θα εκτιμουσα απαντισεις απο ανθρωπους με καλοσυνη ψυχης για προβλημα που εχω με την μ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,776

    θα εκτιμουσα απαντισεις απο ανθρωπους με καλοσυνη ψυχης για προβλημα που εχω με την μ

    γεια χαρα θελω να γραψω για την μανα μου κι την συμπεριφορα της σε εμενα θελω να τα πω γιατι δε εχω που να μιλήσω .κι εγω μετα απ καιρο εστω κι αν οταν γραφω δε μου απαντουν συνηθως γιατι καποιοι νομιζουν οτι ειμαι τρολ κι λεν καλυτερα να σου βγει το ματι παρα το ονομα .ειμαι υιοθετημενη απ τα 4 κι μισο μου με πηρε ενα ζευγαρι που θελουν παιδι . πιο πολυ η μανα ηθελε παιδι οπως μου λεει παντα για να την κοιταει στα γεραματα .απ οσο την θυμαμαι παντα μου φεροταν ασχημα λεκτικα κι σωματικα μου φερεται αγρια . ξυλο απιλες επρεπε να κανω οτι μου ελεγε παντα ακριβος .σα στρατιωτης να ειμαι προσοχη μπροστα της κι να εκτελω εντολες . αν εκανα κατι που επέλεξα μονη μου κι τωρα γινεται αυτο να απειλες ξυλο φοβερες προσβολες ταπεινωση . συνεχεια ασχολειται με το τι εχει αναγκες εκεινη .εγω οτι μπορω κανω για εκεινην πραγματικα την αγαπω κι ας μου φερετε ετσι ειν μανα μου . δε την νοιαζει ο αλλος τι νιωθει τι πονο ψυχης εχει κι αυτα .τα τελευτεα 3 χρονια εχει κατι σα ανια μα οταν θελει θυματε μια χαρα να με προσβαλει αν δε τρεχω να εκτελω τις διαταγες της . την δινω εφεξορ τον 75 για να μην μου ορμα κι με χτυπαει τα εχει γραψει γιατρος που βρικε οτι εχει καταθλιψη .δε ειν οπως ηταν παλια λογο των χαπιων εχει ηρεμησει μα δε χανει ευκαιρια να με προσβάλει κι να μου θυμιζει οτι εγω ειμ εδω να τον προσεχω να την φροντιζω. ειχε ετσι μαθει κι απο την μανα της δε της χαλαγε χατιρι την ειχε στα ωπα ωπα οτι θες παιδακι μου την ειχε σα βασιλισσα .εγω εχοντας κι χαρτι απο γιατρο οτι εχω asperger παλευω με ολα τα προβληματα αυτου κι εχω κι την μανα μου να μου φέρεται απαξιωτικά κι το ποσο εκεινη ειναι καλυτερη μου σε ολα .δε εχω πουθενα να μιλήσω δε εχω φιλους τιποτα ουτε συγγενεις να με αγαπουν . μονη εντελος κι δε εχω που να μιλησω . αν θελετε μου απαντατε οπως απαντατε σε ολλους εδω που παραθετουν το προβλημα τους . μερικοι με θεωρουν τρολ ας το αποδείξουν κι ας τα πουμε ξανα ποιοι ειν τρολ εδω μεσα ομως πραγματικα .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,130
    Δυστυχώς η κατάστασή σου είναι δύσκολη, μπράβο σου που αντέχεις και τη φροντίζεις με τέτοια απαξιωτική συμπεριφορά προς εσένα, αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλεις να σου πούμε. Πώς θα την αλλάξεις ας πούμε? Δε νομίζω ότι σε τέτοια ηλικία μπορεί να αλλάξει. Δυστυχώς πρέπει να κάνεις υπομονή, όπως έχεις κάνει μέχρι τώρα. Καλό θα ήταν αν μπορούσες να βρεις κάποιους φίλους για να βγαίνεις λίγο να ξεχνιέσαι, να ανταλλάζεις μια κουβέντα και να έχεις περισπασμό από το άσχημο κλίμα στο σπίτι.

  3. #3
    brian23
    Guest
    Βάλε καμιά φωνή και πες της για να μη σε στείλω σε κάνα γηροκομείο κάτσε εσύ προσοχή άκου εκεί με την κάθε κολόγρια φωνή ρε μη κολώνεις αυτή είμαι και αν σου άρεσε.τι μπορεί να κάνει μια γρια;ανάγκη σε έχει τελειωμένη ειναι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,776
    φιλους αδεφε μου ουτε χρονος υπαρχει με θελει συνεχεια κοντα της η μανα μου εχει φοβιες κι ζηλευει αν δει οτι εγω μπορει να εχω επαφες με αλα ατομα .μα κι δε εχω κι φλους κατι γνωστους μια καλημερα αν εχουν κι αυτοι τα κεφια τους . εχω προσπαθήσα χρονια τωρα να βρω ανθρωπους να κανω φιλους μα οι ανθρωποι σημερα μονον φιλοι δε γινοντε !!!! βαρέθηκα και δε ελπιζω πλεον σε ανθρώπινες σχεσεις δε υπάρχουν φιλιες σημερα .τα εχω δει ολα στην ζωη μου κι τα συμπερασμα μεσα απ αυτα βγήκανε .οσοι μεγαλώνεις πιο πολυ σε αποκλείουν κι οταν εισαι μη εμφανίσιμος πιο πολυ ακομα . τι να κανω ??μονη πορευομαι κι τραβω τον δρομο μου κανω οτι μπορω για την μανα μου μα νιωθω σα να ειμαι στο κενο . κανεις δε συχώρα αν δει κατι που δε τον αρέσει τσουπ εφυγεεεεεεεεεε πολυ απλα . παντα μονοι μενουν οσοι εχουν προβληματα σπιτι τους κι δε εχουν που να στραφούν . να απαντήσω κι στο φιλαρακι πιο κατω η μανα μου αν ηξερες τι πραγμα ειν θα στεκοσουν σουζα . το τι ψυχολογικο πολεμο μου κανει δε λεγετε παρεμβατικη και ολο διαταγες . ξερει τι θα πει πως θα φερθεί να σε κανει δουλακι της . εχω δοκιμασει τα παντα στο κενο ολα πεφτουν μου λεει αν δε σαρεσω σηκω φυγε μα που θα πας ??******* θα γινεις να ζησεις αν δε ειμαι εγω μαζι σου . ο πατερας μου μου ελεγε κανε οτι σου λεει μην εχεις τη γκρίνια της . ακομα και λαθος να ειναι καντο μην σε δηλητηριαζει με τη συμπεριφορά της . ετσι ελεγε δε τα βγαζεις περα με ατομο σα δαύτην . παντα χαμενος εισαι .εγω ειχα αναγκη στηριξης αποδοχης περναω κι εγω το γολγοθά μου γιατι εχω προβληματα . δε μπορώ να λειτουργήσω οπως οι νευροτυπικοι εχω τρομερες κι εγω δυσκολιες. μα ποιος τωρα θα κατσι να νοιαστεί τον δυπλανο του τι μπορει να τραβαει τι πονο ψυχης . αυτα που οι αλλοι κανουν ανετα χαλαρα σε μερικα λεπτα εγω χιλιο δυσκολευομε πχ οπως το να γραψω κι αυτο ειν αθλος για ατομο δυσλεκτικο.ειχα αναγκη αγαπη στιριξη να ζησω ομορφες στιγμες με γονεις κι να θυμαμε ομορφα πραματα . πολλα ζηταω νομιζω εχω σπιτι φαι μην ζηταω πιο πολλα.
    Last edited by asperger39; 20-05-2023 at 21:02.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Φίλη μου Άσπεργκερ,

    Η κατάσταση που ζεις είναι ανισόρροπη!

    Μεταξύ εσένα και της μητέρας σου πρέπει να μπει μια κοινωνική λειτουργός από το Δήμο σου!! Είναι δωρεάν!

    Πρέπει να βάλει τα πράγματα στη Θέση τους!! Έχεις διακαιώματα κι εσύ!! Πρέπει να μπει κάποιος και να βάλει τη μητέρα σου στη θέση της!!

    Αν θέλεις βοήθεια πρέπει να πας στο Δήμο σου και να τα πεις όλα σε μια Κοινωνική Λειρουργό! Εκείνη θα σου πει τί πρέπει να κάνεις!!

    Δεν είσαι μόνη σου, υπάρχει Κοινωνική Δικαιοσύνη με λειτουργούς για άτομα όπως εσύ!!

    Μέχρι τη Δευτέρα, γράψε σε ένα χαρτί τί θέλεις να αλλάξει και την Δευτέρα το πρωΐ πήγαινε να βρεις τη λύση σου στον Δήμο!

    Είναι άνθρωποι οι κοινωνικοί λειτουργοί με αγάπη και κατανόηση που έχουν δει Πολλά!! Είναι σε θέση να σε βοηθήσουν!

    Θα νιώσεις καλύτερα που τα λες και σε ζωντανούς ανθρώπους παρά σε μια απρόσωπη οθόνη, όπως τώρα!

    Σε παρακαλώ πολύ, τη Δευτέρα κιόλας πήγαινε να τα πεις όλα σε μια κοινωνική λειτουργό! Αυτό είναι η Αρχή του Τέλους των προβλημάτων σου!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,776
    τα εχω προσπαθήσει κι αυτα εδω που ζω πρεπει να εχεις βυσμα να σε προσεχουν . σε χιλιο ευχαριστω ομως ειν τοσο λυτρωτικα τα λογια αυτα που μου λες . ζω επαρχια εδω ο κοσμος ειναι απρόσωπος παρολο που δε ειν αθηνα . καθε τι διαφορετικο το απορριπτουν και το κουτσομπολεύουν. τιποτε αλο κι ετσι εχουμε απομονωθει εγω κι η μανα μου απο παντου . δε εμπιστευομαι πλεον κανεναν . οσοι ηρθαν περιστασιακά κοντα μας απο συμφερον μονο. δε υπαρχει εδω ανθρωπια κι δε ειν απλα μια γνωμη μου ειν συμπερασμα χρονων που ζω εδω . κανεις δε ανοίγει το σπιτι του ουτε την αγκαλια του εδω .εμεις εχουμε κανει καλο σε κοσμο κι μας στο τελος μας ξεχασαν οι παντες .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Κι όμως καλή μου Άσπεργκερ, εγώ βρήκα σε επαρχία καλύτερη φροντίδα για τα προβλήματά μου απ' ότι στην πρωτεύουσα!

    Κάνε μια αναζήτηση "βοήθεια για άτομα με αναπηρία" για την περιοχή που μένεις. Μπορεί να υπάρχουν καινούργιες δομές, υποστηριζόμενες από τα προγράμματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης!!

    Δεν μπορώ να δεχτώ ότι την σήμερον ημέρα άνθρωποι αφήνονται στο έλεος της μοίρας, όταν η κοινωνία μας είναι τόσο πλούσια!!

    Ψάξε μέσω διαδικτύου να βρεις κάτι στην περιοχή σου για ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Μπορείς να δοκιμάσεις αναζητήσεις με τις λέξεις "ηλικιωμένη μητέρα", "φροντίδα για μητέρα άρρωστη", "βοήθεια για άτομα με άσπεργκερ", "οικογενειακή βοήθεια", "Κοινωνικοί Λειτουργοί", "Δομές για βοήθεια στο Σπίτι" και άλλα!!

    Εγώ στην επαρχία βρήκα βοήθεια ψάχνοντας για "βοήθεια στο σπίτι"!!

    Κάνε αυτήν την αναζήτηση για την περιοχή σου και έλα πάλι να το συζητήσουμε!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,776
    τα εχω κοιταξει μανουλα μου δε βρηκα ανταποκριση κατι απροσωπα ππραματα κι τετοια ειχα κατι ξεκινισει κι σταματησε γιατι δε υπήρχε συνεννόηση σωστη. θα κοιτάξω κι παλι αν κι αυτοι για να σε βοηθήσουν το κανουν υπο προυποθεσεις κι αυτα κι αν σε παρουν με καλο ματι . εγω θελω καποιον να βρω να φροντίζει την μανα μου να νιωθω κι εγω οτι υπαρχει ενα στήριγμα στο προβλημα . για μενα δε ζητω πολλα απλα την ηρεμια μου δε μου λείπει ουτε φαι ουτε σπιτι. μου λείπει γαλήνη ψυχης . εσυ χερομε που βρήκες γαλήνη ψυχης εκει που ζεις θα ειν εκει οι άνθρωποι ζεστοί φιλικοί και θα εχουν μια αγκαλιά για το συνανθρωπο τους .τοπο σε τοπο εχει διαφορα στο κοσμο της . αλλου ειναι οι ανθρωποι ανοιχτοι φιλικοι αλλου ειναι ο κοσμος κλειστος καχύποπτος παρτακιας στριφνος . αν ηταν διαφορετικοι εδω οι ανθρωποι δε θα ειμασταν τωρα μονοι μας σα να ζουμε σε ενα απομονωμενο σπιτι σε βουνο. κι ας ζουμε σε πολη μεσα εστο κι μικρη .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Φίλη μου Άσπεργκερ,

    Η Γαλήνη της Ψυχής είναι πραγματικά Πολύ μεγάλο Δώρο! Εγώ το έχω βρει από 2-3 ανθρώπους κοινωνικούς λειτουργούς, οι οποίοι μπορώ να πω ότι με αγαπούν! Νοιάζονται για μένα και την υγεία μου πολύ περισσότερο απ' ότι υπαγορεύει η εργασία τους. Τους έχω κερδίσει με την αγάπη μου!

    Η μεγαλύτερη δύναμη σε αυτόν τον Κόσμο είναι η Αγάπη.

    Έχω σταθεί τυχερός, να βρω την αγάπη μιας γυναίκας και η ζωή μου έχει γίνει διαφορετική!

    Αυτό δεν έγινε μόνο του, ούτε από την μια μέρα στη άλλη! Επί 2 χρόνια προσπαθούσα να κερδίσω την καρδιά της και να μάθω τί άνθρωπος είναι! Τώρα μπορώ να πω ότι αγαπάμε ο ένας τον άλλο πραγματικά!!

    Αυτή είναι η παρηγοριά μου για όλα στη Ζωή!!

    Αυτό πρέπει να ψάξεις, την αγάπη ενός ανθρώπου τη φορά! Δεν μπορούν όλοι οι άνθρωποι να μας αγαπήσουν, πιστεύω στο Θεό και την μεγάλη Χάρη της Παναγίας!

    Βρες στο Θεό την ψυχική γαλήνη που γυρεύεις και θα είσαι σε γαλήνη ό,τι και να συμβαίνει!

    Όσον αφορά την βοήθεια από Κοινωνικές Υπηρεσίες, Ψάχνεις και εκεί τον ένα Άνθρωπο που θα σε αγαπήσει και θα σκύψει στο πρόβλημά σου με φροντίδα.

    Αυτός ο άνθρωπος είναι ένας μέσα στους πολλούς!! Πρέπει να έχεις υπομονή να σου τον υποδείξει η Τύχη με την βοήθειά σου.

    Πρέπει να ψάξεις έξω από το σπίτι για την λύτρωση που επιθυμείς!

    Ο Θεός που αγαπά όλα τα πλάσματα, καλά και κακά, θα σε βοηθήσει θαυματουργά!

    Έχε Πίστη και ελπίδα, Καλή μου Άσπεργκερ και βγές από το σπίτι με την βοήθεια του προστάτη αγγέλου σου να βρεις ανθρώπους που θέλουν να αγαπήσουν και να αγαπηθούν!!

    Κάνε αυτή την αναζήτηση για βοήθεια και αφέσου να σε παρασύρει η Ζωή σε καινούργιες γνωριμίες μέσα στην φαινομενικά ίδια Πόλη.

    Εύχομαι ο Θεός της Αγάπης να σε οδηγήσει βήμα βήμα στη Γαλήνη της Ψυχής που αποζητούμε όλοι!!
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,776
    εισαι χρυση ψυχη προσκινω τα λογια σου αυτο μονον λεγω !!!!!!!!!!!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  11. #11
    Γεια σου Άσπεργκερ! Έχεις να θυμάσαι τίποτα καλό από εκείνη; Δεν σου αξίζει αυτό που περνάς...σε κανέναν δεν αξίζει. Αν δεν το νιώσεις αυτό μέσα από κάθε κύτταρο του σώματος σου δύσκολα θα θελήσεις πραγματικα να αλλάξεις κατι.
    Δεν είσαι υποχρεωμένη (και είναι καταστροφικό) να φροντίζεις κάποιον που σε κακοποιεί και σε υιοθέτησε για να τον κοιτάξεις στα γεράματα ..
    Δεν έχεις τίποτα να χάσεις...

Similar Threads

  1. η καλοσυνη ειναι αναπηρια?
    By cherrybanana in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 13
    Last Post: 15-08-2015, 20:46
  2. Πρόβλημα με γιατρό και με τους υπόλοιπους ανθρώπους
    By Deleted240217a in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 45
    Last Post: 05-08-2015, 11:36
  3. εγωισμος η καλοσυνη ?
    By σοκολατα 14 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 19-05-2014, 15:23
  4. Θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας! παρακαλώ διαθέσετε λίγο χρόνο για 'μενα...
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 08-04-2012, 00:21
  5. ξανά χάπια; θα εκτιμούσα την γνώμη σας.
    By equinox in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 24-01-2012, 11:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •