Δεν ειμαι καλα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    brian23
    Guest

    Δεν ειμαι καλα

    Καλησπέρα σας.Εδω και μια τετραετία εχω ταλαιπωρηθεί και ταλαιπωριεμαι με ψυχωσεις οι οποίες με κράτησαν πολύ πίσω σε όλους τους τομείς.Εδω και ένα χρόνο δεν ειμαι καλα έχω σκεφτεί μέχρι και την αυτοκτονια ως λύση.Η 2η υποτροπη με τσάκισε άρχισα πάλι από το μηδέν και τώρα παλεύω με να συνέλθω δίχως να μπορώ.Ο γιατρος μου λέει τα ίδια και τα ίδια δεν νομίζω πως με καταλαβαίνει κανείς γενικά δεν καταλαβαίνει την κατάσταση σε όσους το έχω μοιραστεί.Εχω παχύνει έχω αμελήσει τον εαυτό μου βαριεμαι με το παραμικρό και δεν βρίσκω νόημα πουθενά.Η καθημερινότητα μου είναι ξάπλα όλη μέρα καθώς τίποτα δεν με ωθεί δεν με ευχαριστεί στο να ξεκινησω κατι.Βλεπω άλλους να περνούν καλα ενώ εγώ έχω μείνει χωρίς φίλους μετά την 2η νοσηλεια μου και έιναι μια μαχαιρια για εμένα μένοντας στο σπίτι και να αφήνω την ζωη να περνάει έτσι.Δεν μου αξίζει αυτό που περνάω πραγματικά δεν εχου που να τα πω κάνεις δεν με ακούει και οι γονείς μου είναι στον κόσμο τους.Θελω να γίνω καλά και απαιτώ να γίνω καλά δεν αντεχω άλλη ταλαιπωρία έχω καταντήσει κουρελι και έχω γίνει μισανθρωπος.Συγνωμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά δεν άντεχα ήθελα να τα βγάλω από μέσα μου μπας και ηρεμήσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μια χαρα εισαι ποσο καλυτερα να γινεισ;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Πέρα από τον ψυχίατρο ίσως οι συνεδρίες με ψυχολόγο σε βοηθήσουν. Και η αγωγή θέλει μάλλον λίγο χρόνο να δράσει. Δεν ξέρω πόσο παρηγορο είναι αλλά να ξέρεις ότι οι περισσότεροι γονείς στον κόσμο τους είναι, αυτό μπορούν αυτό κάνουν. Προσπάθησε να οργανώσεις λίγο την καθημερινότητα σου, συγκεντρώσου σε σένα, γράψε αυτά που νιώθεις, κάνε λίστα με πράγματα που θα ήθελες να κάνεις, βάλε μικρούς στόχους στην αρχή, βγες από το σπίτι, είναι σημαντικό να βγαίνεις στον ήλιο, να περπατάς. ξέχνα τι κάνουν οι άλλοι, πολλές φορές εάν κοιτάξεις προσεκτικά θα δεις ότι όλοι μας παλεύουμε με τους δικούς μας δαίμονες άσχετα με το τι φαίνεται προς τα έξω. Εξάλλου δεν ξεκινάμε όλοι από την ίδια αφετηρία, οπότε δεν αδικείς τον εαυτό σου με το να τον συγκρίνεις με άλλους;

  4. #4
    brian23
    Guest
    Σίγουρα τον αδικώ αλλά νιώθω κάθε μέρα κάτι να με πνίγει μέσα μου ένα ******** γιατί.Για αρχή σκέφτηκα να αλλάξω ψυχίατρο δεν ξέρω είμαι σε αδιέξοδο είμαι σε απελπιστική κατάσταση και εξουθενωμενος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Το γιατί συνέβη σε μένα είναι αντιπαραγωγικο. Γενικά οι ψυχικές διαταραχές συμβαίνουν σε μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού, από κει και πέρα παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες, βιολογικοί και μη. Το σημαντικότερο δεν είναι το γιατί αλλά τι μπορείς να κάνεις από δω και πέρα. Έτσι δεν εστιάζεις στο πρόβλημα αλλά στη λύση.

  6. #6
    brian23
    Guest
    Έχεις δίκιο.Αλλα τι γίνεται όταν έχεις ξεμείνει από καυσιμα;Όταν μέσα σου τίποτα δεν σε ικανοποιεί;όταν υπαρχεις μόνο για να μη κλαίνε αλλοι;Νιωθω ανίκανος για το οτιδήποτε και θυμό προς τους δικούς μου που είναι η αιτία που αρρωστησα κάθε με Ρα χτυπιέμαι και με βλέπω άρρωστο κουράστηκα.

  7. #7
    Περιμένεις μέχρι τον ανεφοδιασμό...
    Δώσε αξία στον εαυτό σου,φρόντισε τον ..μην στέκεσαι στα εμπόδια και σε όσα έχουν γίνει, προσπαθησε να αποδεχτεις τα πράγματα ως έχουν.
    Μίλα σε κάποιον, γράψε εδώ ,κάνε ψυχοθεραπεία . Μέσα στην ανθρώπινη φύση ανήκουν όλα αυτά...ας χαλαρώσουμε ..
    Στην τελικη όλοι άρρωστοι είμαστε( με τα δεδομένα της σημερινής άρρωστης κοινωνίας)

  8. #8
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Περιμένεις μέχρι τον ανεφοδιασμό...
    Δώσε αξία στον εαυτό σου,φρόντισε τον ..μην στέκεσαι στα εμπόδια και σε όσα έχουν γίνει, προσπαθησε να αποδεχτεις τα πράγματα ως έχουν.
    Μίλα σε κάποιον, γράψε εδώ ,κάνε ψυχοθεραπεία . Μέσα στην ανθρώπινη φύση ανήκουν όλα αυτά...ας χαλαρώσουμε ..
    Στην τελικη όλοι άρρωστοι είμαστε( με τα δεδομένα της σημερινής άρρωστης κοινωνίας)
    Σωστά θα προσπαθήσω.Σκεφτομαι την αλλαγή ψυχιατρου δεν ξέρω ίσως με βοηθούσε.Εσυ τι γνώμη εχεις;θα με ενδιέφερε η γνώμη σου

  9. #9
    Δεν ξέρω αν μπορώ να έχω γνώμη. Γιατί θέλεις να αλλάξεις γιατρό;
    Προσπάθησε να είσαι πιο επιεικής με τον εαυτό σου. Ένας ΚΑΛΟΣ ψυχολόγος ίσως σε βοηθούσε.(υπάρχουν και πολλοί ακατάλληλοι)
    Οπως είπε ο Niels δεν ξεκινάμε όλοι από την ίδια αφετηρία. Κάποιοι χρειάζεται να παλέψουμε λίγο παραπάνω .
    Μην κολλάς σε διαγνωσεις, ταμπελες και βουλιάζεις ..Πάλεψε το

  10. #10
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Δεν ξέρω αν μπορώ να έχω γνώμη. Γιατί θέλεις να αλλάξεις γιατρό;
    Προσπάθησε να είσαι πιο επιεικής με τον εαυτό σου. Ένας ΚΑΛΟΣ ψυχολόγος ίσως σε βοηθούσε.(υπάρχουν και πολλοί ακατάλληλοι)
    Οπως είπε ο Niels δεν ξεκινάμε όλοι από την ίδια αφετηρία. Κάποιοι χρειάζεται να παλέψουμε λίγο παραπάνω .
    Μην κολλάς σε διαγνωσεις, ταμπελες και βουλιάζεις ..Πάλεψε το
    Γιατί πάω εδώ και ένα χρόνο και όλο αλλάζουμε φάρμακα και προκοπή δεν εχω δει και νιώθω πως δεν καταλαβαίνει την κατάσταση.τεσπα ίσως απευθυνθώ σε έναν ψυχολόγο γιατί περνάω και πέρασα με γαλη ταλαιπωρία όπως όλοι μας εδω

  11. #11
    Τι είδους βελτιωση περιμένεις να δεις με τα χάπια ; Τι προσδοκίες έχεις;

  12. #12
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Τι είδους βελτιωση περιμένεις να δεις με τα χάπια ; Τι προσδοκίες έχεις;
    Να μου φύγει αυτή η μαυρίλα μα γίνω πιο λειτουργικος λίγο γιατί τώρα είμαι άστα να πανε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Περιμένεις μέχρι τον ανεφοδιασμό...
    Δώσε αξία στον εαυτό σου,φρόντισε τον ..μην στέκεσαι στα εμπόδια και σε όσα έχουν γίνει, προσπαθησε να αποδεχτεις τα πράγματα ως έχουν.
    Μίλα σε κάποιον, γράψε εδώ ,κάνε ψυχοθεραπεία . Μέσα στην ανθρώπινη φύση ανήκουν όλα αυτά...ας χαλαρώσουμε ..
    Στην τελικη όλοι άρρωστοι είμαστε( με τα δεδομένα της σημερινής άρρωστης κοινωνίας)
    Ας γίνει ο θυμός σου το καύσιμο, η ενέργεια που ψάχνεις. Αυτό με τον ψυχίατρο δεν μπορούμε να το κρίνουμε εμείς. Δυστυχώς η επιστήμη δεν έχει τρόπο ακριβή να επιλέγει ο γιατρός το κατάλληλο φάρμακο για τον κάθε ασθενή ξεχωριστά και όλοι οι γιατροί λίγο πολύ δοκιμάζουν. Να σου δώσω ένα παράδειγμα από τη δική μου περίπτωση. Έχω αγχωδη διαταραχή με κατάθλιψη και ένα από τα κύρια συμπτώματα την αϋπνία. Επίσης έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.Το φάρμακο που πρότεινε ο πρώτος ψυχίατρος έκανε για τον ύπνο αλλά και για την αγχωδη κατάθλιψη. Όχι όμως για την ιδεοψυχαναγκαστικη. Το ίδιο και ο δεύτερος ψυχίατρος. Ο τρίτος τελικά μετά από δοκιμές κατέληξε ότι πρέπει να παίρνω συνδυασμό φαρμάκων, ένα που καλύπτει κυρίως τον ύπνο και την κατάθλιψη και ένα άλλο που καλύπτει την ιδεοψυχαναγκαστικη και το άγχος.

    Συγγνώμη στον Brian απευθύνεται το σχόλιο

  14. #14
    Πραγματικά σε νιώθω brian23.
    Εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα γρήγορα αν και θέλει δουλειά.
    τα χάπια βοηθούν σε κάποιες περιπτώσεις ,αλλά δεν λύνουν κανένα πρόβλημα.
    Ταλαιπώρησε λες με ψυχώσεις την τελευταία τετραετία...πώς είναι αυτο;

  15. #15
    brian23
    Guest
    Quote Originally Posted by Valeria kat View Post
    Πραγματικά σε νιώθω brian23.
    Εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα γρήγορα αν και θέλει δουλειά.
    τα χάπια βοηθούν σε κάποιες περιπτώσεις ,αλλά δεν λύνουν κανένα πρόβλημα.
    Ταλαιπώρησε λες με ψυχώσεις την τελευταία τετραετία...πώς είναι αυτο;
    Έχω νοσηλευτές δύο φορές σε 4 χρόνια δύο υποτροπές και μου άφησαν καταλοιπα στην λειτουργικότητα μου και στο μυαλο μου.Οπως είναι φυσικό έχω στεναχώρησε συν ότι περπατάω λίγο και κοντεύω να μείνω.ολα αγγαρεία μου φαινονται

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θέλω να φάω γιατί δεν είμαι καλά ή δεν είμαι καλά γιατί δεν τρώω όσο πριν;
    By adespoto in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 4
    Last Post: 02-02-2021, 22:55
  2. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΩ
    By OcdGuy in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 30-10-2020, 19:33
  3. ειμαι καλα αλλα δε θελω να ειμαι καλα γιατι βαριεμαι
    By favvel in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 17-09-2012, 14:12
  4. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ!!!
    By elenkouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-11-2011, 23:29
  5. ειμαι η τζενη και ειμαι καλα
    By τζενη_ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 21
    Last Post: 13-04-2008, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •