Υπάρχει ανιδιοτελής φιλία? Γιατί έχουν γίνει τόσο δύσκολες οι σχέσεις? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 46 to 60 of 72
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    :):)
    Χαίρομαι γι\'αυτό κι εγώ!
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  2. #47
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Καλώς σας βρήκα!! ;)
    Anwnimi συμφωνώ σε αυτό που λές οτι η πράξη είναι πιό δύσκολη απο την θεωρία...αλλά πρώτο βήμα για να διορθώσουμε ένα λάθος μας νομίζω είναι να το εντοπίσουμε! :)
    Προσωπικά απο την στιγμή που το έχω εντοπίσει κάνω τα πάντα για να το διορθώσω και πολεμάω τις όποιες φοβίες μπορεί να έχω σχετικά με τις ανθρώπινες σχέσεις....Έχω πληγωθεί πολλές φορές και ενδεχωμένος να πληγωθώ και άλλες τόσες....αλλά έχω ζήσει και καλές στιγμές και θέλω να τις ξαναζήσω. Άν ο πόνος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της χαράς και δεν μπορούν να ξεχωρήσουν...τότε απο το να μην έχω τίποτα, προτιμώ να έχω και τα δύο και να το αντιμετωπίζω παρά να νιώθω άδεια μέσα μου! Και πάνω απ\'όλα δεν θέλω να χάσω την πίστη μου στους ανθρώπους! Ναι υπάρχουν κακοί, ναι υπάρχουν προδότες, ναι υπάρχουν ψέυτες, εκμεταλλευτές και ότι άλλο μπορέι να φανταστείς....ανάμεσα τους όμως είναι και κρυμμένοι κάποιοι καλόκαρδοι, φιλότιμοι, πιστοί φίλοι...που δεν θέλω να στερήσω απο τον εαυτό μου το δικαίωμα να τους γνωρίσω! Οπότε...προχωράμε κανονικά! Λένε πως ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατό....θα συμπληρώσω και πιο σοφό!! Αρκεί να πάρουμε τα σωστά μηνύματα απο το κάθε τι! Δεν νομίζω να είναι λύση να φτιάχνουμε καβούκια για να κλειστούμε όταν κάτι πάει στραβά!! Μπορούμε να το αλλάξουμε απλά και να μάθουμε κάτι απο αυτό ωστε να μην κάνουμε το ίδιο λάθος ή αν μας ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο να ξέρουμε πως να το αντιμετωπίσουμε ωστε να μην πονέσει τόσο! Αλλά όχι να απομονωθούμε!!! Γι αυτό άνοιξα αυτό το τόπικ. Νιώθω πως οι άνθρωποι έχουν κλειστεί πιά τοσο στον εαυτό τους που δεν βλέπουν τίποτα....αρνούμαι να πιστέψω οτι είναι κακοί....φοβισμένοι είναι...αλλά νομίζω είναι κρίμα να αφήνουμε τον φόβο να μας κάνει να χάνουμε την ανθρωπιά μας! Δεν τα λέω για να συμφωνήσετε μαζί μου. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του άποψη, αλλά επειδή είναι ένα φαινόμενο που το παρατηρώ μόνιμα πια είχα ανάγκη να εκφραστώ...και ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίνεστε τόσο όμορφα....όλο αυτό δείχνει κάτι....κάτι καλό....σκεφτείτε το...;)

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by Thalia26
    Πάντως αν το καλοσκεφτούμε είναι τραγικό αυτό που κάνουμε όλοι στους εαυτούς μας... Για να υπάρχει αυτό το φόρουμ και άλλα φόρουμ παρόμοια με αυτό σημαίνει πως όλοι έχουμε την ανάγκη μιας βαθιάς και ουσιαστικής επικοινωνίας!! Όλοι εδώ μιλάμε ελεύθερα όπως θα θέλαμε να μιλήσουμε και έξω αλλά φοβόμαστε και κάτι μας κρατάει!! Είναι ανόητο το να χάνουμε τόσα πράγματα απο την ζωή και τόσες απολαύσεις απο αυτές που προσφέρει η ανθρώπινη επικοινωνία στην πραγματική ζωή, μόνο και μόνο επειδή φοβόαστε. Είτε ο φόβος είναι να μην πληγωθούν τα συναισθήματα, είτε ο φόβος είναι να μην προδωθούμε, είτε ο φόβος είναι αυτός της απόρρηψης αν δεν αρέσουν οι απόψεις μας σους άλλους....όλα αυτά μέσα στην ζωή δεν είναι? Με το να κλεινόμαστε στον εαυτό μας πιστεύω στερουμαστε ένα μεγάλο κομμάτι και ίσως και το πιο ουσιώδες απο την ίδια την ζωή. Γιατί ναι μεν προστατεύουμε τον εαυτό μας απο τυχών δυσάρεστα συναισθήματα.....αλλά στην ουσία τον βάζουμε και σε μια γυάλινη φυλακή και του στερούμε την εμπειρία να ζήσει και κάποια ευχάριστα πράγματα και εμπειρίες με τους ανθρώπους μόνο και μόνο για το ενδεχόμενο να παέι κάτι στραβα! Στο κάτω κάτω αν κάτι πάει στραβά και πέσουμε.....ξανασηκωνόμστε!! Αυτή είναι η ζωή! Πιστεύω πως δεν πρέπει να στερούμε απο τον εαυτό μας εμπειρίες μονο και μόνο λόγω του φόβου του άγνωστου ή επειδή κάποτε στην ζωή μας την πατήσαμε!! Κάθε μέρα είναι μια άλλη μέρα και κάθε άνθρωπος είναι ένας άλλος άνθρωπος που αμα δεν δόσουμε ευκαιρία να τον γνωρίσουμε για να μην πληγωθούμε...δεν πρόκειτε ποτε ούτε να πάρουμε κάτι απο τα καλά που έχει να μας προσφέρει....αλλά ούτε κι εμείς μοιραζόμαστε τα όμορφα πράγματα που έχουμε στην ψυχή μας.....τα κρατάμε για τον εαυτό μας πια....αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε πως....μόνος δεν είναι ευτυχισμένος κανείς ούτε στον παράδεισο!!! Όλη η ζωή είναι ένα ρίσκο...άς το πάρουμε και ας ζήσουμε....ανθρώπινα!!!

    εγω καταλαβαινω πως δεν ειμαι καλαμποκι

    οι κοτες ομως πολλες φορες μπερδευονται λιγακι.....



    εχεις δικιο θαλεια μου

    αλλα εδω μεσα το ρισκο ειναι πολυυυυυυ λιγοτερο

    π.χ. εχθες πηρα το ρισκο να εμπιστευθω σε τρεις κοπελες η μια φιλη μου και οι δυο αλλες πολυ γνωστες που ταιριαζουμε


    και συζητησα κατι που με αφορα πιο βαθεια


    ε η μια μουτρωσε και λεει τι ειναι αυτο μη το συζητας βγαζει σε αδιεξοδο

    η αλλη ενδιαφεροτανε η τριτη αδιαφορουσε

    ε δεν μου κανει πολυ κεφι να ξανασυζητησω πιο προσωπικα....


    αυτααααα.......
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by Thalia26
    Καλώς σας βρήκα!! ;)
    Anwnimi συμφωνώ σε αυτό που λές οτι η πράξη είναι πιό δύσκολη απο την θεωρία...αλλά πρώτο βήμα για να διορθώσουμε ένα λάθος μας νομίζω είναι να το εντοπίσουμε! :)
    Προσωπικά απο την στιγμή που το έχω εντοπίσει κάνω τα πάντα για να το διορθώσω και πολεμάω τις όποιες φοβίες μπορεί να έχω σχετικά με τις ανθρώπινες σχέσεις....Έχω πληγωθεί πολλές φορές και ενδεχωμένος να πληγωθώ και άλλες τόσες....αλλά έχω ζήσει και καλές στιγμές και θέλω να τις ξαναζήσω. Άν ο πόνος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της χαράς και δεν μπορούν να ξεχωρήσουν...τότε απο το να μην έχω τίποτα, προτιμώ να έχω και τα δύο και να το αντιμετωπίζω παρά να νιώθω άδεια μέσα μου! Και πάνω απ\'όλα δεν θέλω να χάσω την πίστη μου στους ανθρώπους! Ναι υπάρχουν κακοί, ναι υπάρχουν προδότες, ναι υπάρχουν ψέυτες, εκμεταλλευτές και ότι άλλο μπορέι να φανταστείς....ανάμεσα τους όμως είναι και κρυμμένοι κάποιοι καλόκαρδοι, φιλότιμοι, πιστοί φίλοι...που δεν θέλω να στερήσω απο τον εαυτό μου το δικαίωμα να τους γνωρίσω! Οπότε...προχωράμε κανονικά! Λένε πως ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατό....θα συμπληρώσω και πιο σοφό!! Αρκεί να πάρουμε τα σωστά μηνύματα απο το κάθε τι! Δεν νομίζω να είναι λύση να φτιάχνουμε καβούκια για να κλειστούμε όταν κάτι πάει στραβά!! Μπορούμε να το αλλάξουμε απλά και να μάθουμε κάτι απο αυτό ωστε να μην κάνουμε το ίδιο λάθος ή αν μας ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο να ξέρουμε πως να το αντιμετωπίσουμε ωστε να μην πονέσει τόσο! Αλλά όχι να απομονωθούμε!!! Γι αυτό άνοιξα αυτό το τόπικ. Νιώθω πως οι άνθρωποι έχουν κλειστεί πιά τοσο στον εαυτό τους που δεν βλέπουν τίποτα....αρνούμαι να πιστέψω οτι είναι κακοί....φοβισμένοι είναι...αλλά νομίζω είναι κρίμα να αφήνουμε τον φόβο να μας κάνει να χάνουμε την ανθρωπιά μας! Δεν τα λέω για να συμφωνήσετε μαζί μου. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του άποψη, αλλά επειδή είναι ένα φαινόμενο που το παρατηρώ μόνιμα πια είχα ανάγκη να εκφραστώ...και ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίνεστε τόσο όμορφα....όλο αυτό δείχνει κάτι....κάτι καλό....σκεφτείτε το...;)
    +++
    :)

    Πολλές φορές έχω αναρρωτηθεί, όταν συμμετέχω αρκετά στο φόρουμ είναι καλό ή κακό;

    Αναμφισβήτητα, μου έχει προσφέρει τόσα ο χώρος αυτός. Και συνεχίζει να μου προσφέρει. Πράγματα που έχω μάθει να τα βγάζω προς τα έξω και στη ζωή μου.
    Αλλά υπάρχουν και πράγματά μου που εκτονώνονται εδώ, και δυστυχώς, δεν τα βγάζω έξω, στη ζωή μου.
    Είναι δηλαδή σαν να ξέρω τι κερδίζω από τη συμμετοχή στο φόρουμ αλλά να μη συνειδητοποιώ πραγματικά τι χάνω, απλά θεωρητικά.
    Χωρίς να θέλω να πω με αυτές μου τις σκέψεις ότι θα διέκοπτα τη συμμετοχή μου εδώ. Όχι. Απεναντίας.
    Ίσως ο προβληματισμός αυτός να με βοηθήσει να χάνω λιγότερα από τη συμμετοχή μου εδώ. Ίσως:)

    Σ\'ευχαριστώ Thalia για την επανοτροφοδότηση του προβληματισμού μου. Ήρθε την κατάλληλη στιγμή:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    2,494
    Originally posted by researcher

    π.χ. εχθες πηρα το ρισκο να εμπιστευθω σε τρεις κοπελες η μια φιλη μου και οι δυο αλλες πολυ γνωστες που ταιριαζουμε


    και συζητησα κατι που με αφορα πιο βαθεια


    ε η μια μουτρωσε και λεει τι ειναι αυτο μη το συζητας βγαζει σε αδιεξοδο

    η αλλη ενδιαφεροτανε η τριτη αδιαφορουσε

    ε δεν μου κανει πολυ κεφι να ξανασυζητησω πιο προσωπικα....


    αυτααααα.......
    Researcher, καλά έκανες!Σκέψου πως αν δεν εκανες αυτό το βήμα, δε θα ήξερες ποτέ με σιγουριά την έκβασή του.
    Οπότε, ξέρεις τώρα, ότι η δεύτερη κοπέλα, έίναι ίσως πιο συναισθηματικά κοντά σου, σε αυτό το θέμα για το οποίο συζήτησες τουλάχιστον.
    Ξέρεις τι σπουδαίο είναι αυτό;
    Και στο μέλλον, μπορεί να εκπλαγείς. Ίσως η κοπέλα αυτή, να μην εκδήλωσε και όλη τη γκάμα των σκέψεων και των συναισθημάτων της, φοβούμενη κι εκείνη τα ίδια πράγματα με εσένα, με την παρουσία των άλλων 2.
    Ίσως.
    Πολλά ίσως.
    Για να γίνουν βεβαιότητα ένας τρόπος μόνο υπάρχει.
    Το άνοιγμα, η θέληση για δοκιμή:)
    -Πρέπει να είσαι έτοιμος να καείς στην ίδια σου τη φλόγα: πώς να ξαναγεννηθείς, αν δεν γίνεις πρώτα στάχτη;

    -H ζωή συγχωρεί τους πολύ τολμηρούς, τους τρελούς και τις αξίες, τρέχει με έτη φωτός, ο καιρός δεν την τρομάζει

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by anwnimi
    Originally posted by researcher

    π.χ. εχθες πηρα το ρισκο να εμπιστευθω σε τρεις κοπελες η μια φιλη μου και οι δυο αλλες πολυ γνωστες που ταιριαζουμε


    και συζητησα κατι που με αφορα πιο βαθεια


    ε η μια μουτρωσε και λεει τι ειναι αυτο μη το συζητας βγαζει σε αδιεξοδο

    η αλλη ενδιαφεροτανε η τριτη αδιαφορουσε

    ε δεν μου κανει πολυ κεφι να ξανασυζητησω πιο προσωπικα....


    αυτααααα.......
    Researcher, καλά έκανες!Σκέψου πως αν δεν εκανες αυτό το βήμα, δε θα ήξερες ποτέ με σιγουριά την έκβασή του.
    Οπότε, ξέρεις τώρα, ότι η δεύτερη κοπέλα, έίναι ίσως πιο συναισθηματικά κοντά σου, σε αυτό το θέμα για το οποίο συζήτησες τουλάχιστον.
    Ξέρεις τι σπουδαίο είναι αυτό;
    Και στο μέλλον, μπορεί να εκπλαγείς. Ίσως η κοπέλα αυτή, να μην εκδήλωσε και όλη τη γκάμα των σκέψεων και των συναισθημάτων της, φοβούμενη κι εκείνη τα ίδια πράγματα με εσένα, με την παρουσία των άλλων 2.
    Ίσως.
    Πολλά ίσως.
    Για να γίνουν βεβαιότητα ένας τρόπος μόνο υπάρχει.
    Το άνοιγμα, η θέληση για δοκιμή:)
    εχεις δικιο

    το ρισκο ειναι περισσοτερο

    ισως ομως και η κοντινοτητα...στο εξω...πιο φυσικη...πιο μεγαλη ας πουμε....χωρις να υποτιμω το εδω φυσικα!

    σε ευχαριστω!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    αθηνα
    Posts
    596
    Να θιξω και ενα αλλο θεμα?

    Εγω εχω περισσοτερους ανδρες φιλους απο γυναικες. Απλως με τους ανδρες μπορω να ανοιχτω πιο ευκολα... και να συζητησω και πιο προσωπικα θεματα.

    Τι νομιζετε για αυτο?

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by anwnimi
    Originally posted by Thalia26
    Καλώς σας βρήκα!! ;)
    Anwnimi συμφωνώ σε αυτό που λές οτι η πράξη είναι πιό δύσκολη απο την θεωρία...αλλά πρώτο βήμα για να διορθώσουμε ένα λάθος μας νομίζω είναι να το εντοπίσουμε! :)
    Προσωπικά απο την στιγμή που το έχω εντοπίσει κάνω τα πάντα για να το διορθώσω και πολεμάω τις όποιες φοβίες μπορεί να έχω σχετικά με τις ανθρώπινες σχέσεις....Έχω πληγωθεί πολλές φορές και ενδεχωμένος να πληγωθώ και άλλες τόσες....αλλά έχω ζήσει και καλές στιγμές και θέλω να τις ξαναζήσω. Άν ο πόνος είναι αναπόσπαστο κομμάτι της χαράς και δεν μπορούν να ξεχωρήσουν...τότε απο το να μην έχω τίποτα, προτιμώ να έχω και τα δύο και να το αντιμετωπίζω παρά να νιώθω άδεια μέσα μου! Και πάνω απ\'όλα δεν θέλω να χάσω την πίστη μου στους ανθρώπους! Ναι υπάρχουν κακοί, ναι υπάρχουν προδότες, ναι υπάρχουν ψέυτες, εκμεταλλευτές και ότι άλλο μπορέι να φανταστείς....ανάμεσα τους όμως είναι και κρυμμένοι κάποιοι καλόκαρδοι, φιλότιμοι, πιστοί φίλοι...που δεν θέλω να στερήσω απο τον εαυτό μου το δικαίωμα να τους γνωρίσω! Οπότε...προχωράμε κανονικά! Λένε πως ότι δεν μας σκοτώνει μας κάνει πιο δυνατό....θα συμπληρώσω και πιο σοφό!! Αρκεί να πάρουμε τα σωστά μηνύματα απο το κάθε τι! Δεν νομίζω να είναι λύση να φτιάχνουμε καβούκια για να κλειστούμε όταν κάτι πάει στραβά!! Μπορούμε να το αλλάξουμε απλά και να μάθουμε κάτι απο αυτό ωστε να μην κάνουμε το ίδιο λάθος ή αν μας ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο να ξέρουμε πως να το αντιμετωπίσουμε ωστε να μην πονέσει τόσο! Αλλά όχι να απομονωθούμε!!! Γι αυτό άνοιξα αυτό το τόπικ. Νιώθω πως οι άνθρωποι έχουν κλειστεί πιά τοσο στον εαυτό τους που δεν βλέπουν τίποτα....αρνούμαι να πιστέψω οτι είναι κακοί....φοβισμένοι είναι...αλλά νομίζω είναι κρίμα να αφήνουμε τον φόβο να μας κάνει να χάνουμε την ανθρωπιά μας! Δεν τα λέω για να συμφωνήσετε μαζί μου. Ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του άποψη, αλλά επειδή είναι ένα φαινόμενο που το παρατηρώ μόνιμα πια είχα ανάγκη να εκφραστώ...και ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίνεστε τόσο όμορφα....όλο αυτό δείχνει κάτι....κάτι καλό....σκεφτείτε το...;)
    +++
    :)

    Πολλές φορές έχω αναρρωτηθεί, όταν συμμετέχω αρκετά στο φόρουμ είναι καλό ή κακό;

    Αναμφισβήτητα, μου έχει προσφέρει τόσα ο χώρος αυτός. Και συνεχίζει να μου προσφέρει. Πράγματα που έχω μάθει να τα βγάζω προς τα έξω και στη ζωή μου.
    Αλλά υπάρχουν και πράγματά μου που εκτονώνονται εδώ, και δυστυχώς, δεν τα βγάζω έξω, στη ζωή μου.
    Είναι δηλαδή σαν να ξέρω τι κερδίζω από τη συμμετοχή στο φόρουμ αλλά να μη συνειδητοποιώ πραγματικά τι χάνω, απλά θεωρητικά.
    Χωρίς να θέλω να πω με αυτές μου τις σκέψεις ότι θα διέκοπτα τη συμμετοχή μου εδώ. Όχι. Απεναντίας.
    Ίσως ο προβληματισμός αυτός να με βοηθήσει να χάνω λιγότερα από τη συμμετοχή μου εδώ. Ίσως:)

    Σ\'ευχαριστώ Thalia για την επανοτροφοδότηση του προβληματισμού μου. Ήρθε την κατάλληλη στιγμή:)
    Καλημέρα!! Χαίρομαι που επανατροφοδότησα τον προβληματισμό σου, όσα είπα τα πιστεύω και προσπαθώ να τα εφαρμόζω κι εγώ και μεχρι στιγμής δεν έχω βγεί χαμένη!Και όταν λέω δεν έχω βγεί χαμένη δεν εννοώ δεν έχω ξαναπληγωθεί ή έστω δεν έχουν έρθει αμήχανες στιγμές. όμως έχω κερδίσει κιόλας! Έχω κερδίσει, εμπειρίες, σκέψεις, συναισθήματα, νέους προβληματισμούς....και όλα εκείνα που βοηθάν κάθε άνθρωπο να εξελιχθεί! Έγώ κατέληξα πως όποιο και αν είναι το τίμημα, δεν θα αφήσω κανέναν με την συμπεριφορά του να με κάνει να κλειστώ στο καβούκι μου και να αλλάξω χαρακτήρα! Συνεχίζω απλά και ότι έρθει το αντιμετωπίζω και προχωράω χωρίς να το αφήνω να με απογοητεύει! Χαίρομαι που τώρα προβληματίζεσαι κι εσύ! :))

  9. #54
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by researcher
    Originally posted by anwnimi
    Originally posted by researcher

    π.χ. εχθες πηρα το ρισκο να εμπιστευθω σε τρεις κοπελες η μια φιλη μου και οι δυο αλλες πολυ γνωστες που ταιριαζουμε


    και συζητησα κατι που με αφορα πιο βαθεια


    ε η μια μουτρωσε και λεει τι ειναι αυτο μη το συζητας βγαζει σε αδιεξοδο

    η αλλη ενδιαφεροτανε η τριτη αδιαφορουσε

    ε δεν μου κανει πολυ κεφι να ξανασυζητησω πιο προσωπικα....


    αυτααααα.......
    Researcher, καλά έκανες!Σκέψου πως αν δεν εκανες αυτό το βήμα, δε θα ήξερες ποτέ με σιγουριά την έκβασή του.
    Οπότε, ξέρεις τώρα, ότι η δεύτερη κοπέλα, έίναι ίσως πιο συναισθηματικά κοντά σου, σε αυτό το θέμα για το οποίο συζήτησες τουλάχιστον.
    Ξέρεις τι σπουδαίο είναι αυτό;
    Και στο μέλλον, μπορεί να εκπλαγείς. Ίσως η κοπέλα αυτή, να μην εκδήλωσε και όλη τη γκάμα των σκέψεων και των συναισθημάτων της, φοβούμενη κι εκείνη τα ίδια πράγματα με εσένα, με την παρουσία των άλλων 2.
    Ίσως.
    Πολλά ίσως.
    Για να γίνουν βεβαιότητα ένας τρόπος μόνο υπάρχει.
    Το άνοιγμα, η θέληση για δοκιμή:)
    εχεις δικιο

    το ρισκο ειναι περισσοτερο

    ισως ομως και η κοντινοτητα...στο εξω...πιο φυσικη...πιο μεγαλη ας πουμε....χωρις να υποτιμω το εδω φυσικα!

    σε ευχαριστω!
    Researcher νομίζω πως απλά βλέπεις το ποτήρι μισοάδειο και όχι μισογεμάτο και θλίβεις τον εαυτό σου! Λές οτι συζήτησες κάποιον προβληματισμό σου με τρείς φίλες σου η μία απο την αρχή δεν ήθελε να συνεχήσει την συζήτηση γιατί έβρισκε το θέμα αδιέξοδο, η δεύερη αδιαφόρησε και η τρίτι ανδιαφέρθηκε! Οπότε λές πως μίλησες με τρείς ανθρώπους και ενδιαφέρθηκε μόνο ο ένας...άρα απογοητεύεσαι!! Έτσι όμως δεν έιναι σαν να υποβιβάζεις αυτόν τον έναν δείχνοντας πως δεν σου αρκεί το δικό του ενδιαφέρον? Ξενέρωσες ας πούμε που δεν ενδιαφέρθηκαν και οι άλλες και στέρησες απο τον εαυτό σου, το να μοιραστεί τις σκέψεις και τα συναισθήματα του έστω με την μία που ενδιαφέρθηκε πραματικά! Άρα? Εσύ δεν είσαι εκείνος που έχασε? Εσύ δεν εισέπραξες απογοήτευση τελικά αντί να μιλήσεις? Έπειτα σκέψου και το άλλο σχετικά με αυτήν την κοπέλα που σου είπε πως το θέμα που ήθελες να συζητήσετε είναι αδιέξοδο: αποκλείεις απλά να ...δίσταζε κι εκείνη να συζητήσει, απλά και μόνο επειδή είχε ισχυρή άποψη για το θέμα σου και δεν ήθελε είτε να έρθει σε αντιπαράθεση, είτε φοβόταν κι εκεί΄νη κάποια αντίδραση που μπορεί να την πείραζε? Την ρώτησες γιατί το θεωρεί αδιέξοδο ωστε να σου πεί έστω σε αυτό την άποψή της? Είπαμε, οι άνθρωποι πολλές φορές παραμένουν κλειστεί γιατί φοβούνται...οπότε υψώνουν τοίχους και άμυνες...ααν προσπαθήσουμε να τους δείξουμε πως δεν απειλούνται...ίσως να καταφέρουμε να έρθουμε πιο κοντά! Αρκεί να το θέλουμε...:)

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by mariap
    Να θιξω και ενα αλλο θεμα?

    Εγω εχω περισσοτερους ανδρες φιλους απο γυναικες. Απλως με τους ανδρες μπορω να ανοιχτω πιο ευκολα... και να συζητησω και πιο προσωπικα θεματα.

    Τι νομιζετε για αυτο?
    Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους του φόρουμ, αλλά προσωπικά δεν μου είναι καθόλου δύσκολο να το κατανοήσω γιατί κι εγώ έχω άντρες φίλους. Θεωρώ οτι εφόσον ξεκαθαριστεί πως δεν υπάρχει τίποτα το ερωτικό και απο τις δύο πλευρές η φιλία ενάς άντρα και μιας γυνάικας μπορεί να αποδειχτεί πολύτιμη και για τις δύο πλευρές και κάποιες φορές ίσως λίγο περισσότερο για την γυναίκα γιατί ένας άντρας όταν είναι φίλος προσφέρει πολλά και δέν έιναι τόσο υστερόβουλος και ανταγωνιστικός όπως είναι πολλές φορές οι γυναίκες μεταξύ τους... Επιπλέον συνδέονται δύο διαφορετικές νοοτροπίες..η αντρική και η γυναικεία και πολλές φορές κάποια προβλήματα τα βλέπουμε απο μια οτική που δεν ξέραμε πως υπάρχει γιατί νομίζω γίνεται πιο σφαιρικα ο συλλογισμός. Κι επίσης οι άντρες νομίζω είνια πιο αυθεντικοί στις σχέσεις του (όσον αφορά την φιλία τουλάχιστον) οπότε και εμείς οι γυναίκες γινόμαστε πιο αυθόρμητες και μιλάμε πιο άνετα για όλα! Δεν ξέρω πώς αλλιώς να τα εξηγήσω, πάντως κι εγώ πιστεύω στην φιλία μεταξύ άντρα-γυναίκας. Έίναι λίγο σπάνια, αλλά όταν υπάρχει είναι υπέροχη!

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    εχεις χιλια δκια!


    ξενερωσα...ναι


    δενν απογοητευτηκα....


    ωστοσο η αγραφη εντολη που πηρα απο το σκηνικο ειναι κατσε σε πιο σοφτ θεματα γιατι δε σε παιρνει


    αλλα εννοειται παντα θα ειμαι η πραγματικη ρισερτσερ και αυτο σημαινει οτι συζητω αυτα που παγματικα με αφορουν οταν ερχεται η σειρα μου χωρις να υποτιμω οτι εχει καθε ενας απο την παρεα να πει.

    απλα εδω ειναι πιο ευκολο!


    δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση

    δεν βλεπω ξινισμενα μουτρα


    και παιρνω και απαντησεις με σκεψη και προβληματισμο απαιχτο!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by researcher
    εχεις χιλια δκια!


    ξενερωσα...ναι


    δενν απογοητευτηκα....


    ωστοσο η αγραφη εντολη που πηρα απο το σκηνικο ειναι κατσε σε πιο σοφτ θεματα γιατι δε σε παιρνει


    αλλα εννοειται παντα θα ειμαι η πραγματικη ρισερτσερ και αυτο σημαινει οτι συζητω αυτα που παγματικα με αφορουν οταν ερχεται η σειρα μου χωρις να υποτιμω οτι εχει καθε ενας απο την παρεα να πει.

    απλα εδω ειναι πιο ευκολο!


    δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση

    δεν βλεπω ξινισμενα μουτρα


    και παιρνω και απαντησεις με σκεψη και προβληματισμο απαιχτο!
    Απλά εδώ σου φαίνεται πιο εύκολο γιατί είσαι πίσω απο μια οθόνη και δνε νιώθεις φόβο! Δεν ξέρεις ας πούμε αν εγώ όταν διάβασα αυτά που έγραψες ξίνησα τα μούτα μου (που δεν τα ξίνησα, παράδειγμα φέρνω), αλλά ούτε και σε νοιάζει γιατί δεν σε βλέπω, δεν σε ξέρω, δεν με βλέπεις και δεν με ξέρεις. Οπότε σου είναι ευκολο να κρατήσεις το επικοδομητικό κομμάτι της συζήτησης και αν δεν σου αρέσει κάτι απλά να το διώξεις απο το μυαλό σου. Και επειδή μπορείς πολύ εύκολα να διώξεις απο το μυαλό σου κάτι κακό που μπορεί να συμβεί μέσα στο φόρουμ, νιώθεις ασφαλής και απολαμβάνεις το καλό και της συζητήσεις! Σωστά? Έχεις σκεφτεί ποτε..την νόμο της αναλογίας? Δηλαδή, όπως το κακό εδω μέσα όταν υπάρχει, δεν μπορεί να σε βλάψει γιατί είναι μικρό και το ελέγχεις, έτσι και κάτι καλό που γίνεται εδώ, είναι πολύ μικρότερο, όταν το εισπράττεις μόνο απο το φόρουμ και δεν προσπαθείς να ξανοιχτείς λίγο και στην πραγματική ζωή σου! Και προς Θεού για να μην παρεξηγηθώ, δεν υποτιμάω το φόρουμ! Απεναντίας! Απλά θεωρώ πως όπως ε΄δω δεν φοβόμαστε να βγάλουμε τον εαυτό μας προς τα έξω και εκφραζόμαστε ελεύθερα, πρέπει έτσι να είμαστε και στην ζωή μας! Να αποδεχτούμε τον εαυτό μας, τους γύρω μας, να υπερασπιστούμε την αυθεντικότητα μας και να μην φοβόμαστε να εκφράσουμε τις σκέψεις και τα συναισθηματα μας! Και αν πληγωθούμε? Ε και?? Η ζωή πάντα προχωρά... αρκεί να ακολουθούμε τα βήματα της!:)

    Υ.Γ. Συγνώμη που καθυστερούν οι απαντήσεις μου απλά είμαι στην δουλειά και δουλεύω ταυτόχρονα! :)
    Αλήθεια researcher απο πού είσαι και πόσο χρονών είσαι? Εγώ είμαι στα 27 και είμαι απο Θεσσαλονίκη.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Thalia μου μου αρεσουν αυτα που γραφεις

    και συμφωνω

    μη σου πω οτι και σαν λαος ειμαστε ολιγον θερμος και το σκουντηγμα τα γελια τις παρεξηγησεις τις αγκαλιες το φλογερο κοιταγμα το θες ρε παιδι μου ετσι ζωντανα χειροπιαστο!

    απλα εδω ειναι αλιως!

    παντα κατι χανεις κατι κερδιζεις!

    λοιποοοον ειμαι 27 και ειμαι απο κεντρικη Ελλαδα απο πατερα και απο ενα νησι της κεντρικης Ελλαδας απο μητερα


    ειμαι θεσσαλιωτισα


    το θεσσ... ανηκει και στις δυο μας λοιπον :)
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #59
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    27
    Originally posted by researcher
    Thalia μου μου αρεσουν αυτα που γραφεις

    και συμφωνω

    μη σου πω οτι και σαν λαος ειμαστε ολιγον θερμος και το σκουντηγμα τα γελια τις παρεξηγησεις τις αγκαλιες το φλογερο κοιταγμα το θες ρε παιδι μου ετσι ζωντανα χειροπιαστο!

    απλα εδω ειναι αλιως!
    Στα λόγια μου έρχεσαι! :) Και βέβαια κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις....απλά τα λέω όλα αυτά, μήπως και καταλάβουμε πόσα χάνουμε όταν κλεινόμαστε...όπως είπα και χθές σε κάποια φάση, το να συνειδητοποιήσεις κάτι είναι το πρώτο βήμα για να το διορθώσεις...αρκεί να θέλεις βέβαια. Απο κεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός για το τί ρίσκο θα θέλει να πάρει και σε ποιούς τομείς...απλά νομίζω πως αξίζει τον κόπο!:)

    Όσο για την πόλη..κρίμα που έχουμε μόνο το Θεσσ κοινό και δέν είμαστε πιο κοντά, ίσως να τα λέγαμε καλύτερα με ένα καφεδάκι και τότε θα καταλέβαινες και επακριβώς όσα εννοώ! :))

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    415
    μιλαω απο προσωπικη εμπειρια η μανα μου καθετε με τον πατερα μου για το οικονομικο ο δικος μου επειδη εχει λεφτα λεει τι να σε κανω εσενα εγω εχω λεφτα κ δεν με συμφερει να σε παρω αν ο πατερας σου δεν σου γραωει περιουσια ε δεν θπαρχει λογος να μιλαμε για ανιδιοτελεια

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •