Ψυχωση και νευρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    brian23
    Guest

    Ψυχωση και νευρα

    Καλησπέρα και πάλι στο φορουμ.Καταρχην να πω ότι πάσχω από σχιζοφρενεια και αντιμετωπίζω προτογνωρες καταστάσεις για εμένα.Προηγουμενως είχα έναν καυγά με τη μάνα μου και μου λεγε ότι είμαι τεμπελης και άλλα τέτοια διαφορά ενώ εγώ πολεμάω με ότι όπλα μου έχουν απομείνει.μου λέει σήκω δούλεψε εγω όμως δεν μπορώ κουραζομαι ευκολα συν ότι τα αρνητικά συμπτωματα εχουν πάρει φωτιά και με δυσκολεύουν πάρα πολύ στην καθημερινότητα μου.Βλεπω ότι δεν έχουν καταλάβει οι δικοί μου τι έχει συμβεί και πόσο με έχει επηρεάσει όλο αυτό παρόλα αυτά είναι στο κόσμο τους και νομίζουν ότι λέω παπαριες.Τι μου προτείνετε να κανω;έχω κάτσει τους έχω εξηγήσει τίποτα μέχρι και Κεπα σκέφτηκα να περάσω αλλά ο γιατρός δεν με αφήνει με αποτέλεσμα να γκρινιάζει για τα λεφτά συνέχεια μου έχει σπάσει τα νεύρα μου έρχεται να τους πνίξω ολους

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Καλημέρα brian23,
    Είναι πολύ δύσκολο να περνάς κάτι τέτοιο χωρίς να καταλαβαίνουν οι κοντινοί σου άνθρωποι και λόγω άγνοιας τους μπορεί να πουν άσχημες κουβέντες που πληγώνουν... Προσπάθησε όσο μπορείς να μην δίνεις σημασία σε τέτοιες κουβέντες, κάνεις ήδη μια τεράστια προσπάθεια, είναι πολύ σημαντικό αυτό!
    Οι δικοί σου έχουν μιλήσει καθόλου με τον ψυχίατρο σου? Θα ήταν εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο στην επόμενη επίσκεψη? έτσι ώστε να ενημερωθούν καλύτερα για το τι είναι αυτό που περνάς, τα αρνητικά συμπτώματα κλπ και να μη σε ζοριζουν συνέχεια. Αυτές οι καταστάσεις θέλουν το χρόνο τους, και σε εργασία μπορείς να πας, αλλά όταν θα είσαι έτοιμος και θα αισθάνεσαι καλύτερα.
    Hit me with music...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Λεσ παπαριεσ μπορεισ να ζησεισ κανονικα εγω ειμαι πατερασ κ εχω κ την οικογενεια δεν κανω πλακα

  4. #4
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Καλημέρα brian23,
    Είναι πολύ δύσκολο να περνάς κάτι τέτοιο χωρίς να καταλαβαίνουν οι κοντινοί σου άνθρωποι και λόγω άγνοιας τους μπορεί να πουν άσχημες κουβέντες που πληγώνουν... Προσπάθησε όσο μπορείς να μην δίνεις σημασία σε τέτοιες κουβέντες, κάνεις ήδη μια τεράστια προσπάθεια, είναι πολύ σημαντικό αυτό!
    Οι δικοί σου έχουν μιλήσει καθόλου με τον ψυχίατρο σου? Θα ήταν εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο στην επόμενη επίσκεψη? έτσι ώστε να ενημερωθούν καλύτερα για το τι είναι αυτό που περνάς, τα αρνητικά συμπτώματα κλπ και να μη σε ζοριζουν συνέχεια. Αυτές οι καταστάσεις θέλουν το χρόνο τους, και σε εργασία μπορείς να πας, αλλά όταν θα είσαι έτοιμος και θα αισθάνεσαι καλύτερα.
    Έχει έρθει η μάνα κάποιες φορές στον ψυχίατρο και δείχνει και πάλι να μη καταλαβαίνει την κατάσταση 1000 φορές τα έχω αναφέρει ο γιατρός λέει ότι περνάω καταθλιψη αλλά εγώ δεν έχω καταθλιψη και δεν με πείθει κάνεις για το αντίθετο βλέπω τα συμπτώματα καθε μέρα και έχω ψαχτεί και ταιριάζουν όλα.Δεν μπορώ άλλο μόνο τα λεφτά σκέφτεται και τα άκουσε πρωί πρωι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,502
    περνα κεπα και παρε το επιδομα, τωρα οι γονεις δεν καταλαβαινουν οπως και ο περισσοτερος κοσμος, γενικα ο κοσμος καταλαβαινει μονο της αναπηριες που φαινοντε τα υπολοιπα δεν τα καταλαβαινουν δυστηχος και εγω ειχα αναλογα προβληματα, οχι τοσο με τους γονεις μου αλλα με τους φιλους μου και τον περιγυρω....... στις αρχη ακουγα κουβεντες οτι παιρνω λιγμενα φαρμακα και πρεπει να τα σταματησω , οτι παιρνω ψυχοφαρμακα, οτι ειμαι τρελος..... εχω ακουσει πολλες μπουρδες. γενικος τους εγραφα ... και ασχολιομουν να φτιαξω τη ζωη μου και σταδιακα τα καταφερα σε καλο βαθμο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Έχει έρθει η μάνα κάποιες φορές στον ψυχίατρο και δείχνει και πάλι να μη καταλαβαίνει την κατάσταση 1000 φορές τα έχω αναφέρει ο γιατρός λέει ότι περνάω καταθλιψη αλλά εγώ δεν έχω καταθλιψη και δεν με πείθει κάνεις για το αντίθετο βλέπω τα συμπτώματα καθε μέρα και έχω ψαχτεί και ταιριάζουν όλα.Δεν μπορώ άλλο μόνο τα λεφτά σκέφτεται και τα άκουσε πρωί πρωι
    Μήπως αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις τη γνώμη και άλλου ψυχιάτρου? Αφού νιώθεις ότι κάτι άλλο έχεις ακόμα και όχι μόνο κατάθλιψη. Ο γιατρός σου γιατί αποκλείει το ΚΕΠΑ? Ένα επίδομα όντως μπορεί να βοηθούσε να μην έχεις συχνή γκρίνια για το οικονομικό και σιγά-σιγά να σταθείς στα πόδια σου. 'Οπως λέει και ο pavlosla, ο κόσμος λέει πολλές μπούρδες από άγνοια κλπ, και έτσι και αλλιώς αν οι άνθρωποι είναι κακοπροαίρετοι πάντα κάτι θα έχουν να σχολιάσουν για τη ζωή του άλλου, όχι τη δική τους φυσικά. Μην δίνεις σημασία, εσύ να εστιάσεις στην καλυτέρευσή σου, προσπάθησε να βρεις ασχολίες που να σε ευχαριστούν.
    Hit me with music...

  7. #7
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Behappy View Post
    Μήπως αν έχεις τη δυνατότητα να πάρεις τη γνώμη και άλλου ψυχιάτρου? Αφού νιώθεις ότι κάτι άλλο έχεις ακόμα και όχι μόνο κατάθλιψη. Ο γιατρός σου γιατί αποκλείει το ΚΕΠΑ? Ένα επίδομα όντως μπορεί να βοηθούσε να μην έχεις συχνή γκρίνια για το οικονομικό και σιγά-σιγά να σταθείς στα πόδια σου. 'Οπως λέει και ο pavlosla, ο κόσμος λέει πολλές μπούρδες από άγνοια κλπ, και έτσι και αλλιώς αν οι άνθρωποι είναι κακοπροαίρετοι πάντα κάτι θα έχουν να σχολιάσουν για τη ζωή του άλλου, όχι τη δική τους φυσικά. Μην δίνεις σημασία, εσύ να εστιάσεις στην καλυτέρευσή σου, προσπάθησε να βρεις ασχολίες που να σε ευχαριστούν.
    Όχι μου λέει να πάω να δουλέψω και ότι δεν πιστοποιεί ότι αυτά που λες κάνεις ότι είναι αλήθεια.Εγω το θέλω το επίδομα για να βοηθήσω μέχρι κάποια στιγμη να πιάσω δουλειά.δεν είμαι για ζόρικες δουλειές για την ωρα τα χάνω θέλω ηρεμία γενικως.Σκεφτομαι να πάω σε άλλον ψυχίατρο αλλά φοβάμαι μη με πλακώσει στα φάρμακα τα πολλα

Similar Threads

  1. ΝΕΥΡΑ!
    By anxious4ever in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 94
    Last Post: 03-05-2017, 14:06
  2. νευρα
    By giouli in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 01-06-2012, 19:09
  3. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  4. Νεύρα,νεύρα και αλκοόλ
    By mpirakia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 02-02-2010, 17:14
  5. ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑ ΝΕΥΡΑΑΑ...
    By SpyrosGR21 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 11-10-2006, 17:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •