Δεν έχω ξαναμπεί σε αεροπλάνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13

    Δεν έχω ξαναμπεί σε αεροπλάνο

    Παιδιά σος .Θέλω να ταξιδέψω με αεροπλάνο καιρός είναι να αντιμετωπίσω αυτό το φόβο . Δεν γίνεται να κάθομαι καθηλωμένη επειδή δεν μπορώ να μπω σε αεροπλάνο επειδή φοβάμαι και έχω τραγική υψοφοβία και με πιάνει πανικός. Πώς να το διαχειριστώ ;Τι να κάνω ; άμεσα θα μπω σε αεροπλάνο και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω... Πώς είναι; Θέλω να πάω ένα μακρινό ταξίδι και προκειμένου να εξοικειωθώ με το αεροπλάνο αποφάσισα να κάνω ένα μικρό ταξιδάκι αποστάσεις 2 ωρών. Η σκέψη όμως ότι θα μπω μέσα και θα βρίσκομαι στον αέρα σε πιθανές αναταράξεις η κενά αέρος μου φέρνουν κρίσεις πανικού και τρέμουλο. Από τη μία σκέφτομαι εντάξει στην αρχή θα αγχωθώ θα τρομάξω αλλά μετά θα εξοικειωθώ και μέχρι να φτάσω θα μου είχε περάσει και θα δω ότι δεν είναι τίποτα Αν όμως δεν γίνει αυτό τι θα κάνω; να πάρω χάπια; Θα γίνω ρεζίλι πώς θα το κρύψω από τους ανθρώπους ή τους φίλους που θα έχω μαζί μου;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πάρε να έχεις μαζί σου ζαναξ καλού κακού. Θέλουν συνταγή γιατρού όμως. Μη σε νοιάζει για τους άλλους. Πες τους ότι φοβάσαι. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να το πάρεις μισή ώρα πριν οπότε μπορείς να το πάρεις στην τουαλέτα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γτ να μπεισ σε αεροπλανο αμα εισαι απο αθηνα ελα θεσνικη μιση ωριτσα 2 ωρεσ ειναι μετρια προσ μεγαλη αποσταση ξεκολα κι ελα θεσσαλονικη αν θεσ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    έχω ακούσει ότι βοηθάει να μιλάς στη διάρκεια της πτήσης.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Το zanax όμως έχει παρενέργειες? γιατί δεν θέλω να είμαι κοιμισμένη μετά όλη την υπόλοιπη ημέρα. Άμα το πάρω Θα το καταλάβει κανείς ?πως είναι το σώμα μετά; είν' λες και είσαι σε φάση ζεν ή λες και είσαι πραγματικά κοιμισμένη;

  6. #6
    Μην προσπαθείς να κρυφτείς από τους ανθρώπους που θα ταξιδεύετε μαζι ..η σκέψη αυτή το κάνει σίγουρα πιο ανχωτικο. Να μπορείς να μιλήσεις μαζί τους ανοιχτά πριν και κατά την διάρκεια του ταξιδιού αν χρειαστεί. Είναι ανθρώπινο να φοβάσαι...δεν έγινε και κάτι.
    Διάλεξε θέση ώστε να μην καθεσαι δίπλα στο παράθυρο και προσπαθησε να απασχολεις το μυαλό σου με κάτι άλλο όπως η κουβέντα που λέει και ο user . Αν φοβηθείς προσπάθησε να πάρεις μια απόσταση και να το εκλογικευσεις...είναι το πιο ασφαλές μέσο μεταφοράς, σκεψου πόσα δρομολόγια γίνονται κάθε μέρα όλα αυτά τα χρόνια σε όλο τον κόσμο.
    Καλό ταξίδι dogmama!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2022
    Location
    αθηνα
    Posts
    1,456
    για μια φορα καν υπομονη κι παε δε ειν τιποτε κι εγω εχω μπει μια χαρα ηταν. δε πεθαίνω να μπω ξανα μα δε ηταν κακο .
    αν δε εκτιμάς κάποιον μην τον προσβάλεις ......... φυγε ............. τοσο απλα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    186
    Θα πάρεις zanax τουλάχιστον μία ώρα πριν.. εγώ επειδή παθαίνω πανικούς ... παρολου που μπαίνω 4 φορές το χρόνο κάθε φορά είναι σχεδόν ίδια ... Ακούω θόρυβο...ρωτάω το παιδί γιατί κάνει τόσο θόρυβο κλπ...τελικά μία ώρα πριν zanax και όλα χαλαρά....κατά την γνώμη μου έπρεπε να διαλέξεις μικρότερο ταξίδι....και άμα κοιμηθείς ακόμα καλύτερα 2 ώρες είναι ..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Μην προσπαθείς να κρυφτείς από τους ανθρώπους που θα ταξιδεύετε μαζι .
    Διάλεξε θέση ώστε να μην καθεσαι δίπλα στο παράθυρο
    Καλό ταξίδι dogmama!!!
    Λατρεύω να ταξιδεύω να κάθομαι στο παράθυρο. Γιατί το λες αυτό; Θα μου δημιουργήσει περισσότερο άγχος; Το έχω πει στους φίλους μου αλλά το θέμα είναι ότι δεν το έχω περιγράψει πολύ. Και δεν θέλω να ξεφτιλιστώ Γιατί πραγματικά δεν ξέρω πώς θα αντιδράσω.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Margarita 77 View Post
    Θα πάρεις zanax τουλάχιστον μία ώρα πριν.. εγώ επειδή παθαίνω πανικούς ... παρολου που μπαίνω 4 φορές το χρόνο κάθε φορά είναι σχεδόν ίδια ... Ακούω θόρυβο...ρωτάω το παιδί γιατί κάνει τόσο θόρυβο κλπ...τελικά μία ώρα πριν zanax και όλα χαλαρά....κατά την γνώμη μου έπρεπε να διαλέξεις μικρότερο ταξίδι....και άμα κοιμηθείς ακόμα καλύτερα 2 ώρες είναι ..
    Επειδή θέλω να ταξιδέψω σε μία χώρα όπου το ταξίδι είναι γύρω στις 10 ώρες πρέπει να εξοικειωθώ στο αεροπλάνο και στο όλο mood. τουλάχιστον σε μία πιο κοντινή μικρή πτήση για αυτό και επέλεξα τις δύο ώρες. Το θέμα είναι όμως ότι εγώ δεν θέλω να καταλάβει κανείς Ούτε ότι φοβάμαι αλλά ούτε φυσικά ότι είμαι χαπαποκομμένη. Από παιδί φοβάμαι τα ύψη και δεν έμπαινα ούτε στα παιχνίδια στο λούνα παρκ μόνο στη ρόδα και εκεί κάπου κάπου με έπιανε ένα track και νιώθω σφίξιμο στην καρδιά μου. Για αυτό δεν θέλω να πάω και να κοιμηθώ γιατί θέλω να δω πώς θα αντιδράσω αλλά να είμαι σε φάση που να μην αγχωθώ πολύ για αυτό ρωτάω για χάπια μπας και είμαι πιο υποτονική Και μπορέσω να χαλαρώσω. Το xanax δηλαδή μετά το ταξίδι θα μου κάνει καλό ή θα είμαι σαν ζόμπι. Γιατί με το που κατεβώ θα έχω μετά πρόγραμμα δεν θα πάω στο ξενοδοχείο να λιώσω στον ύπνο.

  11. #11
    Dogmama στην θέση σου εκτός από τον φόβο του αεροπλάνου θα προσπαθούσα να ξεπεράσω και τον φόβο της έκθεσης.Μιλα στους φίλους σου.Δεν τρέχει και τίποτα... Άνθρωποι είμαστε.
    Σκέψου εσύ πώς θα αντιδρούσες αν κάποιος σου έλεγε ότι έχεις αυτό το θέμα; Δεν θεωρώ ότι ειναι τόσο εξευτελιστικο. Επίσης μπορεί και κάποιος άπο αυτους να σκέφτεται τα ίδια(η να είχε τις ίδιες ανησυχίες την πρώτη φορά)
    Αυτό για το παράθυρο στο είπα γιατί κάποιους τους βοηθάει ,φυσικά μόνο εσύ ξέρεις τον εαυτό σου. (Και εμένα μου αρέσει πολύ ).

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Dogmama στην θέση σου εκτός από τον φόβο του αεροπλάνου θα προσπαθούσα να ξεπεράσω και τον φόβο της έκθεσης.Μιλα στους φίλους σου.Δεν τρέχει και τίποτα... Άνθρωποι είμαστε.
    Σκέψου εσύ πώς θα αντιδρούσες αν κάποιος σου έλεγε ότι έχεις αυτό το θέμα; Δεν θεωρώ ότι ειναι τόσο εξευτελιστικο. Επίσης μπορεί και κάποιος άπο αυτους να σκέφτεται τα ίδια(η να είχε τις ίδιες ανησυχίες την πρώτη φορά)
    Αυτό για το παράθυρο στο είπα γιατί κάποιους τους βοηθάει ,φυσικά μόνο εσύ ξέρεις τον εαυτό σου. (Και εμένα μου αρέσει πολύ ).
    Πιστεύω ότι από τη στιγμή που μου αρέσει να ταξιδεύω και να βλέπω τη διαδρομή και γενικότερα γύρω μου θα με βοηθούσε το παράθυρο Γιατί ίσως έτσι ξεχαστώ όσον αφορά τωρα τον φίλο που θα πάω του το έχω πει και δεν με βοήθησε ιδιαίτερα γιατί μου είπε ότι αν αρχίσω να ουρλιάζω και να κάνω σαν τρελή και αννα με πιάσουν κρίσεις θα τον κάνω ρεζίλι και ίσως θα ήταν καλύτερα να κάτσουμε ξεχωριστές θέσεις. Όμως εγώ δεν θέλω ούτε να ουρλιάξω ούτε να κάνω σαν τρελή ούτε γενικότερα να το χειριστώ τόσο ακραία θέλω να απολαύσω την διαδρομή θέλω να αντιμετωπίσω το φόβο μου θέλω να είμαι καλά με μία πτήση αεροπλάνου. Πραγματικά με αγχώνει και μόνο η σκέψη το πώς θα αντιδράσω γιατί παρότι φοβάμαι την υψοφοβία η ιδέα του ταξιδιού ιδέα του προορισμού ίσως και το όλο περιβάλλον μόλις θα δω από κοντά να δω ότι δεν είναι τίποτα και να πω καλά και έκανα έτσι δεν ξέρω είναι άγνωστο για μένα Για αυτό ρωτάω τι θα μπορούσα να κάνω ώστε να μπορέσω να εξασφαλίσω στο μέγιστο ότι θα έχω μία ψύχραιμη κατάσταση.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    Παιδιά σος .Θέλω να ταξιδέψω με αεροπλάνο καιρός είναι να αντιμετωπίσω αυτό το φόβο . Δεν γίνεται να κάθομαι καθηλωμένη επειδή δεν μπορώ να μπω σε αεροπλάνο επειδή φοβάμαι και έχω τραγική υψοφοβία και με πιάνει πανικός. Πώς να το διαχειριστώ ;Τι να κάνω ; άμεσα θα μπω σε αεροπλάνο και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω... Πώς είναι; Θέλω να πάω ένα μακρινό ταξίδι και προκειμένου να εξοικειωθώ με το αεροπλάνο αποφάσισα να κάνω ένα μικρό ταξιδάκι αποστάσεις 2 ωρών. Η σκέψη όμως ότι θα μπω μέσα και θα βρίσκομαι στον αέρα σε πιθανές αναταράξεις η κενά αέρος μου φέρνουν κρίσεις πανικού και τρέμουλο. Από τη μία σκέφτομαι εντάξει στην αρχή θα αγχωθώ θα τρομάξω αλλά μετά θα εξοικειωθώ και μέχρι να φτάσω θα μου είχε περάσει και θα δω ότι δεν είναι τίποτα Αν όμως δεν γίνει αυτό τι θα κάνω; να πάρω χάπια; Θα γίνω ρεζίλι πώς θα το κρύψω από τους ανθρώπους ή τους φίλους που θα έχω μαζί μου;
    θα σου γραψω κατι που ειναι απο τα πρωτα που μαθαινουν οι σχετικοι με το αθλημα της αεροποριας και εσυ αξιοποιησε το οπως νομιζεις.

    οτι πεταει πεφτει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    Παιδιά σος .Θέλω να ταξιδέψω με αεροπλάνο καιρός είναι να αντιμετωπίσω αυτό το φόβο . Δεν γίνεται να κάθομαι καθηλωμένη επειδή δεν μπορώ να μπω σε αεροπλάνο επειδή φοβάμαι και έχω τραγική υψοφοβία και με πιάνει πανικός. Πώς να το διαχειριστώ ;Τι να κάνω ; άμεσα θα μπω σε αεροπλάνο και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω... Πώς είναι; Θέλω να πάω ένα μακρινό ταξίδι και προκειμένου να εξοικειωθώ με το αεροπλάνο αποφάσισα να κάνω ένα μικρό ταξιδάκι αποστάσεις 2 ωρών. Η σκέψη όμως ότι θα μπω μέσα και θα βρίσκομαι στον αέρα σε πιθανές αναταράξεις η κενά αέρος μου φέρνουν κρίσεις πανικού και τρέμουλο. Από τη μία σκέφτομαι εντάξει στην αρχή θα αγχωθώ θα τρομάξω αλλά μετά θα εξοικειωθώ και μέχρι να φτάσω θα μου είχε περάσει και θα δω ότι δεν είναι τίποτα Αν όμως δεν γίνει αυτό τι θα κάνω; να πάρω χάπια; Θα γίνω ρεζίλι πώς θα το κρύψω από τους ανθρώπους ή τους φίλους που θα έχω μαζί μου;
    στο πρωτο σου θεμα ελεγες οτι σου αρεσουν τα μακρυνα ταξιδια αλλα δεν βρισκεις παρεες και πηγαινεις μονη.
    εννοουσες οτι σου αρεσουν αλλα δεν εχεις παει ποτε;
    τωρα βρηκες παρεες αλλα δεν μπορεις να μπεις σε αεροπλανο;

    η δικη μου γνωμη ειναι, εφοσον βρηεκς πλεον παρεα (!), να πας ταξιδια με μεσον που δεν φοβασαι. εχεις καλυψει ολους τους προορισμους και εμειναν τα μακρυνα;
    κι αυτο, γιατι εχω την υποψια οτι εφευρισκεις λογους να μην κανεις τελικα κανενα ταξιδι...
    κανε τις εκδρομες σου με αυτοκινητο, κι οταν δουλεψεις και βελτιωσεις το θεμα του αεροπλανου, το δοκιμαζεις κι αυτο..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    May 2023
    Posts
    13
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    στο πρωτο σου θεμα ελεγες οτι σου αρεσουν τα μακρυνα ταξιδια αλλα δεν βρισκεις παρεες και πηγαινεις μονη.
    εννοουσες οτι σου αρεσουν αλλα δεν εχεις παει ποτε;

    η δικη μου γνωμη ειναι, εφοσον βρηεκς πλεον παρεα (!), να πας ταξιδια με μεσον που δεν φοβασαι. εχεις καλυψει ολους τους προορισμους και εμειναν τα μακρυνα;
    κι αυτο, γιατι εχω την υποψια οτι εφευρισκεις λογους να μην κανεις τελικα κανενα ταξιδι...
    κανε τις εκδρομες σου με αυτοκινητο, κι οταν δουλεψεις και βελτιωσεις το θεμα του αεροπλανου, το δοκιμαζεις κι αυτο..
    Αυτό που είχα πει είναι ότι θέλω να αρχίσω να κάνω ταξίδια μακρινά γιατί μου αρέσουν πολύ αλλά δεν βρίσκω παρέα για να το κάνω και αφού βρω έχω και το πρόβλημα ότι καλά τα λέω ως εδώ όμως πώς θα ταξιδέψω τη στιγμή που φοβάμαι τα αεροπλάνα για αυτό και πρέπει να αντιμετωπίσω το φόβο μου γιατί δεν μπορεί να με κρατάει άλλο πίσω και τα ταξίδια που έχω κάνει όλον αυτό τον καιρό ήταν είτε με αυτοκίνητο είτε με καράβι εδώ στην Ελλάδα μην παρεξηγείς αυτά που λέω . Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ταξιδέψω εδώ στην Ελλάδα και ίσα-ίσα προσπαθώ με κάθε ευκαιρία να βρω τρόπο για να ταξιδέψω έξω αλλά πάντοτε με μπλοκάρει η σκέψη το πώς θα είμαι μέσα στο αεροπλάνο και τώρα που το πήρα απόφαση πρέπει να το αντιμετωπίσω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φοβος με αεροπλανο
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-01-2023, 13:12
  2. Ταξίδι με αεροπλάνο
    By Kostas_27 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-07-2020, 00:02
  3. Αεροπλανο!!
    By Rocco13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-01-2019, 20:11
  4. Φοβος και αεροπλάνο
    By nantias in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 25
    Last Post: 03-04-2015, 21:55
  5. επιβιβαση σε αεροπλανο... :-)
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 28-04-2014, 06:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •