παράλληλη σχέση - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 53 of 53
  1. #46
    Originally posted by keep_walking
    Ο ερωτας ειναι μια υπερβαση...δεν σκεφτεσαι την παρτη σου...εχεις δωσει προτευων ρολο στο ετερον ημισυ αν θες να λεγεται ερωτας,ακομα και στην δυναμη της εξαρτησης που προκαλει δεν πρεπει να ενδωσεις...για μια ιδανικη μορφη ερωτα.
    Εαν ειναι και οι δυο ερωτευμενοι...εχεις την μαγικη συνταγη,απο κει και περα δεν εχω βιωσει ακομα κατι τετοιο οποτε μενουμε στην θεωρια:P
    κιπ ....σιγουρα ο ερωτας ειναι μια υπερβαση....οδηγει ομως στιγμιαια στην ευτυχια ! και αυτο εχουν αναγκη ολοι οι ανθρωποι.
    αν σου λειπουν τα χρηματα , κανεις τα στραβα ματια για την χοντροκολα που σου χαμογελαει και σκεφτεσαι το πως θα ζησεις μαζι της μια ανετη και ασφαλη οικονομικα ζωη , για να κανεις παιδια και οικογενεια ...
    αν σου λειπει το παθος αφηνεις να σε οδηγησουν τα ενστικτα σου στην απολυτη ηδονη , αλλα δεν κοιτας ουτε πισω ουτε διπλα να δεις αν αυτη που σου χαρισε την ηδονη το κανε γιατι εισαι πλουσιος η εξασφαλισμενος
    Ειναι μαγικη η συνταγη της φυσης , για να σου δωσει οσα κινητρα χρειαζεται για να τεκνοποιησης.
    τα ζωα , ισως να μην εχουν τετοια κινητρα και να αρκουνται πχ οι γατες που εχω παρατηρησει περισσοτρο απο ολα στην ζωη μου ,στοποιο αρσενικο θα τους γινει κολιτσιδα, μεχρι και με γρατζουνιες ακομα , προκειμενουν να καταφερει να της τον χωσει...ποναει, υποφερει , αλλα εκει κολιτσιδας γιατι δεν μπορει να ελεγξει τα εντσικτα του..ουτε φυσικα η γατα! υποκυπτει στον επιμενοντα αρσενικο γατο , που συχνα θα δωσει μαχες με τιμημα την ιδια την ζωη του ακομα για να μεινει αυτος πισω απο την μυρωδια της περιοδου της γατας που τον τρελαινει και τον κανει να μην ξεκολαει με τιποτα απο κοντα της!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πανο εχω τρεις γατες παρεπιπτοντως και εχω γατες εδω και 23 χρονια...εχω κανει διατριβη και εγω:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #48
    Originally posted by krino
    Originally posted by πανος12345
    Originally posted by krino
    εγω παντως,
    διαβαζωντας κατα καιρους ολα αυτα, με απατησε με εκανε και με εδειξε,
    σκεπτομαι τι θα λεγανε αν γινοντουσαν τα αναποδα....


    Η μεγαλυτερη πληγη αναμεσα στα ζευγαρια,
    ειναι οτι δεν μπορουν να ειναι ειλικρινεις.
    Η φυση μας φροντισε να ειναι ετσι κρινε!
    Οι ανδρες να τρεχουν πισω απο τις γυναικες και αυτες πισω απο τα παιδια ....
    Η μονη κερδισμενη τελικα βγαινει παλι η Φυση!
    Εμεις ζουμε σαν σκλαβοι , ανδρες και γυναικες ,
    αν αγαπαμε και με ενοχες ,
    αν κανουμε την καρδια μας πετρα...
    Για την θυσια που δεν θα την μαθει ισως κανενας ...

    ακουσε πανο,
    δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι και δεν θα τους κρινω, εκτος αν μου το ζητησουν.

    Απο κει και περα,
    η φυση η δικη μου ειναι να ειμαι ειλικρινεις.
    Οποτε τυχαινε και εδειχνα ενα ενδιαφερον για αλλη γυναικα,
    η συντροφος μου το ηξερε και δεν εκανε ποτε παιχνιδια πισω απο την πλατη της.
    Μπορει μερικες φορες να ειμαστε σε ενταση,
    αλλα ξερω και ξερει τι γινεται οταν δεν ειμαστε μαζι.
    Κανεις δεν τρεχει πισω απο κανενα, και φροντιζουμε να εκτονωνουμε τις εντασεις μας μεσα απο μια ισοτιμια παντα.

    Οι μονοι κερδισμενοι ειμαστε εμεις οι ιδιοι,
    γιατι νιωθουμε καλα με τον εαυτο μας.
    Οποτε σε μια σχεση για να υπαρχουν σκλαβοι πρεπει να υπαρχουν και αφεντες σωστα?

    Στην συντροφο μου εχω ξεκαθαρισει το εξης:
    Την επομενη στιγμη που θα διαπιστωθει οτι καποιος δεν θελει καποιον,
    το καλυτερο που θα εχουμε να κανουμε ειναι να το διαλυσουμε ησυχα - ησυχα και χωρις πολλες κουβεντες και να συνεχισει ο καθενας οπως νομιζει καλυτερα την ζωη του.




    Απο κει και περα,
    αν ο καθενας θελει να στηνει το παραμυθι του,
    δικο του προβλημα οχι δικο μου.
    Προσωπικα με τα παραμυθια, εγω δεν νιωθω καλα,
    ειτε αν τα φτιαχνω εγω ειτε να μου τα σερβιρουν αλλοι.
    Κρινε ,σφριζει λογικης η τοποθετηση σου , που δειχνει υψηλοτατο βαθμο αυτοελεγχου και μαλιστα με δημοκρατικοτατες διαδικασιες !
    Ομως ειναι μια σκεψη ισως , μια λεξη αν προτιμας , που δεν της εχεις δωσει την δεουσα σημασια , γιατι ισως να μην υφισταται παρομοιο προβλημα ουτε σε σενα , ουτε στην γυναικα
    την οποια αναφερεις... Οικονομια
    Το αξιωμα δημοκρατιας το οποιο μεταφερεις μεσα στην κοινωνικη απελευθερωση του ζευγαριου , αποκτα αξια , μονο οταν μιλαμε για δυο ισοτιμους οικονομικα ανθρωπους .
    Αυτο εστω και ασυνειδητα , εμπεριεχει μια δοση κοινωνικου ρατσισμου , η περιπτωση δηλαδη που μια φτωχη γυναικα , χωρις προσωπικοτητα η αναλογο κοινωνικο στατους , μπορει να μην επετρεπες ποτε στον εαυτο σου να ασχοληθει σοβαρα μαζι της , περιοριζομενος σε μια ευκαιριακη συνουσια ,
    που στρεφεται ισως κατα της ιδιας της προσωπικοτητας ενος τελειου ανθρωπου εξωτερικα , ισορροπημενου και αυτονομου , που ομως ελεγει τοσο καλα το συναισθημα του , αλλα μπορει να μην εχει γνωρισει ποτε μεχρι σημερα τον ερωτα σε ολη του την δυναμικη , να μπορει να επιβαλλεται στην λογικη και να σμπαραλιαζει οικονομικα ανθρωπους που δεν εχουν αυτη την απεριοριστης εμβελειας ικανοτητα αυτοελεγχου την δικη σου.
    Δηλαδη , ισως καποιοι αναμεσα μας , να μην μπορουν
    να βαζουν μετρο στο συναισθημα τους , ελεγχοντας
    και υποτασοντας το συναισθημα στην παντοδυναμη λογικη

  4. #49
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    χμμμ να σου πω,
    μεγαλα παιδια ειμαστε, και φυσικα οικονομικα ανεξαρτητοι.
    Αλλα αυτο το θεωρουσα στανταρ για καθε ανθρωπο.
    Ειμαι οικονομικα ανεξαρτητος λιγο μετα τα 18 μου.


    Αν θες να το παμε και αναποδα,
    σε ενα ζευγαρι, που πχ ζουν μαζι,
    αρα καινε μαζι νοικι, φως, νερο, τηλεφωνο κλπ κλπ,
    αλλα δουλευει ο ενας, πως ζητας ισοτιμια?
    Την ισοτιμια δεν την αποκτας θεωρητικα, αλλα καθημερινα στην ζωη μας.

  5. #50
    Originally posted by keep_walking
    Πανο εχω τρεις γατες παρεπιπτοντως και εχω γατες εδω και 23 χρονια...εχω κανει διατριβη και εγω:P
    ειδες ποσο πεισματαρηδες ειναι οι αρσενικοι?
    εγω στην Σαντορινη , ταιζα καθημερινα πανω απο 40 γατες σε ενα νησι με 80000 κατοικους το καλοκαιρι και 7000 μονο το χειμωνα..
    θα μπορουσα να γραψω διατριβη για την σεξουαλικοτητα τους αλλα κυριως για το οτι ποκειται σαφως για μητριαρχικη κοινωνια
    γιαυτο και οι Αρχαιοι Αιγυπτιοι απεικονιζαν την θεα της μητροτητας με το σωμα μιας γατας! Μπεστετ....
    Θα εχεις προσεξει ισως οτι αν η γατα καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα στην περιοχη που γεννησε , τα βουταει με το στομα απο το κεφαλι και τα κρυει τοσο καλα που ειναι αδυνατον να τα βρει ο γατος η τα αδεσποτα σκυλια που τριγυρνανε για να βρουν τροφη! Αφηνει μονο πισω αυτα που απο ενστικτο ξερει οτι δεν θα καταφερουν να επιβιωσουν...
    Εχω επισης προσεξει οτι τους κανει μια μικρο-επεμβαση με τα νυχια της , αν δεν ανοιξουν απο μονα τους τα ματια τους...
    Η Φυση εχει φροντισει , να μπορουν συντομα να περπατουν μονα τους και να την ακολουθουν γιατι απο το γαλα που πινουν δεν μπορει πια να τα σηκωσει γρηγορα και να τα κρυψει!

  6. #51
    Originally posted by krino
    χμμμ να σου πω,
    μεγαλα παιδια ειμαστε, και φυσικα οικονομικα ανεξαρτητοι.
    Αλλα αυτο το θεωρουσα στανταρ για καθε ανθρωπο.
    Ειμαι οικονομικα ανεξαρτητος λιγο μετα τα 18 μου.


    Αν θες να το παμε και αναποδα,
    σε ενα ζευγαρι, που πχ ζουν μαζι,
    αρα καινε μαζι νοικι, φως, νερο, τηλεφωνο κλπ κλπ,
    αλλα δουλευει ο ενας, πως ζητας ισοτιμια?
    Την ισοτιμια δεν την αποκτας θεωρητικα, αλλα καθημερινα στην ζωη μας.
    Κρινε , η Φυση εχει φροντισει διαφορετικα απο τον ανθρωπο
    να λυνει τα οικονομικα προβληματα του...
    Πχ μια ομορφη γυναικα , απο την ημερα που καταλαβαινει οτι οι ανδρες θα πεφτουν στα ποδια της σαν τα λιγουρια , μαθαινει οτι δεν χρειαζεται να κουραζεται πολυ στην δουλεια , οπως ο ανδρας της για να βγαζει μεροκαματο!
    Η για να μην αδικησουμε αυτες τις γυναικες που σημερα κερδιζουν πιο πολλα απο τους ανδρες τους και ειναι πιο πολλες στις ΗΠΑ και την Ευρωπη ,γιατι ζουν 10 χρονια κατα Μ.Ο πιο πολυ και κληρονομουν τους ανδρες τους , εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να παρουν ενα κηφινα , η για την τελεια τεκνοποια η απλα για να κανουν το κεφι τους μαζι του στοκρεβατι και και να τον μοστραρουν στα κομμωτηρια στις αλλες για να ζηλεψουν....
    Το συναισθημα , η ανθρωπινη αδυναμια , ειναι η αμυνα της Φυσης μας στην ανθρωπινη αλαζονια να υποταξει τα παντα γυρω του στην κατοχη του....
    Ψαχνεις για νυφη με παραδες για να παντρεψετε υα εργοστασια σας και μια μερα σουρχεται στο σπιτι το παιδι σου με μια αγροτισα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αυτη η φυσικη αναρχια , ειναι οτι με κραταει σε αυτην την ζωη , γιατι πιστευω οτι μας καλει να δουμε τον κοσμο με τα ματια της ψυχης μας και οχι με τα κοπρανα[η πρωτη ανθρωπινη ιδιοκτησια που ευθυνεται για την απληστια κατα την Ψυχαναλυση ] που ναι μεν ειναι δικα μας , αλλα ειναι απορριματα ανακυκλωσιμα, για να φυτρωσουν τα λουλουδια και οχι για να στερουμε απο τους αλλους αυτα τα λιγα που χρειαζονται για να γινουν ισοι μεταξυ τους και οπως τους θες και εσυ , τιμιοι εραστες της αληθειας ....

  7. #52
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ενταξει φυσικα και υπαρχουν ολες οι εκδοχες που αναφερεις,
    και ο καθενας στρωνει την ζωη του οπως ταιριαζει βασει της δικης του χαρακτηροδομης.
    Προσωπικα οι χαρακτηρες που αναφερεις ηταν παντα εξω απο την ζωη μου,
    για λογους αρχης.

  8. #53
    Originally posted by krino
    ενταξει φυσικα και υπαρχουν ολες οι εκδοχες που αναφερεις,
    και ο καθενας στρωνει την ζωη του οπως ταιριαζει βασει της δικης του χαρακτηροδομης.
    Προσωπικα οι χαρακτηρες που αναφερεις ηταν παντα εξω απο την ζωη μου,
    για λογους αρχης.
    μου επιτρεπεις κρινε να προσθεσω μια λεξη?
    για λογους αρχης η αγνοιας ...
    γιατι αυτο ειναι το κλειδι νομιζω....
    για να βοηθησεις καποιον , δεν αρκει να μπορεις να τον πλησιασεις λογικα.....
    πρεπει να βουτηξεις μαζι του στο βαθος της ψυχης του για να βρεις αυτο που τον κανει να παλευει με τον ιδιο του τον εαυτο...

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •