Νεφρά και εκτακτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180

    Νεφρά και εκτακτες

    Καλησπερα σας. Πριν εναμιση χρονο παρουσιασα πυελονεφριτιδα με αποτελεσμα να κανω 3 χειρουργια σε 2 μηνες με τοποθετηση στεντ και αφαιρεση των λιθων. Ιδιαιτερα το πρωτο χειρουργιο ηταν δυσκολο καθως ημουνα σε εμπύρετη κατάσταση και εμεινα περιπου 10 μερες μεσα μετα το πρωτο χειρουργιο για να πεσει ο πυρετος. Τωρα ξαναεπαθα πυελονεφριτιδα και προς εκπληξη ολων των γιατρων ξαναγεμισα πετρες και στον αριστερο και στον δεξι νεφρο. Το προβλημα τη δεδομενη στιγμη ειναι στον αριστερο νεφρο οπου με εβαλαν αμεσα για χειρουργιο στις 11 Μαιου και εχω στεντ στον αριστερο νεφρο. Προγραμματισαμε με τον ουρολογο μου να κανουμε το δευτερο χειρουργιο οπου θα καθαρισει τις πετρες και απο τους 2 νεφρους τελος Ιουνιου. Εγω μεχρι προχθες ημουνα μια χαρα. Χθες ειχα ανυποφορους πονους ολη την ημερα και αργα το απογευμα οταν μιλησα με τον γιατρο με εβαλε να χρησιμοποιησω υποθετο. Οντως με βοηθησε. Ομως εβαλα 2 χθες και ενα σημερα. Καθε 8 ωρες. Δεν ξαναεβαλα και τωρα το απογευμα ανεβασα πυρετο. Τον ενημερωσα και μου ειπε να περιμενουμε μεχρι αυριο… δεν ξερω γιατί αλλα ετσι μου ειπε. Τωρα, απο προχθες ξεκινησαν οι εκτακες και σημερα ειμαι σε μια απελπιστική κατασταση. Δεν σταματουν! Προσπαθησα να κοιμηθω το μεσημερι και ξυπνησα 3 φορες. Ιδιαιτερα η τριτη φορά με επνιξε που εβηχα για ποση ωρα. Πέρνω αμα εχω εκτακτες emconcor 2.5. Θα παρω και τωρα. Πιστευετε οτι εχει σχεση το ενα με το αλλο; Εχω κουραστει απο ολα αυτα…

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    727
    Αχ βρε Λία μου γαμωτο τι τραβάς ρε κοπέλα μου. Εύχομαι ειλικρινά μέσα από την καρδιά μου να αισθανθείς γρήγορα καλύτερα και να σταματησουν οι παλιοεκτακτες μας έχουν ρημάξει.και εγώ έχω πάλι ξανά τα ίδια όλη μέρα. Δεν είμαι σε καμία περίπτωση ειδικός να σου απαντήσω αν έχει σχέση το ένα με το άλλο. Αλλά δική μου ξεκάθαρα γνώμη είναι ότι σχετίζονται ως προς το ότι τραβάς μεγάλο ζόρι και εγώ στον εαυτό μου όταν ζοριζομαι βλέπω έκτακτες φουλ. Πιο πολύ από το κανονικό. Και έχω και αυτό που έχεις και στον υπνο και πετάγεσαι. Προσπαθώ να ηρεμήσω τον εαυτό μου και να το αποδεχτω ως ένα σημείο. Ξέρω είναι κουλό αλλά προσπάθησε να ηρεμήσεις όσο γίνεται. Πως είσαι τωρΑ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2021
    Posts
    180
    Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.. αργησα να απαντησω διοτι εκανα πυρετονκαι νοσηλευομαι απο χθες. Επαθα σοβαρη λοίμωξη στα ουρα αλλα οι γιατροί μου το παλεψαν με ισχυρα αντιβιωτικα και αυριο μετα το μεσημερι θα παρω εξιτηριο. Βεβαια θα μου αφησουν την πεταλουδα στο χερι για να ερχομαι να βαζω ενδοφλεβια την αντιβιωση 3 φορες την ημερα μεχρι να περασει τελειως ολο αυτο. Οι εκτακτες σταματησαν και ξεκινησαν ξανα σημερα ομως σημερα εχω παρα πολυ χαμηλη πιεση συνεχως. Δηλαδή 8 με 6. Παντα ειχα χαμηλη αλλα οχι και τοσο.. σημερα δεν με αφησαν να παρω emconcor διοτι παρολο που ειναι αναστολεας ριχνει την πιεση… Ελλη μου παλευουμε στην ζωή μας. Δεν ξερω γιατί καποια ατομα υποφερουν σαν και εμας και καποια αλλα οχι. Σου στελνω μια διαδικτυακή αγκαλιά. Θα τα καταφέρουμε. Με κοπο αλλά πιστευω πολύ οτι αμα βαλουμε πεισμα θα εχουμε και πολλες στιγμες ευτυχίας..

Similar Threads

  1. Έκτακτες... ablation...και ξανά έκτακτες...
    By alkistis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 18-04-2023, 13:47
  2. Έκτακτες
    By Evap99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 25-02-2021, 21:36
  3. Σειρά έχουν τα νεφρά
    By TryToSurvive in forum Χρόνιος Πόνος, Ψυχολογία Ασθένειας/Υγείας
    Replies: 43
    Last Post: 23-05-2020, 11:07
  4. Έκτακτες ΣΟΣ!!
    By irene22 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 05-09-2019, 01:44
  5. ΕΚΤΑΚΤΕΣ
    By Tomtim98 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 31-07-2019, 14:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •