Πρόβλημα με ύπνο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Το σημαντικότερο είναι να αντιμετωπίσεις το άγχος σου. Σκέψου την επιλογή του ψυχολόγου. Γιατί η αϋπνία δεν παλεύεται και μπορεί να είναι είτε σύμπτωμα είτε και αιτία κατάθλιψης. Έχω χρόνιο πρόβλημα αϋπνίας με γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη. Παίρνω αγωγή.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Αν βρίσκεσαι στην Ελλάδα και σε αστική περιοχή προσπάθησε να δεις τι επιλογές έχεις να πας σε κάποιο χωριό ή γενικότερα σε ήσυχο μέρος.
    Ακόμα καλύτερα αν μπορούσες να πας εκτός Ελλάδας σε κανονικές χώρες όπου οι άνθρωποι μένουν σε σπίτια και όχι σε διαμερίσματα, εξασφαλίζοντας έτσι περισσότερες πιθανότητες για ησυχία και επίσης τα σπίτια βρίσκονται ξεχωριστά από τα καταστήματα.

    Η ησυχία η εξωτερική παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο στον ποιοτικό ύπνο.

    Δυστυχώς σε φτωχές χώρες οι άνθρωποι μένουν ο ένας πάνω στον άλλον με ηχομόνωση μηδενική, με τα μαγαζιά ακόμα και τα νυχτερινά να βρίσκονται στο ίδιο μέρος, οπότε είναι φυσιολογικό όλη αυτή η κατάσταση να επηρεάζει αρνητικά το θέμα του ύπνου.

    Αν προσθέσουμε και την αυξημένη χρήση των δικύκλων με τη νοοτροπία των οδηγών τους να τα πειράζουν επίτηδες για να κάνουν απίστευτα δυνατό θόρυβο τότε είσαι τυχερός αν μπορείς και έχεις ύπνο κανονικό έστω και λίγες ώρες της ημέρας.

    Αν βιώνεις τα παραπάνω αλλά είναι αδύνατον να αλλάξεις μέρος, προσπάθησε να είναι παντού σκοτάδι και βάλε ωτοασπιδες.
    Αλλιώς με διάφορες εφαρμογές που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν ή επί πληρωμή και που έχουν ήχους της φύσης.

    Καλύτερα από τα ηχεία της τηλεόρασης πάρα από του κινητού για να μην αλλοιώνεται πολύ ο ήχος.

    Να ακούς ρυάκια ή πουλιά,.αστραπές, βροχή ή οτιδήποτε νιώθεις πως σε ηρεμεί και σε ταξιδεύει. Όσο οι ήχοι της φύσης σκεπάζουν τους εξωτερικούς ήχους θα σε βοηθήσει να ηρεμήσεις και η ηρεμία αυτή θα φέρει ύπνο.

    Επίσης το μαγνήσιο πριν τον ύπνο βοηθά αρκετούς. Ρώτησε σχετικά το φαρμακοποιό σου να σε βοηθήσει σ αυτό.

    Τέλος αν μπορείς να σκέφτεσαι όμορφα πράγματα με κλειστά μάτια, όπως ότι έχεις κερδίσει το λαχείο για παράδειγμα και έχεις αγοράσει το σπίτι των ονείρων σου και διάφορα τέτοια. Έτσι ξεφεύγει το μυαλό από τις δυσκολίες της καθημερινότητας και χωρίς άγχος και ανησυχία έρχεται εύκολα ο ύπνος.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Σίγουρα φταίνε οι καφέδες και ο εθισμός μου σε αυτά, πάρε ζαναξ λέει ένας, ρε παιδιά δεν είναι όλα για όλους, μια φορά πήρα ζαναξ το μπουκαλάκι οι μπάρες που λένε 2mg, μαγκωσε το σαγόνι και είχα κόμπο στον λαιμό νόμιζα θα πάθω εγκεφαλικό, τα πέταξα όπως ήταν άσε που είναι από τα πιο δύσκολα στο θέμα στερητικά.. 8 στους 10 μπορεί να προτιμάνε αυτό σε άλλους όμως δεν κάθεται δεν είμαστε όλοι ίδιοι.. Έχω αλλάξει 30 "ψυχιάτρους" (η μαλών νευρολόγους) και όλοι μα όλοι κοιτάνε ένα μόνο πράμα.. Καλά σε ψυχολόγο δεν το συζητάω καν, είναι σαν να μην έχεις ίντερνετ να μιλάς με την εξυπηρέτηση πελατών και να σου λένε κάνε restart το router.. Θέλει δραστηριότητες και θέληση σκοπό στην ζωή.. Κρίμα που με το παραμικρό όλοι παίρνουμε την συνταγή και σε 30 λεπτά βγάζουν διάγνωση το τι φταίει..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Για να είναι ολοκληρωμένη η απάντηση που έδωσα παραπάνω, θα ήθελα να προσθέσω πως σε θέματα έλλειψης ύπνου πιστεύω πως προέχει μια επίσκεψη σε έναν ειδικό.

    Και ειδικός σ αυτό το θέμα είναι ο γιατρός ή έστω ο ψυχολόγος που λογικά θα παραπέμψει σε γιατρό.

    Τώρα ποιας ειδικότητας γιατρός χρειάζεται, δεν είμαι σίγουρος.

    Προφανώς διαφόρων ειδικοτήτων.

    Σίγουρα πάντως και καρδιολόγος, καθώς η έλλειψη ύπνου μπορεί, σύμφωνα με έρευνες, να οδηγήσει σε καρδιαγγειακές παθήσεις ή να επιδεινώσει τις ήδη υπάρχουσες.

    Γι αυτό αρκετοί καρδιολόγοι, όταν τους αναφερθεί θέμα ύπνου, συνταγογραφούν λεξοτανιλ ή γενόσημό του. Ένα κάθε βράδυ συνήθως λένε ή μισό.

    Και το γράφω αυτό διότι γνωρίζω τρεις περιπτώσεις ανθρώπων, διαφορετικών ηλικιών, όπου χωρίς κάποιο άλλο θέμα που να αφορά την ψυχική υγεία, παρά μόνο επειδή είχαν δυσκολία στον ύπνο, ο καρδιολόγος τους έγραψε λεξοτανιλ.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Μια φορά ήπια λεξοτανιλ και κοιμήθηκα σαν βόδι.
    Νομίζω ότι και αυτό εθιστικό είναι.
    Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει για μόνιμο αποτέλεσμα.

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Για να είναι ολοκληρωμένη η απάντηση που έδωσα παραπάνω, θα ήθελα να προσθέσω πως σε θέματα έλλειψης ύπνου πιστεύω πως προέχει μια επίσκεψη σε έναν ειδικό.

    Και ειδικός σ αυτό το θέμα είναι ο γιατρός ή έστω ο ψυχολόγος που λογικά θα παραπέμψει σε γιατρό.

    Τώρα ποιας ειδικότητας γιατρός χρειάζεται, δεν είμαι σίγουρος.

    Προφανώς διαφόρων ειδικοτήτων.

    Σίγουρα πάντως και καρδιολόγος, καθώς η έλλειψη ύπνου μπορεί, σύμφωνα με έρευνες, να οδηγήσει σε καρδιαγγειακές παθήσεις ή να επιδεινώσει τις ήδη υπάρχουσες.

    Γι αυτό αρκετοί καρδιολόγοι, όταν τους αναφερθεί θέμα ύπνου, συνταγογραφούν λεξοτανιλ ή γενόσημό του. Ένα κάθε βράδυ συνήθως λένε ή μισό.

    Και το γράφω αυτό διότι γνωρίζω τρεις περιπτώσεις ανθρώπων, διαφορετικών ηλικιών, όπου χωρίς κάποιο άλλο θέμα που να αφορά την ψυχική υγεία, παρά μόνο επειδή είχαν δυσκολία στον ύπνο, ο καρδιολόγος τους έγραψε λεξοτανιλ.
    Bane ευχαριστώ για την απάντηση. Μένω σε ήσυχη γειτονιά και σε πολυκατοικία οπότε δεν υπάρχει θέμα σε αυτό. Απλά μένω με τους δικούς μου και μπορώ να πω ότι με ξυπνάνε. Γενικά ξυπνάω με θορύβους έχω πάρει την απόφαση να φορέσω οτοασπιδες τώρα που έχω και το ψυχολογικό με την αϋπνία θα πάρω και από αυτά. Έχω κάνει και δοκιμή ήχων που αναφέρεις που ηρεμούν αλλά με ανοιχτό τον ήχο δεν μπορώ να καταλάβω πως σε κάποιους τους παίρνει και ο ύπνος? Εγώ δεν τα κατάφερα με τον ήχο ανοιχτό. Πάντως ούτε καρδιακά θέματα έχω στην υγεία μου δόξα τον Θεό είμαι καλά. Το μυαλό μου τα δημιουργεί όλα και γενικα στην τελική σκέφτομαι αφού έχω την υγεία μου γιατί το κάνω αυτό. Και για αυτό θα πάω και σε ψυχολόγο και εύχομαι να αλλάξω και να πάνε όλα καλά.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Μια φορά ήπια λεξοτανιλ και κοιμήθηκα σαν βόδι.
    Νομίζω ότι και αυτό εθιστικό είναι.
    Δεν ξέρω κατά πόσο θα βοηθήσει για μόνιμο αποτέλεσμα.
    Player εσύ τι ακριβώς θέμα έχεις με αϋπνία και τελικά κατέληξες σε φαρμακευτική αγωγή? Ψυχολογικό και εσύ?

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Το σημαντικότερο είναι να αντιμετωπίσεις το άγχος σου. Σκέψου την επιλογή του ψυχολόγου. Γιατί η αϋπνία δεν παλεύεται και μπορεί να είναι είτε σύμπτωμα είτε και αιτία κατάθλιψης. Έχω χρόνιο πρόβλημα αϋπνίας με γενικευμένη αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη. Παίρνω αγωγή.
    Αυτό θα προσπαθήσω και με βοήθεια ψυχολόγου. Μόνος μου δεν έχω τις ικανότητες φαίνεται. Εσύ με την αϋπνία και τα υπόλοιπα τώρα σε τι στάδιο είσαι πάνε όλα καλά? Άργησες να το ξεπεράσεις?

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Σίγουρα φταίνε οι καφέδες και ο εθισμός μου σε αυτά, πάρε ζαναξ λέει ένας, ρε παιδιά δεν είναι όλα για όλους, μια φορά πήρα ζαναξ το μπουκαλάκι οι μπάρες που λένε 2mg, μαγκωσε το σαγόνι και είχα κόμπο στον λαιμό νόμιζα θα πάθω εγκεφαλικό, τα πέταξα όπως ήταν άσε που είναι από τα πιο δύσκολα στο θέμα στερητικά.. 8 στους 10 μπορεί να προτιμάνε αυτό σε άλλους όμως δεν κάθεται δεν είμαστε όλοι ίδιοι.. Έχω αλλάξει 30 "ψυχιάτρους" (η μαλών νευρολόγους) και όλοι μα όλοι κοιτάνε ένα μόνο πράμα.. Καλά σε ψυχολόγο δεν το συζητάω καν, είναι σαν να μην έχεις ίντερνετ να μιλάς με την εξυπηρέτηση πελατών και να σου λένε κάνε restart το router.. Θέλει δραστηριότητες και θέληση σκοπό στην ζωή.. Κρίμα που με το παραμικρό όλοι παίρνουμε την συνταγή και σε 30 λεπτά βγάζουν διάγνωση το τι φταίει..
    Συμφωνώ εν μέρη. Αλλά όπως λες δεν είναι όλα για όλους, Οπότε σε κάποιους βοηθάει και η συμβουλή ψυχολόγου.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Νίκος παπ View Post
    Αυτό θα προσπαθήσω και με βοήθεια ψυχολόγου. Μόνος μου δεν έχω τις ικανότητες φαίνεται. Εσύ με την αϋπνία και τα υπόλοιπα τώρα σε τι στάδιο είσαι πάνε όλα καλά? Άργησες να το ξεπεράσεις?
    Δεν το ξεπέρασα. Με αγωγή το αντιμετωπίζω.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Quote Originally Posted by Νίκος παπ View Post
    Player εσύ τι ακριβώς θέμα έχεις με αϋπνία και τελικά κατέληξες σε φαρμακευτική αγωγή? Ψυχολογικό και εσύ?
    Είχα αϋπνίες επειδή είχα κόψει το χόρτο , πριν αρκετά χρόνια.
    Το ξεπέρασα με κάποιο χαπακι δεν θυμάμαι τώρα.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν το ξεπέρασα. Με αγωγή το αντιμετωπίζω.
    Εύχομαι να το νικήσεις και να μην χρειαστεί να παίρνεις άλλο αγωγή. Κουράγιο φίλε/λη

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Είχα αϋπνίες επειδή είχα κόψει το χόρτο , πριν αρκετά χρόνια.
    Το ξεπέρασα με κάποιο χαπακι δεν θυμάμαι τώρα.
    Αφού το ξεπέρασες. Μια χαρά, Ξεμπλεξες!!!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,447
    φυτικα χαπακια για να κοιμασε κι ροφήματα ηρεμιας οπως μπορεις να βρεις στο σουπερ μαρκετ κι σε βιολογικα μαγαζια .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by Νίκος παπ View Post
    Εύχομαι να το νικήσεις και να μην χρειαστεί να παίρνεις άλλο αγωγή. Κουράγιο φίλε/λη
    Να 'σαι καλά. Σ'ευχαριστώ

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα με τον υπνο
    By Kristi09 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 17-08-2021, 13:45
  2. Κολλημα με τον υπνο
    By Gtyos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2020, 13:45
  3. Πρόβλημα με τον ύπνο
    By ggrecaa in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 17
    Last Post: 12-02-2020, 11:14
  4. Πρόβλημα με τον Ύπνο
    By Δημήτρης7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 19-04-2013, 22:14
  5. Άγχος για τον ύπνο.!!
    By Eva1995 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2011, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •