στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    στερητικο συνδρομο απο αγχολυτικα

    ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΣΤΕΡΗΤΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΑΠΟ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΔΥΝΟ?ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΘΙΣΜΟ ΣΕ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΑ ΕΝΟΟΥΜΕ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    ναι απο καταχρηση.
    σταματα πια να αγχωνεσαι τοσο πολυ και αν δεν εμπιστευεσαι τον γιατρο σου τοτε κανε ο,τι θεωρεις καλυτερο για εσενα απο το να αλλαξεις γιατρο μεχρι να διακοψεις τα χαπια αν ειναι να σου δημιουργουν τοσες φοβιες.
    κατσε και διαβασε σε παρακαλω το χαρτι με τις οδηγιες χρησης του φαρμακου και θα τα δεις ολα εκει.
    εδω δεν θα μαθεις κατι καινουριο.
    ο,τι ειναι να γινει αναγραφεται μεσα στο φυλλαδιο αυτο απο ττο πως σε οφελει μεχρι το τι παρενεργειες εχει.ολες τις απαντησεις θα τις βεις σε αυτο το φυλλαδιο.
    επισης καλο θα ηταν να παρεις το γιατρο σου να τον ρωτησεις ολα αυτα γιατι ειναι ο πλεον αρμοδιος να σου εξηγησει.

  3. #3
    Ναι υπαρχει στερητικο συνδρομο και εξαρτατε απο το ειδος
    του αγχολυτικου τη περιοδο χρησης και τη δοση.
    Οταν η εξαρτηση ειναι πολυ μεγαλη μπορει να ξεπερασει και αυτην της ηρωινης.
    Ο μονος τροπος να αντιμετωπιστει ειναι να γινεται σταδιακη διακοπη
    και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ αποτομα γιατι μπορει να παθεις μεχρι και επηληψια.
    Εσυ τι επινες ποσο καιρο και δοσολογιες ?

  4. #4
    4 MEREΣ ΠΑΙΡΝΩ ΟΑΣΙΛ-ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΨΟΥΛΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ.ΤΟΝ 15Μg EINAI H KAUE KACOYLA

  5. #5
    KAΘΕ ΚΑΨΟΥΛΑ.sorry

  6. #6
    μικρη δοση αλλα σε 2 μηνες θα σου κανει μια μικρη εξαρτησουλα...

    Καλλιτερα ειναι τις βενζοδιαζεπινες να τις αποφευγεις οσο μπορεις...

  7. #7
    αντιμετωσιμη εξαρτησουλα φανταζομαι.εχεις ακουσει τιποτα για τις καψουλες βαλεριανας αν κανουν τιποτα?το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι φυτικες.χρειαζεται συνταγη γιατρου?αν ξερεις

  8. #8
    δε θελουνε συνταγη αλλα δεν κανουνε και πολλα ειναι πολυ ελαφριες

  9. #9
    τοτε μαλλον πληρωνουμε ενα τιμημα για να θεραπευτουμεαποτο αγχος

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    703
    Originally posted by olgaki82
    αντιμετωσιμη εξαρτησουλα φανταζομαι.εχεις ακουσει τιποτα για τις καψουλες βαλεριανας αν κανουν τιποτα?το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι φυτικες.χρειαζεται συνταγη γιατρου?αν ξερεις
    ολγακι μου δεν χρειαζεται συνταγη γιατρου για τη βαλεριανα.πας απλα στο φαρμακειο και την παιρνεις.
    τωρα,το ποσο αποτελεσματικη ειναι,δεν το γνωριζω,γιατι δεν εχω παρει ποτε μου.

    φιλακια!

  11. #11
    thanks ferro μου και φιλακια και σε σενα

  12. #12
    το oasil δεν θεραπευει απο το αγχος...
    συμπτωματολογικη αντιμετωπιση κανει δεν καταπολεμα την αιτια
    του αγχους...

  13. #13
    τι θεραπευει απο το αγχος?εννοεις δεν θεραπευουν τα φαρμακα η σθγκεκριμενα το οασιλ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Το συγκεκριμμενο φαρμακο Ολγακι στο εδωσε ο γιατρος σου γιατι εκρινε οτι ειναι το καταλληλο φαρμακο για σενα στην παρουσα φαση που βρισκεσαι.Για μενα πρεπει να απευθυνθεις σε ψυχιατρο το συντομοτερο για να εκτιμησει την κατασταση σε σχεση με το αγχος και τα φαρμακα.Δεν νομιζω οτι οι παθολογοι ειναι εξειδικευμενοι στις αγχωδεις διαταραχες..

    Τελος, το αγχος θεραπευεται με ταυτοχρονη ληψη φαρμακευτικης αγωγης (για τα συμπτωματα) και ψυχοθεραπεια (για τις αιτιες που το γεννουν).
    Η αποφαση σου να δεις ψυχοθεραπευτη απο Σεπτεμβριο ειναι στο σωστο δρομο νομιζω..Εμενα παντως με βοηθησε πολυ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Aθηνα
    Posts
    1,334
    Εγώ που πίνω τραξεν των 20mg εγώ και 3 μήνες όταν ρωτάω τον γιατρό για θέμα εξάρτησης μου είπε να μην ανησυχώ.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •