Πρόβλημα με ύπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15

    Πρόβλημα με ύπνο

    Καλησπέρα. Πρώτη φορά γράφω στο forum, αντιμετωπίζω την τελευταία εβδομάδα πρόβλημα με τον ύπνο. Γενικά είμαι αγχώδεις και κολλάω με χαζές σκέψεις. Αυτό που μου συμβαίνει στον ύπνο έχει σίγουρα δημιουργηθεί από σκέψη και με αφήνει αυπνο. Σκέφτομαι πότε θα αποκοιμηθω με αποτέλεσμα να μείνει ο εγκέφαλος μου ξύπνιος και απλά να είμαι με κλειστά τα μάτια. Είναι δυνατόν να έχω ξεχάσει να κοιμάμαι? Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Το έχει πάθει κανείς? έχω κλείσει να πάω και σε ψυχολόγο τέλος του μήνα αλλά μεχρι τότε θέλω να κοιμηθώ λίγο ήσυχα και να κλείσω μάτι. Αν έχετε να προτείνετε καμία συμβουλή θα ήμουν ευγνώμων!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Πάρε zzzQuil.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by HarleyQuinn View Post
    Πάρε zzzQuil.
    Αυτά έχω πάρει :) την μια κοιμήθηκα χθες όμως δεν είδα αποτέλεσμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Κάνα ρόφημα με βαλεριάνα δοκίμασες; Βοηθάει. Επίσης κλείσε κινητό, τηλεόραση κλπ οθόνες και πιάσε ένα βιβλίο μια ώρα πριν κοιμηθείς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Posts
    526
    Το παθαίνω κάθε μέρα δεν κοιμάμαι απλά κλείνω τα μάτια.. Φταίει ότι πίνω 3 με 4 καφέδες την ημέρα, αρκετά αναψυκτικά με καφεΐνη, ούτε η αγωγή που παίρνω δε βοηθάει στον μακρινό μου ξάδερφο τον ύπνο!
    Πια βαλεριάνα. Καρτέλα ύπνοσεντον και ούτε με αυτά..
    ....But tell me where can i go to get away from all this pain...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    141
    Quote Originally Posted by Νίκος παπ View Post
    Καλησπέρα. Πρώτη φορά γράφω στο forum, αντιμετωπίζω την τελευταία εβδομάδα πρόβλημα με τον ύπνο. Γενικά είμαι αγχώδεις και κολλάω με χαζές σκέψεις. Αυτό που μου συμβαίνει στον ύπνο έχει σίγουρα δημιουργηθεί από σκέψη και με αφήνει αυπνο. Σκέφτομαι πότε θα αποκοιμηθω με αποτέλεσμα να μείνει ο εγκέφαλος μου ξύπνιος και απλά να είμαι με κλειστά τα μάτια. Είναι δυνατόν να έχω ξεχάσει να κοιμάμαι? Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Το έχει πάθει κανείς? έχω κλείσει να πάω και σε ψυχολόγο τέλος του μήνα αλλά μεχρι τότε θέλω να κοιμηθώ λίγο ήσυχα και να κλείσω μάτι. Αν έχετε να προτείνετε καμία συμβουλή θα ήμουν ευγνώμων!
    Μπορείς να πάρεις ζάναξ να ηρεμήσεις. Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν άρρωστη και δεν μπορούσα να κοιμηθώ πήρα 2 φορές και εν τέλη κοιμήθηκα σαν πουλάκι. Προφανώς και δεν είναι πάντα αυτή η λύση αλλά είναι μια προσωρινή ανακούφιση μέχρι να βρεις την αιτία και να εφαρμόσεις την εκάστοτε λύση.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Κάνα ρόφημα με βαλεριάνα δοκίμασες; Βοηθάει. Επίσης κλείσε κινητό, τηλεόραση κλπ οθόνες και πιάσε ένα βιβλίο μια ώρα πριν κοιμηθείς.
    Όχι δεν έχω δοκιμάσει σε ρόφημα, πήρα από το φαρμακείο zzzQuil κάτι ζελεδακια αυτά μου πρότειναν και περιέχει και βαλεριάνα το συγκεκριμένο, χθες δεν έκανε δουλειά όμως. Θα το ξανά πάρω και σήμερα μπας και βοηθήσει. Θα ακολουθήσω την συμβουλή με τις οθόνες σήμερα. Ευχαριστώ

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by KARMA View Post
    Το παθαίνω κάθε μέρα δεν κοιμάμαι απλά κλείνω τα μάτια.. Φταίει ότι πίνω 3 με 4 καφέδες την ημέρα, αρκετά αναψυκτικά με καφεΐνη, ούτε η αγωγή που παίρνω δε βοηθάει στον μακρινό μου ξάδερφο τον ύπνο!
    Πια βαλεριάνα. Καρτέλα ύπνοσεντον και ούτε με αυτά..
    Και τι δεν κοιμάσαι καθόλου? Πόσο σπαστικό ειναι να μην κοιμάσαι... Πάντως για να το λες ότι φταίνε οι καφέδες γιατί δεν τους κόβεις? Θα κοιμηθείς πιστεύω

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Rainbow86 View Post
    Μπορείς να πάρεις ζάναξ να ηρεμήσεις. Εγώ την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν άρρωστη και δεν μπορούσα να κοιμηθώ πήρα 2 φορές και εν τέλη κοιμήθηκα σαν πουλάκι. Προφανώς και δεν είναι πάντα αυτή η λύση αλλά είναι μια προσωρινή ανακούφιση μέχρι να βρεις την αιτία και να εφαρμόσεις την εκάστοτε λύση.
    Γενικά δεν θέλω να προχωρήσω σε ζαναξ και μετά να εθιστο και να μην μπορώ να τα κόψω. Σίγουρα θέλω να δοκιμάσω πιο φυσικούς τρόπους για να το ξεπεράσω για αρχή. Η αιτία είναι αυτή που ανέφερα τώρα περιμένω το ραντεβού με τον ψυχολόγο και μακάρι να βρεθεί λύση. Δεν θέλω να καταλήξω να παίρνω φάρμακα ....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2022
    Posts
    898
    Πίνεις καφέδες;
    Αν ναι τους κόβεις.

    Νομίζω ότι ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει.
    Ίσως να δεις τεχνικές χαλάρωσης ύπνου κ.λ.π.

    Ξαναξ μην πάρεις σε καμία περίπτωση, έχω εθιστεί και δεν μπορώ χωρίς αυτά πλέον, είναι πολύ εθιστικά.
    Ξεκίνησε τα .μόνο άμα στο πει ειδικός.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,088
    Quote Originally Posted by Νίκος παπ View Post
    Όχι δεν έχω δοκιμάσει σε ρόφημα, πήρα από το φαρμακείο zzzQuil κάτι ζελεδακια αυτά μου πρότειναν και περιέχει και βαλεριάνα το συγκεκριμένο, χθες δεν έκανε δουλειά όμως. Θα το ξανά πάρω και σήμερα μπας και βοηθήσει. Θα ακολουθήσω την συμβουλή με τις οθόνες σήμερα. Ευχαριστώ
    Τα έχω πάρει κι εγώ αυτά. Κάτι έκανε αλλά δεν με κάλυπτε. Και σκέτη βαλεριάνα σε κάψουλες πήρα χωρίς αποτέλεσμα. Το ρόφημα έκανε δουλειά, μόνο που μυρίζει έντονα. Όχι μόνο τις οθόνες, το βιβλίο μη ξεχάσεις. Και εννοείται το βράδυ κάτι πολύ ελαφρύ για φαγητό. Όχι σοκολάτα και καφέ γενικά ούτε αναψυκτικά (έχουν καφεινη ή πολλή ζάχαρη). Και το χαμομήλι βοηθάει.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Player View Post
    Πίνεις καφέδες;
    Αν ναι τους κόβεις.

    Νομίζω ότι ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει.
    Ίσως να δεις τεχνικές χαλάρωσης ύπνου κ.λ.π.

    Ξαναξ μην πάρεις σε καμία περίπτωση, έχω εθιστεί και δεν μπορώ χωρίς αυτά πλέον, είναι πολύ εθιστικά.
    Ξεκίνησε τα .μόνο άμα στο πει ειδικός.
    Όχι δεν πίνω. Σπάνια και καθόλου μην σου πω. Ναι γενικά φάρμακα δεν θέλω να πάρω. Τώρα τι να πω μακάρι να ξανά κοιμάμαι κανονικά επειδή πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο δεν είχα κακές σχέσεις με τον ύπνο. Μπορεί και να φταίει το βιολογικό ρολόι νομίζω εκεί τα έχω κάνει λίγο σαλάτα. Κοιμόμουν ξημερώματα και τώρα με τις αϋπνίες νυστάζω νωρίς αλλά και που νυστάζω δεν λέει να με πάρει....

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Τα έχω πάρει κι εγώ αυτά. Κάτι έκανε αλλά δεν με κάλυπτε. Και σκέτη βαλεριάνα σε κάψουλες πήρα χωρίς αποτέλεσμα. Το ρόφημα έκανε δουλειά, μόνο που μυρίζει έντονα. Όχι μόνο τις οθόνες, το βιβλίο μη ξεχάσεις. Και εννοείται το βράδυ κάτι πολύ ελαφρύ για φαγητό. Όχι σοκολάτα και καφέ γενικά ούτε αναψυκτικά (έχουν καφεινη ή πολλή ζάχαρη). Και το χαμομήλι βοηθάει.
    Ναι δεν βλέπω να κάνουν δουλειά. Θα δοκιμάσω και σε ρόφημα, σε ευχαριστώ niels. Είχες και συ θέματα αϋπνίας?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Πάντως έχω δοκιμάσει πράγματα συνεχίζει το θέμα. Χθες είναι ζήτημα αν τελικά κοιμήθηκα. Παθαίνω ένα παράξενο πράγμα όσο προσπαθώ κάποια στιγμή βλέπω όνειρα και μετά ξυπνάω και μετά έχω την αίσθηση οτι δεν έχω κοιμηθεί καθόλου. Τι φάση? Με το που κοιμάμαι αρχίζουν τα όνειρα? Πάντως το θέμα είναι ότι προφανώς και νυστάζω δεν με παίρνει με τίποτα όμως έχει 5 μέρες που έχει αρχίσει το πρόβλημα 2 μέρες έμεινα άυπνος την τρίτη κοιμήθηκα χάλια ξυπνούσα συνέχεια. Μετά κοιμήθηκα κανονικά μετά τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου ξύπνιος όλη μέρα. Αλλά τις τελευταίες 2 μέρες την χθεσινή και την προχθεσινή έβλεπα όνειρα και μετά ξυπνούσα και ένιωθα σαν να μην έχω κοιμηθεί. Τι παράξενο πράγμα..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    15
    Σίγουρα όπως και να έχει έχω τις σκέψεις μην ξανά κοιμηθώ πάλι και τέτοια που ίσως να φταίει και αυτό. Και ότι θα πάθω κάτι από αυπνια. Μάλλον για αυτό δεν χαλαρώνω είναι καθαρά ψυχολογικό. Μακάρι να βρω λύση

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Προβλημα με τον υπνο
    By Kristi09 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 33
    Last Post: 17-08-2021, 13:45
  2. Κολλημα με τον υπνο
    By Gtyos in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 4
    Last Post: 15-03-2020, 13:45
  3. Πρόβλημα με τον ύπνο
    By ggrecaa in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 17
    Last Post: 12-02-2020, 11:14
  4. Πρόβλημα με τον Ύπνο
    By Δημήτρης7 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 13
    Last Post: 19-04-2013, 22:14
  5. Άγχος για τον ύπνο.!!
    By Eva1995 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 12
    Last Post: 14-09-2011, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •