Αυπνΐα στο τελικό στάδιο πλέον
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4

    Αυπνΐα στο τελικό στάδιο πλέον

    Καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Σας γράφω αυτό το μήνυμα όντας 30 ώρες άυπνος με ενδιάμεσες προσπάθειες μάταιες να κοιμηθώ και φουλ μπερδεμένος με το τι γίνεται..
    Ξεκίνησε η όλη φάση από εφηβεία με ιψδ, την ξεπέρασα προσωρινά, συνεχίστηκε στα φοιτητικά χρόνια με εμμονή για τον ύπνο, δηλαδή το ότι πρέπει να κοιμηθώ σίγουρα γιατί αν δεν κοιμηθώ θα αρρωστήσω και ψυχικά και σωματικά, πάλι προσπαθούσα εδώ και 6 χρόνια να το παλεύω μόνος μου και να το διώχνω αλλά εμφανίστηκε χθες μια ξεκάρφωτη μέρα ένα πράγμα που δεν το έχω νιώσει ποτέ.. Δεν κλείνει μάτι με τίποτα και τώρα ετοιμάζομαι να βγω για ποτό κιόλας, αγχώνομαι αν θα κοιμηθώ και μετά, αγχώνομαι γενικά, νιώθω σαν να μου έχουν κάνει ένεση αδρεναλίνης, όλο χασμουριέμαι αλλά όταν κλείνω τα μάτια απλά το μυαλό παίρνει μπρος πατάει γκάζι, νιώθω ένα βαρύ σφίξιμο στο στήθος, αλλοιώνονται οι σκέψεις μου, πετάγονται άκυρες σκέψεις και εικόνες.. Πείτε μου αν έχετε ανάλογες εμπειρίες κι ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Ταλαιπωρούμουν χρόνια από την αυπνία αλλά τα τελευταία 3 χρόνια την έχω ξεπεράσει με συνδυασμό φαρμάκων και τεχνικών.
    Τι φάρμακα έχεις δοκιμάσει φίλε μου?...Συνήθως με μια βενζοδιαζεπίνη κοιμάσαι.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    4
    Από χάπια τίποτα, τα φοβάμαι να τα μπλέξω στον οργανισμό μου.. Σκέφτομαι το 48ωρο το άυπνο που έρχεται και με πιάνει απελπισία. Εσύ πώς την πάλεψες; Περνούσες παρόμοια κατάσταση;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    1,072
    Αντιμετωπίζεις σοβαρό πρόβλημα και δεν έχεις πάεισε έναν ψυχίατρο να σου δώσει χάπια να ανακουφιστεις?...Είναι σαν να έχει πρόβλημα το αμάξι και να μην το πηγαίνεις συνεργείο.
    Εγώ παίρνω μισό ρεμερόν και μισό ζάναξ πριν τον ύπνο και έστρωσα...Επίσης βλέπω κάθε βράδυ ταινία πριν τον ύπνο για να ξεφεύγει και να δουλεύει το μυαλό,και όταν ξαπλώνω να κοιμηθω,βλέπω ASMR βινεάκια στο Youtube και αποκοιμιέμαι γαλήνια.
    ''Μισώ την ζωή απ'την αγάπη που της έχω'' - Fernando Pessoa

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2021
    Posts
    216
    Για αρχη θα σου ελεγα δοκιμασε τα ελαφρια πχ βαλεριανα μελατονινη κτλ αν δεις οτι επιμένει πηγενε οπωσδήποτε σε γιατρο να σε κατευθύνει. Εγω είμαι στα 4 χρονια με την αϋπνία χωρις φάρμακα δεν θα την παλευα καθολου.

Similar Threads

  1. Μεταβατικό στάδιο και φόβος!
    By Booth in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 16-05-2016, 19:05
  2. 5 Στάδιο.
    By marsia in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 8
    Last Post: 13-01-2014, 23:33
  3. Ψυχογενής ανορεξία σε προχωρημένο στάδιο.
    By tnk2012 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2012, 14:43
  4. ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΟΥ : Κατακτώντας τον τελικό στόχο!
    By Ασημένια in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 173
    Last Post: 19-06-2012, 12:10
  5. η ελπίδα είναι το παν. Σταδιο επαναπροσαρμογης
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 24
    Last Post: 06-01-2010, 14:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •