοι θελουμε στηριξη

    εσυ με τη σειρα σου δε στηριζεις οποιονσου το ζητησει και μπορεις και θελεις?
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  9. #69
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    77
    Γιατι απορω πραγματικα ΓΙΑΤΙ τοσοι ανθρωποι που σκεφτομαστε και ζουμε τα ιδια πραγματα ναειμαστε μονοι....
    Οι φιλιες Thalia26 αν με ρωτησεις τωρα πιστευω οτι ειναι πραγματικα σα το λοττο.
    black velvet ειπες μια φραση που την ελεγα παντα ΅θεωρώ τους φίλους καλύτερα από συγγενείς γιατί είναι επιλογή μας¨ Να ξερες ποσο σε καταλαβαινω και ποσο συμφωνω! Οι ανθρωπινες σχεσεις δυστυχως γενικα ειναι δυσκολες.Εδω αδερφια εξ αιματος και μπορει να τσακωθουν και να μη ξαναμιλησουν ποτε για τα κληρονομικα πχ(κλασικη ιστορια αυτη).Ειναι φορες που βλεπω παντως πραγματικες φιλιες, φιλιες χρονων απο το σχολειο ας πουμε και συγκινουμαι πραγματικα.Τοσο υπεροχο και τοσο σπανιο.
    Ο λογος που μπηκα εδω μεσα και τον αναφερω και σε προηγουμενο μου topic ειναι οτι νιωθω απιστευτη μοναξια.Εχω ξαναβρεθει και παλιοτερα χωρις φιλους.Και καθε φορα που μενω μονη μου λεω τελος δε θα ξαναεμπιστευτω δε θα τα ξαναδοσω ολα...αλλα οχι.Περαν του οτι αυτη ειμαι και δεν αλλαζω, δεν αξιζει να ζεις μια ζωη που να φοβασαι.Θελω να ειμαι ο εαυτος μου και σε οποιον αρεσω και ας με λενε αφελη.Εχω κλονιστει πολυ απο αυτο το τελευταιο ας το πουμε στραπατσο που επαθα και μπορω να πω εχω χασει τον εαυτο μου.Με εχω πιασει τελευταια να μην ανοιγω το στομα μου να μιλησω αυθορμητα φοβουμενη το τι θα πει ο ενας και ο αλλος πισω απο την πλατη μου.Κακως το ξερω.Αλλα ειναι αυτος ο φοβος για το τι θα πουν οι αλλοι για μας.Δεν τον ειχα απο παντα.Απλα φετος τον εχω στον μεγιστο βαθμο λογω γεγονοτων...Ελπιζω να συνελθω συντομα.Ειχα την ελπιδα οτι θα ειμαι καλα αλλα οσο περναει ο καιρος νιωθω ολο και πιο πολυ μονη...Συγνωμη για την πολυλογια αλλα αυτο το φορουμ αποψε ισως ηταν και το μονο πραγμα που με εκανε να χαμογελασω ειλικρινα εδω και καιρο.

  10. #70
    Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    41
    Η φιλία είναι από τα πιο όμορφα πράγματα γιατί είναι επιλογή μας. Νομίζω πως είμαι τυχερός γιατί έχω καλούς φίλους και το βλέπω τώρα που μου στάθηκαν όσο μπορούσαν σε φοβερά δύσκολες καταστάσεις που ζω αυτή την εποχή.
    Το κλειδί όμως είναι αυτό ακριβώς το \"όσο μπορούσαν\". Αν μπορούσε να καταλάβει ο καθένας ότι από τους κολλητούς μας δεν μπορούμε να έχουμε τις φοβερές απαιτήσεις, να είναι συνεχώς δίπλα μας και να μας \"νταντεύουν\" στα δύσκολα, τότε θα συνεχίσουμε να τους αγαπάμε και να τους θεωρούμε πάντα φίλους. Και δεν μπορούμε να έχουμε τις μεγάλες απαιτήσεις γιατί και αυτοί αντιμετωπίζουν τα δικά τους προβλήματα μικρά και μεγάλα και κακά τα ψέμματα, όλοι επικεντρωνόμαστε στον εαυτό μας και μετά δίνουμε ότι μπορούμε στους άλλους. Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο είναι ή ψεύτης ή άγιος.
    Οπότε προτού απαιτήσουμε την προσοχή τους, ας μπούμε και λίγο στη θέση τους να δούμε ότι και αυτοί δεν έχουν να αντιμετωπίσουν λίγα. Αν είναι ειλικρινής η συμπαράσταση τους, ακόμα και αν είναι ελάχιστη, καμιά φορά είναι αρκετό.
    Και εγώ αυτό που καταλαβαίνω στη τελική και με τη μεγάλη κρίση που έχω στη ζωή μου τώρα, είναι ότι ανιδιοτελής αγάπη ας μην περιμένει κανένας από πουθενά εκτός από το πατέρα του και τη μάνα του. Αυτή είναι η αλήθεια καλώς ή κακώς.

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    430
    Μηπως η αναγκη να βιωσουμε μια φιλια μας κανει να μην βλεπουμε καθαρα ?
    Ποσοι απο εμας δεν θυμουνται τις παιδικες φιλιες ως τις καλητερες ? Τι αλλαξε απο τοτε ? Τι μας ενωνει και τι μας χωριζει ?

    Θυμαμε πως θαυμαζα καποιες φιλιες και με ποιον τροπο θα μπορουσα να ξεπερναω τα εμποδια και εγω ,εμαθα πως να αντεχω, και οταν ηρθε η ωρα της αναγκης ο φιλος πουθενα , ισως γιατι απο το μερος μου να αντεχα λογο τις αναγκης μου που ελεγα στην αρχη στην τεληκη με ανθρωπους εχουμε να κανουμε και οχι με τον εαυτο μας
    Πριν απο ενα μηνα περιπου ελαβα υποστηριξη απο το φορουμ εδω απο αγνωστους σε αγνωστο με λογια που ο καλητερος παιδικος φιλος δεν μου ειπε ποτε ισως γιατι δεν ειχε ποτε του αισθανθει αναλογα και αρα πως να με καταλαβει και ομως πιστευω πως υπαρχουν γυρο μας, διπλα μας, ανθρωποι που εχουν και αυτοι την ιδια αναγκη με εμενα εστω και αν κρυβομασται πισω απο ενα ψευδονημο

    Η μοναξια μας και ο πονος μας, μας ενωνει εδω απλα στην πραγματικη μας ζωη προσπαθουμαι να προστατευθουμαι ισως γιατι μεχρι σημερα δεν μαθαμε απο τα λαθη μας και επιμενουμαι σε εναν δρομο που ειναι παντα αδιεξοδο γιατι δεν λεμε στον πονο μας πως ειναι ψευτικος ,και πως ο πραγματικος θα ειναι εκεινος που πριν το τελος θα επικρατησει , ισως θα πρεπει να ξεκηνησουμε πρωτα απο μεσα μας και μαθουμε να ειμασται ο καλητερος φιλος του εαυτου μας και για ποιον λογο αξιζει να επιμενουμε

    Θελω να πω πολλα περησοτερα αλλα ειναι αργα και αυριο .........
    Ξημερωνει μια αλλη μερα αρα υπαρχει ελπιδα για τα παντα

  12. #72
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    23
    Quote Originally Posted by Thalia26 View Post
    Καλημέρα!! Πολύ όμορφες και καίριες οι απορίες σου αλλά νομίζω υπάρχει εξήγηση γιατί μέσα απο το φόρουν είναι όλοι ποιο ανθρώπινοι....Λέγαμε παραπάνω οτι οι άνρθρωποι πλέον φοφούνται να ανοιχτούν και κρατάν έμυνες και υψώνουν τοίχους απέναντι στους άλλους γιατί έχουν πληγωθεί, έχουν προδωθεί και φοβούνται μην το ξαναπάθουν! Μέσα απο το φόρουμ όμως δεν κυνδινεύουν απο κάτι τέτοιο. Μας προστατεύει όλους η ανωνυμία μας. Οπότε αφήνουνε λίγο πιό ελεύθερα την ψυχή μας να εκφραστεί. Επίσης εδώ ο τρόπος επικοινωνίας είναι γραπτός. Δεν είναι μια ζντανή συζήτηση που μπορεί να υπάρξουν καυγάδες και διαφωνίες που αν κάποιος είναι λίγο πιο κλειστός σαν χαρακτήρας να τον κάνουν να κλειστεί περισσότερο. Εγώ τα πράγματα είναι απλά ελεύθερα. Και απο κεί και πέρα το πώς συμπεριφέρεται ο κάθε ένας εξαρτάται και απο την ποιότητα που έχει ώς άνθρωπος. Άλλοι χρησιμοποιούν την ανωνυμία του φόρουν απλά για να γίνουν κακεντρεχείς γιατί μπορούν να το κάνουν χωρίς ουσιαστικές συνέπειες που θα τους κοστίσουν συναισθηματικα και άλλοι χρησιμοποιούν την ανωνυμία του φόρουμ απλά για να ανοίξουν την ψυχή τους γιατί αυτό έχουν ανάγκη να κάνουν και διστάζουν να το κάνουν στον έξω κόσμο! Δεν ξέρω αν κάνω και λάθος αλλά νομίζω αυτή είναι η αιτία και νομίζω πως αυτό μπορεί να αποδειχθεί και απλά αν σκεφτούμε το πόσο πολύ καθόμαστε όλοι και μιλάμε μέσω υπολογιστή αλλά στις διαπροσωπικές μας σχέσεις είμαστε πάντα πιο επιφυλλακτικοί! Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα πια..πιό εύκολα μιλάμε σε ξένους παρά σε φίλους!!

    Θάλεια σκέψου όμως ότι πολλοί άνθρωποι έχουν αντικαταστήσει την πραγματικότητα και την ουσιαστική επαφή με την τεχνολογία και την εικονική επαφή...όπως τα βιντεοπαιχνίδια, facebook
    και αυτόματα επειδή έχουν εκατομμύρια ικανότητες (εικονικές εννοείτε) και χιλιάδες φίλους τότε απλά τους είναι 50 φορές πιο εύκολο να αψηφήσουν και να παρατήσουν την πραγματικότητα επειδή είναι πιο σκληρή από μια εικονική πραγματικότητα.(Ένας λόγος παραπάνω να έχουμε τα μάτια μας 14 και συν ότι εξηγεί πολλά πράγματα...ειδικά το γιατί πολλοί από εμάς βάζουν τοίχους. Πχ, σε ένα παιχνίδι στον υπολογιστή δεν ρισκάρεις το να πληγωθείς ψυχολογικά αλλά ούτε να εξαντληθείς εγκεφαλικά και πνευματικά. Οπότε ο καθένας κάνει ότι θέλει και έχει και το κεφάλι του ήσυχο νομίζοντας ότι έχει ποιότητα και την πραγματικότητα στα χέρια του)

    Έτσι γίνεται και με μια κολλητή μου που την θεωρούσα "αδελφή μου". Αυτή 'τέλος πάντων' είχε την τιμή να με αντικαταστήσει με έναν Άγγλο που γνώρισε σε ένα βιντεοπαιχνίδι το LOL αν το έχετε ακουστά. (Τι έχουν πάθει όλοι με το LOL έλεος. ένα παιχνίδι είναι όχι ο κόσμος όλος);;;

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •