Μερικές επισημάνσεις για τα δρώμενα στο φόρουμ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033

    Μερικές επισημάνσεις για τα δρώμενα στο φόρουμ

    Τις τελευταίες ημέρες με λύπη παρατηρώ μέσα στο φόρουμ μηνύματα ειρωνικά, υβριστικά αλλά και γενικότερα μηνύματα που δεν έχουν καμία θέση σε μία κοινότητα υποστήριξης, βοήθειας και αλληλοβοήθειας.

    Θα ήθελα να σας παρακαλέσω θερμά να προσπαθήσουμε να διατηρήσουμε την ποιότητα που απολαμβάναμε τόσο καιρό εδώ μέσα, να προσπαθήσουμε να παραμείνουμε μια \"ομάδα\" με ζωντάνια και διάθεση για προσφορά και βοήθεια.

    Συχνά, αποφεύγω να παρέμβω σε συζητήσεις, μιας και ο στόχος μου εδώ δεν είναι να παρέχω συμβουλές προς κάθε ενδιαφερόμενο. Στόχος μου είναι η κοινότητα να αποτελεί μια μεγάλη ομάδα όπου όλοι θα ζητούν και θα δίνουν βοήθεια και πιστέψτε με, είναι φοβερά αποτελεσματικό να παίρνουμε την ευθύνη του εαυτού μας και να είμαστε \"βοηθούμενοι και βοηθοί\" συνάμα, συνοδοιπόροι και κατευθυνομενοι προς την εσώτερη ισορροπία με τον εαυτό μας, ο καθένας χωριστά και όλοι μαζί και χωρίς απαραίτητα το χέρι βοηθείας ενός \"ειδικού\".
    Από την άλλη μεριά, είμαι εδώ για να παρεμβαίνω και να συμμετέχω, όσο και όποτε μπορώ, ισότιμα με όλα τα μέλη της ομάδας.

    Θα ήθελα λοιπόν να ζητήσω

    από μερικούς συναδέλφους που δυστυχώς χρησιμοποιούν αυτό το \"βήμα\" με σκοπό την προσωπική τους προβολή, να πάρουν την ευθύνη του εαυτού τους και να φερθούν με μεγαλύτερη προσοχή και περισσότερο σεβασμό προς το χώρο που τους φιλοξενεί και όλα τα μέλη της κοινότητας.

    θα ήθελα επίσης να ζητήσω

    από μερικά μέλη της ομάδας που μοιράζουν απλόχερα εύκολες και επικίνδυνες συμβουλές πασπαλισμένες με δόσεις χλευασμού και ειρωνίας να πάρουν την ευθύνη του εαυτού τους και να φερθούν με μεγαλύτερη προσοχή και περισσότερο σεβασμό προς το χώρο που τους φιλοξενεί και όλα τα μέλη της κοινότητας.


    Τέλος (και προς όλους) θα ήθελα να παρακαλέσω να προσέχετε λίγο τους τίτλους των θεμάτων που ανοίγετε καθώς και τα φόρουμ στα οποία ανοίγετε τα θέματα που σας απασχολούν. Κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να τρέχει από πίσω σας για να τακτοποιεί το φόρουμ. Σε κάθε φόρουμ, υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες έτσι ώστε με ελάχιστα λεπτά διαβάσματος, να γνωρίζετε που πρέπει να ανοίξετε ένα θέμα. Ακόμη, να θυμίσω πως τίτλοι θεμάτων του στυλ \"hey!\", \"έχω πρόβλημα\", \"βοήθεια\" κτλ τραβούν τη προσοχή αλλά ταυτόχρονα δεν είναι καθόλου χρήσιμοι για τον επόμενο επισκέπτη που θα έρθει και θα αναζητήσει βοήθεια από θέματα που τον αφορούν. Φιλοξενείστε σε ένα δικτυακό χώρο που το μόνο που ζητάει από εσάς είναι \"αφού πάρετε, να δώσετε\".... να δώσετε σεβασμό προς το χώρο και προς τους άλλους ανθρώπους που φιλοξενούνται εδώ.


    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας, θα χαρώ να ακούσω τα σχόλια, τις παρατηρήσεις, τις προτάσεις και τις όποιες ενστάσεις σας.

    Με τιμή,
    Νίκος Δοϊρανλής
    Ψυχολόγος - administrator αυτού του ιστοχώρου
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    42
    συγχαρητήρια,
    είπες όσα θα θέλανε (μεταξύ των οποίων κι εγώ) κάποιοι να πούνε για τα όσα συμβαίνουν το τελευταίο διάστημα στο forum..
    εγκρίνω και επαυξάνω

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    Να δούμε πόσοι πραγματικά θα κατλάβουν αυτά που γράφεις..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    συμφωνω και εγω μαζι σας ασχετα αν δεν κρατησα τα προσχηματα με τον αλεξηams.λαθος αν και του εβγαινε!!!σημερα κατηγωρηθηκα απο τον arkto οτι την ειπα στην comma.εγω δεν την λεω σε κανεναν!!!ειναι σαν να την ελεγα σε εμενα αφου ολοι τρωμε παρομοια πακετα.Δυστυχως ομως τα γραπτα κειμενα ειναι λιγο απροσωπα.ετσι πρεπει νομιζω να προσπαθουμε να καταλαβαινουμε το στιλ που γραφει ο αλλος.το κειμενο δεν ειχε σκοπο επιθεσης αλλα σκοπος του ειναι να πει στην comma και σε εσας οτι δεν ειμαστε καμενα χαρτια ασχετα αν εχουμε αυτα που εχουμε...τι να πω γκαντεμια.τελοςπαντων ειμαστε τυχεροι μεσα στην ατυχια μας.δεν θελω ρε παιδια να με παρεξηγητε ειλεικρινα.δεν ειμαι κανενας καραγκιοζης ουτε ειρωνας!!!γιαυτο και πλακωθηκα και με τον αλλον...αμα ειναι να γινεται αυτο τι να πω...ισως ειναι καλυτερα να φυγω και εγω.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •