Βοήθεια πολυ επείγον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Βοήθεια πολυ επείγον

    Παιδιά ανέβασα πυρετο και πονανε τα κόκκαλα μου.... Φοβάμαι παρα πολυ ότι θα πεθανω!!!!! Ειμαι σε κατάσταση πανικου φοβάμαι.... Εχω παθει τεράστια κρίση πανικου..... Πείτε καμιά καλή κουβέντα επειδή φοβάμαι παρα πολυ ..... Νιώθω ότι θα πεθανω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,068
    Ελα βρε που θα πεθάνεις...Για να ανέβασες πυρετο κάποια λοίμωξη θα παλεύει ο οργανισμός σου...Αν δεν ξεπεράσεις τους 39 βαθμούς μην πάρεις αντιπυρετικό για να ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα..Πάρε και ένα ηρεμηστικό για το άγχος και προσπάθησε να απασχολείς το μυαλό σου με κάτι για να ξεχαστείς.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,345
    Χριστινάκι μου δεν θα πάθεις τίποτα! Είναι ο πανικός που μιλάει!!

    Οι άνθρωποι είμαστε ανθεκτικά πλάσματα!!! Πόσο πυρετό έχεις; τί ηλικία είσαι που πονάνε τα κόκκαλά σου;

    Έχεις ξαναπεράσει κάτι παρόμοιο;

    Μήπως θέλεις να πας στα επείγοντα του νοσοκομείου; Να καλέσεις το ΕΚΑΒ; 166
    Υπάρχει μόνο το Αέναο Νυν

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2023
    Location
    Στην κοιλια της μητερας μου , ακομη !
    Posts
    131
    Προσπαθησε να μαζεψεις τις σκεψεις σου , μετρα το πυρετο , αν ειναι υψηλος 38,4 και πανω χρειαζεσαι παρακεταμολη να ριξεις το πυρετο . Αν ειναι κατω απο 38 ( μιλαμε για δεκατα χρειαζεσαι παλι παρακεταμολη ) .Για λιγες ωρες μετα τη ληψη παρακεταμολης δεν θα εχεις πυρετο και θα ανακουφιστει προσωρινα ο πονος στα οστα . Αυτο θα σου δωσει χρονο να ψαξεις γιατι εχεις πυρετο .
    Μην προσπαθησεις να λυσεις το προβλημα μονη σου .
    Θα μετρας καθε 4ωρο τη θερμοκρασια σωματος . Θα τη καταγραψεις καπου . Δεν παιζει ρολο αν εχεις λαβει παρακεταμολη .
    Καντο για ενα 24ωρο .
    Παρακεταμολη καθε 8 ωρες μετα τη ληψη φαγητου , αυστηρα .
    Αν δεν υποχωρησει ο πυρετος , επομενο βημα ειναι να σε δει ενας παθολογος .
    Η εμπυρετη κατασταση σαφως μας αδυνατει καθως το αστυνομικο τμημα του εγκεφαλου δουλευει ακαταπαυστα να βρει τον ενοχο .
    Προσεχε τον εαυτο σου και συγκρατησε τα αισθηματα σου οσο μπορεις .
    Περαστικα σου .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Posts
    262
    Τι σε φοβίζει? ο θάνατος μας λυτρώνει κανονικά πρέπει να φοβόμαστε να ζήσουμε, έχεις όνειρα που δεν πραγματοποίησες ?βαλε στόχους μικρούς καθημερινούς και να θυμάσαι όσα ευχάριστα έζησες .
    Ο πυρετός και ο πόνος δεν προκαλούν θάνατο. Για αρχή άκουσε τραγούδια παρακολούθησε αστεία βίντεο , βίντεο με συνταγές και δοκίμασε να κάνεις κάτι με ζύμη για να εκτονωθείς . Παίξε κανένα παιχνίδι γνώσεων ή πάζλ

  6. #6
    Vaggg
    Guest
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Παιδιά ανέβασα πυρετο και πονανε τα κόκκαλα μου.... Φοβάμαι παρα πολυ ότι θα πεθανω!!!!! Ειμαι σε κατάσταση πανικου φοβάμαι.... Εχω παθει τεράστια κρίση πανικου..... Πείτε καμιά καλή κουβέντα επειδή φοβάμαι παρα πολυ ..... Νιώθω ότι θα πεθανω
    Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα, πάρε κάνα depon έξτρα και ξεκουράσου, να πάρεις και βιταμίνες b, c, d, , βοηθάνε. Κάτσε μέσα ζεστά, χαλαρά και ξεκουράσου φουλ, κάνε και ένα τέστ covid για να δεις μήπως είναι από εκεί, αν δεν είναι, σκέψου μήπως κρυωσες κάπου η σε κόλλησε κάποιος, αυτό είναι όλο. Ούτε άγχος θέλω ούτε τίποτα. Μια χαρά θα τα πας.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2023
    Posts
    8
    Προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά. Σκέψου τις πολλές φορές που έχεις νιώσει καλά και ξέρεις ότι δεν έχεις πεθάνει. Η κρίση πανικού είναι προσωρινή και μπορεί να χειριστείς αυτή την κατάσταση

    ovo game

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    162
    Δεν ειναι κατι μην ανησυχεις μπορει να κολλησες και κοβιντ παιζει πολυ τωρα τελευταια σε εργασιακα περιβαλλοντα σε εναν γνωστο μου στο μαγαζι του εχουν 13 κρουσματα.. Ηρεμησε βαθυες ανασες δεν θα παθεις τιποτα.. Παρε ντεπον βαλε youtube να παιζει κανα βιντεακι που σαρεσει ακου μουσικη και απεβαλλε το αγχος σου.. Παλευει ο οργανισμος για να ανταπεξελθει σε μια πιθανη ιωση η κατι.. Μην ανησυχεις ολα καλα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    παιδια, το μηνυμα ειναι απο τον ιουνιο. η κοπελα η εγινε καλα, η πεθανε μεχρι τωρα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,801
    φιλαρακι καμια γρίπη θα ειναι ο γιατρος θα το δει να δωσει κατι κι θα περασει με υπομονη κι προσοχη.
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

Similar Threads

  1. Επείγον βοήθεια.. νιώθω πως θα τρελαθώ ( λεμφαδενας )
    By Λεονη in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 04-07-2022, 22:18
  2. ΕΠΕΙΓΟΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By andriana in forum Κακοποίηση
    Replies: 16
    Last Post: 28-04-2021, 11:34
  3. επειγον βοηθεια παιδια
    By angotikos in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 2
    Last Post: 31-01-2021, 22:50
  4. Σας παρακαλω μια βοηθεια επειγον!
    By μυσπ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 16-09-2019, 12:48
  5. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΠΕΙΓΟΝ ΒΟΗΘΕΙΑ
    By Chronic Derealization Dis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 08-07-2015, 18:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •