προς τους γονεις ητε θετους ητε βιολογικους κατι σα εμπειρία κι συμβουλή μεσα απο βιω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455

    προς τους γονεις ητε θετους ητε βιολογικους κατι σα εμπειρία κι συμβουλή μεσα απο βιω

    προς τους γονεις η θετους η βιολογικους κατι σα εμπειρία κι συμβουλή μεσα απο βιωματα
    προς τους γονεις που η εχουν παιδια νευροτυπικα η παιδια με θεματα αμεα .
    να πω εδω οτι οτι λεω το λεω καλοπροαίρετα να βοηθησω ανθρωπους να γινουν ακομα πιο καλυτεροι γονεις μεσα απο οσα λεω επειδη εχω ζησει καταστασεις κι ξερω πως να συμβουλεψω καποιον να αποφυγει λαθη και αστοχίες που μπορει να φερουν ασχημα αποτελεσματα αν γινει λαθος διαχειριση. απ τη στιγμη που εχετε επιλεξει να γινεται γονεις πρεπει να γνωριζετε οτι οπως οι γονεις εχουν ορια στα θελω τους κι τα δικαιωματα τους ετσι κι τα παιδια χρειαζονται να εχουν τον χωρο τους κι το να νιωθουν οτι εχουν προσωπικοτητα κι ενθαρρυνση στο να προσπαθουν να γινουν καλοι ανθρωποι σιγα σιγα ωριμάζοντας με αρχες ηθος αξιες κι τροπους .αυτο θα συμβει οταν ο γονιος φερεται με σεβασμο κι με αγαπη στο παιδι του. οχι με φοβερες ξυλο εκβιασμους προσβολες εξαναγκασμο να γινει το δικο του γιατι αυτος εχει δικιο. οταν φερεσαι τοξικα στο παιδι σου αυτο γυρνα σε εσενα μια μερα η αν το παιδι σου ειναι πολυ ευαισθητο μπορει να κανει κακο στον εαυτο του. διαπαιδαγωγεις ενα παιδι σωστα οταν με τροπο μεν σταθερο του λες το λαθος κι το σωστο μα δε του φέρεσαι σα να ειναι κτήμα μου η το δουλακι σου να κανει οτι το διαταζεις ακομα κι αν αυτο κανει μπαμ οτι ειναι παραλογο που εσυ μπορει να θεωρεις ολοσωστο. σε θεμα τωρα υιοθεσίας αν παρνεις ενα παιδι το υιοθετειες για παρτη σου κι μονο με σκοπο να ανταποδώσει μετα εισαι λαθος . αν θες να υιοθετήσεις ενα παιδι μαγκια σου κι μπραβο σου μονον οταν το κανεις γιατι θες να βοηθησεις ενα ανθρωπο να βρει ζεστασια οικογενειακη θαλπωρη. κι μεσα απο την καλην σου συμπεριφορα το φυλοτιμισεις να σε αγαπήσει κι να ανταποδώσει την καλοσύνη σου με το παραπανω γιατι με αγαπη του διδαξεις να εκτιμα τον αλλον ανθρωπο που του φερετε ομορφα .οταν το παιδι σου αγαπητε γονεα το βλεπεις οτι δυσκολευεται σε πραματα στασου διπλα του μην προσπερνας το προβλημα κι του φορτώνεις ενοχες απ πανω η ευθύνες που αδυνατει να σηκωσει οχι γιατι δε θελει μα δε μπορει να διαχειριστει .οταν το παιδι σου κανει μαλακιες μαλωσε το νουθετησετε αυστιρα να διορθωθει ομως οχι με ταπεινωση και εμπάθεια κι μετα του κρατας μουτρα απ πανω γιατι δε σε υπακουσε. ετσι θα κοντραρει πιο πολυ κι θα το θυμαται οτι του κρατησες θυμο τοτε για κατι που εγινε .το παιδι σου βοηθησετο σε σωστες βασεις να βαδιζει οχι ομως να προσπαθεις να το κανεις αντιγραφο σου με το ζορι να φερεται να ντυνεται να μιλαει οπως εσυ . τοτε η θα θυμωσει γιατι δε το αφηνεις να ειν ο εαυτος του κατι που το θιγει οτι δε εκτιμας το τι ανθρωπος ειναι η θα γινει ενα άβουλο ον που σα ρομποτ θα κανει μηχανικα οτι του λεν. παντα να βαζεις ορια αν βλεπεις οτι παει σε επικίνδυνες καταστάσεις κι πρεπει να το φυλάξεις απ κακοτοπιες το παιδι σου παντα με αγαπη κι σωστο τροπο. οχι με νευρα βρισιμο ξυλο μα με σταθερο τροπο με επιχιριματα σωστα και παραδιγματα να δει οτι αυτο που κανει δε θα του βγει σε καλο.δειξτου οτι θασε εκει για αυτο οτι κι αν συμβει να το νουθετεις μα κι να το στηρίζεις σε οτι τον στεναχωρεί η το ποναει η το προβληματιζει . καντε πραγματα με τα παιδια σας δημιουργηστε αναμνησεις έρθετε πιο κοντα περισσοτερο μαζι τους να σας αγαπουν κι οχι να σας φοβούνται . οσο μπορειτε δωστε χρονο κι αξια στο τι κανετε με το παιδι σας γονεις να εχουν τα παιδια να θυμουνται ομορφα πραγματα . μην προσπαθείτε να παρεμβαίνετε στη ζωή τους τυπου δε θα εχεις αυτο το παιχνιδι στο πεταω δε μ αρεσει δεν πα να το αγαπας τρομερα η κατακριση να του κανετε γιατι αυτο γιατι το αλο για ασήμαντα και εντελως χαζα πραματα. καυγαδες για σαχλαμαρες μην ζητατε ενα υπακουο στρατιώτη κοντα σας μα ενα παιδι που να εχει πνευματικα ωριμοτητα απο το πως το εχετε διαμορφωσει σα ανθρωπο σιγα σιγα αυτο εχει αξια. γονιος ειναι παντα αυτος που ειναι διπλα το βλασταρι του η βιολογικος η θετος γονιος ειναι αυτος που μεγαλωνει σωστα το παιδι που αναλαμβανει να το στηρίζει νοερα για παντα. αυτα με αγαπη για τους γονείς γενικα εσεις απ αυτα καντε σουμα και ψαξτε τι παραπανω μπορειτε να κανετε να γινετε καλυτεροι γονεις γιατι μεσα απο ολα αυτα οι ανθρωποι γινονται σοφοτεροι αρκει να εχουν τη διαθεση . εγω δε τα βρηκα αυτα στους θετους μου γονεις μου λειπουν ολα αυτα τα πραγματα κι θελω να προλαβω αλλους γονεις μην κανουν τα ιδια λαθη.
    Last edited by asperger39; 25-05-2023 at 17:52.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  2. #2
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by asperger39 View Post
    προς τους γονεις που η εχουν παιδια νευροτυπικα η παιδια με θεματα αμεα .
    να πω εδω οτι οτι λεω το λεω καλοπροαίρετα να βοηθησω ανθρωπους να γινουν ακομα πιο καλυτεροι γονεις μεσα απο οσα λεω επειδη εχω ζησει καταστασεις κι ξερω πως να συμβουλεψω καποιον να αποφυγει λαθη και αστοχίες που μπορει να φερουν ασχημα αποτελεσματα αν γινει λαθος διαχειριση. απ τη στιγμη που εχετε επιλεξει να γινεται γονεις πρεπει να γνωριζετε οτι οπως οι γονεις εχουν ορια στα θελω τους κι τα δικαιωματα τους ετσι κι τα παιδια χρειαζονται να εχουν τον χωρο τους κι το να νιωθουν οτι εχουν προσωπικοτητα κι ενθαρρυνση στο να προσπαθουν να γινουν καλοι ανθρωποι σιγα σιγα ωριμάζοντας με αρχες ηθος αξιες κι τροπους .αυτο θα συμβει οταν ο γονιος φερεται με σεβασμο κι με αγαπη στο παιδι του. οχι με φοβερες ξυλο εκβιασμους προσβολες εξαναγκασμο να γινει το δικο του γιατι αυτος εχει δικιο. οταν φερεσαι τοξικα στο παιδι σου αυτο γυρνα σε εσενα μια μερα η αν το παιδι σου ειναι πολυ ευαισθητο μπορει να κανει κακο στον εαυτο του. διαπαιδαγωγεις ενα παιδι σωστα οταν με τροπο μεν σταθερο του λες το λαθος κι το σωστο μα δε του φέρεσαι σα να ειναι κτήμα μου η το δουλακι σου να κανει οτι το διαταζεις ακομα κι αν αυτο κανει μπαμ οτι ειναι παραλογο που εσυ μπορει να θεωρεις ολοσωστο. σε θεμα τωρα υιοθεσίας αν παρνεις ενα παιδι το υιοθετειες για παρτη σου κι μονο με σκοπο να ανταποδώσει μετα εισαι λαθος . αν θες να υιοθετήσεις ενα παιδι μαγκια σου κι μπραβο σου μονον οταν το κανεις γιατι θες να βοηθησεις ενα ανθρωπο να βρει ζεστασια οικογενειακη θαλπωρη. κι μεσα απο την καλην σου συμπεριφορα το φυλοτιμισεις να σε αγαπήσει κι να ανταποδώσει την καλοσύνη σου με το παραπανω γιατι με αγαπη του διδαξεις να εκτιμα τον αλλον ανθρωπο που του φερετε ομορφα .οταν το παιδι σου αγαπητε γονεα το βλεπεις οτι δυσκολευεται σε πραματα στασου διπλα του μην προσπερνας το προβλημα κι του φορτώνεις ενοχες απ πανω η ευθύνες που αδυνατει να σηκωσει οχι γιατι δε θελει μα δε μπορει να διαχειριστει .οταν το παιδι σου κανει μαλακιες μαλωσε το υιοθετήσετε αυστιρα να διορθωθει ομως οχι με ταπεινωση και εμπάθεια κι μετα του κρατας μουτρα απ πανω γιατι δε σε υπακουσε. ετσι θα κοντραρει πιο πολυ κι θα το θυμαται οτι του κρατησες θυμο τοτε για κατι που εγινε .το παιδι σου βοηθησετο σε σωστες βασεις να βαδιζει οχι ομως να προσπαθεις να το κανεις αντιγραφο σου με το ζορι να φερεται να ντυνεται να μιλαει οπως εσυ . τοτε η θα θυμωσει γιατι δε το αφηνεις να ειν ο εαυτος του κατι που το θιγει οτι δε εκτιμας το τι ανθρωπος ειναι η θα γινει ενα άβουλο ον που σα ρομποτ θα κανει μηχανικα οτι του λεν. παντα να βαζεις ορια αν βλεπεις οτι παει σε επικίνδυνες καταστάσεις κι πρεπει να το φυλάξεις απ κακοτοπιες το παιδι σου παντα με αγαπη κι σωστο τροπο. οχι με νευρα βρισιμο ξυλο μα με σταθερο τροπο με επιχιριματα σωστα και παραδιγματα να δει οτι αυτο που κανει δε θα του βγει σε κακο.δειξτου οτι θασε εκει για αυτο οτι κι αν συμβει να το νουθετεις μα κι να το στηρίζεις σε οτι τον στεναχωρεί η το ποναει η το προβληματιζει . καντε πραγματα με τα παιδια σας δημιουργηστε αναμνησεις έρθετε πιο κοντα περισσοτερο μαζι τους να σας αγαπουν κι οχι να σας φοβούνται . οσο μπορειτε δωστε χρονο κι αξια στο τι κανετε με το παιδι σας γονεις να εχουν τα παιδια να θυμουνται ομορφα πραγματα . μην προσπαθείτε να παρεμβαίνετε στη ζωή τους τυπου δε θα εχεις αυτο το παιχνιδι στο πεταω δε μ αρεσει δεν πα να το αγαπας τρομερα η κατακριση να του κανετε γιατι αυτο γιατι το αλο για ασήμαντα και εντελως χαζα πραματα. καυγαδες για σαχλαμαρες μην ζητατε ενα υπακουο στρατιώτη κοντα σας μα ενα παιδι που να εχει πνευματικα ωριμοτητα απο το πως το εχετε διαμορφωσει σα ανθρωπο σιγα σιγα αυτο εχει αξια. γονιος ειναι παντα αυτος που ειναι διπλα το βλασταρι του η βιολογικος η θετος γονιος ειναι αυτος που μεγαλωνει σωστα το παιδι που αναλαμβανει να το στηρίζει νοερα για παντα. αυτα με αγαπη για τους γονείς γενικα εσεις απ αυτα καντε σουμα και ψαξτε τι παραπανω μπορειτε να κανετε να γινετε καλυτεροι γονεις γιατι μεσα απο ολα αυτα οι ανθρωποι γινονται σοφοτεροι αρκει να εχουν τη διαθεση . εγω δε τα βρηκα αυτα στους θετους μου γονεις μου λειπουν ολα αυτα τα πραγματα κι θελω να προλαβω αλλους γονεις μην κανουν τα ιδια λαθη.
    Και μενα ο πατέρας μου ήθελε να γίνω σαν και αυτόν αλλά εγώ δεν ήμουν έτσι με αποτέλεσμα να νιώθω ανεπαρκής πάντα και ότι για ότι κακό συμβαίνει να ευθύνομαι εγώ.Τωρα που του τα λέω δεν τα παραδέχεται είναι παρτάκια και οι γονείς μου ανίκανοι για γονείς.νοσω από σχιζοφρενεια και τώρα έχουν χάσει τη γη κάτω από τα πόδια τους και δεν παραδέχονται τα λάθη τους αλλά δεν ασχολουμένων γιατί μια μέρα κόντεψα να τον πλακώσω στο ξύλο από τα νεύρα μου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,455
    συχνα απο αγνοια οι γονεις που εχουν σιγουρα οι πιο πολλοι καλη προθεση κανουν λαθη κι κανουν ζημια στα παιδια τους . ομως πολλοι γονείς φεροντε αφύσικα ασχημα αψυχολόγητα δυχως προθεση να φτιαξουν κατι που βλεπουν λαθος .ανθρωποι ειναι οι γονεις ομως πρεπει οταν δουν οτι καπου σφαλουν να το διορθώσουν οσο μπορουν καλυτερα για το καλο ολων στης οικογενεια . για να υπαρχει ισορροπια κι γαληνη μεσα στο σπιτι θελει προσπαθεια απο ολους. λιγο ο ενας λιγο ο αλλος με ομορφο τροπο να βλεπουν οτι λαθος γινετε κι ειν αίτια σύγχυσης στο σπιτι να προσπαθούν να τα φτιαχνουν .δε θελει κοπο μα τροπο . οταν ο εγωισμος κι ο παρτακισμος λιγο παραμεριζοντε η αγαπη ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ !!
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΤΗ ΔΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΦΥΛΑΚΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ Κ ΠΑΜΕ ΦΥΛΑΚΗ Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΞΕΚΟΛΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ

Similar Threads

  1. Εσείς τους συμπαθείτε τους γονείς σας;
    By some in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 3
    Last Post: 07-07-2021, 15:43
  2. Replies: 432
    Last Post: 12-09-2016, 17:48
  3. Προς όλους τους χρήστες του forum που νιώθουν μόνοι τους
    By Apos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 92
    Last Post: 15-01-2016, 21:56
  4. Προς τους γονείς του φόρουμ...
    By Deleted-member250416 in forum Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος - Σύνδρομο Asperger
    Replies: 28
    Last Post: 14-08-2015, 12:07
  5. Η εμπειρία μου μέσα στο ψυχιατρίο
    By aliento in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 24-10-2010, 14:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •