Μπαφος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: Μπαφος

  1. #1
    brian23
    Guest

    Μπαφος

    Ηπηρξα χρήστης 4 χρόνια καθημερινά.Επινα κατά μέσο όρο 5 με 6 τσιγάρα τη μέρα και τώρα το έχω κομμένο εδώ και 3 χρόνια.Τι μπορεί να αφήσει στον εγκέφαλο η χρήση του;Κάποιος πρώην χρήστης να με κατατοπίσει Ευχαριστώ

  2. #2
    Δεν έκανα σε καθημερινή βάση τις ποσότητες που κάνεις, αλλά ήμουν σχετικά τακτικός χρήστης επί μια 30ετία (1980-2010). Δεν έχω ξανακαπνίσει από τότε και δεν μπορώ να πω ότι μου έχει αφήσει κάτι ανησυχητικό, πλην του ότι αφαιρούμαι πολύ εύκολα και κοιτάω το κενό, όταν χαλαρώνω. Σα να είμαι χαμένος σε πολύ βαθιές σκέψεις. Έχω πάντως αντίληψη του περιβάλλοντος χώρου και επανέρχομαι άμεσα αν το θελήσω. Τα πνεμόνια αρκετά καθαρά (σταμάτησα και το κανονικό τσιγάρο μαζί).

  3. #3
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by ozric82 View Post
    Δεν έκανα σε καθημερινή βάση τις ποσότητες που κάνεις, αλλά ήμουν σχετικά τακτικός χρήστης επί μια 30ετία (1980-2010). Δεν έχω ξανακαπνίσει από τότε και δεν μπορώ να πω ότι μου έχει αφήσει κάτι ανησυχητικό, πλην του ότι αφαιρούμαι πολύ εύκολα και κοιτάω το κενό, όταν χαλαρώνω. Σα να είμαι χαμένος σε πολύ βαθιές σκέψεις. Έχω πάντως αντίληψη του περιβάλλοντος χώρου και επανέρχομαι άμεσα αν το θελήσω. Τα πνεμόνια αρκετά καθαρά (σταμάτησα και το κανονικό τσιγάρο μαζί).
    Σε ευχαριστώ με κάλυψες εμένα μόνο μνημη λίγο εξασθενημένη αλλά επανέρχεται σταδιακά

  4. #4
    xaka10
    Guest
    γενικα η ψυχωση απο την κανναβη ειναι σπανια ακομα και υψηλης δραστικοτητας σε τετραδροκανναβιολη να ειναι το λενε πολλα σαιτ για να παθεις ψυχωση απο κανναβη πρεπει να εχεις προδιαθεση για την ψυχωση νομος αυτο.οσον αφορα τις παρενεργειες για ελλιπης μνημη και τα σχετικα αυτα παρατηρουνται σε πολλους.

    δες και τα ακολουθα σαιτ αποσπασμα απο το αρθρο και πηγη παρακατω :Psychosis triggered by marijuana use is rare, but it is one of the most serious potential side effects.

    It does seem to be very clear from research that if a person already has a chronic psychotic condition, such as schizophrenia, that using marijuana can trigger an episode of psychosis. Studies also show that people with certain genes that predispose them to schizophrenia are more likely to develop the condition if they use cannabis. Psychotic conditions are most likely to develop while the brain is still developing, before the age of 25. So, any negative effect marijuana may have on someone predisposed to a psychotic condition will happen during adolescence and young adulthood


    πηγη: https://www.brightquest.com/cannabis-induced-psychosis/

    αποσπασμα απο σαιτ καταπολεμησης εξαρτησης που δεν εχει λογο να λεει ψεματα:Cannabis Induced Psychosis (CIP) is a relatively rare condition, but it’s important to understand that using marijuana does in fact come with some risk

    πηγη:https://summitmalibu.com/blog/cannab...and-treatment/


    αποσπασμα απο ερευνα που εγινε σε 233.000 Ευρωπαιους χρηστες κανναβης που λεει οτι μονο το 0,47% των χρηστων εμφανιζουν ψυχωση που θελει νοσηλεια

    αποσπασμα:Cannabis, a widely used psychoactive substance, can trigger acute cannabis-associated psychotic symptoms (CAPS) in people who use cannabis (PWUC). To assess rates and correlates of CAPS requiring emergency medical treatment, we analyzed data from an international sample of PWUC (n = 233,475). We found that 0.47% (95%CI 0.42; 0.52) PWUC reported lifetime occurrence of CAPS, defined as the occurrence of hallucinations and/or paranoia requiring emergency medical treatment following the use of cannabis.


    πηγη:https://www.nature.com/articles/s41398-022-02112-8

  5. #5
    xaka10
    Guest
    οπως και να χει μπορει η ψυχωση να ειναι σπανια στην κανναβη αλλα και σε ολα τα ναρκωτικα μιας η ψυχωση εχει βιολογικη βαση ειναι στην ουσια σε μεγαλο βαθμο κληρονομικη και εχει μεχρι 1% του πληθυσμου εχει προδιαθεση για ψυχωση μικρο ποσοστο και εμφανιζει το 0,35% σχιζοφρενεια μιας και ολοι με σχιζοφρενεια στον κοσμο ειναι 23.600.000 στρογγυλα 24.000.000 στα 8 δισεκατομμυρια πληθυσμου ειναι μια σταγονα στον ωκεανο βαλε και αλλα 39.500.000 που εχουν διπολικη στρογγυλα 40.000.000 ατομα που μπορει να εμφανισουν και αυτα ψυχωση αλλα αν παρουμε τις ερευνες που λενε οτι οι μισοι διπολικοι εμφανισουν καποια στιγμη ψυχωση τοτε ειναι περιπου 20.000.000 διπολικοι με ψυχωση βαλε και καποιους λιγους με βαρια καταθλιψη με ψυχωτικα στοιχεια δηλαδη συνολο σε ολον το κοσμο ατομα που εμφανιζουν ψυχωση να ειναι μεχρι 1% δηλαδη βαρια 50 με 60.000.000 ατομα δηλαδη λιγοτερο απο 1%.το οτι η ψυχωση απο κανναβη ειναι σπανια γιατι λιγοι στον κοσμο εχουν προδιαθεση για ψυχωση αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αθωα η κανναβη.

    κανει απωλεια μνημης χαμηλωνει το iq προκαλει καρδιακα και αναπνευστικα προβληματα γιατι οτι καπνο εισπνεις ειτε ειναι τσιγαρου ειτε χορτου βλαπτει τα πνευμονια γιατι τα πνευμονια εχουν σχεδιαστει να απορροφουν καθαρο αερα και οχι καπνους μειωνει την γονιμοτητα βλαπτει κοινως το σπερμα.αλλα επειδη ολοι οταν λενε κανναβη αναφερονται κυριως στην ψυχωση που προκαλει αυτη οφειλω να πω ειναι σπανια σε μελετες που εχουν γινει σε μεγαλο αριθμο χρηστων και αφορουν αυτους που εχουν προδιαθεση ουτως η αλλως για ψυχωση αλλα τα παραπανω προβληματα που ανεφερα ειναι πολυ πιο συχνα απο την ψυχωση που αναφερουν ολοι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,591
    Προσωπικά έχω κάνει μπάφο περίπου 25 φορές και από τότε βλέπω στον ύπνο μου το ίδιο εμμονικό όνειρο, δηλ. την κολλητή μου από το Λύκειο σε διάφορες καταστάσεις. Αυτό μου τη σπάει και δεν μπορώ να το διορθώσω.

Similar Threads

  1. Χάος - Πάτος - Μπάφος...
    By Deleted-member-250416b in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 11
    Last Post: 16-10-2015, 23:03
  2. ΜΠΑΦΟΣ Κ ΨΥΧΙΚΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ....
    By Lacrymosa in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 124
    Last Post: 19-10-2012, 02:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •