Εγγραφή ενηλίκου στο κεπα από γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    3

    Εγγραφή ενηλίκου στο κεπα από γονείς

    Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο thread για να κάνω το ερώτημα μου αλλά θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος γονιός να γράψει στο κεπα το αρκετά ενήλικο παιδί του χωρίς να το περάσουν από επιτροπή και εξέταση οι ίδιοι και χωρίς εκείνο να το θέλει και να έχει ιδέα.
    Η μη-τερας μου εξαιτίας με έχει βάλει από όταν ήμουν στο Γυμνασιο σε μια κατηγορία την οποία δεν ανήκω και μου έχει βάλει μια ταμπέλα, τον τελευταίο χρόνο είδα κάποια πράγματα και υποψιάζομαι ότι με έχει γράψει στο κεπα ενώ είμαι απόλυτα λειτουργική και δεν έχω τίποτα.
    Μπορεί να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο;
    Με ένα απλό χαρτί για παράδειγμα ;
    Θέλω να μάθω εκτος απο τις σωματικές αναπηρίες σε ποιες άλλες περιπτώσεις μπορεί να γραφτεί κάποιος στο κεπα και πως υπολογίζεται το ποσοστό αναπηρίας.
    Επίσης θέλω να σας πώ ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΦΟΡΑΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΗΚΟΥΝ.
    Δεν κερδίζετε τίποτα από αυτό ίσα ίσα τους στιγματίζετε την ζωή και την ψυχή.
    Μόνο και μόνο επειδή σας το είπε κάποιος 20 χρόνια πριν.
    Και δεν πήρατε άλλες γνώμες ούτε τίποτα.
    Αν ο άλλος είναι 100% λειτουργικός δεν υπάρχει αναπηρία γιατί πρέπει να τον καταγράψουν ;
    Επίσης θέλω να ρωτήσω πόσα χρόνια κρατάνε οι ψυχίατροι τα αρχεία για κάθε πελάτη τους ή αν υπάρχει λίστα καταγεγραμμένων κάπου με όσους τους έχουν ‘ διαγνώσει ‘ με το κάθε τι.
    Γιατί πρίν χρόνια πήγα χωρίς τους γονείς μου σε κάποιον και μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό που τους είχε πεί, αλλά αυτοί συνεχίζουν και το λένε σε όλους τους συγγενείς και παντού.
    Δεν θέλω να πώ τι είναι και πώς γιατί μισώ αυτή την λέξη και εύχομαι να μην είχα όραση για να μην την βλέπω.
    Γιατί πιστεύω το 90% που έχουν διαγνώση με αυτό είναι λάθος.
    Για αυτό δεν βγάζει και νόημα το ποστ μου, γιατί δεν θέλω να μπώ σε λεπτομέριες.
    Απλά θέλω να μάθω αν μπορείς να γράψεις ενήλικα στο κεπα εν αγνοία του και χωρίς να τον περάσουν οι ίδιοι από εξέταση μόνο και μόνο με ένα αρχαίο χαρτί
    Επίσης θέλω να μάθω αναλυτικά ποιές περιπτώσεις δικαιούνται να γραφτούν, γιατί εγώ δεν έχω δικαίωμα σίγουρα.
    Καθώς και πώς μπορώ να βρώ αν έχει γραφτεί κάτι για εμένα εκεί,να έχω κάποια ταμπέλα στο αμκα μου κάτι.
    Και το ξαναλέω σταματήστε να καταστρέφετε τις ζωές των παιδιων για την κάθε μπαρούφα του κάθε τσαρλατάνου.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    3
    Επίσης να συμπληρώσω γιατί διάβασα κάποια ποστ εδώ αλλά δεν καλύφθηκα ότι δεν έχω νοσηλευτεί ποτέ.

Similar Threads

  1. εγγραφη νο 2
    By Elenia781 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-2020, 11:32
  2. Μητερα ενηλικου παιδιου που πασχει απο ψυχωτικη διαταραχη
    By EfiDim in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 1
    Last Post: 27-12-2019, 00:26
  3. κεπα
    By boo in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 9
    Last Post: 06-02-2019, 00:01
  4. ΚΕΠΑ
    By vicky_k in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-12-2014, 23:29
  5. ΕΓΓΡΑΦΗ + ΣΥΝΔΡΟΜΗ CURVES?
    By ANGEL? in forum Παχυσαρκία
    Replies: 4
    Last Post: 28-02-2011, 21:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •