ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΖΟΓΟΣ.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    5

    ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΖΟΓΟΣ.

    Γεια σας λαμβανω τα τελευταια 20 χρονια αντικαταθλιπτικη και αντιψυχωτικη αγωγη.Απο το 2019 που αρχισα ενα συγκεκριμενο αντιψυχωτικο αρχισε η ενασχοληση μου με τα τυχερα παιχνιδια. Στο φυλλο οδηγιων του φαρμακου αναγραφει οτι μια πιθανη παρενεργεια του φαρμακου ειναι και ο παρορμητικος τζογος, οταν το ανεφερα στην γιατρο μου ισχυριστηκε οτι δεν το ηξερε.Μετα απο δικες μου προτροπες το σταματαμε και αρχιζω αλλο αντιψυχωτικο.Τωρα ειμαι σε φαση που περιμενω να δω τι θα γινει.Ηδη εχω γραψει ως πιθανη παρενεργεια του φαρμακου τον τζογο στην κιτρινη καρτα του ΕΟΦ και εχω επικοινωνησει με τον Ευρωπαικο οργανισμό φαρμακων για λεπτομερειες.Εχει συμβεί κατι οαρομοιο σε καποιον αλλον;

  2. #2
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by despina308 View Post
    Γεια σας λαμβανω τα τελευταια 20 χρονια αντικαταθλιπτικη και αντιψυχωτικη αγωγη.Απο το 2019 που αρχισα ενα συγκεκριμενο αντιψυχωτικο αρχισε η ενασχοληση μου με τα τυχερα παιχνιδια. Στο φυλλο οδηγιων του φαρμακου αναγραφει οτι μια πιθανη παρενεργεια του φαρμακου ειναι και ο παρορμητικος τζογος, οταν το ανεφερα στην γιατρο μου ισχυριστηκε οτι δεν το ηξερε.Μετα απο δικες μου προτροπες το σταματαμε και αρχιζω αλλο αντιψυχωτικο.Τωρα ειμαι σε φαση που περιμενω να δω τι θα γινει.Ηδη εχω γραψει ως πιθανη παρενεργεια του φαρμακου τον τζογο στην κιτρινη καρτα του ΕΟΦ και εχω επικοινωνησει με τον Ευρωπαικο οργανισμό φαρμακων για λεπτομερειες.Εχει συμβεί κατι οαρομοιο σε καποιον αλλον;
    Το αμπιλοφαι έπαιρνες το κάνει σε κάποιους είναι η αλήθεια με το άλλο λογικά θα δεις διαφορά μόνο το αμπιλιφαο έχει αυτή την παρενεργεια

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    5
    Ναι δυστυχως, ουτε που το φανταζομουν οτι θα εφτανα σε τετοιο σημειο.Αυτη την στιγμη χρωσταω σε 3 τραπεζες και με δυσκολια αποπληρωνω τις δοσεις κυριως λογω του οτι δεν εχω σταματησει ακομη ναπαιζωσημερα ειμαι εδω και 1 εβδομαδα με το αλλο αντιψυχωτικο και ελπιζω συντομα να δω διαφορα...Χαιρομαι που καποιος γνωριζε για αυτη την παρενεργεια.Ελπιζω οι ψυχιατροι να ειναι πιο ευαισθητοποιημενοι οταν ο ασθενης αναφερει παρενεργειες τοσο σοβαρες, εμενα ενω ηξερε ενα εξαμηνο οτι ειμαι εθισμενη στον τζογο ουτε που ανεφερε να μου κοψει το φαρμακο.Μονο μετα απο δικη μου προτροπη εγινε η αλλαγη, τι να πω, κριμα...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    5
    Thank you for writing to the European Medicines Agency (EMA) on 2 May 2023 to ask about gambling as a potential side effect of Abilify.

    As mentioned in the product information in section ‘4.4 Special warnings and precautions for use’ and in ‘4.8 Undesirable effects’ as well as in the package leaflet under ‘Warnings and precautions’ and ‘Possible side effects’, pathological gambling may be a side effect of taking Abilify.
    Αυτο μου απαντησαν απο τον ευρωπαικο οργανισμο φαρμακων.

Similar Threads

  1. Αντιψυχωτικο
    By Mary93 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 6
    Last Post: 24-04-2021, 18:10
  2. Ψυχοσωματικος ή παθολογικός πόνος;
    By Maria26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 19-02-2020, 19:21
  3. ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ - ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΟ για ΙΨΔ?
    By thanosP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 84
    Last Post: 05-01-2020, 02:39
  4. Πόνος ψυχοσωματικος ή παθολογικός;
    By Anxious22 in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 3
    Last Post: 05-11-2019, 03:39
  5. Νέο αντιψυχωτικό - γνώμες
    By Badhusband in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2019, 02:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •