Αξίζουν τελικά τόσες παρενέργειες?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    4

    Αξίζουν τελικά τόσες παρενέργειες?

    Καλησπέρα σε όλους .
    Συνταγογραφήθηκα τα παρακάτω φάρμακα: wellbutrin,siranalen,brintellix,seroquel,topamac τα οποια παίρνω εδώ και κάποιες εβδομάδες
    (και xanax που δεν το εχω παρει)

    Δεν μου έχει γίνει κάποια σαφής διάγνωση, πήγα σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή γιατί ενώ είχα αποφασίσει μετά από μια πολύ άστατη ζωή
    να μπω σε μια τάξη κοβοντας αλκοολ και αποφευγοντας ανθρωπους που με παρεσυραν να αυτοκαταστρεφομαι, με πήρε αλλιως η κάτω βόλτα,
    αποκοπηκα απο παντου εκτος απο τη σχεση μου, το αγχος για το παρελθον και τη ζωη που σπαταλησα και το μελλον εφτασε στο 100, παρον
    ειναι σαν να μην υπαρχει οπως και εγω η ιδια , πληρης απραξια, αυπνια, ψυχοσωματικά, νεες φοβίες, χαλια διαθεση κτλπ .

    Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξής εάν λαμβάνει κανείς τον συνδιασμό αυτών των φαρμάκων ή έστω κάποιων από αυτά:
    Φεύγουν ποτέ οι παρενέργειες??? Λειτουργούν τα φάρμακα ? Αξίζει ο κόπος γενικά?

    Είμαι σε ένα μίνι δίλημμα εάν αξίζει για να κερδίσεις λίγες ώρες πιο ήρεμου ύπνου και ελάχιστη διάθεση&ενέργεια για να κάνεις τα βασικά να
    θυσιάσεις το να έχεις ασταμάτητες ναυτίες,λιγούρες,ζαλάδες,γ� �νικότερα να είσαι σε κατάσταση αδυναμίας σαν αρρώστου την μισή ημέρα
    + να φορτώνεις τον οργανισμό σου με τόσες ουσίες !!

    Όλα όσα με προβληματίζουν και τα συμπτώματα μου είναι πολλά , άλλες τόσες όμως είναι και οι παρενέργειες των φαρμάκων.
    Βλέπω φως αλλα βλέπω και σκοτάδι.
    Ίδιες σκέψεις έκανα και παλαιότερα που είχα ξεκινήσει θεραπεία και εκοψα την αγωγή και θεραπέια μόνη μου (seroxat+topamac).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Νομιζω χωρις την διαγνωση δεν μπορει να σου πει κανεις τιποτα γιατι δεν ξερει τι εχεις πχ αν εχεις ψυχωση ή κατι αλλο πολυ σοβαρο μπορει να αξιζουν τα φαρμακα που παιρνεις αν πχ εχεις αγχωδη διαταραχη μπορει οχι. Αν δεν σου εχει πει ο ψυχίατρος μπορεις να παρεις μια δεύτερη γνωμη απο καποιον αλλο ωστε να γνωριζεις και εσυ η ιδια τι εχεις για να μπορεσεις να κανεις τα οποια βηματα προς την αντιμετωπιση του προβληματος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2023
    Posts
    4
    ευχαριστώ για την απάντηση.
    άλλαξα πρόσφατα ψυχίατρο τον οποίο μου σύστησαν 2 άτομα, γιατι με τον προηγουμενο το ''ειναι στο μυαλό σου'' το θεωρουσα απαραδεκτο ως απαντηση
    σε οτι και να ελεγα - απο το τι με προβληματιζει εως το οτι ας πουμε ακουγα τους παλμους μου ολη μερα με το που ξεκινησα την αγωγη - .
    Τώρα ειμαι προς το παρόν ευχαριστημένη με την αντιμετώπιση, δεν μου έχει πει διάγνωση ομως γιατί δείχνω πολλά μιξ στοιχεία ακομα, κατι τετοιο,
    και περιμενει να δει και πώς θα λειτουργήσουν τα φάρμακα.
    Και εγώ αυτό περιμένω αλλά δεν παύω να αναρωτιέμαι και αν αυτό που περιμενω ειναι εφικτο και εχει νόημα.
    Διάβασα και αρκετες ιστοριες εδω, αρκετό καιρο, δεν είδα και να γίνεται κανείς άλλος άνθρωπος παίρνοντας αγωγη!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Κοιταξε να δεις οτι φαίνονται πολλα αυτα που παιρνεις φαίνονται, ωστοσο μονο ο γιατρος μπορει να το αποφασισει αυτο. Συνήθως οταν καποιος χτυπάει την πόρτα του ψυχιάτρου σημαινει οτι εχει πραγματικο προβλημα και χρειάζεται αγωγη, τωρα αν εχεις πεσει σε καλο γιατρο και θα σε βοηθήσει με την πρωτη ή θα χρειαστουν αλλες τροποποιησεις θα δειξει, το ζητούμενο εδω δεν ειναι να γινεις καλα με τα φάρμακα αλλα να μπορεσεις να σταθεις στα ποδια σου για να μπορεσεις να δουλεψεις τα προβληματα σου με μη φαρμακευτικες επιλογες ψυχοθεραπεία κτλ.

    Εγω ειχα τρομακτικης εντασης αυπνια, για 8 μηνες το παλευα μονος μου μεχρι που το πηρα χαμπαρι οτι αν δεν παρω βοηθεια δεν πρόκειται να αλλαξει τιποτα θα ημουν ο πρωτος που θα παιθαινε απο αυπνια, χτυπησα την πορτα του ψυχιάτρου και απο τοτε με πολλες δοκιμες σε φαρμακα αλλαγες ψυχιατρων και σκαμπανευασματα μπορω να πω οτι τωρα ζω ικανοποιτικα και το παλευω να το νικησω και πιστεύω θα το νικησω καποια στιγμη. Οχι οτι εχει λυθει η αυπνια με τα φάρμακα απλα μπορω και λειτουργω.

Similar Threads

  1. παρενεργειες
    By jasmine22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-12-2021, 17:25
  2. Παρενέργειες.....
    By Unlucky1980 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-04-2021, 12:07
  3. ενθαρρυντικές εκπομπές που αξίζουν!
    By ailouros in forum Παχυσαρκία
    Replies: 5
    Last Post: 14-11-2015, 12:06
  4. Γιατί κάποιοι παίρνουν απ τη ζωη παραπάνω απ ότι αξιζουν;
    By somebody89 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 44
    Last Post: 09-10-2013, 20:05
  5. Παρενέργειες ή όχι;
    By Venidos in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 08-06-2013, 03:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •