Δεν ειμαι καλα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ας γίνει ο θυμός σου το καύσιμο, η ενέργεια που ψάχνεις. Αυτό με τον ψυχίατρο δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς. Δυστυχώς η επιστήμη δεν έχει τρόπο ακριβή να επιλέγει ο γιατρός το κατάλληλο φάρμακο για τον κάθε ασθενή ξεχωριστά και όλοι οι γιατροί λίγο πολύ δοκιμάζουν. Να σου δώσω ένα παράδειγμα από τη δική μου περίπτωση. Έχω αγχωδη διαταραχή με κατάθλιψη και ένα από τα κύρια συμπτώματα την αϋπνία. Επίσης έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.Το φάρμακο που πρότεινε ο πρώτος ψυχίατρος έκανε για τον ύπνο αλλά και για την αγχωδη κατάθλιψη. Όχι όμως για την ιδεοψυχαναγκαστικη. Το ίδιο και ο δεύτερος ψυχίατρος. Ο τρίτος τελικά μετά από δοκιμές κατέληξε ότι πρέπει να παίρνω συνδυασμό φαρμάκων, ένα που καλύπτει κυρίως τον ύπνο και την κατάθλιψη και ένα άλλο που καλύπτει την ιδεοψυχαναγκαστικη και το άγχος.

    Συγγνώμη στον Brian απευθύνεται το σχόλιο
    Η αλήθεια ειναι ότι και ο δικός μου ψάχνοντας πάει αλλά εδώ και ένα χρόνο δεν έχουμε βρει κάτι που να κάθεται καλά πέρα λίγο από το σιπραλεξ που έχει βοηθήσει.Μεθαυριο έχω ραντεβού και με βλέπω να γυρνάω με σταθεροποιητη

  2. #17
    Πόσο καιρό σε παρακολουθεί αυτός ο γιατρός;

  3. #18
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Πόσο καιρό σε παρακολουθεί αυτός ο γιατρός;
    Εδώ και 3.5 χρονια

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by brian23 View Post
    Η αλήθεια ειναι ότι και ο δικός μου ψάχνοντας πάει αλλά εδώ και ένα χρόνο δεν έχουμε βρει κάτι που να κάθεται καλά πέρα λίγο από το σιπραλεξ που έχει βοηθήσει.Μεθαυριο έχω ραντεβού και με βλέπω να γυρνάω με σταθεροποιητη
    Να προσθέσω ότι οι τρεις ψυχίατροι στους οποίους αναφέρομαι καλύπτουν ένα διάστημα είκοσι ετών. Επειδή σκέφτεσαι την αλλαγή γιατρού το διευκρινίζω για να μην φανεί ότι ενισχύω έμμεσα την αλλαγή. Μια φορά ζήτησα δεύτερη γνώμη για μια αγωγή αλλά δεν μου δόθηκε γιατί είπα στον δεύτερο γιατρό ότι κάνω ψυχοθεραπεία με τον γιατρό που μου σύστησε το φάρμακο και δεν ήθελε να παρέμβει. Για τους σταθεροποιητές διάθεσης έχω ακούσει ότι βοηθάνε αλλά δεν έχω άποψη. Εύχομαι ο,τι καλύτερο.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
    By adespoto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2021, 21:55
  2. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 18:33
  3. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 13:12
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 22:29
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 16:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •