Πονοκέφαλοι,ζαλάδες και εξάντληση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    6

    Πονοκέφαλοι,ζαλάδες και εξάντληση

    Καλησπέρα σε όλους και όλες.

    Εδώ και 7 ημέρες περίπου υποφέρω από ατονίες ,εξάντληση και πονοκεφάλους που δεν υποχωρούν πολύ με τα παραδοσιακά(panadol ή depon). Για τους πονοκεφάλους συγκεκριμένα ξεκινάνε πίσω από τα μάτια και πάνε προς κροτάφους και καταλήγουν στο πίσω μέρος του κεφαλιού και την αρχή του αυχένα. Ο πόνος δηλαδή μετακινείται ανάλογα τα κέφια. Είναι πάντα εκεί άλλοτε πιο ισχυρός και άλλοτε λιγότερο. Δεν γνωρίζω αν είναι ημικρανίες ή κατι άλλο. Ολα αυτά ξεκίνησαν μετά απο 2 πολύ πιεστικές μέρες με πολλά νεύρα και από τότε ενώ αυτά έφυγαν, τα υπόλοιπα έμειναν. Οι πονοκέφαλοι, παρόμοιου τύπου, υπήρχαν και τον Μαρτιο όπου πήγα σε νευρολόγο(λόγω φόβου για όγκο), έκανα μαγνητική τομογραφία ΑΜΣΣ, εγκεφάλου καθώς και μαγνητική αρτηριογραφία εγκεφάλου και φλεβογραφία εγκεφάλου. Ολα βγήκαν φυσιολογικά. Πήγα και σε οφθαλμίατρο όπου βρήκε την όραση και την πίεση στα μάτια φυσιολογική, μόνο λίγο κουρασμένα. Τον Απρίλη παρουσίασα βαρύ σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου αλλά με τα φάρμακα( ibutin και προβιοτικά) έφτιαξε. Εκανα και μία αξονική άνω και κάτω κοιλίας για το έντερο, για σιγουριά και φοβάμαι μήπως η ακτινοβολία μου δημιούργησε τίποτα, παρότι δεν είχα ξανακάνει ποτέ μου. Λίγες ημέρες αφότου έφτιαξε, έσκασαν πάλι οι πονοκέφαλοι που ανέφερα στην αρχή. Είχα κάνει αιματολογικές και βγήκαν καλές. Έπασχα απο σύνδρομο αγχώδους διαταραχής που δημιουργήθηκε τις χρονιές του κόβιντ και φοβάμαι ότι όλα αυτά είναι απο το άγχος αλλά φοβάμαι παράλληλα μήπως είναι τίποτα άλλο όπως ΣΚΠ ή καμία άλλη νευρολογική πάθηση και αυτά είναι απλώς τα πρώτα συμπτώματα. Τέλος παίζει πάντα κι ο φόβος για όγκο στο κεφάλι αν και το θεωρώ λίγο απίθανο να εμφανίστηκε σε λιγότερο απο 2 μήνες. Καμία συμβουλή;

    Σημείωση: η πίεση μου είναι φυσιολογική και παίρνω για την εξάντληση τις centrum για άντρες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Ίσως θα ήταν χρήσιμο να κάνεις συνεδρίες με ψυχολόγο για το άγχος. Η καλύτερη χρήση βιταμινών είναι κατόπιν εξετάσεων. B12, φυλλικό οξύ, d, σίδηρο και θυρεοειδή θα σου πρότεινα να ελέγξεις γιατί συνδέονται με τις αγχώδεις διαταραχές και την κατάθλιψη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    176
    Αφού έχεις κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις, τις οποίες σκέψου εγώ τρέμω να τις κάνω, κι έχω φόβο μήπως κι εγώ έχω όγκο εγκεφάλου ή ανεύρυσμα, δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Το άγχος σου να διώξεις με κάποιο τρόπο που θα βρεις εσύ.

Similar Threads

  1. Εξαντληση
    By Skiouros8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 01-03-2023, 10:39
  2. Bespar, κακή διάθεση και εξάντληση
    By Kon20 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 27-01-2021, 17:36
  3. Πονοκεφαλοι
    By Kido in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 12-09-2019, 01:33
  4. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΖΑΛΑΔΕΣ
    By panos32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-10-2010, 17:13
  5. κατάθλιψη κ εξάντληση
    By mstrouf in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 104
    Last Post: 27-07-2008, 23:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •