Εμμονές ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Εμμονές ;

    Καλησπέρα σε όλους. Τελευταίο καιρό συμβαίνουν κάποια πράγματα που απλά δεν μπορώ να τα καταλάβω. Έχω διάφορες εικόνες παντα δυσάρεστες που όμως δεν συμβαίνουν πραγματικά. Ένα παράδειγμα..Είμαι έξω με τον άντρα μου κ τον γιο μου διασχίζουμε πεζοί έναν δρόμο κ φαντάζομαι ότι ένα αμάξι χάνει τον έλεγχο πέφτει πάνω στον γιο μου εγώ ουρλιάζω ο άντρας μου φωνάζει…Αυτό συμβαίνει 10 μπορεί κ 20 φορές την ημέρα. Σε πολλές στιγμές…κ με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Τον εαυτό μου τους γονείς μου τα σκυλάκια μου…Όποτε η διάθεση μου επιβαρύνεται κ το μυαλό εξάντλειτε. Επίσης ….παντα είχα αγάπη στα ζώα…πλέον μου έχουν γίνει εμμονή. Φοβάμαι να βγω από το σπίτι μην δω αδέσποτο μην το χτυπήσει αμάξι φοβάμαι να οδηγήσω μην χτυπήσω κάποιο κ διαφορά τέτοια. Ο γιατρός μου έγραψε Risperdal 1 mg .
    Να σημειώσω πως τα τελευταία χρόνια έχω μηδενική όρεξη να κάνω οτιδήποτε όπως δραστηριότητα βόλτες κτλ και τελευταιο χρονο σχεδόν αποστροφή για το σεξ. Και τέλος τελευταιο μήνα μου έχει ανοίξει τρομερά η όρεξη. Ρώτησα τον γιατρό μήπως είναι από τα χάπια μου είπε Αποκλείεται.
    Αυτά. Υπάρχει κάποιος που να αναγνωρίζει κάτι από όλα αυτά…να τα πέρασε κάποτε ίσως; Θα ήθελα μια βοήθεια γιατί δεν νιώθω τα φάρμακα να με βοηθούν…Ευχαριστω!

  2. #2
    Γεια σου Νεκταρια! Έχουν περάσει από το μυαλό μου τέτοιες σκέψεις καποια στιγμή αλλά κάπως φευγαλέα.
    Θα μπορούσες να δοκιμασεις να τις παρατηρείς χωρίς να σε ταράζουν; Να σκέφτεσαι ότι είναι απλά σκεψεις;
    O γιατρός σου ,τι σου ειπε;

  3. #3
    Γεια σου Βαλέρια και σ ευχαριστω! Ο γιατρός δεν μου είπε κάτι ξεκάθαρα απλά μου είπε ότι θα μου γράψει το συγκεκριμένο φάρμακο για να ηρεμήσουν αυτά τα εμμονική που με πιάνουν πράγμα το οποίο μέχρι στιγμής 1,5 μήνα τώρα δεν έχει συμβεί! Αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι ότι είναι μόνο σκέψεις απλά ξέρεις τι; Είναι ολη μέρα αυτό το πράγμα. Όταν βγαίνω από το σπίτι. Στο σπίτι είμαι οκ!

  4. #4
    Από την στιγμή που ταλαιπώρησε τόσο μήπως να το συζητουσες με κάποιον ψυχολόγο; Θυμάσαι πώς ξεκίνησαν αυτές οι σκέψεις; Προηγήθηκε κάτι; Ένιωθες πιεσμένη από κάτι;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    280
    Καλημέρα,
    Συμφωνώ με τη Valeria kat, θα ήταν καλό να συζητήσεις αυτά και με έναν ψυχολόγο, για να μπορείς να διαχειριστείς τις εμμονικες σκέψεις, μπορεί να σε βοηθήσει μαζί με την φαρμακευτική αγωγή. Απ' ότι γνωρίζω το συγκεκριμένο φάρμακο ενδέχεται να αυξήσει την όρεξη, μπορεί να έχεις αύξηση βάρους, αλλά αν το παίρνεις σε αρκετά μεγαλύτερες δόσεις. Ίσως χρειάζεσαι λίγο χρόνο ακόμα για να συνηθίσεις την αγωγή.
    Hit me with music...

Similar Threads

  1. εμμονες ;
    By magdalene in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-03-2016, 23:06
  2. Εμμονες
    By Anakin in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 15-08-2015, 03:36
  3. Εμμονές.
    By Love_ed in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 2
    Last Post: 20-08-2011, 05:27
  4. Εμμονες...?
    By Yannis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2010, 20:07
  5. Εμμονές
    By StellaK in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-2005, 13:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •