Δεν έχω ξαναμπεί σε αεροπλάνο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 17 of 17
  1. #16
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    Παιδιά σος .Θέλω να ταξιδέψω με αεροπλάνο καιρός είναι να αντιμετωπίσω αυτό το φόβο . Δεν γίνεται να κάθομαι καθηλωμένη επειδή δεν μπορώ να μπω σε αεροπλάνο επειδή φοβάμαι και έχω τραγική υψοφοβία και με πιάνει πανικός. Πώς να το διαχειριστώ ;Τι να κάνω ; άμεσα θα μπω σε αεροπλάνο και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω... Πώς είναι; Θέλω να πάω ένα μακρινό ταξίδι και προκειμένου να εξοικειωθώ με το αεροπλάνο αποφάσισα να κάνω ένα μικρό ταξιδάκι αποστάσεις 2 ωρών. Η σκέψη όμως ότι θα μπω μέσα και θα βρίσκομαι στον αέρα σε πιθανές αναταράξεις η κενά αέρος μου φέρνουν κρίσεις πανικού και τρέμουλο. Από τη μία σκέφτομαι εντάξει στην αρχή θα αγχωθώ θα τρομάξω αλλά μετά θα εξοικειωθώ και μέχρι να φτάσω θα μου είχε περάσει και θα δω ότι δεν είναι τίποτα Αν όμως δεν γίνει αυτό τι θα κάνω; να πάρω χάπια; Θα γίνω ρεζίλι πώς θα το κρύψω από τους ανθρώπους ή τους φίλους που θα έχω μαζί μου;
    Εμένα με φοβίζει πιο πολύ ο θόρυβος για αυτό ακούω μουσική που έχω κατεβάσει στο κινητό και κάθομαι από την μεριά του διαδρόμου συν ένα χάπι μισή ώρα πριν

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Dogmama View Post
    Αυτό που είχα πει είναι ότι θέλω να αρχίσω να κάνω ταξίδια μακρινά γιατί μου αρέσουν πολύ αλλά δεν βρίσκω παρέα για να το κάνω και αφού βρω έχω και το πρόβλημα ότι καλά τα λέω ως εδώ όμως πώς θα ταξιδέψω τη στιγμή που φοβάμαι τα αεροπλάνα για αυτό και πρέπει να αντιμετωπίσω το φόβο μου γιατί δεν μπορεί να με κρατάει άλλο πίσω και τα ταξίδια που έχω κάνει όλον αυτό τον καιρό ήταν είτε με αυτοκίνητο είτε με καράβι εδώ στην Ελλάδα μην παρεξηγείς αυτά που λέω . Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ταξιδέψω εδώ στην Ελλάδα και ίσα-ίσα προσπαθώ με κάθε ευκαιρία να βρω τρόπο για να ταξιδέψω έξω αλλά πάντοτε με μπλοκάρει η σκέψη το πώς θα είμαι μέσα στο αεροπλάνο και τώρα που το πήρα απόφαση πρέπει να το αντιμετωπίσω
    τα ταξιδια με πλοιο, δεν ειναι μονο στην ελλαδα. εχει απειρες κρουαζιερες στο εξωτερικο.
    εκτος αυτου, παρεα δεν εχεις βρει ακομα, αλλα ΟΤΑΝ βρεις, θελεις να λυσεις και το θεμα της φοβιας του αεροπλανου για να πας στα πολυποθητα ταξιδια...
    αυτο που βλεπω εγω, ειναι οτι για καθε λυση, εχεις κι ενα προβλημα, αντι να γινεται το αντιθετο.
    βρες εσυ παρεα, και ξεκινα απο ταξιδια μακρινα με πλοια κι ασε το αεροπλανο για αργοτερα. γιατι αν θελεις μετα την παρεα, να λυσεις και τις φοβιες, μπορει να μην πας πουθενα...
    ισως ξεκινωντας με τις παρεες και τα ταξιδια, λυθουν στην πορεια οι φοβιες.
    μην τα σκεφτεσαι ολα μαζι τα προβληματα. προσανατολισου στις λυσεις...

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φοβος με αεροπλανο
    By Ariel96 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-01-2023, 13:12
  2. Ταξίδι με αεροπλάνο
    By Kostas_27 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-07-2020, 00:02
  3. Αεροπλανο!!
    By Rocco13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-01-2019, 20:11
  4. Φοβος και αεροπλάνο
    By nantias in forum Άλλες Ειδικές Φοβίες
    Replies: 25
    Last Post: 03-04-2015, 21:55
  5. επιβιβαση σε αεροπλανο... :-)
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 28-04-2014, 06:48

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •