Μιρταζαπίνη (mirtapil, remeron) για τον ύπνο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Μιρταζαπίνη (mirtapil, remeron) για τον ύπνο;

    Καλησπέρα παιδιά. Έπαιρνα Effexor για 1 μήνα περίπου το οποίο διέκοψα εδώ και 2 εβδομάδες λόγω παρενεργειών. Παραδόξως νιώθω σχετικά καλά αλλά ο ύπνος μου είναι διακοπτόμενος, δηλαδή ξυπνάω κάθε 1 ώρα κυριολεκτικά και πιστεύω ότι οφείλεται στην απόσυρση από το Effexor. Και αυτό μολονότι παίρνω βαλεριάνα και μελατονίνη, και μερικές μέρες atarax. Έχω ακούσει ότι η μιρταζαπίνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί περισταστιακά για να φτιάξει ο ύπνος, ισχύει αυτό; Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και τον βοήθησε να μην ξυπνάει συνέχεια; Η δυσκολία μου δεν είναι τόσο να κοιμηθώ αλλά να παραμείνω σε ύπνο και να μην ξυπνάω συνέχεια. Ηρεμιστικά θα προτιμούσα να τα αποφύγω γιατί είχα κακή εμπειρία στην διακοπή στο παρελθόν και τα φοβάμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    459
    και το ρεμερον επειρεαζει ουσιες στον εγκεφαλο οπως σεροτονινη και τα σχετικα οποτε οταν θα φτασει η στιγμη διακοπης του τα συμπτωματα αποσυρσης θα εμφανιστουν ξανα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,193
    Αυτές τις απορίες καλύτερα είναι να τις συζητάς με τον ψυχίατρο σου....να είστε σε επαφή με τον ψυχίατρο για ότι σε απασχολεί

  4. #4
    Quote Originally Posted by menis_644 View Post
    και το ρεμερον επειρεαζει ουσιες στον εγκεφαλο οπως σεροτονινη και τα σχετικα οποτε οταν θα φτασει η στιγμη διακοπης του τα συμπτωματα αποσυρσης θα εμφανιστουν ξανα
    Επειδή το πρόβλημα του ύπνου οφείλεται στην απόσυρση του Efexor, σκέφτηκα ότι λίγες μέρες μπορεί να επαρκούν για να φτιάξει με mirtapil... αφελής σκέψη ίσως, γιατί προφανώς και αυτό πρόκειται για ένα αντικαταθλιπτικό.

    @Diana1982, δυστυχώς οι ψυχίατροι δεν μου έχουν κάνει τόσο καλό θεωρώ και δεν έχω εμπιστοσύνη, γιατί με τις θεραπείες που έχω κάνει έχω περάσει παρενέργειες για τις οποίες δεν με ενημέρωσαν... γι' αυτό και θα προτιμούσα να ακούσω κάποια βιωματική εμπειρία από κάποιον που ενδεχομένως έχει δοκιμάσει το φάρμακο για τον ύπνο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Καλύτερα ρεμερον από το μιρταπιλ. Το μιρταπιλ είναι γενοσημο σε υγρή μορφή, εμένα δεν με κοιμιζε, απλά με ζαλιζε. Εννοείται με τη σύμφωνη γνώμη γιατρού ιδανικά, το ρεμερον μπορεί να βοηθήσει στον ύπνο σε χαμηλή δόση όπως 7,5 και 15 mg. Στα 15mg ακόμη και στη διάθεση θα βοηθήσει. Επίσης δεν χρειάζεται χρόνο για να δράσει. Σε μια βδομάδα στα 15mg έχει φτιάξει ο ύπνος. Το πρόβλημα είναι ότι θα πρέπει να το παίρνεις συνέχεια, δεν είναι όπως το ζαναξ, να το παίρνεις όποτε θες. Αλλιώς και δεν θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα και μπορεί να έχεις παρενέργειες τύπου ζαλάδα. Εγώ αυτό παίρνω σε συνδυασμό με άλλο αντικαταθλιπτικό. Επίσης στην αρχή μπορεί να αυξήσει την όρεξη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    322
    Στο remeron είμαι κι εγώ,15mg σου προτείνω να το συζητήσεις με το γιατρό σου , είναι το καλύτερο για τον ύπνο προς το παρόν μου έχει βγει μόνο μια παρενέργεια αυτή της αυξημένης όρεξης, στην αρχή είναι σαν να έχεις κόψει το τσιγάρο που τρως τα πάντα, αλλά αν τρως σωστά και γυμνάζεσαι δε θα πάρεις πολλά κιλά και μετά αυτή η παρενέργεια περνάει, το επερνα στο παρελθόν και το ξέρω.
    Μπορείς να μιλήσεις με το γιατρό σου και για το trittico αλλά είναι βαρύ για μένα, μια φορά επίσης δοκίμασα seroquel 25 και αν μπορούσα θα κοιμόμουν 2 μέρες σερί...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Εγω τωρα ειμαι στα 12mg = 0.8ml στο mirtapil με σκοπο να το παω στα 7.5mg και μετα δοκιμη διακοπης. Για τον υπνο ειναι μια χαρα εμένα με επιασε απο την πρωτη μερα που το πηρα ωστόσο αργότερα εξασθενεί η δραση του. Αν θες κατι μονο περιστασιακα μεχρι να περασουν οι παρενέργειες της διακοπης του effexor θα έλεγα δεν κανει η μιρταζαπινη, ισως καποιο υπνωτικο πχ stilnox θα ηταν καλύτερη επιλογη, αυτα εννοείται παντα πρέπει να τα μιλησεις με τον γιατρό σου.

    Αν η αϋπνία ειναι μόνιμο πρόβλημα δηλαδη την ειχες και πριν το effexor τοτε η μιρταζαπινη ισως ειναι το φάρμακο πρωτης εκλογης που επιλέγουν οι ψυχίατροι.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    24
    Αν ο ύπνος σου είναι διακοπτομενος θα στρώσει με τον καιρό, λογικό είναι λόγω της απόσυρσης. Ρεμερον παίρνεις αν δεν κλείνεις μάτι.

    Επίσης το ρεμερον είναι με το μεγαλύτερο χρόνο ημιζωης, παραμένει στο αίμα 5-9 μέρες μετά την τελευταία δόση, άρα δεν χρειάζεται και κάθε μέρα για τις light περιπτώσεις, μετά από κάνα 2 βδομάδες όμως ξεκινάνε τα πανηγύρια, οπότε γλιτώνεις την απόσυρση του effexor και μπλέκεις με του ρεμερον.
    Αν υπάρχει μια ελπίδα για εμάς τους παθοντες που έχουμε κυρίως θέμα με τον ύπνο είναι η υγιεινη του ύπνου.
    Ξυπνάς πάντα πρωί και βγαίνεις έξω να βλέπεις φως, καλό φαγητό, ήπια άσκηση και με το που πάει 10 το βράδυ κλείνεται μέσα με κλειστά τα φώτα χωρίς να βλέπεις κινητά ή τηλεόραση, καμία εκπομπή στο ράδιο μόνο και πέφτεις οπότε νυσταξεις στο κρεβάτι. Επίσης δεν κοιμάσαι μεσημέρι ακόμα και αν δεν έχεις κοιμηθεί το βράδυ.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Quote Originally Posted by Di Francesco View Post
    Αν ο ύπνος σου είναι διακοπτομενος θα στρώσει με τον καιρό, λογικό είναι λόγω της απόσυρσης. Ρεμερον παίρνεις αν δεν κλείνεις μάτι.

    Επίσης το ρεμερον είναι με το μεγαλύτερο χρόνο ημιζωης, παραμένει στο αίμα 5-9 μέρες μετά την τελευταία δόση, άρα δεν χρειάζεται και κάθε μέρα για τις light περιπτώσεις, μετά από κάνα 2 βδομάδες όμως ξεκινάνε τα πανηγύρια, οπότε γλιτώνεις την απόσυρση του effexor και μπλέκεις με του ρεμερον.
    Αν υπάρχει μια ελπίδα για εμάς τους παθοντες που έχουμε κυρίως θέμα με τον ύπνο είναι η υγιεινη του ύπνου.
    Ξυπνάς πάντα πρωί και βγαίνεις έξω να βλέπεις φως, καλό φαγητό, ήπια άσκηση και με το που πάει 10 το βράδυ κλείνεται μέσα με κλειστά τα φώτα χωρίς να βλέπεις κινητά ή τηλεόραση, καμία εκπομπή στο ράδιο μόνο και πέφτεις οπότε νυσταξεις στο κρεβάτι. Επίσης δεν κοιμάσαι μεσημέρι ακόμα και αν δεν έχεις κοιμηθεί το βράδυ.
    Φιλε Francesco, συμφωνώ με αυτα που λες εκτος αυτου με την υγιεινή του υπνου, ειναι σαν να λες σε καποιον που εχει χαλασμένο δοντι και ποναει οτι η στοματική υγιεινή θα τον βοηθήσει στο προβλημα του :) Σε μενα η αϋπνία μου οφείλεται σε υπερδραστηριοτητα του εγκεφάλου που αυτο οφείλεται στην αγχωδη διαταραχη, οτι υγιεινή ύπνου και να κανεις αν δεν θελει να βαλει μια παυση ο εγκέφαλος δεν πρόκειται να κοιμηθείς.

    Η υγιεινή του υπνου μπορει να εχει νόημα μονο σε αυτους που η αϋπνία τους δεν οφείλεται σε σοβαρές αιτιες οπως πχ αγχωδεις διαταραχές, κατάθλιψη, διπολική κτλ

Similar Threads

  1. Τα φώτα σας: Μιρταζαπινη (Remeron, mirtapil) κ κνιδωση
    By Filothei in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 27-02-2024, 05:59
  2. Remeron
    By teatree in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 25-03-2021, 23:46
  3. ΜΙΡΤΑΖΑΠΙΝΗ
    By Kerk in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 20
    Last Post: 27-10-2019, 15:24
  4. Replies: 1
    Last Post: 15-07-2014, 00:11
  5. remeron
    By iremia in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 23-10-2011, 22:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •