Δια Ζώσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98

    Δια Ζώσης

    Ανοίγω το παρόν νήμα διότι νιώθω έντονη την επιθυμία το φετινό καλοκαίρι να το μοιραστώ με άλλους ανθρώπους και δη ψυχές από το φόρουμ. Στην παρατήρηση κάποιου ότι ενδεχομένως πρόκειται για «χαμένες» ψυχές που υποκαθιστούμε την πραγματική ζωή με την ψηφιακή επικοινωνία, θα ανταπαντήσω πως σε κάθε περίπτωση, αν συναντηθούμε κάπου εκεί έξω, υπάρχουν ισχυρές πιθανότητες κάποιοι να ανακαλύψουμε πως έχουμε περισσότερα κοινά απ’ όσα νομίζουμε. Αν αποδειχτεί ότι σφάλλω δεν τρέχει τίποτα, δεν θα έρθει δα και το τέλος του κόσμου.

    Αυτό το καλοκαίρι θέλω να πηγαίνω για μπάνιο, να πίνω καφέ σε πάρκα και παραλίες, να κάνω βόλτες με τα πόδια-με αυτοκίνητα-με μηχανές, να πηγαίνω θερινό σινεμά, να τρώω στο κύμα της θάλασσας, να παρακολουθώ συναυλίες, να κάθομαι στον ήλιο, να ξαπλώνω στη σκιά, να-να-να…
    Υποθέτω πως δεν είμαι ο μόνος.
    Τι λέτε οι των Αθηνών να κάνουμε μια αρχή πίνοντας έναν καφέ?
    Προσωπικά είμαι έτοιμος, έστω και προσωρινά, να προσπαθήσω να αχρηστέψω τις όποιες ζώνες ασφαλείας μου και να απαρνηθώ την προστασία του σπιτιού.
    Είμαι νέο μέλος, ήρθα στην κοινότητά σας πριν 2-2,5 μήνες. Ωστόσο, από διάφορα νήματα διαπιστώνω πως αρκετοί από εμάς θα θέλαμε να κάνουμε νέες γνωριμίες, αλλά για διάφορους λόγους συνεχώς το αναβάλλουμε. Αν δεν το κάνεις τώρα που τα καλοκαιρινά άλλοθι πλανιούνται στον αέρα και κάνεις ένα χραπ κι αρπάζεις όσα χρειάζεσαι προκειμένου να υπερβείς την αναβλητικότητά σου -λέμε τώρα-, αν δε το κάνουμε τώρα λοιπόν, τότε Πότε?

    Δηλώνω άρα διαρκώς διαθέσιμος: από ένα Φοβερό Ραντεβού στο Λόφο με τα Φοινικόδεντρα –που θα ’λεγε κι ο Νικολαΐδης- ή έστω στην καντίνα του Λυκαβηττού ή στην Πλατεία ή όπου αλλού αποφασίσετε μέχρι Διακοπές Διαρκείας αλά Τζιμ Τζάρμους ή κάπως έτσι για να μην υπερβάλλουμε.
    Άλλωστε το Δια Ζώσης δεν αναιρεί την Επικοινωνία. Παρά τις όποιες δυσκολίες ενδεχομένως προκύψουν, θεωρητικά την επαυξάνει ποντάροντας στη ζωντανή επαφή.

  2. #2
    Καλημέρα spi01 πολύ αισιόδοξο το μηνυμα σου! Σε εμένα πέφτει λιγάκι μακρυά η Αθηνα βεβαια .
    Σου εύχομαι να πραγματοποιηθεί αυτό που σκέφτεσαι και να περάσεις φετος αυτό το όμορφο καλοκαίρι που ονειρεύεσαι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Γεια σου φίλε μου! Εγώ είμαι μέσα, από αρχές Ιουνίου και μετά. Για να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98
    καλημέρα Valeria kat, ευχαριστώ για τις ευχές σου!
    Η αισιοδοξία μου δεν πηγάζει εκ φύσεως αβίαστα, αλλά το τετριμμένο "η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία" μάς οφείλει να έχει μία τουλάχιστον δόση αλήθειας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Εγώ θέλω διακοπές αλλά μόνος μου χωρίς παρέα

  6. #6
    Καλημέρα Spi.... Ωραία η ιδέα σου!Προσωπικά μπορώ να περιοριστώ σε έναν καφέ...
    Τώρα τα μπάνια, οι βόλτες, τα σινεμά, οι συναυλίες κλπ οτιδήποτε περαν του καφέ δηλαδή, καλά είναι αλλά εμένα δεν με συγκινούν... Γιατί έχω συνηθίσει να ζω σε μια ζώνη ασφαλείας... Και οτιδήποτε είναι περισσότερο δραστήριο από αυτό που αντέχω ή από αυτό που απαιτεί αυτή η ζώνη ασφαλείας μου για να διατηρηθω μέσα στα όριά της, αποβάλλεται απ το σύστημά μου που λέγεται διατηρηση της αδράνειας...!! Τόσο καλά!
    Αλλά για έναν καφέ θα μπορούσα να έρθω...

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γεια σου φίλε μου! Εγώ είμαι μέσα, από αρχές Ιουνίου και μετά. Για να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε
    γεια σου Eagle guy, κουλ, είμαστε 2, για να δούμε

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Εγώ θέλω διακοπές αλλά μόνος μου χωρίς παρέα
    σου εύχομαι να πας. Επί του παρόντος λέμε για ένα απλό καφεδάκι για όποιον έχει όρεξη και δύναται

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98
    Quote Originally Posted by pause View Post
    Καλημέρα Spi.... Ωραία η ιδέα σου!Προσωπικά μπορώ να περιοριστώ σε έναν καφέ...
    Τώρα τα μπάνια, οι βόλτες, τα σινεμά, οι συναυλίες κλπ οτιδήποτε περαν του καφέ δηλαδή, καλά είναι αλλά εμένα δεν με συγκινούν... Γιατί έχω συνηθίσει να ζω σε μια ζώνη ασφαλείας... Και οτιδήποτε είναι περισσότερο δραστήριο από αυτό που αντέχω ή από αυτό που απαιτεί αυτή η ζώνη ασφαλείας μου για να διατηρηθω μέσα στα όριά της, αποβάλλεται απ το σύστημά μου που λέγεται διατηρηση της αδράνειας...!! Τόσο καλά!
    Αλλά για έναν καφέ θα μπορούσα να έρθω...
    Καλησπέρα pause. Αρχή το μισό του όλου. Ως εκ τούτου χαίρομαι που είσαι μέσα.
    Ωραία τα γράφεις. Αδράνεια ή απραξία (προηγείται της αδράνειας)? Προσωπικά είμαι με την Απραξία -είναι μεγάλη υπόθεση, έστω κι αν όχι πάντα. Έχεις δει τους Τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας του Παναγιωτόπουλου?

  10. #10
    Δεν το έχω δει αλλά τώρα έριξα μια ματιά σε ένα τρέιλερ που έδειχνε τη σκηνή που ο ένας γιος ανακοινώνει στον πατέρα του πως θα πάει να δουλέψει.... Και σα να' ναι κάποια βαριά κατάρα η δουλειά, άρχισε να τον αποθαρρύνει και να τον γεμίζει ενοχές πως αν πάει για δουλειά απ τη μια μπορεί να πάθει κακό (να τον πιάσει η αστυνομία ή να τον πατήσει αυτοκίνητο) κι απ την άλλη θα κάνει αυτόν και τους άλλους στο σπίτι δυστυχισμένους.... Κι άρχισαν να κλαίνε όλοι με τη σειρά μετά!!
    Ήταν κωμικοτραγικο το σκηνικό....

    Νομίζω ότι με εκφράζει σε μεγάλο βαθμό...
    Ενώ δεν είμαι κατά της εργασίας, ίσως λόγω του άγχους των προηγούμενων χρόνων, να απωθω οτιδήποτε με βγάζει από την άνεσή μου και με βάζει σε μια κατασταση έστω και μικρής πίεσης...

    Τώρα όσο για την αξία της απραξίας που λες, δεν την αρνούμαι αλλά όπως όλα τα πράγματα χρειάζεται κι αυτή σε ένα συγκεκριμένο βαθμό και σε ορισμένες περιπτώσεις, γιατί αν είναι ο κανόνας της ζωής σου όπως συμβαίνει με μένα, τότε όχι μόνο χάνει την αξία της αλλά και σου δημιουργεί προβλήματα όπως βαρεμάρα ή σε κάνει δυσλειτουργικο τελικά..
    Το έγραψες κι εσύ όμως πως "είναι μεγάλη υπόθεση, έστω κι αν όχι πάντα"...
    Πχ αν έχω κουραστεί πολύ από μια δουλειά που κάνω και μεσολαβήσει ένα εξάμηνο απραξίας δεν θα το θεωρήσω χάσιμο χρόνου αλλά περίοδο ανάκτησης δυνάμεων μέχρι την επόμενη δουλειά...
    Αν όμως η απραξία είναι τρόπος ζωής, τότε ακόμα κι αν προηγουμενως δεν υπήρχε παθολογικό αίτιο, από μόνη της η απραξία είναι ικανή να το δημιουργήσει και να σε κάνει δυσλειτουργικο εν τέλει, όπως έγραψα ήδη...

    Δεν ξέρω, εύχομαι να βγω κάποια στιγμή απ αυτό το τέλμα...

  11. #11
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98
    pause σου εύχομαι να κάνεις αυτό που θες. Εν τέλει αυτό είναι που μας δίνει δύναμη κι αυτό είναι που μένει.
    Στα περί Απραξίας συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενά σου. Κι επιπλέον είναι όπως τα περισσότερα ωραία πράγματα σε αυτό τον μάταιο κόσμο: η υπερβολική διάρκεια εξατμίζει σταδιακά την όποια νοστιμάδα.
    Στα της ταινίας, η Απραξία έχει συμβολικό χαρακτήρα -βρισκόμαστε στο 2ο μισό των 70ς- και διάφορες αναγνώσεις συμπεριλαμβανομένης της πολιτικής. Ωστόσο, έτσι όπως ορίζεται επί οθόνης, καθώς και ο τρόπος με τον οποίο η απουσία κάθε δραστηριότητας ρουφάει τους ήρωες είναι απολαυστικός.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Εγώ θα ερχόμουν σε μια συνάντηση εάν υπήρχαν αρκετές κοπέλες α) και β) ηλικίες 25 με 35 περίπου. Αν είναι να βρεθούν όλα τα νιάτα καλώς να βρεθούν :Ρ Προσωπικά είμαι 34 δεν θα ήθελα να βρίσκομαι σε μια παρέα με 25χρονα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Mar 2023
    Location
    Λόφος με τα Φοινικόδεντρα
    Posts
    98
    Κρίμα, αφενός μεν γιατί πλησιάζω τα 45 και κατ εσέ πιθανότατα είμαι παππούς, αφετέρου δε γιατί αν και ήθελα να σε γνωρίσω -με γοητεύουν τα λούμπεν στοιχεία σε μια γυναίκα- καθώς πάει καιρός που μεθάγαμε μέχρι θανάτου με μια κολλητή μου, δυστυχώς τυχαίνει πλέον να απέχω από το αλκοόλ 23 συνεχόμενους μήνες.

    Καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τον σκοπό του παρόντος νήματος. Ως εκ τούτου, οι λιγοστοί που «ρισκάρουν» να εγκαταλείψουν για λίγο την ασφάλεια του πληκτρολογίου για έναν καφέ εκεί έξω στην πραγματική ζωή, ας στείλουν πμ. Ευχαριστώ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Spi01 View Post
    Καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τον σκοπό του παρόντος νήματος. Ως εκ τούτου, οι λιγοστοί που «ρισκάρουν» να εγκαταλείψουν για λίγο την ασφάλεια του πληκτρολογίου για έναν καφέ εκεί έξω στην πραγματική ζωή, ας στείλουν πμ. Ευχαριστώ.
    Παρά το ότι βλέπω ότι έχουμε εντελώς διαφορετικές προτιμήσεις, αν ζούσα στην πόλη σου και αν η πρόταση γινόταν σε άλλη εποχή, θα ερχόμουν. Αλλά τώρα βρισκόμαστε κοντά στον παροξυσμό της καλοκαιρινής φλεγμονής. Αναφέρομαι στο ηλιοστάσιο.

    Αργότερα θα κάνει περισσότερη ζέστη αλλά οι νύχτες θα μεγαλώσουν. Θα είναι καλύτερα από την άποψη του φωτός. Ο καιρός «στρώνει» (για μένα) από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά. Τότε που αρχίζουν οι βροχούλες, οι ψύχρες, οι συννεφιές, οι ομίχλες που σταδιακά οδηγούν στο πραγματικό κρύο και τα χιόνια.

    Τέλος πάντων. Σου εύχομαι να περάσεις όμορφα με όσους/ες προθυμοποιηθούν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Αθήνα
    Posts
    1,403
    Quote Originally Posted by Spi01 View Post
    Κρίμα, αφενός μεν γιατί πλησιάζω τα 45 και κατ εσέ πιθανότατα είμαι παππούς, αφετέρου δε γιατί αν και ήθελα να σε γνωρίσω -με γοητεύουν τα λούμπεν στοιχεία σε μια γυναίκα- καθώς πάει καιρός που μεθάγαμε μέχρι θανάτου με μια κολλητή μου, δυστυχώς τυχαίνει πλέον να απέχω από το αλκοόλ 23 συνεχόμενους μήνες.

    Καταλαβαίνω πως δεν υπάρχει ενδιαφέρον για τον σκοπό του παρόντος νήματος. Ως εκ τούτου, οι λιγοστοί που «ρισκάρουν» να εγκαταλείψουν για λίγο την ασφάλεια του πληκτρολογίου για έναν καφέ εκεί έξω στην πραγματική ζωή, ας στείλουν πμ. Ευχαριστώ.
    Μου αρέσει που με πρόσβαλλες εντελώς.... χειρουργικά.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •