Λεμφαδένες στη βουβωνική περιοχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6

    Λεμφαδένες στη βουβωνική περιοχή

    Γειά σας...το βασικό μου πρόβλημα είναι πως νομίζω ότι πάντα κάτι έχω, ότι θα μου συμβεί το χειρότερο σε θέματα υγείας. Έτσι, τον Ιανουάριο έκαναν έναν αναλυτικό έλεγχο,αιματολογικές,υπέρη χο άνω κάτω κοιλίας και θυροειδή, αξονική θώρακος γτ είχα επίμονο βήχα. Βγαίνουν όλα τα αποτελέσματα,όλα σούπερ εκτός από μια τιμή ινσουλίνης που ήταν ελαφρώς χαμηλή οπότε πήγα και σε ενδοκρινολόγο και μου εξήγησε ότι ήταν φυσιολογική αναλογικά με το σάκχαρο. Όλα τέλεια λοιπόν! Την επόμενη μου λέει μια φίλη μου οτι ο άντρας της έχει ένα γουρμπουλακι στη βουβωνική. Φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ψαχτω και βρήκα κι εγώ ένα! Ήταν έντονα ψηλαφητο,πάω παθολόγο και μου λέει ότι δεν είναι τπτ κ μου έδωσε αντιβίωση και ότι οι λεμφαδένες σε αυτή την περιοχή είναι πολύ εύκολο κ συχνό να διογκώνονται ελαφρως.Τρεις εβδομάδες μετά δεν είχε υποχωρήσει καθόλου.παω σε έναν χειρουργό κ μου κάνει υπέρηχο,λέει δεν είναι τπτ διότι είναι μικρό και φυσιολογικής μορφολογίας,θα φύγει ή το πολύ πολύ να μείνει εκεί. Μετά από δύο μέρες πιάνω κ από την άλλη πλευρά. Κάνω αξονική , όλα καλά. Πάω σε αιματολογο,κάνω έξτρα εξετάσεις....τπτ! Το αφήνω λοιπόν....είχα ενοχλήσεις ,ελαφρύ πόνο,τραβήγματα στην περιοχή στους προσαγωγούς,λέω δε δίνω σημασία θα περάσει. Γενικότερα είχα ελαφρύ πόνο στην περιοχή αλλά μετα από δύο τρεις μέρες ηρεμούσε. Σκεφτόμουν ότι τα έκανα όλα,είναι καλά,όλα θα πάνε καλά. Εδώ κ τρεισιμιση εβδομάδες ξεκίνησε πάλι γενικευμένος πόνος στην περιοχή και χαμηλά στην κοιλιά, δεν περνούσε, κάπως ηρέμησε αλλά οι λεμφαδένες στην περιοχή μου προκαλούν ενοχλήσεις και τους νιώθω πιο διογκωμένους. Κάνω μαγνητική. Βρίσκει λεμφαδένες μη διογκωμένους κ λίγο υγρό στην πύελο περιοχή αλλά φυσιολογικό ανάλογα με τον κύκλο. Η αιματολογος θεωρεί ότι όλα είναι φυσιολογικά. Εγώ πάλι όχι. Γτ αν ήταν μόνο το θέμα των λεμφαδένων χωρίς ενόχληση μπορεί κ να μην ανησυχούσα. Τώρα θέλοντας κ μη,δεν μπορώ να ηρεμήσω γτ νιώθω πόνο. Σορυ για το μεγάλο κείμενο. Έχετε καμία ιδέα που να απευθυνθώ ? Υπάρχει κάποιος γιατρός πιο ειδικός για λεμφαδένες?
    Ανησυχώ πολύ, πρώτον γτ πονάω με αποτελεσμα να εχω πρόβλημα στην καθημερινότητά μου (ακόμα και βάρος οταν σηκώνω εχω ενοχληση) και δευτερον γτ σταδιακά, από ότι φαινεται χειροτερευει.
    Last edited by yoshimi; 20-05-2023 at 12:23.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Καλησπερα .

    Πριν τον Ιανουαριο , μηπως συνεβη κατι παρομοιο , που αφορουσε την υγεια σου και ασχοληθηκες ξανα με τον ιδιο ζηλο οπως και τωρα ? Παει πισω δηλαδη το ιστορικο με τις ακραιες διαπιστωσεις ?

    Ειδικο στις λεμφαδενες , δυστυχως δε γνωριζω , ομως η πλειονοτητα των εξετασεων απεκλεισε την υπαρξη μιας δυνητικης εξελιξης .

    Ειχε καποιο θεμα παλιοτερα με τη βουβωνικη χωρα ?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    Πριν μερικά χρόνια και για τρία χρόνια (2012-2015) ένιωθα εσωτερικό τρέμουλο,κοιμόμουν λίγο,δεν έτρωγα,μου σταμάτησε η περίοδος κλπ κ πήγα σε άπειρους γιατρούς πολλών ειδικοτήτων,είχα κάνει σε διάστημα τριών ετών δύο μαγνητικές ή τρεις εγκεφάλου κ μια αυχένα. Νόμιζα πως είχα κάποια νευροπάθεια εκφυλιστική τύπου. Δεν μου βρήκαν τπτ. Άλλαξαν μετά καταστάσεις στη ζωή μου κ σταδιακά υποχώρησαν όλα. Τα τελευταία δύο χρόνια πάντα φοβάμαι μη μου συμβεί κάτι αλλά κάνω τις βασικές εξετάσεις κ έλεγχο κ ησυχάζω, όπως έκανα και τον Ιανουάριο που βγήκαν όλα καλά. Σχεδόν την επόμενη μέρα προέκυψε το θέμα που περιγράφω. Στη βουβωνική χώρα έκανα χειρουργείο πριν τρια περίπου χρόνια βουβωνοκήλης, εκ τοτε πάντα είχα ενόχληση από τη μια μεριά με το πλέγμα. Αλλά από τις εξετάσεις δεν φαίνεται να έχει πάθει το πλέγμα κάτι.αυτα
    Υ.Γ. εννοείται πως έκανα και τέστ Παπ και μαστογραφία σε αυτό το διάστημα. Τη Δευτέρα θα πάω πάλι γυναικολόγο να δει όλες αυτές τις εξετάσεις που έκανα από την αιματολογο. Και σκέφτομαι να πάω κ σε γαστρεντερολογο μήπως έχω τπτ στο έντερο κ δεν φαίνεται στις ακτινολογικές. Ίσως και έναν χειρουργό έπειτα. Δεν ξέρω, να πάρω τις ειδικότητες με τη σειρά? Έχω ξοδέψει όλο αυτό τον καιρό για εξετάσεις κ γιατρούς....σίγουρα κοντεύω το χιλιάρικο πλέον

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    μηπως ειν αερια στο εντερο που εχεις κι ειν απ το ανχος .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Πριν τα 3 χρονια , συνεβη κατι , το οποιο ανεδυσε στην επιφανεια τα συμπτωματα .
    Πρεπει να βρεις τι ηταν αυτο . Ισως και πολυ πριν .
    Η σημερινη σου κατασταση , οφειλεται στις ενοχλησεις του σωματος απεναντι σε ενα ξενιστη , οπως το πλεγμα . Δεν ξερουμε ποσο καιρο χρειαζεται το σωμα να αφομοιωσει . Σε εδωσαν συστασεις οι γιατροι τι δε πρεπει να κανεις ωστε να μη επιβαρυνθει .

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    Δε νομίζω, να σχετίζονται με λεμφαδένες τα αέρια....δύσκολο δλδ. Βάσει google λογικά έχω κάπου καρκίνο στο σώμα μου και έτσι οι λεμφαδένες αρχίζουν να έχουν πιο έντονη μορφή. Οι γιατροί εδώ βάσει των εξετάσεων,μου λένε να μην ανησυχώ. Οκ αγχώνομαι αλλά δεν επηρεάζονται οι λεμφαδένες από το άγχος....ίσως να πάω και σε δερματολόγο,δεν ξέρεις καμια φορά,μπορεί να έχω κάτι δερματικό στα κάτω άκρα κ να μην το γνωρίζω.
    Νομίζω πως δεν υπάρχει άλλο άτομο με ανάλογο θέμα .. τα είδα όλα τα θέματα λεμφαδένων εδώ,δεν υπάρχει ανάλογο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    KleinosBrekias είχα δει τον χειρουργό κ του ανέφερα τις ενοχλήσεις....δεν ήταν συνεχείς αλλά περιστασιακές. Γενικότερα μου είπαν ότι σε πολλούς τα πλέγματα προκαλούν ενόχληση κ ίσως να κάναμε εμβολισμό? δεν θυμάμαι καλά τον όρο. Ο παθολόγος μου μου είπε ότι δεν θα διορθωθεί. Έτσι αποφάσισα ότι θα έχω αυτές τις ενοχλήσεις. Αλλά μπορώ να διακρίνω αυτές τις ενοχλήσεις από τις νέες που εμφανίστηκαν μετά τους έντονους αυτούς λεμφαδένες. Το πλέγμα υπάρχει τρία χρόνια τώρα....δεν νομίζω ότι σχετίζεται με το πρόβλημα. Αν κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτό,θα φαινόταν στον υπέρηχο κ στην αξονική κ στη μαγνητική. Την μαγνητική προχθές την έκανα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    125
    Εδω στο φορουμ οι θεματοθετες γραφουν για συμπτωματα , που προερχονται απο αδιευκρινιστα αιτια . Σχεδον σε ολους εχει αποκλειστει η παθολογικη ερμηνεια αυτων των συμπτωματων .
    Το διαδικτυο , δεν ειναι η ιατρικη επιστημη . Πριν την αναζητηση οποιουδηποτε θεματος , εχουμε κατασταλαξει στο τι θελουμε να βρουμε , οταν αρχιζει η περιηγηση μας , επικεντρωνομαστε απολυτως στη διαπιστωση μας , που ουδεμια σχεση εχει με τα ιατρικα δεδομενα που εχουμε στα χερια μας . Συμβαινει το εξης οξυμωρο . Οι γιατροι βαση των αναριθμητων εξατασεων , τη στιγμη των αποτελεσματων , απεκλεισαν το ενδεχομενο , να εξελισσεται μια δυσμενης παθογενη κατασταση . Εκτιμησαν οτι δεν υπαρχει οτιδηποτε για να προχωρησουν περαιτερω . Χωρις να χασουμε χρονο , λογω των ανεξηγητων επιστημονικα συμπτωματων , ψαχνουμε στο αχανες δικτυο πληροφοριων . Θελουμε να διαψευσουμε τους γιατρους , γιατι τα συμπτωματα ειναι ακομα εκει . Οποτε η αναζητηση μας ειναι η απορριψη της ιατρικης τους γνωματευσης . Δεν γινομαστε πιο σοφοι . Γινομαστες εγωιστες .Ψαχνουμε να ταιριαξουμε εξω απο το χωρο της επιστημης , αυτα τα ανεπιβεβαιωτα σημεια . Και διαβαζουμε αρθρα που προσθετουν επιπλεον βαρη στη σκεψη μας .
    Το παιχνιδι ηταν στημενο , δεσποινις ή κυρια , απο πολυ πριν . Εχουμε χειραγωγηθει απο τα συμπτωματα μας . Ειναι η αρχη μιας ψυχοπαθητικης καταστασης . Γιατι τα συμπτωματα εχουν παντα αιτιο .

    Οτι σου συνεβη , εγινε σιγουρα πριν το 2012 .
    Μονο εσυ το ξερεις .

    Οτι σου συμβαινει τωρα , ειναι οι παρενεργειες του .

    Καλο βραδυ .

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6
    KleinoesBrekias με αποστομωσατε... ελπίζω,μα κατά βάθος γνωρίζω την αδυναμία μου-οχι όμως την αιτία που την προκαλεί, ότι έτσι είναι, τα αποτελέσματα μιλούν. Το ότι άνοιξα θέμα σε φόρουμ είναι άλλη μια ήττα για μένα.
    Ευχαριστώ και καλό βράδυ επίσης

    Υ.Γ. Ειναι ένα καλό βράδυ να προτιμήσω την παρέα και τα GT μου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    341
    Γεια σου θεματοθετρια. Παλαιότερα είχα και εγώ παρόμοιο θέμα και ο γιατρός που μου έκανε υπέρηχο μου είπε ότι πρησμενοι λεμφαδένες εμφανίζονται και λόγω της μεθόδου αποτρίχωσης που μπορεί να ακολουθεί μια γυναίκα και κυρίως με ξυραφάκι.

Similar Threads

  1. Λεμφαδένες στη βουβωνική περιοχή
    By yoshimi in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 20-05-2023, 11:46
  2. Λεμφαδένες πάλι
    By Coolguy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 24-11-2021, 03:35
  3. Φόβος για Λεμφαδενες
    By Λεονη in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 5
    Last Post: 10-06-2021, 13:31
  4. ψυχιατρος-χυχοθεραπευτης περιοχη πειραια
    By kosto30 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 22-04-2013, 18:08
  5. Προταση ψυχιατρου στην περιοχη αττικης
    By apelpismenos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 11-01-2011, 00:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •