Πρόβλημα με ύπνο - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 56 of 56
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μην ταραζεστε. Το ίδιο ισχύει για τα περισσότερα αντικαταθλιπτικά. Αν πάω όχι να κόψω αλλά να μειώσω απλά το ρεμερον, αρχίζω να κοιμάμαι χάλια. Όταν παλιότερα εκοβα μόνος τα αντικαταθλιπτικά, μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα τα ξαναρχιζα. Είτε ήταν συμπτώματα απόσυρσης είτε υποτροπή κατάθλιψης, επειδή συχνά διαφωνούμε στο φόρουμ, δεν έχει σημασία, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, ότι ξαναρχίζω την αγωγή. Η μόνη φορά που δεν έγινε αυτό ήταν όταν έκοψα το valdoxan.
    Ισχυει αυτο που λες Niels αλλα τα στερητικα των βενζοδιαζεπινων σε σχεση με τα αντικαταθλιπτικά δεν μπορουν επουδενι να συγκριθουν σε ενταση ειναι τελειως διαφορετικου τυπου εξαρτηση την οποια αν δεν την εχει ζησει κανεις πολυ δύσκολα μπορει να την καταλάβει. Πολλοι χρηστες πχ συγκρινουν την εξαρτηση απ το stedon με αυτην της ηρωινης

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,404
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Πολλοι χρηστες πχ συγκρινουν την εξαρτηση απ το stedon με αυτην της ηρωινης
    Σοβαρά μιλάς τώρα; Δηλαδή εγώ μέχρι να γεράσω θα παίρνω stedon; Omg

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    213
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Σοβαρά μιλάς τώρα; Δηλαδή εγώ μέχρι να γεράσω θα παίρνω stedon; Omg
    Εγω ειμαι παντα της αποψης οτι με ισχυρη θεληση και επιμονη ΟΛΑ κόβονται αλλα να το γνωριζεις απο πριν οτι δεν θα ειναι καθολου ευκολη διαδικασια, υπαρχει νομιζω ειδικη ενοτητα εδω στο φορουμ για τις εξαρτησεις απο ναρκωτικα.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,091
    Quote Originally Posted by worryfree View Post
    Ισχυει αυτο που λες Niels αλλα τα στερητικα των βενζοδιαζεπινων σε σχεση με τα αντικαταθλιπτικά δεν μπορουν επουδενι να συγκριθουν σε ενταση ειναι τελειως διαφορετικου τυπου εξαρτηση την οποια αν δεν την εχει ζησει κανεις πολυ δύσκολα μπορει να την καταλάβει. Πολλοι χρηστες πχ συγκρινουν την εξαρτηση απ το stedon με αυτην της ηρωινης
    Για να το λες κάτι θα ξέρεις. Το Lyrica επίσης όταν το έκοψα μέσα σε μια βδομάδα παραλίγο να πάθω κρίσεις πανικού.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Μέσα σε όλα Έχω κι εγώ πρόβλημα με τον ύπνο και παίρνω πανω από 10 χρόνια xanax...με μερικά διαλείμματα. Νόμιμο junkie
    Το ρεμερον μου έκανε δουλειά αλλά μετά εξασθενισε αύξησα δόση και έβγαλα παρενέργειες

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    254
    Quote Originally Posted by Yoco Choco View Post
    Αν αντιμετωπίζεις σημαντικό πρόβλημα αυπνίας,οι βαλεριάνες και οι μελατονίνες δεν κάνουν τίποτα...Εγω έστρωσα με μισό ρεμερόν και μισό ζάναξ...επίσης αποκοιμιέμαι με ΑSMR βιντεάκια στο Youtube όπως αυτο...Είναι πολύ βοηθητικά.
    https://www.youtube.com/watch?v=f4au408iH6M&t=1020s
    Πω κι εγώ όταν βλέπω βίντεο με μασάζ λιώνω και ξεραινομαι στον ύπνο.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Location
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Posts
    547
    Μελατονινη και βαλεριανα μαζι με λυκισκο, παπαρουνα της Καλιφορνια και λοιπα φυτικα χαλαρωτικα, μπορουν να βοηθησουν πολυ. Τα ζαναξ ειναι κυριολεκτικα ναρκωτικα. Μονο για βραχυχρονια χρηση...

  8. #53
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2023
    Posts
    9
    Καλημέρα θέλω να ρωτήσω σχετικά με τον ύπνο. Αντιμετωπιζω σοβαρή αϋπνία από παιδική ηλικία μέχρι κ σήμερα 30ετων έχω πάρει χάπια αλλά δεν τα αντέχω με κάνουν σαν φυτό την επόμενη μέρα κ εργάζομαι σε χώρο εστίασης.Την περίοδο αυτή παίρνω αταραξ που σου φέρνει υπνηλία κ δεν έχει τόσο βαριές παρενέργειες.Στην αρχή κάτι έκανε τώρα νιώθω ότι δεν με πιάνει.. κ μόνο το άγχος την αϋπνίας δεν με βοηθά να κοιμηθώ κ πόσο μάλλον όταν δουλεύω το πρωί με αγχωνει διπλα,δεν ξέρω πως τα καταφέρνω ειλικρινά.Αυτο που ζητάω είναι έναν "ισχυρό συνδιασμό"φυτικών φαρμάκων η κάτι έστω κ συμβατικό φάρμακο που να μπορέσει να με ηρεμήσει για όλη αυτή την υπερένταση του μυαλού χωρίς να με καταστέλλουν ώστε να μπορέσω να είμαι λειτουργική.Ευχαριστώ

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    319
    Quote Originally Posted by Christina1 View Post
    Καλημέρα θέλω να ρωτήσω σχετικά με τον ύπνο. Αντιμετωπιζω σοβαρή αϋπνία από παιδική ηλικία μέχρι κ σήμερα 30ετων έχω πάρει χάπια αλλά δεν τα αντέχω με κάνουν σαν φυτό την επόμενη μέρα κ εργάζομαι σε χώρο εστίασης.Την περίοδο αυτή παίρνω αταραξ που σου φέρνει υπνηλία κ δεν έχει τόσο βαριές παρενέργειες.Στην αρχή κάτι έκανε τώρα νιώθω ότι δεν με πιάνει.. κ μόνο το άγχος την αϋπνίας δεν με βοηθά να κοιμηθώ κ πόσο μάλλον όταν δουλεύω το πρωί με αγχωνει διπλα,δεν ξέρω πως τα καταφέρνω ειλικρινά.Αυτο που ζητάω είναι έναν "ισχυρό συνδιασμό"φυτικών φαρμάκων η κάτι έστω κ συμβατικό φάρμακο που να μπορέσει να με ηρεμήσει για όλη αυτή την υπερένταση του μυαλού χωρίς να με καταστέλλουν ώστε να μπορέσω να είμαι λειτουργική.Ευχαριστώ
    πρόβλημα με τον ύπνο έχω κι εγώ από πάντα...από φυτικά αυτό που με χαλαρώνει είναι βαλεριάνα με χαμομήλι.
    από συμβατικά χάπια για μένα το καλύτερο είναι το xanax αλλά είναι βενζοδιαζεπινες και υπάρχει πιθανότητα εθισμού , έχω δοκιμάσει trittico , remeron για ύπνο αλλά όπως γράφεις κι εσύ στην αρχή πιάνουν και μετά εξασθενεί η υπναγωγός δράση και με την αύξηση δόσης μου βγαίνουν παρενέργειες.
    τώρα είμαι στο seroquel, για αρχή καλά το πάει μετά δεν ξέρω. παίρνω και cipralex 10mg

  10. #55
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    1
    Αφού λοιπον γνωρίζεις τι σου προκαλεί την αϋπνία γιατί δεν περιορίζεις την καφεΐνη ;

    Αντικατέστησε τους καφέδες με ντεκαφεινε…
    Και τα αναψυκτικά με κάποιον χυμό χωρίς ζάχαρη … η ακόμα καλύτερα με νερό .. η με αφέψημα βαλεριανα, τίλιο, λεβάντα ( με τα αφεψήματα πρέπει να προσεχείς την ζάχαρη η πολύ ζάχαρη κρατεί τον εγκέφαλο σε εκγρηγορση, γιαυτο δεν τρώμε γλυκά και φρούτα πριν πάμε για ύπνο ). Δεν ξέρω τι ρυθμούς έχεις … αλλά αν μπορείς να βάλεις και λιγη άσκηση στην ημέρα σου .. και να έχεις συγκεκριμένη ώρα που θα πηγαίνεις για ύπνο κάθε μέρα … και όχι στο καθηστηκο .. αλλά στο κρεβάτι σου .. χωρίς φώτα κινητά τηλεοράσεις … το να διαβάσεις κάτι πριν πέσεις για ύπνο θα σε βοηθήσει να κοιμηθείς ποιο γρήγορα …

    Αν αυτό δεν σε βοηθήσει .. κάνε μια εξέταση βιταμίνες και ορμονικές … πριν καταλήξεις στον ψυχίατρο για χάπια ..
    Αυτό θα σε συμβούλευα εγώ ..

  11. #56
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2024
    Posts
    1
    Quote Originally Posted by Pick View Post
    Αφού λοιπον γνωρίζεις τι σου προκαλεί την αϋπνία γιατί δεν περιορίζεις την καφεΐνη ;

    Αντικατέστησε τους καφέδες με ντεκαφεινε…
    Και τα αναψυκτικά με κάποιον χυμό χωρίς ζάχαρη … η ακόμα καλύτερα με νερό .. η με αφέψημα βαλεριανα, τίλιο, λεβάντα ( με τα αφεψήματα πρέπει να προσεχείς την ζάχαρη η πολύ ζάχαρη κρατεί τον εγκέφαλο σε εκγρηγορση, γιαυτο δεν τρώμε γλυκά και φρούτα πριν πάμε για ύπνο ). Δεν ξέρω τι ρυθμούς έχεις … αλλά αν μπορείς να βάλεις και λιγη άσκηση στην ημέρα σου .. και να έχεις συγκεκριμένη ώρα που θα πηγαίνεις για ύπνο κάθε μέρα … και όχι στο καθηστηκο .. αλλά στο κρεβάτι σου .. χωρίς φώτα κινητά τηλεοράσεις … το να διαβάσεις κάτι πριν πέσεις για ύπνο θα σε βοηθήσει να κοιμηθείς ποιο γρήγορα …
    Αν αυτό δεν σε βοηθήσει .. κάνε μια εξέταση βιταμίνες και ορμονικές … πριν καταλήξεις στον ψυχίατρο για χάπια ..
    Αυτό θα σε συμβούλευα εγώ ..
    ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Προβλημα με τον υπνο
    By Kristi09 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 17-08-2021, 13:45
  2. Κολλημα με τον υπνο
    By Gtyos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2020, 13:45
  3. Πρόβλημα με τον ύπνο
    By ggrecaa in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 17
    Last Post: 12-02-2020, 11:14
  4. Πρόβλημα με τον Ύπνο
    By Δημήτρης7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 19-04-2013, 22:14
  5. Άγχος για τον ύπνο.!!
    By Eva1995 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2011, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •